Calibre-web - en to it translation catalogue (2442 entries)

en:  Search keyword
it: Cerca parola chiave

en: %(name)s's profile
it: Profilo di %(name)s

en: /Gwi
it: Gwi

en: =/Hua
it: =|Hua

en: =/Kx'au//'ein
it: =|Kx'au||'ein

en: A shelf with the name '%(title)s' already exists.
it: Uno scaffale con il nome '%(title)s' esiste già.

en: A-Pucikwar
it: A-pucikwar

en: Abai Sungai
it: Abai sungai

en: Abkhazian
it: Abjasio

en: Abnaki; Eastern
it: Abenaki oriental

en: Abnaki; Western
it: Abenaki occidental

en: About
it: Di

en: Achinese
it: Achenés

en: Achuar-Shiwiar
it: Achuar-shiwiar

en: Aché
it: Aché guayakí

en: Acipa; Eastern
it: Acipa oriental

en: Acoli
it: Acholi

en: Adamorobe Sign Language
it: Lengua de signos adamorobe

en: Add new user
it: Aggiungi un nuovo utente

en: Add to shelf
it: Aggiungi al ripiano

en: Admin page
it: Pagina di amministrazione

en: Admin user
it: Utente amministratore

en: Advanced Search
it: Ricerca avanzata

en: Adyghe
it: Adigué

en: Aequian
it: Ecuo

en: Afghan Sign Language
it: Lengua de signos afgana

en: Afrikaans
it: Afrikáans

en: Aghu Tharnggalu
it: Aghu tharnggalu

en: Agta; Alabat Island
it: Agta de Alabat

en: Agta; Casiguran Dumagat
it: Agta casiguran dumagat

en: Agta; Central Cagayan
it: Aeta centro cagayano

en: Agta; Dicamay
it: Agta de Dicamay

en: Agta; Dupaninan
it: Agta de Dupaninan

en: Agta; Isarog
it: Aeta isarog

en: Agta; Mt. Iraya
it: Aeta del monte Iraya

en: Agta; Mt. Iriga
it: Aeta del monte Iriga

en: Agta; Pahanan
it: Agta pahanan

en: Agta; Umiray Dumaget
it: Agta umiray dumaget

en: Agta; Villa Viciosa
it: Agta de Villa Viciosa

en: Ai-Cham
it: Ai-cham

en: Ainu (Japan)
it: Ainu (Japón)

en: Aizi; Aproumu
it: Aizi aproumu

en: Aizi; Mobumrin
it: Aizi mobumrin

en: Aizi; Tiagbamrin
it: Aizi tiagbamrin

en: Aja (Benin)
it: Aja (Benín)

en: Aja (Sudan)
it: Aja (Sudán)

en: Ajyíninka Apurucayali
it: Ajyíninka apurucayali

en: Aka-Bea
it: Aka-bea

en: Aka-Bo
it: Aka-bo

en: Aka-Cari
it: Aka-cari

en: Aka-Jeru
it: Aka-jeru

en: Aka-Kede
it: Aka-kede

en: Aka-Kol
it: Aka-kol

en: Aka-Kora
it: Aka-kora

en: Akan
it: Acano

en: Akar-Bale
it: Akar-bale

en: Akkadian
it: Acadio

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
it: Lengua de signos beduina al-Sayyid

en: Alaba-K’abeena
it: Alaba-k'abeena

en: Albanian
it: Albanés

en: Albanian; Arbëreshë
it: Albanés arbëreshë

en: Albanian; Arvanitika
it: Albanés arbanita

en: Albanian; Gheg
it: Albanés guego

en: Albanian; Tosk
it: Albanés tosco

en: Aleut
it: Aleutiano

en: Algerian Sign Language
it: Lengua de signos argelina

en: Algonquian; Carolina
it: Algonquino de Carolina

en: Algonquin
it: Algonquino

en: Alladian
it: Alladiano

en: Allow Changing Password
it: Consenti la modifica della password

en: Allow Delete books
it: Consenti l'eliminazione di libri

en: Allow Downloads
it: Consenti download

en: Allow Edit
it: Consenti Modifica

en: Allow Editing Public Shelfs
it: Consenti la modifica dei ripiani pubblici

en: Allow Uploads
it: Consenti caricamenti

en: Alta; Northern
it: Alta septentrional

en: Alta; Southern
it: Alta meridional

en: Altai; Northern
it: Altai septentrional

en: Altai; Southern
it: Altai meridional

en: Alumu-Tesu
it: Alumu-tesu

en: Alviri-Vidari
it: Alviri-vidari

en: Ama (Papua New Guinea)
it: Ama (Papúa Nueva Guinea)

en: Ama (Sudan)
it: Ama (Sudán)

en: Amami-Oshima; Northern
it: Amami septentrional

en: Amami-Oshima; Southern
it: Amami meridional

en: Amba (Solomon Islands)
it: Amba (Islas Salomón)

en: Ambae; East
it: Ambae; Este

en: Ambae; West
it: Ambae; Oeste

en: Ambrym; North
it: Ambrym septentrional

en: Ambrym; Southeast
it: Ambrym; Sudeste

en: American Sign Language
it: Lengua de signos estadounidense

en: Amharic
it: Amhárico

en: Amis; Nataoran
it: Amis nataoran

en: Amuzgo; Guerrero
it: Amuzgo septentrional

en: Amuzgo; Ipalapa
it: Bajo amuzgo oriental

en: Amuzgo; San Pedro Amuzgos
it: Alto amuzgo oriental

en: An unknown error occured.
it: Errore imprevisto.

en: An unknown error occured. Please try again later.
it: Si è verificato un errore sconosciuto. Per favore riprova più tardi.

en: Andra-Hus
it: Andra-hus

en: Aneme Wake
it: Aneme wake

en: Angal Enen
it: Angal enen

en: Angal Heneng
it: Angal heneng

en: Anglo-Norman
it: Anglonormando

en: Angloromani
it: Anglorromaní

en: Anonymous browsing
it: Navigazione anonima

en: Ap Ma
it: Ap ma

en: Apache; Jicarilla
it: Apache jicarilla

en: Apache; Kiowa
it: Apache kiowa

en: Apache; Lipan
it: Apache lipán

en: Apache; Mescalero-Chiricahua
it: Apache mescalero-chiricahua

en: Apache; Western
it: Apache occidental

en: Apalachee
it: Apalache

en: Aquitanian
it: Aquitano

en: Arabic
it: Árabe

en: Arabic; Algerian
it: Árabe argelino

en: Arabic; Algerian Saharan
it: Árabe argelino saharaui

en: Arabic; Andalusian
it: Árabe andalusí

en: Arabic; Baharna
it: Árabe bahreiní

en: Arabic; Chadian
it: Árabe chádico

en: Arabic; Cypriot
it: Árabe chipriota

en: Arabic; Dhofari
it: Árabe dhofarí

en: Arabic; Eastern Egyptian Bedawi
it: Árabe bedawi

en: Arabic; Egyptian
it: Árabe egipcio

en: Arabic; Gulf
it: Árabe del golfo Pérsico

en: Arabic; Hadrami
it: Árabe hadramí

en: Arabic; Hijazi
it: Árabe hijazí

en: Arabic; Judeo-Iraqi
it: Árabe judeo-iraquí

en: Arabic; Judeo-Moroccan
it: Árabe judeo-marroquí

en: Arabic; Judeo-Tripolitanian
it: Árabe judeo-tripolitano

en: Arabic; Judeo-Tunisian
it: Árabe judeo-tunecino

en: Arabic; Judeo-Yemeni
it: Árabe judeo-yemení

en: Arabic; Libyan
it: Árabe libio

en: Arabic; Mesopotamian
it: Árabe mesopotámico

en: Arabic; Moroccan
it: Árabe marroquí

en: Arabic; Najdi
it: Árabe naydí

en: Arabic; North Levantine
it: Árabe norlevantino

en: Arabic; North Mesopotamian
it: Árabe normesopotámico

en: Arabic; Omani
it: Árabe omaní

en: Arabic; Saidi
it: Árabe alto egipcio

en: Arabic; Sanaani
it: Árabe sananí

en: Arabic; Shihhi
it: Árabe chíji

en: Arabic; Siculo
it: Árabe siciliano

en: Arabic; South Levantine
it: Árabe surlevantino

en: Arabic; Standard
it: Árabe estándar

en: Arabic; Sudanese
it: Árabe sudanés

en: Arabic; Ta'izzi-Adeni
it: Árabe yemení

en: Arabic; Tajiki
it: Árabe tayico

en: Arabic; Tunisian
it: Árabe tunecino

en: Arabic; Uzbeki
it: Árabe uzbeko

en: Aragonese
it: Aragonés

en: Aralle-Tabulahan
it: Aralle-tabulahan

en: Aramaic; Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
it: Arameo judeo-babilónico (ca. 200-1200)

en: Aramaic; Jewish Palestinian
it: Arameo judeo-palestino

en: Aramaic; Official (700-300 BCE)
it: Arameo oficial (700-300 A. C.)

en: Aramaic; Old (up to 700 BCE)
it: Arameo antiguo (hasta 700 A. C.)

en: Aramaic; Samaritan
it: Arameo samaritano

en: Arapaho
it: Arapajó

en: Arapesh; Abu'
it: Arapesh abu'

en: Arapesh; Bumbita
it: Arapesh bumbita

en: Arawak
it: Arahuaco

en: Are
it: Xetá

en: Are really you sure?
it: Sei davvero sicuro?

en: Argentine Sign Language
it: Lengua de signos argentina

en: Arifama-Miniafia
it: Arifama-miniafia

en: Armenian
it: Armenio

en: Armenian Sign Language
it: Lengua de signos armenia

en: Armenian; Classical
it: Armenio clásico

en: Armenian; Middle
it: Armenio medio

en: Arop-Lokep
it: Arop-lokep

en: Arop-Sissano
it: Arop-sissano

en: Arrarnta; Western
it: Arrente occidental

en: Arrernte; Eastern
it: Arrente oriental

en: Aruá (Amazonas State)
it: Aruá (estado de Amazonas)

en: Aruá (Rodonia State)
it: Aruá (estado de Rondonia)

en: Arára; Mato Grosso
it: Arara de Mato Grosso

en: Arára; Pará
it: Arara de Pará

en: Ascending
it: Ascendente

en: Ashéninka Pajonal
it: Ashéninka de Pajonal

en: Ashéninka Perené
it: Ashéninka de Perené

en: Ashéninka; Pichis
it: Ashéninka de Pichis

en: Ashéninka; South Ucayali
it: Ashéninka de Ucayali meridional

en: Ashéninka; Ucayali-Yurúa
it: Ashéninka de Ucayali-Yurúa

en: Asmat; Casuarina Coast
it: Asmat de la costa Casuarina

en: Asmat; Central
it: Asmat central

en: Asmat; North
it: Asmat septentrional

en: Asmat; Yaosakor
it: Asmat yaosakor

en: Assamese
it: Asamés

en: Asturian
it: Asturiano

en: Asurini; Tocantins
it: Asuriní de Tocantins

en: Asuriní; Xingú
it: Asuriní de Xingú

en: Atta; Faire
it: Atta de Faire

en: Atta; Pamplona
it: Atta de Pamplona

en: Atta; Pudtol
it: Atta de Pudtol

en: Australian Aborigines Sign Language
it: Lengua de signos aborigen australiana

en: Australian Sign Language
it: Lengua de signos australiana

en: Austrian Sign Language
it: Lengua de signos austriaca

en: Author
it: Autore

en: Author list
it: Elenco degli autori

en: Authors
it: Autori

en: Authors in this Library
it: Autori in questa libreria

en: Available languages
it: Lingue disponibili

en: Avar; Old
it: Ávaro antiguo

en: Avaric
it: Ávaro

en: Avestan
it: Avéstico

en: Avá-Canoeiro
it: Avá-canoeiro

en: Awa (Papua New Guinea)
it: Awa (Papúa Nueva Guinea)

en: Awa-Cuaiquer
it: Awá-cuaiquer

en: Awad Bing
it: Awad bing

en: Awyu; Asue
it: Awyu asue

en: Awyu; Central
it: Awyu central

en: Awyu; Edera
it: Awyu edera

en: Awyu; Jair
it: Awyu jair

en: Awyu; North
it: Awyu septentrional

en: Awyu; South
it: Awyu meridional

en: Ayi (Papua New Guinea)
it: Ayi (Papúa Nueva Guinea)

en: Aymara
it: Aimara

en: Aymara; Central
it: Aimara central

en: Aymara; Southern
it: Aimara meridional

en: Ayta; Abellen
it: Aeta abellen

en: Ayta; Ambala
it: Aeta ambala

en: Ayta; Mag-Indi
it: Aeta mag-indi

en: Ayta; Mag-antsi
it: Aeta mag-antsi

en: Ayta; Magbukun
it: Aeta mariveleño

en: Ayta; Sorsogon
it: Aeta sorsogon

en: Ayta; Tayabas
it: Aeta tayabas

en: Azerbaijani
it: Azerí

en: Azerbaijani; North
it: Azerí septentrional

en: Azerbaijani; South
it: Azerí meridional

en: Babar; North
it: Babar septentrional

en: Babar; Southeast
it: Babar; Sudeste

en: Back
it: Indietro

en: Bactrian
it: Bactriano

en: Bafaw-Balong
it: Bafaw-balong

en: Baga Binari
it: Baga binari

en: Baga Kaloum
it: Baga kaloum

en: Baga Koga
it: Baga koga

en: Baga Mboteni
it: Baga mboteni

en: Baga Sitemu
it: Baga sitemu

en: Baga Sobané
it: Baga sobané

en: Bago-Kusuntu
it: Bago-kusuntu

en: Bai; Central
it: Bai central

en: Bai; Northern
it: Bai septentrional

en: Bai; Southern
it: Bai meridional

en: Bainouk-Gunyaamolo
it: Bainouk-gunyaamolo

en: Bainouk-Gunyuño
it: Bainouk-gunyuño

en: Bainouk-Samik
it: Bainouk-samik

en: Bajau; Indonesian
it: Bajau indonesio

en: Bajau; West Coast
it: Bajau costero occidental

en: Baka (Cameroon)
it: Baka (Camerún)

en: Baka (Sudan)
it: Baka (Sudán)

en: Balanta-Ganja
it: Balanta-ganja

en: Balanta-Kentohe
it: Balanta-kentohe

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
it: Bali (República Democrática del Congo)

en: Balinese
it: Balinés

en: Balochi; Eastern
it: Baluchi oriental

en: Balochi; Southern
it: Baluchi meridional

en: Balochi; Western
it: Baluchi occidental

en: Baluan-Pam
it: Baluan-pam

en: Bamako Sign Language
it: Lengua de signos de Bamako

en: Bambili-Bambui
it: Bambili-bambui

en: Ban Khor Sign Language
it: Lengua de signos de Ban Khor

en: Banda-Bambari
it: Banda-bambari

en: Banda-Banda
it: Banda-banda

en: Banda-Mbrès
it: Banda-mbrès

en: Banda-Ndélé
it: Banda-ndélé

en: Banda; Mid-Southern
it: Banda centromeridional

en: Banda; South Central
it: Banda central meridional

en: Banda; West Central
it: Banda centrooccidental

en: Bangi Me
it: Bangi me

en: Barasana-Eduria
it: Barasana-eduria

en: Bareli; Palya
it: Bareli palya

en: Bareli; Pauri
it: Bareli pauri

en: Bareli; Rathwi
it: Bareli rathwi

en: Barrow Point
it: Punta Barrow

en: Barí
it: Bari

en: Basa (Cameroon)
it: Basa (Camerún)

en: Basa-Gumna
it: Basa-gumna

en: Basa-Gurmana
it: Basa-gurmana

en: Basic Configuration
it: Configurazione di base

en: Basic txt Reader
it: Lettore base txt

en: Basque
it: Vasco

en: Bassa-Kontagora
it: Bassa-kontagora

en: Batak Alas-Kluet
it: Batak alas-kluet

en: Batak Angkola
it: Batak angkola

en: Batak Dairi
it: Batak dairi

en: Batak Karo
it: Batak karo

en: Batak Mandailing
it: Batak mandailing

en: Batak Simalungun
it: Batak simalungun

en: Batak Toba
it: Batak toba

en: Bati (Cameroon)
it: Bati (Camerún)

en: Bavarian
it: Bávaro

en: Begbere-Ejar
it: Begbere-ejar

en: Beja
it: Beya

en: Belanda Viri
it: Belanda viri

en: Belarusian
it: Bielorruso

en: Beli (Papua New Guinea)
it: Beli (Papúa Nueva Guinea)

en: Beli (Sudan)
it: Beli (Sudán)

en: Bella Coola
it: Bella coola

en: Bemba (Democratic Republic of Congo)
it: Bemba (República Democrática del Congo)

en: Bembe
it: Bemba

en: Bengali
it: Bengalí

en: Bengkala Sign Language
it: Lengua de signos de Benkala

en: Berawan; Central
it: Berawan central

en: Berawan; East
it: Berawan oriental

en: Berawan; West
it: Berawan occidental

en: Best rated Books
it: Libri più votati

en: Best rated books
it: I migliori libri valutati

en: Bete-Bendi
it: Bete-bendi

en: Beti (Côte d'Ivoire)
it: Beti (Costa de Marfil)

en: Bhasa; Nepal
it: Bhasa; Nepalés

en: Bhojpuri
it: Bopurí

en: Biao Mon
it: Biao mon

en: Bicolano; Central
it: Bicolano central

en: Bicolano; Northern Catanduanes
it: Pandan

en: Bicolano; Southern Catanduanes
it: Virac

en: Bidayuh; Biatah
it: Bidayuh biatah

en: Bikol
it: Bicolano

en: Bikol; Buhi'non
it: Bicolano de Buhi'non

en: Bikol; Libon
it: Bicolano de Libon

en: Bikol; Miraya
it: Bicolano de Miraya

en: Bikol; Rinconada
it: Bicolano de Rinconada

en: Bikol; West Albay
it: Bicolano de Albay occidental

en: Bina (Papua New Guinea)
it: Bina (Papúa Nueva Guinea)

en: Binukidnon; Northern
it: Binukidnon septentrional

en: Binukidnon; Southern
it: Binukidnon meridional

en: Birifor; Malba
it: Birifor malba

en: Birifor; Southern
it: Birifor meridional

en: Bisaya; Brunei
it: Bisaya bruneano

en: Bisaya; Sabah
it: Bisaya de Sabah

en: Blaan; Koronadal
it: Bilano de Koronadal

en: Blaan; Sarangani
it: Bilano de Sarangani

en: Blissymbols
it: Símbolos de Bliss

en: Bo (Papua New Guinea)
it: Bo (Papúa Nueva Guinea)

en: Boano (Maluku)
it: Boano (Molucas)

en: Boano (Sulawesi)
it: Boano (Célebes)

en: Bobo Madaré; Northern
it: Bobo madaré septentrional

en: Bobo Madaré; Southern
it: Bobo madaré meridional

en: Bodo (Central African Republic)
it: Bodo (República Centroafricana)

en: Bodo Parja
it: Bodo parja

en: Boko (Benin)
it: Boko (Benín)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
it: Boko (República Democrática del Congo)

en: Bolgarian
it: Protobúlgaro

en: Bolivian Sign Language
it: Lengua de signos boliviana

en: Bon Gula
it: Bon gula

en: Bontok; Central
it: Bontok central

en: Bontok; Eastern
it: Bontok oriental

en: Bontok; Northern
it: Bontok septentrional

en: Bontok; Southern
it: Bontok meridional

en: Bontok; Southwestern
it: Bontok sudoccidental

en: Book
it: Libro

en: Book Details
it: Dettagli ebook

en: Book Title
it: Titolo del libro

en: Book has been added to shelf: %(sname)s
it: Il libro è stato aggiunto alla mensola: %(sname)s

en: Book has been removed from shelf: %(sname)s
it: Il libro è stato rimosso dalla mensola: %(sname)s

en: Book successfully send to %(kindlemail)s
it: Libro inviare con successo %(kindlemail)s correttamente

en: Book will be deleted from Calibre database
it: l libro verrà cancellato dal database Calibre"

en: Books (A-Z)
it: Ebook (A-Z)

en: Books (Z-A)
it: Ebook (Z-A)

en: Books in this Library
it: Libri in questa libreria

en: Books ordered by Author
it: Libri ordinati dall'autore

en: Books ordered by category
it: Libri ordinati per categoria

en: Books ordered by series
it: Libri ordinati per serie

en: Books per page
it: Libri per pagina

en: Bor; Belanda
it: Belanda bor

en: Borna (Democratic Republic of Congo)
it: Borna (República Democrática del Congo)

en: Boro (Ethiopia)
it: Boro (Etiopía)

en: Bosnian
it: Bosnio

en: Bote-Majhi
it: Bote-majhi

en: Bozo; Jenaama
it: Bozo jenaama

en: Bozo; Kɛlɛngaxo
it: Bozo kelengaxo

en: Bozo; Tiemacèwè
it: Bozo tiemacèwè

en: Bozo; Tiéyaxo
it: Bozo tiéyaxo

en: Brazilian Sign Language
it: Lengua de signos brasileña

en: Breton
it: Bretón

en: Breton; Middle
it: Bretón medio

en: Breton; Old
it: Bretón antiguo

en: British Sign Language
it: Lengua de signos británica

en: Broome Pearling Lugger Pidgin
it: Lengua franca de lugre perlero de Broome

en: Browse
it: Navigare

en: Bru; Eastern
it: Bru oriental

en: Bru; Western
it: Bru occidental

en: Brunei
it: Malayo bruneano

en: Buang; Mapos
it: Buang mapos

en: Budong-Budong
it: Budong-budong

en: Buginese
it: Buginés

en: Bulgarian
it: Búlgaro

en: Bulgarian Sign Language
it: Lengua de signos búlgara

en: Bullom So
it: Bullom so

en: Bulu (Cameroon)
it: Bulu (Camerún)

en: Bulu (Papua New Guinea)
it: Bulu (Papúa Nueva Guinea)

en: Bunu; Bu-Nao
it: Bunu bu-nao

en: Bunu; Wunai
it: Bunu wunai

en: Bunu; Younuo
it: Bunu younuo

en: Bura-Pabir
it: Bura-pabir

en: Burdekin; Lower
it: Burdekin; Inferior

en: Buriat
it: Buriato

en: Buriat; China
it: Buriato de China

en: Buriat; Mongolia
it: Buriato de Mongolia

en: Buriat; Russia
it: Buriato de Rusia

en: Burmese
it: Birmano

en: Burmese; Old
it: Birmano antiguo

en: Butmas-Tur
it: Butmas-tur

en: Buyang; E'ma
it: Buyang e'ma

en: Bwamu; Cwi
it: Bwamu cwi

en: Bwamu; Láá Láá
it: Bwamu láá láá

en: Béte; Guiberoua
it: Beté de Guiberoua

en: Bété; Daloa
it: Beté de Daloa

en: Bété; Gagnoa
it: Beté de Gagnoa

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
it: Idioma mixto cakchiquel-quiché

en: Cakfem-Mushere
it: Cakfem-mushere

en: Calibre Web ebook catalog
it: Catalogo EBook Caliber Web

en: Calibre library statistics
it: Statistiche libreria

en: Calibre-web configuration updated
it: Aggiornamento della configurazione del calibro-web

en: Calibre-web test email
it: test email Calibre-web

en: Camunic
it: Camúnico

en: Cao Miao
it: Cao miao

en: Capanahua
it: Capanahua.

en: Carian
it: Cario

en: Carib; Galibi
it: Caribe galibí

en: Carib; Island
it: Iñeri

en: Carolinian
it: Carolinio

en: Carrier
it: Dakelh

en: Carrier; Southern
it: Dakelh meridional

en: Cashibo-Cacataibo
it: Cashibo-cacataibo

en: Catalan
it: Catalán

en: Catalan Sign Language
it: Lengua de signos catalana

en: Categories
it: Categoria

en: Categories in this Library
it: Categorie in questa libreria

en: Category list
it: Elenco categorie

en: Category: %(name)s
it: Categoria : %(name)s

en: Celtiberian
it: Celtíbero

en: Chadian Sign Language
it: Lengua de signos chadiana

en: Cham; Eastern
it: Cham oriental

en: Cham; Western
it: Cham occidental

en: Change SMTP settings
it: Modificare SMTP impostazioni

en: Change order
it: Cambia ordine

en: Change order of Shelf: '%(name)s'
it: Modificare l'ordine della mensola: '%(name)s'

en: Chatino; Eastern Highland
it: Chatino de la zona alta oriental

en: Chatino; Nopala
it: Chatino de Nopala

en: Chatino; Tataltepec
it: Chatino de Tataltepec

en: Chatino; Western Highland
it: Chatino de la zona alta occidental

en: Chatino; Zacatepec
it: Chatino de Zacatepec

en: Chatino; Zenzontepec
it: Chatino de Zenzontepec

en: Chavacano
it: Chabacano

en: Chechen
it: Checheno

en: Check for update
it: Ricerca aggiornamenti

en: Chehalis; Lower
it: Chehalis inferior

en: Chehalis; Upper
it: Chehalis superior

en: Cherokee
it: Cheroqui

en: Chetti; Wayanad
it: Chetti de Wayanad

en: Chhattisgarhi
it: Chatisgarí

en: Chiangmai Sign Language
it: Lengua de signos de Chiangmai

en: Chiapanec
it: Chiapaneco

en: Chibcha
it: Muisca

en: Chicomuceltec
it: Chicomuselteco

en: Chilean Sign Language
it: Lengua de signos chilena

en: Chin; Asho
it: Chin asho

en: Chin; Bawm
it: Chin bawm

en: Chin; Bualkhaw
it: Chin bualkhaw

en: Chin; Chinbon
it: Chin chinbon

en: Chin; Daai
it: Chin daai

en: Chin; Falam
it: Chin falam

en: Chin; Haka
it: Chin haka

en: Chin; Khumi
it: Chin khumi

en: Chin; Khumi Awa
it: Chin khumi awa

en: Chin; Mro
it: Chin mro

en: Chin; Ngawn
it: Chin ngawn

en: Chin; Siyin
it: Chin siyin

en: Chin; Tedim
it: Chin tedim

en: Chin; Zotung
it: Chin zotung

en: Chinantec; Chiltepec
it: Chinanteco de Chiltepec

en: Chinantec; Comaltepec
it: Chinanteco de Comaltepec

en: Chinantec; Lalana
it: Chinanteco de Lalana

en: Chinantec; Lealao
it: Chinanteco de Lealao

en: Chinantec; Ojitlán
it: Chinanteco de Ojitlán

en: Chinantec; Ozumacín
it: Chinanteco de Ozumacín

en: Chinantec; Palantla
it: Chinanteco de Palantla

en: Chinantec; Quiotepec
it: Chinanteco de Quiotepec

en: Chinantec; Sochiapan
it: Chinanteco de Sochiapan

en: Chinantec; Tepetotutla
it: Chinanteco de Tepetotutla

en: Chinantec; Tepinapa
it: Chinanteco de Tepinapa

en: Chinantec; Tlacoatzintepec
it: Chinanteco de Tlacoatzintepec

en: Chinantec; Usila
it: Chinanteco de Usila

en: Chinantec; Valle Nacional
it: Chinanteco de Valle Nacional

en: Chinese
it: Chino

en: Chinese Sign Language
it: Lengua de signos china

en: Chinese; Gan
it: Chino gan

en: Chinese; Hakka
it: Chino hakka

en: Chinese; Huizhou
it: Chino huizhou

en: Chinese; Jinyu
it: Chino jin

en: Chinese; Late Middle
it: Chino medio tardío

en: Chinese; Literary
it: Chino literario

en: Chinese; Mandarin
it: Chino mandarín

en: Chinese; Min Bei
it: Chino min bei

en: Chinese; Min Dong
it: Chino mindong

en: Chinese; Min Nan
it: Chinon min nan

en: Chinese; Min Zhong
it: Chino minzhong

en: Chinese; Old
it: Chino antiguo

en: Chinese; Pu-Xian
it: Chino puxian

en: Chinese; Wu
it: Chino wu

en: Chinese; Xiang
it: Chino xiang

en: Chinese; Yue
it: Chino yuè

en: Chinook jargon
it: Jerga chinook

en: Chittagonian
it: Chitagoniano

en: Chochotec
it: Chocho

en: Chontal; Highland Oaxaca
it: Chontal oaxaqueño de las tierras altas

en: Chontal; Lowland Oaxaca
it: Chontal oaxaqueño de las tieras bajas

en: Chontal; Tabasco
it: Náhuatl de Tabasco

en: Chonyi-Dzihana-Kauma
it: Chonyi-dzihana-kauma

en: Choose a password
it: Scegli una chiave

en: Choose a username
it: Scegli un nome utente

en: Chorasmian
it: Corasmio

en: Chorote; Iyo'wujwa
it: Chorote iyo'wujwa

en: Chorote; Iyojwa'ja
it: Chorote iyojwa'ja

en: Chuukese
it: Chuukés

en: Chuvash
it: Chuvasio

en: Cia-Cia
it: Cia-cia

en: Cimbrian
it: Cimbrio

en: Cinda-Regi-Tiyal
it: Cinda-regi-tiyal

en: Cinta Larga
it: Cinta larga

en: Click the cover to load metadata to the form
it: Fai clic sul coperchio per caricare i metadati nel modulo

en: Close
it: Chiuso

en: Coastal
it: Saluan

en: Cocama-Cocamilla
it: Cocama-cocamilla

en: Col
it: Kol

en: Colombian Sign Language
it: Lengua de signos colombiana

en: Columbia-Wenatchi
it: Columbia-wenatchi

en: Como Karim
it: Como karim

en: Comorian; Maore
it: Comorense de Mayotte

en: Comorian; Mwali
it: Comorense de Mohéli

en: Comorian; Ndzwani
it: Comorense de Anjouan

en: Comorian; Ngazidja
it: Comorense de Gran Comora

en: Configuration
it: Configurazione

en: Coptic
it: Copto

en: Cora; El Nayar
it: Cora de El Nayar

en: Cora; Santa Teresa
it: Cora de Santa Teresa

en: Cornish
it: Córnico

en: Cornish; Middle
it: Córnico medio

en: Cornish; Old
it: Córnico antiguo

en: Corsican
it: Corso

en: Costa Rican Sign Language
it: Lengua de signos costarricense

en: Could not find any formats suitable for sending by email
it: Impossibile trovare i formati adatti per l'invio tramite email

en: Create a Shelf
it: Crea una mensola

en: Cree; Moose
it: Cree alce

en: Cree; Northern East
it: Cree nororiental

en: Cree; Plains
it: Cree de las llanuras

en: Cree; Southern East
it: Cree sudoriental

en: Cree; Swampy
it: Cree de los pantanos

en: Cree; Woods
it: Cree de los bosques

en: Creole Arabic; Babalia
it: Árabe criollo babalia

en: Creole Arabic; Sudanese
it: Árabe criollo sudanés

en: Creole Dutch; Berbice
it: Criollo neerlandés de Berbice

en: Creole Dutch; Skepi
it: Creol holandés; Skepi

en: Creole English; Antigua and Barbuda
it: Inglés criollo antiguano

en: Creole English; Bahamas
it: Inglés criollo bahameño

en: Creole English; Fernando Po
it: Inglés criollo de Fernando Póo

en: Creole English; Grenadian
it: Inglés criollo granadino

en: Creole English; Guyanese
it: Inglés criollo guyanés

en: Creole English; Hawai'i
it: Inglés criollo hawaiano

en: Creole English; Islander
it: Inglés criollo isleño

en: Creole English; Jamaican
it: Inglés criollo jamaicano

en: Creole English; Nicaragua
it: Inglés criollo nicaragüense

en: Creole English; Sea Island
it: Inglés criollo de las Sea Islands

en: Creole English; Tobagonian
it: Inglés criollo de Tobago

en: Creole English; Trinidadian
it: Inglés criollo trinitense

en: Creole English; Turks And Caicos
it: Inglés criollo de Turcas y Caicos

en: Creole English; Vincentian
it: Inglés criollo sanvicentino

en: Creole English; Virgin Islands
it: Inglés criollo de Islas Vírgenes

en: Creole French; Guadeloupean
it: Francés criollo guadalupense

en: Creole French; Guianese
it: Francés criollo guyanés

en: Creole French; Karipúna
it: Francés criollo karipuna

en: Creole French; Louisiana
it: Francés criollo de Luisiana

en: Creole French; Réunion
it: Francés criollo reunionense

en: Creole French; Saint Lucian
it: Francés criollo santalucense

en: Creole French; San Miguel
it: Francés criollo de San Miguel

en: Creole French; Seselwa
it: Francés criollo seychellense

en: Creole Hindi; Andaman
it: Hindi criollo de Andamán

en: Creole Malay; Malaccan
it: Malayo criollo de Malaca

en: Creole Malay; Sri Lankan
it: Malayo criollo de Sri Lanka

en: Creole Portuguese; Korlai
it: Creol portugués; Korlai

en: Creole Portuguese; Malaccan
it: Creole portugués; Malaca

en: Creole; Afro-Seminole
it: Criollo afroseminola

en: Creole; Cafundo
it: Criollo de Cafundo

en: Creole; Haitian
it: Criollo haitiano

en: Creole; Torres Strait
it: Creole; Estrecho Torres

en: Crioulo; Upper Guinea
it: Crioulo; Guinea superior

en: Croatia Sign Language
it: Lengua de signos croata

en: Croatian
it: Croata

en: Cuba Sign Language
it: Lengua de signos cubana

en: Cuicatec; Tepeuxila
it: Cuicateco de Tepeuxila

en: Cuicatec; Teutila
it: Cuicateco de Teutila

en: Cumbric
it: Cúmbrico

en: Curonian
it: Curonio

en: Current commit timestamp
it: Timestamp di commit corrente

en: Cutchi-Swahili
it: Cutchi-suajili

en: Czech
it: Checo

en: Czech Sign Language
it: Lengua de signos checa

en: DB location is not valid, please enter correct path
it: Posizione DB non valida. Inserisci il percorso corretto.

en: Dacian
it: Dacio

en: Dagaare; Southern
it: Dagaare meridional

en: Dagaari Dioula
it: Dagaari dioula

en: Dagara; Northern
it: Dagara septentrional

en: Daho-Doo
it: Daho-doo

en: Daju; Dar Daju
it: Daju de Dar Daju

en: Daju; Dar Fur
it: Daju de Darfur

en: Daju; Dar Sila
it: Daju de Dar Sila

en: Daka; Samba
it: Samba daka

en: Dalmatian
it: Dálmata

en: Damar; East
it: Damar oriental

en: Damar; West
it: Damar occidental

en: Dani; Lower Grand Valley
it: Dani del Gran Valle inferior

en: Dani; Mid Grand Valley
it: Dani del Gran Valle medio

en: Dani; Upper Grand Valley
it: Dani del Gran Valle superior

en: Dani; Western
it: Dani occidental

en: Danish
it: Danés

en: Danish Sign Language
it: Lengua de signos danesa

en: Danish; Traveller
it: Nómada danés

en: Dari; Zoroastrian
it: Darí zoroástrico

en: Database connections are closed
it: Le connessioni di database sono chiuse

en: Dawera-Daweloor
it: Dawera-daweloor

en: Dayak; Malayic
it: Dayak malayo

en: Deccan
it: Deccaní

en: Default settings for new users
it: Impostazioni predefinite per i nuovi utenti

en: Delaware; Pidgin
it: Lengua franca delaware

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Book
it: Elimina libro

en: Delete this Shelf
it: Cancellare questa libreria

en: Delete this user
it: Elimina questo utente

en: Dendi (Benin)
it: Dendi (Benín)

en: Dendi (Central African Republic)
it: Dendi (República Centroafricana)

en: Descending
it: Discendente

en: Description
it: Descrizione

en: Description:
it: Descrizione :

en: Dida; Lakota
it: Dida de Lakota

en: Dida; Yocoboué
it: Dida de Yocoboué

en: Dijim-Bwilim
it: Dijim-bwilim

en: Dimli (individual language)
it: Dimli (idioma individual)

en: Dinka; Northeastern
it: Dinka nororiental

en: Dinka; Northwestern
it: Dinka noroccidental

en: Dinka; South Central
it: Dinka centromeridional

en: Dinka; Southeastern
it: Dinka sudoriental

en: Dinka; Southwestern
it: Dinka sudoccidental

en: Discover
it: Per scoprire

en: Discover (Random Books)
it: Scoprire (Libri casuali)

en: Dixon Reef
it: Dixon reef

en: Do you really want to delete the shelf?
it: Vuoi davvero eliminare lo scaffale?

en: Do you really want to restart Calibre-web?
it: Vuoi veramente riavviare Caliber-web?

en: Do you really want to stop Calibre-web?
it: Vuoi veramente fermare Caliber-web?

en: Dogon; Ampari
it: Dogon ampari

en: Dogon; Ana Tinga
it: Dogon ana tinga

en: Dogon; Bondum Dom
it: Dogon bondum dom

en: Dogon; Bunoge
it: Dogon bunoge

en: Dogon; Dogul Dom
it: Dogon dogul dom

en: Dogon; Donno So
it: Dogon donno so

en: Dogon; Jamsay
it: Dogon jamsay

en: Dogon; Mombo
it: Dogon mombo

en: Dogon; Tebul Ure
it: Dogon tebul ure

en: Dogon; Tene Kan
it: Dogon tene kan

en: Dogon; Tomo Kan
it: Dogon tomo kan

en: Dogon; Toro So
it: Dogon toro so

en: Dogon; Toro Tegu
it: Dogon toro tegu

en: Dogon; Walo Kumbe
it: Dogon walo kumbe

en: Dogon; Yanda Dom
it: Dogon yanda dom

en: Dogri (individual language)
it: Dogri (idioma individual)

en: Dogri (macrolanguage)
it: Dogri (macrolengua)

en: Dominican Sign Language
it: Lengua de signos dominicana

en: Dong; Northern
it: Dong septentrional

en: Dong; Southern
it: Dong meridional

en: Doromu-Koki
it: Doromu-koki

en: Downloading update package
it: Scaricare il pacchetto di aggiornamento

en: Drag 'n drop to rearrange order
it: Riordina drag and drop

en: Dumagat; Remontado
it: Aeta remontado

en: Dungra Bhil
it: Dungra bhil

en: Dusun Deyah
it: Dusun deyah

en: Dusun Malang
it: Dusun malang

en: Dusun Witu
it: Dusun witu

en: Dusun; Central
it: Dusun central

en: Dutch
it: Neerlandés

en: Dutch Sign Language
it: Lengua de signos neerlandesa

en: Dutch; Middle (ca. 1050-1350)
it: Neerlandés medio (ca. 1050-1350)

en: Dutch; Old
it: Neerlandés antiguo

en: Dutton World Speedwords
it: «Speedwords» de Dutton

en: Dyula
it: Diula

en: Dzao Min
it: Dzao min

en: E-Mail settings updated
it: Impostazioni email aggiornate

en: Eastern Maroon Creole
it: Maroon criollo oriental

en: Ecuadorian Sign Language
it: Lengua de signos ecuatoriana

en: Ede Cabe
it: Ede cabe

en: Ede Ica
it: Ede ica

en: Ede Idaca
it: Ede idaca

en: Ede Ije
it: Ede ije

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Shelf name
it: Modifica nome scaffale

en: Edit User %(nick)s
it: Modifica utente %(nick)s

en: Edit a shelf
it: Modifica un ripiano

en: Edit mail settings
it: Modificare i parametri della posta

en: Edit metadata
it: Modifica metadati

en: Edomite
it: Edomita

en: Efate; North
it: Efate septentrional

en: Efate; South
it: Efate meridional

en: Egypt Sign Language
it: Lengua de signos egipcia

en: Egyptian (Ancient)
it: Egipcio (antiguo)

en: Elamite
it: Elamita

en: Elymian
it: Élimo

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Emberá-Baudó
it: Emberá-baudó

en: Emberá-Catío
it: Emberá-catío

en: Emberá-Chamí
it: Emberá-chamí

en: Emberá; Northern
it: Emberá septentrional

en: Emilian
it: Emiliano

en: Enable anonymous browsing
it: Abilita la navigazione anonima

en: Enable public registration
it: Abilita la registrazione pubblica

en: Enable remote login ("magic link")
it: Attiva login remoto ("magic link")

en: Enable uploading
it: Abilita il caricamento

en: Encryption
it: crittografia

en: Enets; Forest
it: Enets del bosque

en: Enets; Tundra
it: Enets de la tundra

en: English
it: Inglés

en: English; Liberian
it: Inglés liberiano

en: English; Middle (1100-1500)
it: Inglés medio (1100-1500)

en: English; Old (ca. 450-1100)
it: Inglés antiguo (ca. 450-1100)

en: Enwan (Akwa Ibom State)
it: Enwan (estado Akwa Ibom)

en: Enwan (Edu State)
it: Enwan (estado Edu)

en: Epi-Olmec
it: Epi-Olmeca

en: Error opening eBook. File does not exist or file is not accessible
it: Errore durante l'apertura di eBook. Il file non esiste o il file non è accessibile

en: Error opening eBook. File does not exist or file is not accessible:
it: Errore durante l'apertura di eBook. Il file non esiste o il file non è accessibile:

en: Error opening shelf. Shelf does not exist or is not accessible
it: Errore durante l'apertura dello scaffale. La mensola non esiste o non è accessibile

en: Ese Ejja
it: Ese ejja

en: Estonian
it: Estonio

en: Estonian Sign Language
it: Lengua de signos estonia

en: Estonian; Standard
it: Estonio estándar

en: Eteocretan
it: Eteocretense

en: Eteocypriot
it: Eteochipriota

en: Ethiopian Sign Language
it: Lengua de signos etíope

en: Eton (Cameroon)
it: Eton (Camerún)

en: Etruscan
it: Etrusco

en: Excecution permissions missing
it: Mancano autorizzazioni di esecuzione

en: Exclude Languages
it: Elimina lingue

en: Exclude Series
it: Escludi la serie

en: Exclude Tags
it: Elimina i tag

en: Extremaduran
it: Extremeño

en: Fa D'ambu
it: Fa d'ambu

en: Failed to create path %s (Permission denied).
it: Impossibile creare il percorso %s (autorizzazione negata)

en: Failed to delete file %s (Permission denied).
it: Impossibile eliminare il file %s (autorizzazione negata)

en: Failed to send mail: %s
it: Impossibile inviare email: %s

en: Failed to store file %s (Permission denied).
it: Impossibile archiviare il file %s (autorizzazione negata)

en: Fali; Baissa
it: Fali de Baissa

en: Fali; North
it: Fali septentrional

en: Fali; South
it: Fali meridional

en: Fang (Cameroon)
it: Fang (Camerún)

en: Fang (Equatorial Guinea)
it: Fang (Guinea Ecuatorial)

en: Faroese
it: Feroés

en: Fars; Northwestern
it: Fars noroccidental

en: Fars; Southwestern
it: Fars sudoccidental

en: Fijian
it: Fiyiano

en: Fijian; Western
it: Fiyiano occidental

en: File extension "%s" is not allowed to be uploaded to this server
it: Non è consentito caricare i file con l'estensione "%s" a questo server

en: File to be uploaded must have an extension
it: Il file da caricare deve avere un'estensione

en: Files are replaced
it: I file vengono sostituiti

en: Finland-Swedish Sign Language
it: Lengua de signos sueco-finlandesa

en: Finnish
it: Finés

en: Finnish Sign Language
it: Lengua de signos finlandesa

en: Finnish; Kven
it: Finés de Kven

en: Finnish; Tornedalen
it: Finés de Tornedalen

en: Flinders Island
it: Isla Flinders

en: Foia Foia
it: Foia foia

en: Found an existing account for this email address or nickname.
it: È stato trovato un account collegato a questo indirizzo e-mail o nome utente.

en: Found an existing account for this email address.
it: Trovato un account esistente per questo indirizzo email.

en: Frankish
it: Franco

en: French
it: Francés

en: French Sign Language
it: Lengua de signos francesa

en: French; Cajun
it: Francés cajún

en: French; Middle (ca. 1400-1600)
it: Francés medio (ca. 1400-1600)

en: French; Old (842-ca. 1400)
it: Francés antiguo (842-ca. 1400)

en: Frisian; Eastern
it: Frisón oriental

en: Frisian; Northern
it: Frisón septentrional

en: Frisian; Old
it: Frisón antiguo

en: Frisian; Western
it: Frisón occidental

en: Friulian
it: Friulano

en: From e-mail
it: Dall'email

en: Fulah
it: Fula

en: Fulfulde; Adamawa
it: Fulfulde de Adamawa

en: Fulfulde; Bagirmi
it: Fulfulde de Bagirmi

en: Fulfulde; Borgu
it: Fulfulde de Borgu

en: Fulfulde; Central-Eastern Niger
it: Fulfulde de Níger centroriental

en: Fulfulde; Maasina
it: Fulfulde de Maasina

en: Fulfulde; Nigerian
it: Fulfulde nigeriano

en: Fulfulde; Western Niger
it: Fulfulde de Níger occidental

en: Futuna-Aniwa
it: Futuna-aniwa

en: Futuna; East
it: Futuna oriental

en: Ga'anda
it: Ganda

en: Ga'dang
it: Gadang

en: Gadaba; Bodo
it: Gadaba bodo

en: Gadaba; Mudhili
it: Gadaba mudhili

en: Gadaba; Pottangi Ollar
it: Gadaba ollar de Pottangi

en: Gaelic; Hiberno-Scottish
it: Gaélico hibernoescocés

en: Gaelic; Scottish
it: Gaélico escocés

en: Gagauz
it: Gagauzo

en: Galatian
it: Gálata

en: Galician
it: Gallego

en: Gamo-Ningi
it: Gamo-ningi

en: Ganda
it: Luganda

en: Garasia; Adiwasi
it: Garasia adiwasi

en: Garasia; Rajput
it: Garasia rajput

en: Garig-Ilgar
it: Garig-ilgar

en: Gata'
it: Gata

en: Gaulish; Cisalpine
it: Galo cisalpino

en: Gaulish; Transalpine
it: Galo transalpino

en: Gavião Do Jiparaná
it: Gavião de Jiparaná

en: Gavião; Pará
it: Gavião de Pará

en: Gawar-Bati
it: Gawar-bati

en: Gbaya (Central African Republic)
it: Gbaya (República Centroafricana)

en: Gbaya (Sudan)
it: Gbaya (Sudán)

en: Gbaya-Bossangoa
it: Gbaya-bossangoa

en: Gbaya-Bozoum
it: Gbaya-bozoum

en: Gbaya-Mbodomo
it: Gbaya-mbodomo

en: Gbaya; Northwest
it: Gbaya nororiental

en: Gbaya; Southwest
it: Gbaya sudoccidental

en: Gbe; Ayizo
it: Ayizo-gbe

en: Gbe; Ci
it: Cigbe

en: Gbe; Defi
it: Gbe defi

en: Gbe; Eastern Xwla
it: Gbe xwla oriental

en: Gbe; Gbesi
it: Gbe gbesi

en: Gbe; Western Xwla
it: Gbe; Xwla oriental

en: Geez
it: Ge'ez

en: Gelao; Green
it: Gelao verde

en: Gelao; Red
it: Gelao rojo

en: Gelao; White
it: Gelao blanco

en: Georgian
it: Georgiano

en: Georgian; Old
it: Georgiano antiguo

en: German
it: Alemán

en: German Sign Language
it: Lengua de signos alemana

en: German; Colonia Tovar
it: Alemán coloniero

en: German; Hutterite
it: Alemán huterita

en: German; Low
it: Bajo alemán

en: German; Middle High (ca. 1050-1500)
it: Alto alemán medio (ca. 1050-1500)

en: German; Middle Low
it: Bajo alemán medio

en: German; Old High (ca. 750-1050)
it: Alto alemán antiguo (ca. 750-1050)

en: German; Pennsylvania
it: Alemán; Pennsylvania

en: German; Swiss
it: Alemán suizo

en: Geser-Gorom
it: Geser-gorom

en: Get metadata
it: Ottieni metadati

en: Ghale; Kutang
it: Ghale kutang

en: Ghale; Northern
it: Ghale septentrional

en: Ghale; Southern
it: Ghale meridional

en: Ghanaian Sign Language
it: Lengua de signos ghanesa

en: Gilbertese
it: Gilbertés

en: Gimi (Eastern Highlands)
it: Gimi (provincia Eastern Highlands)

en: Gimi (West New Britain)
it: Gimi (provincia West New Britain)

en: Giziga; North
it: Giziga septentrional

en: Giziga; South
it: Giziga meridional

en: Glaro-Twabo
it: Glaro-twabo

en: Go!
it: Partire

en: Gondi; Northern
it: Gondi septentrional

en: Gondi; Southern
it: Gondi meridional

en: Gone Dau
it: Gone dau

en: Goodenough; West
it: Diodio

en: Goodreads API Key
it: API di Goodreads

en: Gothic
it: Gótico

en: Gowlan
it: Gowlano

en: Gozarkhani
it: Gozarjaní

en: Great Andamanese; Mixed
it: Gran andamanés mixto

en: Grebo; Barclayville
it: Grebo de Barclayville

en: Grebo; Central
it: Grebo central

en: Grebo; Gboloo
it: Grebo gboloo

en: Grebo; Northern
it: Grebo septentrional

en: Grebo; Southern
it: Grebo meridional

en: Greek Sign Language
it: Lengua de signos griega

en: Greek; Ancient (to 1453)
it: Griego antiguo (hasta 1453)

en: Greek; Cappadocian
it: Griego capadocio

en: Greek; Modern (1453-)
it: Griego moderno (1453-)

en: Greek; Mycenaean
it: Griego micénico

en: Gronings
it: Groningués

en: Gros Ventre
it: Atsina

en: Guajajára
it: Guajajara

en: Guana (Brazil)
it: Guana (Brasil)

en: Guarani
it: Guaraní

en: Guaraní; Ava
it: Chiripá

en: Guaraní; Eastern Bolivian
it: Guaraní boliviano oriental

en: Guaraní; Mbyá
it: Mbyá

en: Guaraní; Paraguayan
it: Guaraní paraguayo

en: Guaraní; Western Bolivian
it: Guaraní boliviano occidental

en: Guatemalan Sign Language
it: Lengua de signos guatemalteca

en: Guduf-Gava
it: Guduf-gava

en: Gugu Badhun
it: Gugu badhun

en: Guhu-Samane
it: Guhu-samane

en: Guinean Sign Language
it: Lengua de signos guineana

en: Gujarati
it: Guyaratí

en: Gula (Central African Republic)
it: Gula (República Centroafricana)

en: Gula Iro
it: Gula iro

en: Gupa-Abawa
it: Gupa-abawa

en: Gureng Gureng
it: Gureng gureng

en: Gurung; Eastern
it: Gurung oriental

en: Gurung; Western
it: Gurung occidental

en: Guruntum-Mbaaru
it: Guruntum-mbaaru

en: Gwamhi-Wuri
it: Gwamhi-wuri

en: Hadothi
it: Hadoti

en: Haida; Northern
it: Haida septentrional

en: Haida; Southern
it: Haida meridional

en: Haiphong Sign Language
it: Lengua de signos de Haiphong

en: Haitian Vodoun Culture Language
it: Idioma de la cultura vudú haitiana

en: Halang Doan
it: Halang doan

en: Hamer-Banna
it: Hamer-banna

en: Hanoi Sign Language
it: Lengua de signos de Hanoi

en: Harzani
it: Harzaní

en: Hausa Sign Language
it: Lengua de signos hausa

en: Havasupai-Walapai-Yavapai
it: Havasupai-walapai-yavapai

en: Hawai'i Pidgin Sign Language
it: Lengua franca de signos hawaiana

en: Hawaiian
it: Hawaiano

en: Hebrew
it: Hebreo

en: Hebrew; Ancient
it: Hebreo antiguo

en: Hema
it: Nyoro

en: Hiligaynon
it: Hiligainón

en: Hindi; Fiji
it: Hindi de Fiyi

en: Hindko; Northern
it: Hindko septentrional

en: Hindko; Southern
it: Hindko meridional

en: Hindustani; Caribbean
it: Hindostaní caribeño

en: Hiri Motu
it: Hiri motu

en: Hittite
it: Hitita

en: Hittite; Middle
it: Hitita medio

en: Hittite; Neo-
it: Hitita moderno

en: Hittite; Old
it: Hitita antiguo

en: Hmong Don
it: Hmong don

en: Hmong Dô
it: Hmong dô

en: Hmong Njua
it: Hmong njua

en: Hmong; Southwestern Guiyang
it: Hmong de Guiyang sudoccidental

en: Ho Chi Minh City Sign Language
it: Lengua de signos de Ho Chi Minh

en: Hoia Hoia
it: Hoia hoia

en: Honduras Sign Language
it: Lengua de signos hondureña

en: Hong Kong Sign Language
it: Lengua de signos de Hong Kong

en: Hot Books
it: Hot Ebook

en: Hot Books (most downloaded)
it: Hot Books (più scaricati)

en: Huastec
it: Huasteco

en: Huave; San Dionisio Del Mar
it: Huave de San Dionisio del Mar

en: Huave; San Francisco Del Mar
it: Huave de San Francisco del Mar

en: Huave; San Mateo Del Mar
it: Huave de San Mateo del Mar

en: Huave; Santa María Del Mar
it: Huave de Santa María del Mar

en: Huitoto; Minica
it: Meneca huitoto

en: Huitoto; Murui
it: Murui huitoto

en: Huitoto; Nüpode
it: Nipode huitoto

en: Hun-Saare
it: Hun-saare

en: Hungarian
it: Húngaro

en: Hungarian Sign Language
it: Lengua de signos húngara

en: Hungarian; Old
it: Húngaro antiguo

en: Hunjara-Kaina Ke
it: Hunjara-kaina ke

en: Hurrian
it: Hurrita

en: I-Wak
it: I-wak

en: Iberian
it: Ibero

en: Icelandic
it: Islandés

en: Icelandic Sign Language
it: Lengua de signos islandesa

en: Iceve-Maci
it: Iceve-maci

en: Idakho-Isukha-Tiriki
it: Idakho-isukha-tiriki

en: Idu-Mishmi
it: Idu-mishmi

en: Ifugao; Amganad
it: Ifugao de Amganad

en: Ifugao; Batad
it: Ifugao de Batad

en: Ifugao; Mayoyao
it: Ifugao de Mayoyao

en: Ifugao; Tuwali
it: Ifugao tuwali

en: Ignaciano
it: Mojo ignaciano

en: Iha Based Pidgin
it: Lengua franca basada en el iha

en: Ijo; Southeast
it: Ijo sudoriental

en: Iku-Gora-Ankwa
it: Iku-gora-ankwa

en: Ile Ape
it: Ile ape

en: Ili Turki
it: Ili turki

en: Illyrian
it: Ilirio

en: Iloko
it: Ilocano

en: In Library
it: In libreria

en: Indian Sign Language
it: Lengua de signos india

en: Indo-Portuguese
it: Indo-portugués

en: Indonesian
it: Indonesio

en: Indonesian Sign Language
it: Lengua de signos indonesia

en: Indonesian; Peranakan
it: Indonesio; Peranakan

en: Indus Valley Language
it: Idioma del valle del Indo

en: Inga; Jungle
it: Ingano

en: Ingrian
it: Ingrio

en: Ingush
it: Ingusetio

en: Inoke-Yate
it: Inoke-yate

en: Installed Version
it: Versione installata

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
it: Interlingua

en: Interlingue
it: Interlingüe

en: International Sign
it: Signos internacionales

en: Inuktitut; Eastern Canadian
it: Inuktitut canadiense oriental

en: Inuktitut; Western Canadian
it: Inuktitut canadiense occidental

en: Inupiaq
it: Iñupiaq

en: Inupiatun; North Alaskan
it: Inupiatun de Alaska septentrional

en: Inupiatun; Northwest Alaska
it: Inupiatun de Alaska noroccidental

en: Iowa-Oto
it: Iowa-oto

en: Irish
it: Irlandés

en: Irish Sign Language
it: Lengua de signos irlandesa

en: Irish; Middle (900-1200)
it: Irlandés medio (900-1200)

en: Irish; Old (to 900)
it: Irlandés antiguo (hasta 900)

en: Irish; Primitive
it: Irlandés primitivo

en: Irántxe
it: Irantxe

en: Ishkashimi
it: Ishkashimí

en: Israeli Sign Language
it: Lengua de signos israelí

en: Istriot
it: Istriano

en: Isu (Fako Division)
it: Isu (división Fako)

en: Isu (Menchum Division)
it: Isu (división Menchum)

en: Italian
it: Italiano

en: Italian Sign Language
it: Lengua de signos italiana

en: Itneg; Banao
it: Itneg banao

en: Itneg; Binongan
it: Itneg binongan

en: Itneg; Inlaod
it: Itneg inlaod

en: Itneg; Maeng
it: Itneg maeng

en: Itneg; Moyadan
it: Itneg moyadan

en: Itu Mbon Uzo
it: Itu mbon uzo

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
it: Ivbie norte-okpela-arhe

en: Iwam; Sepik
it: Iwam de Sepik

en: Ixcatec
it: Ixcateco

en: Izi-Ezaa-Ikwo-Mgbo
it: Izi-ezaa-ikwo-mgbo

en: Jabutí
it: Yabutí

en: Jah Hut
it: Jah hut

en: Jamaican Country Sign Language
it: Lengua de signos campesina jamaicana

en: Jamaican Sign Language
it: Lengua de signos jamaicana

en: Japanese
it: Japonés

en: Japanese Sign Language
it: Lengua de signos japonesa

en: Japanese; Old
it: Japonés antiguo

en: Japrería
it: Yaprería

en: Javanese
it: Javanés

en: Javanese; Caribbean
it: Javanés caribeño

en: Javanese; New Caledonian
it: Javanés neocaledonio

en: Jeri Kuo
it: Jeri kuo

en: Jhankot Sign Language
it: Lengua de signos de Jhankot

en: Jimi (Cameroon)
it: Jimi (Camerún)

en: Jinuo; Buyuan
it: Jinuo buyuan

en: Jinuo; Youle
it: Jinuo youle

en: Jofotek-Bromnya
it: Jofotek-bromnya

en: Jola-Fonyi
it: Jola-fonyi

en: Jola-Kasa
it: Jola-kasa

en: Jonkor Bourmataguil
it: Jonkor bourmataguil

en: Jordanian Sign Language
it: Lengua de signos jordana

en: Judeo-Arabic
it: Judeo-árabe

en: Judeo-Berber
it: Judeo-bereber

en: Judeo-Georgian
it: Judeo-georgiano

en: Judeo-Italian
it: Judeo-italiano

en: Judeo-Persian
it: Judeo-persa

en: Judeo-Tat
it: Juhuri

en: Jukun Takum
it: Jukun takum

en: Jumla Sign Language
it: Lengua de signos de Jumla

en: Jur Modo
it: Jur modo

en: Jutish
it: Juto

en: Jwira-Pepesa
it: Jwira-pepesa

en: Kabardian
it: Cabardiano

en: Kabuverdianu
it: Criollo caboverdiano

en: Kabyle
it: Cabilio

en: Kachama-Ganjule
it: Kachama-ganjule

en: Kacipo-Balesi
it: Kacipo-balesi

en: Kadazan; Coastal
it: Kadazan; Costero

en: Kadazan; Klias River
it: Kadazan; Río Klias

en: Kadazan; Labuk-Kinabatangan
it: Kadazan de Labuk-Kinabatangan

en: Kaingáng; São Paulo
it: Kaingáng de São Paulo

en: Kairui-Midiki
it: Kairu-midiki

en: Kalagan; Kagan
it: Kalagan kagan

en: Kalapuya; Northern
it: Kalapuya septentrional

en: Kalapuya; Southern
it: Kalapuya meridional

en: Kalinga; Limos
it: Kalinga limos

en: Kalinga; Lower Tanudan
it: Kalinga tanudan inferior

en: Kalinga; Lubuagan
it: Kalinga de Lubuagan

en: Kalinga; Mabaka Valley
it: Kalinga del valle Mabaka

en: Kalinga; Majukayang
it: Kalinga majukayang

en: Kalinga; Southern
it: Kalinga meridional

en: Kalinga; Upper Tanudan
it: Kalinga de Tanudan superior

en: Kallahan; Kayapa
it: Kallahan de Kayapa

en: Kallahan; Keley-I
it: Kallahan keley-i

en: Kallahan; Tinoc
it: Kallahan de Tinoc

en: Kalmyk
it: Calmuco

en: Kamba (Brazil)
it: Kamba (Brasil)

en: Kamba (Kenya)
it: Kamba (Kenia)

en: Kambera
it: Gambera

en: Kango (Bas-Uélé District)
it: Kango (distrito Bas-Uélé)

en: Kango (Tshopo District)
it: Kango (distrito Tshopo)

en: Kaningdon-Nindem
it: Kaningdon-nindem

en: Kanjobal; Western
it: Kanjobal occidental

en: Kankanay; Northern
it: Kankanay septentrional

en: Kannada
it: Canarés

en: Kanum; Bädi
it: Kanum bädi

en: Kanum; Ngkâlmpw
it: Kanum ngkâlmpw

en: Kanuri; Bilma
it: Kanuri bilma

en: Kanuri; Central
it: Kanuri central

en: Kanuri; Manga
it: Kanuri manga

en: Kara (Central African Republic)
it: Kara (República Centroafricana)

en: Kara (Korea)
it: Kara (Corea)

en: Kara (Papua New Guinea)
it: Kara (Papúa Nueva Guinea)

en: Kara-Kalpak
it: Karakalpako

en: Karaboro; Eastern
it: Karaboro oriental

en: Karaboro; Western
it: Karaboro occidental

en: Karachay-Balkar
it: Karachayo-bálkaro

en: Karbi; Amri
it: Amri karbi

en: Kare (Central African Republic)
it: Kare (República Centroafricana)

en: Kare (Papua New Guinea)
it: Kare (Papúa Nueva Guinea)

en: Karelian
it: Carelio

en: Karen; Bwe
it: Karen bwe

en: Karen; Geko
it: Karen geko

en: Karen; Pa'o
it: Karen pa'o

en: Karen; Phrae Pwo
it: Karen phrae pwo

en: Karen; Pwo Eastern
it: Karen pwo oriental

en: Karen; Pwo Northern
it: Karen pwo septentrional

en: Karen; Pwo Western
it: Karen pwo occidental

en: Karipuna
it: Karipúna

en: Karirí-Xocó
it: Karirí-xocó

en: Karitiâna
it: Karitiana

en: Karkar-Yuri
it: Karkar-yuri

en: Karo (Brazil)
it: Karo (Brasil)

en: Karo (Ethiopia)
it: Karo (Etiopía)

en: Karon Dori
it: Karon dori

en: Kashmiri
it: Cachemir

en: Kashubian
it: Casubio

en: Katu; Eastern
it: Katu oriental

en: Katu; Western
it: Katu occidental

en: Katukína; Panoan
it: Katukína panoan

en: Kayah; Eastern
it: Kayah oriental

en: Kayah; Western
it: Kayah occidental

en: Kayan; Busang
it: Kayan busang

en: Kayan; Kayan River
it: Kayan; río Kayan

en: Kazakh
it: Kazajo

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
it: Kela (República Democrática del Congo)

en: Kela (Papua New Guinea)
it: Kela (Papúa Nueva Guinea)

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
it: Kele (República Democrática del Congo)

en: Kele (Papua New Guinea)
it: Kele (Papúa Nueva Guinea)

en: Kentish Sign Language; Old
it: Lengua de signos antigua de Kent

en: Kenuzi-Dongola
it: Nubi

en: Kenyan Sign Language
it: Lengua de signos keniana

en: Keres; Eastern
it: Keres oriental

en: Keres; Western
it: Keres occidental

en: Kewa; East
it: Kewa oriental

en: Kewa; West
it: Kewa occidental

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Khakas
it: Jakasio

en: Khalaj; Turkic
it: Khalaj túrquico

en: Kham; Eastern Parbate
it: Kham parbate oriental

en: Kham; Gamale
it: Kham gamale

en: Kham; Sheshi
it: Kham sheshi

en: Kham; Western Parbate
it: Kham parbate occidental

en: Khanty
it: Janty

en: Khmer; Central
it: Jemer central

en: Khmer; Northern
it: Jemer septentrional

en: Khorasani Turkish
it: Turco jorasaní

en: Khotanese
it: Khotanés

en: Khua
it: Cua

en: Kinabatangan; Upper
it: Kinabatangan superior

en: Kinaray-A
it: Kinaray-a

en: Kindle E-Mail
it: Email Kindle

en: Kindlegen failed with Error %(error)s. Message: %(message)s
it: errore

en: Kinnauri; Chitkuli
it: Kinnaurí chitkuli

en: Kinnauri; Harijan
it: Kinnauri harijan

en: Kir-Balar
it: Kir-balar

en: Kirghiz
it: Kirguís

en: Kirmanjki (individual language)
it: Kirmanjki (idioma individual)

en: Kisi; Southern
it: Kisi meridional

en: Kissi; Northern
it: Kissi septentrional

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
it: Kituba (República Democrática del Congo)

en: Kiwai; Northeast
it: Kiwai noroccidental

en: Kiwai; Southern
it: Kiwai meridional

en: Klamath-Modoc
it: Klamath-modoc

en: Koiali; Mountain
it: Koiali de montaña

en: Koiari; Grass
it: Koiari de hierba

en: Kol (Cameroon)
it: Kol (Camerún)

en: Kol (Papua New Guinea)
it: Kol (Papúa Nueva Guinea)

en: Kolami; Northwestern
it: Kolami noroccidental

en: Kolami; Southeastern
it: Kolami sudoriental

en: Koli; Kachi
it: Koli kachi

en: Koli; Parkari
it: Koli parkari

en: Koli; Wadiyara
it: Koli wadiyara

en: Kom (Cameroon)
it: Kom (Camerún)

en: Komi-Permyak
it: Komi-permyak

en: Komi-Zyrian
it: Komi-zyrian

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
it: Komo (República Democrática del Congo)

en: Komo (Sudan)
it: Komo (Sudán)

en: Kon Keu
it: Kon keu

en: Konda-Dora
it: Konda-dora

en: Kongo
it: Kikongo

en: Konjo; Coastal
it: Konjo costero

en: Konjo; Highland
it: Konjo de las tierras altas

en: Konkani (individual language)
it: Konkaní (idioma individual)

en: Konkani (macrolanguage)
it: Konkaní (macrolengua)

en: Konkani; Goan
it: konkaní de Goa

en: Kono (Sierra Leone)
it: Kono (Sierra Leona)

en: Konso
it: Konongo

en: Koongo
it: Kikongo

en: Korafe-Yegha
it: Korafe-yegha

en: Koraga; Korra
it: Koraga korra

en: Korean
it: Coreano

en: Korean Sign Language
it: Lengua de signos coreana

en: Korean; Middle (10th-16th cent.)
it: Coreano medio (s. X-XVI)

en: Korean; Old (3rd-9th cent.)
it: Coreano antiguo (s. III-IX)

en: Koro (Côte d'Ivoire)
it: Koro (Costa de Marfil)

en: Koro (Papua New Guinea)
it: Koro (Papúa Nueva Guinea)

en: Korupun-Sela
it: Korupun-sela

en: Kosraean
it: Kosraeano

en: Kota (Gabon)
it: Kota (Gabón)

en: Kota Marudu Talantang
it: Talantang de Kota Marudu

en: Kota Marudu Tinagas
it: Tinagas de Kota Marudu

en: Koy Sanjaq Surat
it: Koy sanjaq surat

en: Kpelle; Guinea
it: Kpelle de Guinea

en: Kpelle; Liberia
it: Kpelle de Liberia

en: Krahn; Eastern
it: Krahn oriental

en: Krahn; Western
it: Krahn occidental

en: Krevinian
it: Kreviniano

en: Kriol English; Belize
it: Inglés criollo beliceño

en: Kru'ng 2
it: Kru'ng

en: Kudu-Camo
it: Kudu-camo

en: Kuikúro-Kalapálo
it: Kuikuro-kalapalo

en: Kuku-Yalanji
it: Kuku-yalanji

en: Kuman (Russia)
it: Kuman (Rusia)

en: Kumarbhag Paharia
it: Kumarbhag paharia

en: Kumyk
it: Cumuco

en: Kuna; Border
it: Kuna; Límite

en: Kuna; San Blas
it: Kuna de San Blas

en: Kung-Ekoka
it: Kung-ekoka

en: Kuni-Boazi
it: Kuni-boazi

en: Kurdish
it: Curdo

en: Kurdish; Central
it: Curdo central

en: Kurdish; Northern
it: Curdo septentrional

en: Kurdish; Southern
it: Curdo meridional

en: Kurumba; Kannada
it: Kurumba canarés

en: Kurux; Nepali
it: Kurux; Nepalés

en: Kuskokwim; Upper
it: Kuskokwim; Superior

en: Kuuku-Ya'u
it: Kuuku-ya'u

en: Lachi; White
it: Lachi; Blanco

en: Laeko-Libuat
it: Laeko-libuat

en: Laha (Viet Nam)
it: Laha (Vietnam)

en: Lala-Bisa
it: Lala-bisa

en: Lala-Roba
it: Lala-roba

en: Lalo; Dongshanba
it: Lalo dongshanba

en: Lalo; Xishanba
it: Lalo xishanba

en: Lalu; Eastern
it: Lalu oriental

en: Lalu; Western
it: Lalu occidental

en: Lama (Myanmar)
it: Lama (Birmania)

en: Lamja-Dengsa-Tola
it: Lamja-dengsa-tola

en: Lampung Nyo
it: Lampung nyo

en: Lamu-Lamu
it: Lamu-lamu

en: Lango (Sudan)
it: Lango (Sudán)

en: Language
it: Lingua

en: Language: %(name)s
it: Lingue: %(name)s

en: Languages
it: lingua

en: Langue des signes de Belgique Francophone
it: La lengua de signos de habla francesa de Bélgica

en: Lao
it: Laosiano

en: Laomian
it: Bisu

en: Laos Sign Language
it: Lengua de signos laosiana

en: Larike-Wakasihu
it: Larike-wakasihu

en: Latgalian
it: Latgaliano

en: Latin
it: Latín

en: Latvian
it: Letón

en: Latvian Sign Language
it: Lengua de signos letona

en: Latvian; Standard
it: Letón estándar

en: Laurentian
it: Laurentiano

en: Lavatbura-Lamusong
it: Lavatbura-lamusong

en: Lawa; Eastern
it: Lawa oriental

en: Lawa; Western
it: Lawa occidental

en: Lega-Mwenga
it: Lega mwenga

en: Lega-Shabunda
it: Lega shabunda

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
it: Lele (República Democrática del Congo)

en: Lele (Papua New Guinea)
it: Lele (Papúa Nueva Guinea)

en: Lembata; South
it: Lembata meridional

en: Lembata; West
it: Lembata; Oeste

en: Lemnian
it: Lemnio

en: Lesing-Gelimi
it: Lesing-gelimi

en: Leti (Cameroon)
it: Leti (Camerún)

en: Lezghian
it: Lezguino

en: Liburnian
it: Liburnio

en: Libyan Sign Language
it: Lengua de signos libia

en: Ligurian
it: Ligur

en: Ligurian (Ancient)
it: Antiguo ligur

en: Limba; East
it: Limba; Este

en: Limba; West-Central
it: Limba centrooccidental

en: Linear A
it: Lineal A

en: Lingua Franca
it: Sabir

en: Linked libraries
it: Link libreria

en: Lisabata-Nuniali
it: Lisabata-nuniali

en: Lishanid Noshan
it: Lishanid noshan

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Lithuanian Sign Language
it: Lengua de signos lituana

en: Lo-Toga
it: Lo-toga

en: Loading...
it: Caricamento in corso...

en: Location of Calibre database
it: Posizione del database Calibre

en: Log Level
it: Livello del registro

en: Log in with magic link
it: Accedi con il collegamento magico

en: Login
it: Accesso

en: Lohar; Gade
it: Lohar gade

en: Lolopo; Southern
it: Lolopo meridional

en: Loma (Côte d'Ivoire)
it: Loma (Costa de Marfil)

en: Lombard
it: Lombardo

en: Lomwe; Malawi
it: Lomwe de Malaui

en: Lorung; Northern
it: Lorung septentrional

en: Lorung; Southern
it: Lorung meridional

en: Luba-Katanga
it: Kiluba

en: Luba-Lulua
it: Chiluba

en: Ludian
it: Lúdico

en: Luiseno
it: Luiseño

en: Lule Sami
it: Sami de Lule

en: Lumba-Yakkha
it: Lumba-yakkha

en: Luo (Cameroon)
it: Luo (Camerún)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
it: Luo (Kenia y Tanzania)

en: Luri; Northern
it: Luri septentrional

en: Luri; Southern
it: Luri meridional

en: Lushai
it: Mizo

en: Lusitanian
it: Lusitano

en: Luwian; Cuneiform
it: Luvita cuneiforme

en: Luwian; Hieroglyphic
it: Luvita jeroglífico

en: Luxembourgish
it: Luxemburgués

en: Lycian
it: Licio

en: Lydian
it: Lidio

en: Lyons Sign Language
it: Lengua de signos de Lyons

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
it: Ma (República Democrática del Congo)

en: Ma (Papua New Guinea)
it: Ma (Papúa Nueva Guinea)

en: Ma'di
it: Madi

en: Ma'di; Southern
it: Ma'di meridional

en: Macanese
it: Macaense

en: Macedonian
it: Macedonio

en: Macedonian; Ancient
it: Macedonio antiguo

en: Mada (Cameroon)
it: Mada (Camerún)

en: Madagascar Sign Language
it: Lengua de signos malgache

en: Madurese
it: Madurés

en: Maewo; Central
it: Maewo central

en: Magar; Eastern
it: Magar oriental

en: Magar; Western
it: Magar occidental

en: Mai Brat
it: Mai brat

en: Maidu; Northeast
it: Maidu; Nordeste

en: Maidu; Northwest
it: Maidu; Noroeste

en: Maidu; Valley
it: Maidu; Valle

en: Mail settings updated
it: Parametri di posta aggiornati

en: Mainstream Kenyah
it: Kenyah principal

en: Maiwa (Papua New Guinea)
it: Maiwa (Papúa Nueva Guinea)

en: Makasar
it: Macasar

en: Makian; East
it: Makian; Este

en: Makian; West
it: Makian; Oeste

en: Mala (Papua New Guinea)
it: Mala (Papúa Nueva Guinea)

en: Malagasy
it: Malgache

en: Malagasy; Bara
it: Malgache bara

en: Malagasy; Masikoro
it: Malgache masikoro

en: Malagasy; Northern Betsimisaraka
it: Malgache betsimisaraka septentrional

en: Malagasy; Plateau
it: Malgache merina

en: Malagasy; Sakalava
it: Malgache sakalava

en: Malagasy; Southern Betsimisaraka
it: Malgache betsimisaraka meridional

en: Malagasy; Tandroy-Mahafaly
it: Malgache tandroy-mahafaly

en: Malagasy; Tankarana
it: Malgache tankarana

en: Malagasy; Tanosy
it: Malgache tanosy

en: Malagasy; Tesaka
it: Malgache tesaka

en: Malagasy; Tsimihety
it: Malgache tsimihety

en: Malasar; Mala
it: Mala malasar

en: Malay (individual language)
it: Malayo (idioma individual)

en: Malay (macrolanguage)
it: Malayo (macrolengua)

en: Malay; Ambonese
it: Malayo ambonés

en: Malay; Baba
it: Malayo baba

en: Malay; Bacanese
it: Malayo bacanés

en: Malay; Balinese
it: Malayo balinés

en: Malay; Banda
it: Malayo de Banda

en: Malay; Berau
it: Malayo berau

en: Malay; Bukit
it: Malayo de Bukit

en: Malay; Central
it: Malayo central

en: Malay; Cocos Islands
it: Malayo de las Islas Cocos

en: Malay; Jambi
it: Malayo de Jambi

en: Malay; Kedah
it: Malayo de Kedah

en: Malay; Kota Bangun Kutai
it: Malayo kutai de Kota Bangun

en: Malay; Kupang
it: Malayo de Kupang

en: Malay; Larantuka
it: Malayo de Larantuka

en: Malay; Makassar
it: Malayo de Macasar

en: Malay; Manado
it: Malayo de Manado

en: Malay; North Moluccan
it: Malayo de las Molucas septentrional

en: Malay; Papuan
it: Malayo papú

en: Malay; Pattani
it: Malayo de Pattani

en: Malay; Sabah
it: Malayo de Sabah

en: Malay; Standard
it: Malayo estándar

en: Malay; Tenggarong Kutai
it: Malayo kutai de Tenggarong

en: Malaynon
it: Malaynón

en: Malayo
it: Damana

en: Malaysian Sign Language
it: Lengua de signos malasia

en: Male (Ethiopia)
it: Male (Etiopía)

en: Male (Papua New Guinea)
it: Male (Papúa Nueva Guinea)

en: Maltese
it: Maltés

en: Maltese Sign Language
it: Lengua de signos maltesa

en: Maléku Jaíka
it: Maléku jaíka

en: Mambila; Cameroon
it: Mambila; Camerún

en: Manchu
it: Manchú

en: Mandaic
it: Mandeo

en: Mandaic; Classical
it: Mandaic; Clásico

en: Mandobo Atas
it: Mandobo atas

en: Mandobo Bawah
it: Mandobo bawah

en: Manduri; Baga
it: Baga manduri

en: Maninka; Forest
it: Maninka; Bosque

en: Maninkakan; Eastern
it: Maninkakan oriental

en: Maninkakan; Western
it: Maninkakan occidental

en: Manipuri
it: Meitei

en: Manipuri; Old
it: Meitei antiguo

en: Manna-Dora
it: Telugú

en: Manobo; Ata
it: Ata manobo

en: Manobo; Western Bukidnon
it: Manobo; Bukidnon occidental

en: Manx
it: Manés

en: Maori
it: Maorí

en: Maori; Cook Islands
it: Maorí; Islas Cook

en: Marathi
it: Maratí

en: Marathi; Old
it: Maratí antiguo

en: Marghi Central
it: Margui central

en: Marghi South
it: Marghi meridional

en: Mari (East Sepik Province)
it: Mari (provincia East Sepik)

en: Mari (Madang Province)
it: Mari (provincia Madang)

en: Mari (Russia)
it: Mari (Rusia)

en: Mari; Eastern
it: Mari oriental

en: Mari; Western
it: Mari occidental

en: Maria (Papua New Guinea)
it: Maria (Papúa Nueva Guinea)

en: Maria; Dandami
it: Maria dandami

en: Marind; Bian
it: Marind bian

en: Maritime Sign Language
it: Lengua de signos marítima

en: Marquesan; North
it: Marquesano septentrional

en: Marquesan; South
it: Marquesano meridional

en: Marrucinian
it: Marrucino

en: Marshallese
it: Marshalés

en: Marsian
it: Marso

en: Martha's Vineyard Sign Language
it: Lengua de signos de Martha's Vineyard

en: Marti Ke
it: Marti ke

en: Marwari (Pakistan)
it: Marwari (Pakistán)

en: Masela; Central
it: Masela central

en: Masela; East
it: Masela; Oriental

en: Masela; West
it: Masela; Oriental

en: Mashco Piro
it: Mashco piro

en: Maskoy Pidgin
it: Lengua franca mascoyana

en: Mator-Taygi-Karagas
it: Mator-taygi-karagas

en: Mauritian Sign Language
it: Lengua de signos mauritana

en: Maya; Yucatec
it: Maya yucateco

en: Mayan; Epigraphic
it: Maya epigráfico

en: Mazahua; Central
it: Mazahua central

en: Mazatec; Ayautla
it: Mazateco; Ayautla

en: Mazatec; Chiquihuitlán
it: Mazateco; Chiquihuitlán

en: Mazatec; Huautla
it: Mazateco; Huautla

en: Mazatec; Ixcatlán
it: Mazateco; Ixcatlán

en: Mazatec; Jalapa De Díaz
it: Mazateco; Jalapa de Díaz

en: Mazatec; Mazatlán
it: Mazateco; Mazatlán

en: Mazatec; Soyaltepec
it: Mazateco; Soyaltepec

en: Mbariman-Gudhinma
it: Mbariman-gudhinma

en: Mbembe; Cross River
it: Mbembe; Río cruzado

en: Mbo (Cameroon)
it: Mbo (Camerún)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
it: Mbo (República Democrática del Congo)

en: Median
it: Medo

en: Melanau; Central
it: Melanau central

en: Melanau; Daro-Matu
it: Melanau de Daro-Matu

en: Melanau; Kanowit-Tanjong
it: Melanau kanowit-tanjong

en: Mende (Papua New Guinea)
it: Mende (Papúa Nueva Guinea)

en: Mende (Sierra Leone)
it: Mende (Sierra Leona)

en: Meohang; Eastern
it: Meohang oriental

en: Meohang; Western
it: Meohang occidental

en: Meroitic
it: Meroítico

en: Metadata Watch Channel ID
it: ID canale Watch Metadata

en: Mexican Sign Language
it: Lengua de signos mexicana

en: Miami
it: Miami-illinois

en: Miao; Central Huishui
it: Miao de Huishui central

en: Miao; Central Mashan
it: Miao de Mashan central

en: Miao; Chuanqiandian Cluster
it: Miao chuanqiandianés

en: Miao; Eastern Huishui
it: Miao de Huishui oriental

en: Miao; Eastern Qiandong
it: Miao de Qiandong oriental

en: Miao; Eastern Xiangxi
it: Miao de Xiangxi oriental

en: Miao; Horned
it: Miao blanco

en: Miao; Large Flowery
it: Gran miao florido

en: Miao; Luopohe
it: Miao del río Luobo

en: Miao; Northern Guiyang
it: Miao de Guiyang septentrional

en: Miao; Northern Huishui
it: Miao de Huishui septentrional

en: Miao; Northern Mashan
it: Miao de Mashan septentrional

en: Miao; Northern Qiandong
it: Miao de Qiandong septentrional

en: Miao; Sinicized
it: Miao sinizado

en: Miao; Small Flowery
it: Pequeño miao florido

en: Miao; Southern Guiyang
it: Miao de Guiyang meridional

en: Miao; Southern Mashan
it: Miao de Mashan meridional

en: Miao; Southern Qiandong
it: Miao de Qiandong meridional

en: Miao; Southwestern Huishui
it: Miao de Huishui sudoccidental

en: Miao; Western Mashan
it: Miao de Mashan occidental

en: Miao; Western Xiangxi
it: Miao de Xiangxi occidental

en: Mien; Biao-Jiao
it: Mien biao-jiao

en: Mien; Iu
it: Iu mien

en: Milyan
it: Milio

en: Mina (Cameroon)
it: Mina (Camerún)

en: Minaean
it: Mineo

en: Mingrelian
it: Megreliano

en: Mirandese
it: Mirandés

en: Miwok; Bay
it: Miwok de la bahía

en: Miwok; Central Sierra
it: Miwok de la siierra central

en: Miwok; Coast
it: Miwok de la costa

en: Miwok; Lake
it: Miwok del lago

en: Miwok; Northern Sierra
it: Miwok de la sierra septentrional

en: Miwok; Plains
it: Miwok de las llanuras

en: Miwok; Southern Sierra
it: Miwok de la sierra meridional

en: Mixe; Isthmus
it: Mixe; Istmo

en: Mixe; North Central
it: Mixe centroseptentrional

en: Mixtec; Alacatlatzala
it: Mixteco de Alacatlatzala

en: Mixtec; Alcozauca
it: Mixteco de Alcozauca

en: Mixtec; Amoltepec
it: Mixteco de Amoltepec

en: Mixtec; Apasco-Apoala
it: Mixteco de Apasco-Apoala

en: Mixtec; Atatláhuca
it: Mixteco de Atatlahuca

en: Mixtec; Ayutla
it: Mixteco de Ayutla

en: Mixtec; Cacaloxtepec
it: Mixteco de Cacaloxtepec

en: Mixtec; Chayuco
it: Mixteco de Chayuco

en: Mixtec; Chazumba
it: Mixteco de Chazumba

en: Mixtec; Chigmecatitlán
it: Mixteco de Chigmecaticlán

en: Mixtec; Coatzospan
it: Mixteco de Coatzospan

en: Mixtec; Cuyamecalco
it: Mixteco de Cuyamecalco

en: Mixtec; Diuxi-Tilantongo
it: Mixteco de Diuxi-Tilatongo

en: Mixtec; Huitepec
it: Mixteco de Huitepec

en: Mixtec; Itundujia
it: Mixteco de Itundujia

en: Mixtec; Ixtayutla
it: Mixteco de Ixtayutla

en: Mixtec; Jamiltepec
it: Mixteco de Jamiltepec

en: Mixtec; Juxtlahuaca
it: Mixteco de Juxtlahuaca

en: Mixtec; Magdalena Peñasco
it: Mixteco de Magdalena Peñasco

en: Mixtec; Metlatónoc
it: Mixteco de Metlatónoc

en: Mixtec; Mitlatongo
it: Mixteco de Mitlatongo

en: Mixtec; Mixtepec
it: Mixteco de Mixtepec

en: Mixtec; Northern Tlaxiaco
it: Mixteco de Tlaxiaco septentrional

en: Mixtec; Northwest Oaxaca
it: Mixteco de Oaxaca noroccidental

en: Mixtec; Ocotepec
it: Mixteco de Ocotepec

en: Mixtec; Peñoles
it: Mixteco de Peñoles

en: Mixtec; Pinotepa Nacional
it: Mixteco de Pinotepa Nacional

en: Mixtec; San Juan Colorado
it: Mixteco de San Juan Colorado

en: Mixtec; San Juan Teita
it: Mixteco de San Juan Teita

en: Mixtec; San Miguel El Grande
it: Mixteco de San Miguel El Grande

en: Mixtec; San Miguel Piedras
it: Mixteco de San Miguel Piedras

en: Mixtec; Santa Lucía Monteverde
it: Mixteco de Santa Lucía Monteverde

en: Mixtec; Santa María Zacatepec
it: Mixteco de Santa María Zacatepec

en: Mixtec; Silacayoapan
it: Mixteco de Silacayoapan

en: Mixtec; Sindihui
it: Mixteco de Sindihui

en: Mixtec; Sinicahua
it: Mixteco de Sinicahua

en: Mixtec; Southeastern Nochixtlán
it: Mixteco de Nochixtlán sudoriental

en: Mixtec; Southern Puebla
it: Mixteco de Puebla meridional

en: Mixtec; Southwestern Tlaxiaco
it: Mixteco de Tlaxiaco sudoccidental

en: Mixtec; Soyaltepec
it: Mixteco de Soyaltepec

en: Mixtec; Tacahua
it: Mixteco de Tacahua

en: Mixtec; Tamazola
it: Mixteco de Tamazola

en: Mixtec; Tezoatlán
it: Mixteco de Tezoatlán

en: Mixtec; Tidaá
it: Mixteco de Tidaá

en: Mixtec; Tijaltepec
it: Mixteco de Tijaltepec

en: Mixtec; Tlazoyaltepec
it: Mixteco de Tlazoyaltepec

en: Mixtec; Tututepec
it: Mixteco de Tututepec

en: Mixtec; Western Juxtlahuaca
it: Mixteco de Juxtlahuaca occidental

en: Mixtec; Yoloxochitl
it: Mixteco de Yoloxochitl

en: Mixtec; Yosondúa
it: Mixteco de Yosondúa

en: Mixtec; Yucuañe
it: Mixteco de Yucuañe

en: Mixtec; Yutanduchi
it: Mixteco de Yutanduchi

en: Mnong; Central
it: Mnong central

en: Mnong; Eastern
it: Mnong oriental

en: Mnong; Southern
it: Mnong meridional

en: Moabite
it: Moabita

en: Mobilian
it: Mobilano

en: Moere
it: Serer

en: Mofu; North
it: Mofu septentrional

en: Mokilese
it: Mokilés

en: Moldova Sign Language
it: Lengua de signos moldava

en: Mon; Old
it: Mon antiguo

en: Monastic Sign Language
it: Lengua de signos monástica

en: Mongolian
it: Mongol

en: Mongolian Sign Language
it: Lengua de signos mongola

en: Mongolian; Classical
it: Mongol clásico

en: Mongolian; Halh
it: Mongol halh

en: Mongolian; Middle
it: Mongol medio

en: Mongolian; Peripheral
it: Mongol; Periférico

en: Mono (Cameroon)
it: Mono (Camerún)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
it: Mono (República Democrática del Congo)

en: Mono (Solomon Islands)
it: Mono (Islas Salomón)

en: Mono (USA)
it: Mono (EE. UU.)

en: Monpa; Kalaktang
it: Monpa kalaktang

en: Mor (Bomberai Peninsula)
it: Mor (península Bomberai)

en: Mor (Mor Islands)
it: Mor (islas Mor)

en: More by
it: Altro da

en: Moroccan Sign Language
it: Lengua de signos marroquí

en: Mortlockese
it: Mortloqués

en: Mozambican Sign Language
it: Lengua de signos mozambiqueña

en: Muji; Northern
it: Muji septentrional

en: Muji; Qila
it: Muji qila

en: Muji; Southern
it: Muji meridional

en: Multiple languages
it: Idiomas múltiples

en: Muria; Eastern
it: Muria oriental

en: Muria; Far Western
it: Muria extremooccidental

en: Muria; Western
it: Muria occidental

en: Murik (Malaysia)
it: Murik (Malasia)

en: Murik (Papua New Guinea)
it: Murik (Papúa Nueva Guinea)

en: Muyu; North
it: Muyu septentrional

en: Muyu; South
it: Muyu meridional

en: Mwera (Nyasa)
it: Mwera (Tanzania)

en: Mysian
it: Misiano

en: Mískito
it: Misquito

en: N'Ko
it: N'ko

en: Nadruvian
it: Nadruviano

en: Naga Pidgin
it: Nagamés

en: Naga; Angami
it: Naga angami

en: Naga; Ao
it: Naga ao

en: Naga; Chang
it: Naga chang

en: Naga; Chokri
it: Naga chokri

en: Naga; Chothe
it: Naga chothe

en: Naga; Inpui
it: Naga inpui

en: Naga; Kharam
it: Naga kharam

en: Naga; Khezha
it: Naga khezha

en: Naga; Khiamniungan
it: Naga khiamniungan

en: Naga; Khoibu
it: Naga khoibu

en: Naga; Konyak
it: Naga konyak

en: Naga; Leinong
it: Naga leinong

en: Naga; Liangmai
it: Naga liangmai

en: Naga; Long Phuri
it: Naga long phuri

en: Naga; Lotha
it: Naga lotha

en: Naga; Makuri
it: Naga makuri

en: Naga; Makyan
it: Naga makyan

en: Naga; Mao
it: Naga mao

en: Naga; Maram
it: Naga maram

en: Naga; Maring
it: Naga maring

en: Naga; Monsang
it: Naga monsang

en: Naga; Moyon
it: Naga moyon

en: Naga; Mzieme
it: Naga mzieme

en: Naga; Nocte
it: Naga nocte

en: Naga; Northern Rengma
it: Naga rengma nororiental

en: Naga; Para
it: Naga para

en: Naga; Phom
it: Naga phom

en: Naga; Pochuri
it: Naga pochuri

en: Naga; Poumei
it: Naga poumei

en: Naga; Puimei
it: Naga puimei

en: Naga; Purum
it: Naga purum

en: Naga; Rongmei
it: Naga rongmei

en: Naga; Sangtam
it: Naga sangtam

en: Naga; Southern Rengma
it: Naga rengma sudoriental

en: Naga; Sumi
it: Naga sumi

en: Naga; Tangkhul
it: Naga tangkhul

en: Naga; Tarao
it: Naga tarao

en: Naga; Tase
it: Naga tase

en: Naga; Thangal
it: Naga thangal

en: Naga; Tutsa
it: Naga tutsa

en: Naga; Wancho
it: Naga wancho

en: Naga; Yimchungru
it: Naga yimchungru

en: Naga; Zeme
it: Naga zeme

en: Nago; Northern
it: Nago septentrional

en: Nago; Southern
it: Nago meridional

en: Nahuatl; Central
it: Náhuatl central

en: Nahuatl; Central Huasteca
it: Náhuatl de la Huasteca central

en: Nahuatl; Central Puebla
it: Náhuatl de Puebla central

en: Nahuatl; Classical
it: Náhuatl clásico

en: Nahuatl; Coatepec
it: Náhuatl de Coatepec

en: Nahuatl; Durango
it: Náhuatl de Durango

en: Nahuatl; Eastern Huasteca
it: Náhuatl del este de la Huasteca

en: Nahuatl; Guerrero
it: Náhuatl de Guererro

en: Nahuatl; Highland Puebla
it: Náhuatl de la sierra de Puebla

en: Nahuatl; Huaxcaleca
it: Náhualt de Chichiquila

en: Nahuatl; Isthmus-Cosoleacaque
it: Náhuatl del istmo-Cosoleacaque

en: Nahuatl; Isthmus-Mecayapan
it: Náhuatl del istmo-Mecayapán

en: Nahuatl; Isthmus-Pajapan
it: Náhuatl del istmo-Cosoleacaque

en: Nahuatl; Michoacán
it: Náhuatl de Michoacán

en: Nahuatl; Morelos
it: Náhuatl de Morelos

en: Nahuatl; Northern Oaxaca
it: Náhuatl del norte de Oaxaca

en: Nahuatl; Northern Puebla
it: Náhuatl del norte de Puebla

en: Nahuatl; Ometepec
it: Náhuatl de Ometepec

en: Nahuatl; Orizaba
it: Náhuatl de Orizaba

en: Nahuatl; Santa María La Alta
it: Náhuatl de Santa María la Alta

en: Nahuatl; Sierra Negra
it: Náhuatl de Sierra Negra

en: Nahuatl; Southeastern Puebla
it: Náhuatl del sudeste de Puebla

en: Nahuatl; Tabasco
it: Náhuatl de Tabasco

en: Nahuatl; Temascaltepec
it: Náhuatl de Temascaltepec

en: Nahuatl; Tetelcingo
it: Náhuatl de Tetelcingo

en: Nahuatl; Tlamacazapa
it: Náhuatl de Tlamacazapa

en: Nahuatl; Western Huasteca
it: Náhuatl del oeste de la Huasteca

en: Nahuatl; Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla
it: Náhuatl de Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla

en: Nama (Papua New Guinea)
it: Nama (Papúa Nueva Guinea)

en: Nambas; Big
it: Nambas; Gran

en: Nambikuára; Southern
it: Nambikuára meridional

en: Namibian Sign Language
it: Lengua de signos namibia

en: Namosi-Naitasiri-Serua
it: Namosi-naitasiri-serua

en: Nanubae
it: Nanubio

en: Nasu; Wumeng
it: Nasu wumeng

en: Nauru
it: Nauruano

en: Ndebele; North
it: Ndebele septentrional

en: Ndebele; South
it: Ndebele meridional

en: Ndyuka-Trio Pidgin
it: Lengua franca ndyuka-tiriyó

en: Neapolitan
it: Napolitano

en: Negeri Sembilan Malay
it: Malayo negeri sembilan

en: Neo-Aramaic; Assyrian
it: Arameo moderno asirio

en: Neo-Aramaic; Barzani Jewish
it: Arameo moderno judeo-barzaní

en: Neo-Aramaic; Bohtan
it: Arameo moderno de Bohtan

en: Neo-Aramaic; Chaldean
it: Arameo moderno caldeo

en: Neo-Aramaic; Western
it: Arameo moderno occidental

en: Nepalese Sign Language
it: Lengua de signos nepalí

en: Nepali
it: Nepalí

en: New Books
it: Nuovi libri

en: New Zealand Sign Language
it: Lengua de signos neozelandesa

en: Newar; Middle
it: Newarí medio

en: Newari; Old
it: Newarí antiguo

en: Newest
it: i più nuovi

en: Newest Books
it: I più nuovi libri

en: Newest commit timestamp
it: Più recente commit timestamp

en: Next
it: Prossimo

en: Nga La
it: Nga la

en: Ngad'a; Eastern
it: Ngad'a oriental

en: Ngando (Central African Republic)
it: Ngando (República Centroafricana)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
it: Ngando (República Democrática del Congo)

en: Ngatik Men's Creole
it: Ngatik Creol masculino

en: Ngbandi; Northern
it: Ngbandi septentrional

en: Ngbandi; Southern
it: Ngbandi meridional

en: Ngombe (Central African Republic)
it: Ngombe (República Centroafricana)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
it: Ngombe (República Democrática del Congo)

en: Nicaraguan Sign Language
it: Lengua de signos nicaragüense

en: Nicobarese; Car
it: Nicobarés de Car

en: Nicobarese; Central
it: Nicobarés central

en: Nicobarese; Southern
it: Nicobarés meridional

en: Nigerian Sign Language
it: Lengua de signos nigeriana

en: Nisu; Eastern
it: Nisu oriental

en: Nisu; Northern
it: Nisu septentrional

en: Nisu; Southern
it: Nisu meridional

en: Nisu; Southwestern
it: Nisu sudoccidental

en: Niuean
it: Niuano

en: Nkem-Nkum
it: Nkem-nkum

en: No Result! Please try anonther keyword.
it: Nessun risultato! Prova un'altra parola chiave.

en: No Results for:
it: Nessun risultato per:

en: No linguistic content
it: Sin contenido lingüístico

en: No. of random books to show
it: Numero di libri casuali da mostrare

en: Nogai
it: Nogayo

en: None
it: Nessuna

en: Norse; Old
it: Noruego antiguo

en: North Arabian; Ancient
it: Arabe antiguo septentrional

en: Norwegian
it: Noruego

en: Norwegian Bokmål
it: Noruego bokmål

en: Norwegian Nynorsk
it: Noruego nynorsk

en: Norwegian Sign Language
it: Lengua de signos noruega

en: Norwegian; Traveller
it: Nómada noruego

en: Nuaulu; North
it: Nuaulu septentrional

en: Nuaulu; South
it: Nuaulu meridional

en: Nubian; Old
it: Nubio antiguo

en: Nugunu (Cameroon)
it: Nugunu (Camerún)

en: Numidian
it: Númida

en: Nung (Viet Nam)
it: Nung (Vietnam)

en: Nuni; Northern
it: Nuni septentrional

en: Nuni; Southern
it: Nuni meridional

en: Nyala; East
it: Nyala; Este

en: Nyiha (Malawi)
it: Nyiha (Malaui)

en: Nyika (Malawi and Zambia)
it: Nyika (Malaui y Zambia)

en: Nzima
it: Nzema

en: Obtain an API Key
it: Ottenere una chiave API

en: Occitan (post 1500)
it: Occitano (posterior a 1500)

en: Ohlone; Northern
it: Ohlone septentrional

en: Ohlone; Southern
it: Ohlone meridional

en: Oirat; Written
it: Oirat; Escrito

en: Ojibwa; Central
it: Ojibwa central

en: Ojibwa; Eastern
it: Ojibwa oriental

en: Ojibwa; Northwestern
it: Ojibwa noroccidental

en: Ojibwa; Severn
it: Ojibwa de Severn

en: Ojibwa; Western
it: Ojibwa occidental

en: Okinawan; Central
it: Okinawense

en: Okpe (Northwestern Edo)
it: Okpe (Edo noroccidental)

en: Okpe (Southwestern Edo)
it: Okpe (Edo sudoccidental)

en: Oldest
it: il più vecchio

en: Oldest Books
it: Libri più vecchi

en: Olulumo-Ikom
it: Olulumo-ikom

en: Once you do so, you will automatically get logged in on this device.
it: Una volta fatto questo, ti verrà automaticamente connesso in questo dispositivo

en: One; Molmo
it: One molmo

en: One; Northern
it: One septentrional

en: One; Southern
it: One meridional

en: Onin Based Pidgin
it: Lengua franca basada en el onin

en: Oromo; Borana-Arsi-Guji
it: Oromo borana-arsi-guji

en: Oromo; Eastern
it: Oromo oriental

en: Oromo; West Central
it: Oromo centro-occidental

en: Ossetian
it: Osetio

en: Ossetic; Old
it: Osetio antiguo

en: Otomi; Eastern Highland
it: Otomi; región montañosa oriental

en: PDF.js viewer
it: Visiera PDF.js

en: Paelignian
it: Peligno

en: Pahari; Kullu
it: Pahari de Kullu

en: Pahari; Mahasu
it: Pahari mahasu

en: Paiute; Northern
it: Paiute septentrional

en: Pakistan Sign Language
it: Lengua de signos pakistaní

en: Palauan
it: Palauano

en: Palawano; Brooke's Point
it: Palawano; Punta Brooke

en: Palawano; Central
it: Palawano central

en: Palawano; Southwest
it: Palawano; Sudeste

en: Pame; Central
it: Pame central

en: Pame; Northern
it: Pame septentrional

en: Pame; Southern
it: Pame meridional

en: Pampanga
it: Pampango

en: Pana (Central African Republic)
it: Pana (República Centroafricana)

en: Panamanian Sign Language
it: Lengua de signos panameña

en: Pangasinan
it: Pangasinense

en: Panjabi
it: Panyabí

en: Panjabi; Mirpur
it: Panyabí mirpur

en: Panjabi; Western
it: Panyabí occidental

en: Paraguayan Sign Language
it: Lengua de signos paraguaya

en: Parsi-Dari
it: Persa dari

en: Parthian
it: Parto

en: Pashayi; Northeast
it: Pashai nororiental

en: Pashayi; Northwest
it: Pashai noroccidental

en: Pashayi; Southeast
it: Pasai sudoriental

en: Pashayi; Southwest
it: Pashai sudoccidental

en: Pashto; Central
it: Pastún central

en: Pashto; Northern
it: Pastún septentrional

en: Pashto; Southern
it: Pastún meridional

en: Pele-Ata
it: Pele-ata

en: Penan; Eastern
it: Penan oriental

en: Penan; Western
it: Penan occidental

en: Penang Sign Language
it: Lengua de signos de Penang

en: Perform Update
it: Esegui aggiornamento

en: Performing shutdown of server, please close window
it: Eseguire l'arresto del server, chiudi la finestra.

en: Persian
it: Persa

en: Persian Sign Language
it: Lengua de signos persa

en: Persian; Afghan
it: Persa afgano

en: Persian; Iranian
it: Persa iraní

en: Persian; Manichaean Middle
it: Persa medio maniqueo

en: Persian; Old (ca. 600-400 B.C.)
it: Persa antiguo (ca. 600-400 A. C.)

en: Peruvian Sign Language
it: Lengua de signos peruana

en: Philippine Sign Language
it: Lengua de signos filipina

en: Phoenician
it: Fenicio

en: Phowa; Ani
it: Phowa ani

en: Phowa; Hlepho
it: Phowa hlepho

en: Phowa; Labo
it: Phowa labo

en: Phrygian
it: Frigio

en: Picene; North
it: Piceno septentrional

en: Picene; South
it: Piceno meridional

en: Pictish
it: Picto

en: Pidgin English; Chinese
it: Lengua franca china inglesa

en: Pidgin; Cameroon
it: Lengua franca de Camerún

en: Pidgin; Nigerian
it: Lengua franca nigeriana

en: Pidgin; Timor
it: Lengua franca de Timor

en: Piemontese
it: Piamontés

en: Pingelapese
it: Pingelapés

en: Pisidian
it: Pisidio

en: Plains Indian Sign Language
it: Lengua de signos india de las llanuras

en: Please configure the SMTP mail settings first...
it: Configurare prima le impostazioni della posta SMTP...

en: Please configure your kindle email address first...
it: Si prega di configurare innanzitutto il tuo indirizzo email...

en: Please fill out all fields!
it: Compila tutti i campi

en: Please try a different search
it: Prova una ricerca diversa

en: Pohnpeian
it: Pohnpeiano

en: Polabian
it: Polabo

en: Polish
it: Polaco

en: Polish Sign Language
it: Lengua de signos polaca

en: Pomo; Central
it: Pomo central

en: Pomo; Eastern
it: Pomo oriental

en: Pomo; Northeastern
it: Pomo nororiental

en: Pomo; Northern
it: Pomo septentrional

en: Pomo; Southeastern
it: Pomo sudoriental

en: Pomo; Southern
it: Pomo meridional

en: Popoloca; San Luís Temalacayuca
it: Popoloca; San Luis Temalacayuca

en: Popoluca; Highland
it: Popoluca; región montañosa

en: Popti'
it: Jacalteco

en: Popular publications from this catalog based on Downloads.
it: Pubblicazioni popolari di questo catalogo in base ai download.

en: Popular publications from this catalog based on Rating.
it: Pubblicazioni popolari di questo catalogo basate su Rating.

en: Port Sandwich
it: Puerto Sandwich

en: Port Vato
it: Puerto Vato

en: Portuguese
it: Portugués

en: Portuguese Sign Language
it: Lengua de signos portuguesa

en: Previous
it: Precedente

en: Profile updated
it: Profilo aggiornato

en: Program library
it: Programma libreria

en: Provençal; Old (to 1500)
it: Provenzal antiguo (hasta 1500)

en: Providencia Sign Language
it: Lengua de signos de Providencia

en: Prussian
it: Prusiano

en: Public Shelves
it: Ripiani pubblici

en: Public registration
it: Registrazione pubblica

en: Publisher
it: Editore

en: Publishing date
it: Data di pubblicazione

en: Puerto Rican Sign Language
it: Lengua de signos puertorriqueña

en: Puluwatese
it: Puluwatés

en: Pumi; Northern
it: Pumi septentrional

en: Pumi; Southern
it: Pumi meridional

en: Punic
it: Púnico

en: Purepecha; Western Highland
it: Purepecha; región montañosa occidental

en: Pushto
it: Pastún

en: Pyu (Myanmar)
it: Pyu (Birmania)

en: Qatabanian
it: Qatabanita

en: Qiang; Northern
it: Qiang septentrional

en: Qiang; Southern
it: Qiang meridional

en: Quebec Sign Language
it: Lengua de signos de Quebec

en: Quechua; Ambo-Pasco
it: Quechua de Ambo-Pasco

en: Quechua; Arequipa-La Unión
it: Quechua de Arequipa y La Unión

en: Quechua; Ayacucho
it: Quechua de Ayacucho

en: Quechua; Cajamarca
it: Quechua de Cajamarca

en: Quechua; Cajatambo North Lima
it: Quechua de Cajatambo-Lima septentrional

en: Quechua; Chachapoyas
it: Quechua de Chachapoyas

en: Quechua; Chilean
it: Quechua chileno

en: Quechua; Chincha
it: Quechua de Chincha

en: Quechua; Chiquián Ancash
it: Quechua de Áncash-Chiquián

en: Quechua; Classical
it: Quechua clásico

en: Quechua; Corongo Ancash
it: Quechua de Áncash-Corongo

en: Quechua; Cusco
it: Quechua de Cuzco

en: Quechua; Eastern Apurímac
it: Quechua de Apurímac oriental

en: Quechua; Huallaga Huánuco
it: Quechua de Huallaga Huánuco

en: Quechua; Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco
it: Quechua de Humalíes-Dos de Mayo Huánuco

en: Quechua; Huaylas Ancash
it: Quechua de Áncash-Huaylas

en: Quechua; Huaylla Wanca
it: Quechua huanca huaylla

en: Quechua; Jauja Wanca
it: Quechua huanca de Jauja

en: Quechua; Lambayeque
it: Quechua de Lambayeque

en: Quechua; Margos-Yarowilca-Lauricocha
it: Quechua de Margos-Yarowilca-Lauricocha

en: Quechua; Napo Lowland
it: Quechua

en: Quechua; North Bolivian
it: Quechua boliviano septentrional

en: Quechua; North Junín
it: Quechua de Junín septentrional

en: Quechua; Northern Conchucos Ancash
it: Quechua de Áncash-Conchucos septentrional

en: Quechua; Pacaraos
it: Quechua de Pacaraos

en: Quechua; Panao Huánuco
it: Quechua de Huánuco-Panao

en: Quechua; Puno
it: Quechua de Puno

en: Quechua; San Martín
it: Quechua de San Martín

en: Quechua; Santa Ana de Tusi Pasco
it: Quechua de Pasco-Santa Ana de Tusi

en: Quechua; Sihuas Ancash
it: Quechua de Áncash-Sihuas

en: Quechua; South Bolivian
it: Quechua boliviano meridional

en: Quechua; Southern Conchucos Ancash
it: Quechua de Áncash-Conchucos meridional

en: Quechua; Southern Pastaza
it: Quechua del Pastaza meridional

en: Quechua; Yanahuanca Pasco
it: Quechua de Yanahuanca pasco

en: Quechua; Yauyos
it: Quechua de Yauyos

en: Quichua; Calderón Highland
it: Quichua; Montaña Calderón

en: Quichua; Cañar Highland
it: Quichua; Montaña Cañar

en: Quichua; Chimborazo Highland
it: Quichua; Montaña Chimborazo

en: Quichua; Imbabura Highland
it: Quichua; Montaña Imbabura

en: Quichua; Loja Highland
it: Quichua; Montaña Loja

en: Quichua; Northern Pastaza
it: Quechua del Pastaza septentrional

en: Quichua; Salasaca Highland
it: Quichua; Montaña Salasaca

en: Quichua; Santiago del Estero
it: Quechua de Santiago del Estero

en: Quichua; Tena Lowland
it: Quichua; Montaña Tena

en: Rajasthani
it: Rajastaní

en: Rakhine
it: Kado

en: Random Books
it: Libri casuali

en: Rating
it: Valutazione

en: Read
it: Leggere

en: Read Books
it: Leggere libri

en: Read a Book
it: Leggere un libro

en: Read in browser
it: Leggere nel browser

en: Recent Downloads
it: Download Recenti

en: Recently Added
it: Aggiunto recentemente

en: Recently Added Books
it: Libri aggiunti di recente

en: Reconnect to Calibre DB
it: Ricollegare al DB Calibre

en: Reflow text when sidebars are open.
it: Ridimensionare il testo quando le barre laterali sono aperte

en: Register
it: Registrare

en: Register a new account
it: Registra un nuovo account

en: Regular expression for ignoring columns
it: Espressione regolare per ignorare le colonne

en: Regular expression for title sorting
it: Espressione regolare per la selezione del titolo

en: Remember me
it: Ricordami

en: Remote Login
it: Login remoto

en: Rennellese Sign Language
it: Lengua de signos de Rennell

en: Requesting update package
it: Richiesta del pacchetto di aggiornamento

en: Restart Calibre-web
it: Ricomincia Calibre-web

en: Results for:
it: Risultati per:

en: Riang (Myanmar)
it: Riang (Birmania)

en: Roglai; Northern
it: Roglai septentrional

en: Roglai; Southern
it: Roglai meridional

en: Romani; Balkan
it: Romaní balcánico

en: Romani; Baltic
it: Romaní báltico

en: Romani; Carpathian
it: Romaní de los Cárpatos

en: Romani; Kalo Finnish
it: Romaní kalo finlandés

en: Romani; Welsh
it: Romaní galés

en: Romanian
it: Rumano

en: Romanian Sign Language
it: Lengua de signos rumana

en: Romanian; Istro
it: Rumano; Istro

en: Romanian; Macedo-
it: Rumano; Macedo-

en: Romanian; Megleno
it: Rumano; Megleno

en: Romano-Greek
it: Romano-Griego

en: Romano-Serbian
it: romaní-serbio

en: Romansh
it: Romanche

en: Romany
it: Romaní

en: Rundi
it: Kirundi

en: Russian
it: Ruso

en: Russian Sign Language
it: Lengua de signos rusa

en: Russian; Old
it: Ruso antiguo

en: SMTP mail settings
it: SMTP mail impostazioni

en: SMTP port (usually 25 for plain SMTP and 465 for SSL and 587 for STARTTLS)
it: Puerto SMTP (por lo general 25 para SMTP plano, 465 para SSL y 587 para STARTTLS)

en: STARTTLS
it: STATRTTLS

en: Salish; Southern Puget Sound
it: Salish del Estrecho de Puget meridional

en: Salvadoran Sign Language
it: Lengua de signos salvadoreña

en: Sama; Bangingih
it: Sama banguingui

en: Sama; Central
it: Sama central

en: Sama; Southern
it: Sama meridional

en: Samaritan
it: Samaritano

en: Sami; Akkala
it: Sami de Akkala

en: Sami; Inari
it: Sami de Inari

en: Sami; Kemi
it: Sami de Kemi

en: Sami; Kildin
it: Sami de Kildin

en: Sami; Northern
it: Sami septentrional

en: Sami; Pite
it: Sami de Pite

en: Sami; Skolt
it: Sami de Skolt

en: Sami; Southern
it: Sami meridional

en: Sami; Ter
it: Sami de Ter

en: Sami; Ume
it: Sami de Ume

en: Samo; Southern
it: Samo meridional

en: Samoan
it: Samoano

en: Samogitian
it: Samogitiano

en: Sandawe
it: Sandavés

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
it: Sanga (República Democrática del Congo)

en: Sangu (Gabon)
it: Sangu (Gabón)

en: Sanskrit
it: Sánscrito

en: Santali
it: Santalí

en: Sara Dunjo
it: Sara dunjo

en: Saramaccan
it: Saramacano

en: Sardinian
it: Sardo

en: Sardinian; Campidanese
it: Sardo campidanés

en: Sardinian; Gallurese
it: Sardo gallurés

en: Sardinian; Logudorese
it: Sardo logudorés

en: Sardinian; Sassarese
it: Sardo sassarés

en: Satawalese
it: Satawalés

en: Saudi Arabian Sign Language
it: Lengua de signos saudí

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Save settings and send Test E-Mail
it: Salvare le impostazioni e inviare Test e-mail

en: Saxon; Old
it: Sajón antiguo

en: Saxon; Upper
it: Alto sajón

en: Saya
it: Sasak

en: Scots
it: Escocés (germánico)

en: Scottish; Traveller
it: Nómada escocés

en: Scythian
it: Escita

en: Search
it: Cerca

en: Search error!
it: Errore di ricerca!

en: Seit-Kaitetu
it: Seit-kaitetu

en: Selangor Sign Language
it: Lengua de signos de Selangor

en: Selian
it: Seloniano

en: Sena; Malawi
it: Sena de Malaui

en: Send to Kindle
it: Invia a Kindle

en: Senhaja De Srair
it: Senhaja de Srair

en: Senoufo; Djimini
it: Senoufo djimini

en: Senoufo; Supyire
it: Senoufo supyire

en: Sepa (Papua New Guinea)
it: Sepa (Papúa Nueva Guinea)

en: Seraiki
it: Saraiki

en: Serbian
it: Serbio

en: Serbo-Croatian
it: Serbocroata

en: Series
it: Serie

en: Series in this Library
it: Serie in questa libreria

en: Series list
it: Lista delle serie

en: Series: %(serie)s
it: Serie :

en: Serudung Murut
it: Serudung murut

en: Server Port
it: Porta del server

en: Server is stopped
it: Il server viene arrestato

en: Server restarted, please reload page
it: Server riavviato, ricarica pagina

en: Sewa Bay
it: Bahía Sewa

en: Shelf %(title)s changed
it: Mensola %(title)s cambiato

en: Shelf %(title)s created
it: Mensola %(title)s creato

en: Shelf will be lost for everybody and forever!
it: La mensola sarà perduta per tutti e per sempre!

en: Shelf: '%(name)s'
it: Mensola: '%(name)s'

en: Shoo-Minda-Nye
it: Shoo-minda-nye

en: Show Random Books
it: Mostra libri casuali

en: Show all
it: Mostra tutto

en: Show author selection
it: Mostra sezione autore

en: Show best rated books
it: Mostra sezione più votati

en: Show books with language
it: Mostra libri per lingua

en: Show category selection
it: Mostra sezione categorie

en: Show hot books
it: Mostra libri popolari

en: Show language selection
it: Mostra sezione lingua

en: Show mature content
it: Mostra sezione adulti

en: Show random books
it: Mostra libro a caso

en: Show random books in detail view
it: Un libro a caso

en: Show read and unread
it: Mostra letto e non letto

en: Show series selection
it: Mostra sezione serie

en: Shuwa-Zamani
it: Shuwa-zamani

en: Siawi
it: Amto

en: Sicanian
it: Sicano

en: Sicilian
it: Siciliano

en: Sierra Leone Sign Language
it: Lengua de signos sierraleonesa

en: Sikkimese
it: Bhutia

en: Siksika
it: Siksiká

en: Silesian
it: Silesiano

en: Silesian; Lower
it: Bajo silesiano

en: Singapore Sign Language
it: Lengua de signos singapurense

en: Sinhala
it: Cingalés

en: Sisaala; Western
it: Sisaala occidental

en: Skalvian
it: Escalviano

en: Slave (Athapascan)
it: Slave (atabascano)

en: Slavey; North
it: Slavey septentrional

en: Slavey; South
it: Slavey meridional

en: Slavonic; Old
it: Eslavo antiguo

en: Slovak
it: Eslovaco

en: Slovakian Sign Language
it: Lengua de signos eslovena

en: Slovenian
it: Esloveno

en: So (Cameroon)
it: So (Camerún)

en: So (Democratic Republic of Congo)
it: So (República Democrática del Congo)

en: Sogdian
it: Sogdiano

en: Somali
it: Somalí

en: Somba-Siawari
it: Somba-siawari

en: Songhay; Humburi Senni
it: Songhay humburi senni

en: Songhay; Koyra Chiini
it: Songhay koyra chiini

en: Soninke
it: Soninké

en: Sorbian; Lower
it: Bajo sorabo

en: Sorbian; Upper
it: Alto sorabo

en: Sorsoganon; Northern
it: Sorsoganon septentrional

en: Sorsoganon; Southern
it: Sorsoganon meridional

en: Sort By
it: Ordina per

en: Sorted Books
it: Libri ordinati

en: Sotho; Northern
it: Sepedi

en: Sotho; Southern
it: Sesotho

en: Source
it: fonte

en: South African Sign Language
it: Lengua de signos sudafricana

en: South West Bay
it: Bahía Sudeste

en: Spanish
it: Español

en: Spanish Sign Language
it: Lengua de signos española

en: Spanish; Loreto-Ucayali
it: Español amazónico

en: Spanish; Old
it: Español antiguo

en: Sranan Tongo
it: Sranan tongo

en: Sri Lankan Sign Language
it: Lengua de signos ceilanesa

en: Start
it: Inizio

en: Statistics
it: Statistica

en: Stoney
it: Assiniboine

en: Subanen; Central
it: Subanen central

en: Subanen; Northern
it: Subanen septentrional

en: Subanen; Southern
it: Subanen meridional

en: Subanon; Western
it: Subanon occidental

en: Submit
it: Sottoscrivi

en: Success! Please return to your device
it: Successo! Torna al tuo dispositivo

en: Sudovian
it: Yotvingio

en: Sumerian
it: Sumerio

en: Sundanese
it: Sundanés

en: Suri
it: Suma

en: Suruí Do Pará
it: Suruí do Pará

en: Swabian
it: Suabo

en: Swahili (individual language)
it: Suajili (idioma individual)

en: Swahili (macrolanguage)
it: Suajili (macrolengua)

en: Swahili; Congo
it: Suajili del Congo

en: Swati
it: Swazi

en: Swedish
it: Sueco

en: Swedish Sign Language
it: Lengua de signos sueca

en: Swiss-French Sign Language
it: Lengua de signos suizo-francesa

en: Swiss-German Sign Language
it: Lengua de signos germano-suiza

en: Swiss-Italian Sign Language
it: Lengua de signos italo-suiza

en: Syriac
it: Siríaco

en: Syriac; Classical
it: Siríaco clásico

en: Sãotomense
it: Forro

en: Ta'oih; Lower
it: Ta'oih; Inferior

en: Ta'oih; Upper
it: Ta'oih; Superior

en: Tagalog
it: Tagalo

en: Tagbanwa
it: Tagbanua

en: Tagbanwa; Calamian
it: Tagbanwa; Calamián

en: Tagbanwa; Central
it: Tagbanwa central

en: Tags for Mature Content
it: Tags per Contenuti maturi

en: Tahitian
it: Tahitiano

en: Tai Dam
it: Tai dam

en: Tai Ya
it: Tai ya

en: Tairora; North
it: Tairora septentrional

en: Tairora; South
it: Tairora meridional

en: Taiwan Sign Language
it: Lengua de signos taiwanesa

en: Tajik
it: Tayiko

en: Taman (Myanmar)
it: Taman (Birmania)

en: Tamang; Eastern
it: Tamang oriental

en: Tamang; Eastern Gorkha
it: Tamang; Gorkha oriental

en: Tamang; Northwestern
it: Tamang noroccidental

en: Tamang; Southwestern
it: Tamang sudoccidental

en: Tamang; Western
it: Tamang occidental

en: Tamashek
it: Targuí

en: Tamasheq
it: Targuí

en: Tamazight; Central Atlas
it: Tamazight; Atlas central

en: Tamil; Old
it: Tamil antiguo

en: Tanana; Lower
it: Tanana; Inferior

en: Tanana; Upper
it: Tanana; Superior

en: Tanna; North
it: Tanna septentrional

en: Tanna; Southwest
it: Tanna; Sudoeste

en: Tanzanian Sign Language
it: Lengua de signos tanzana

en: Tarahumara; Central
it: Tarahumara central

en: Tarahumara; Lowland
it: Tarahumara; Tierras bajas

en: Tarahumara; Northern
it: Tarahumara septentrional

en: Tarahumara; Southeastern
it: Tarahumara sudoriental

en: Tarahumara; Southwestern
it: Tarahumara sudoccidental

en: Tarangan; East
it: Tarangan; Este

en: Tarangan; West
it: Tarangan; Oeste

en: Taromi; Upper
it: Taromi; superior

en: Tartessian
it: Tartésico

en: Tasmanian
it: Tasmano

en: Tat; Muslim
it: Tat; Musulmán

en: Tatar
it: Tártaro

en: Tawbuid; Eastern
it: Tawbuid oriental

en: Tawbuid; Western
it: Tawbuid occidental

en: Tebul Sign Language
it: Lengua de signos de Tebul

en: Teke-Ebo
it: Teke-ebo

en: Teke-Fuumu
it: Teke-fuumu

en: Teke-Kukuya
it: Teke-kukuya

en: Teke-Laali
it: Teke-laali

en: Teke-Nzikou
it: Teke-nzikou

en: Teke-Tege
it: Teke-tege

en: Teke-Tsaayi
it: Teke-tsaayi

en: Teke-Tyee
it: Teke-tyee

en: Teke; Ibali
it: Teke ibali

en: Telugu
it: Telugú

en: Tembo (Kitembo)
it: Tembo (kitembo)

en: Tembo (Motembo)
it: Tembo (motembo)

en: Tepehuan; Northern
it: Tepehuán septentrional

en: Tepehuan; Southeastern
it: Tepehuán sudoriental

en: Tepehuan; Southwestern
it: Tepehuán sudoccidental

en: Test E-Mail successfully send to %(kindlemail)s
it: Successo quando invii il test a %(kindlemail)s

en: Tetum
it: Tetun

en: Tewa (USA)
it: Tewa (EE. UU.)

en: Thai
it: Tailandés

en: Thai Sign Language
it: Lengua de signos tailandesa

en: Thai; Northeastern
it: Tailandés nororiental

en: Thai; Northern
it: Tailandés septentrional

en: Thai; Southern
it: Tailandés meridional

en: The latest Books
it: Gli ultimi Libri

en: There was an error
it: c'era un errore

en: There was an error sending the Test E-Mail: %(res)s
it: Impossibile inviare il test a E-Mail: %(res)s

en: There was an error sending this book: %(res)s
it: Si è verificato un errore durante l'invio di questo libro: %(res)s

en: This email has been sent via calibre web.
it: L'email è stata inviata tramite Calibre Web.

en: This username or email address is already in use.
it: Questo nome utente o indirizzo email è già in uso.

en: Thracian
it: Tracio

en: Tibetan
it: Tibetano

en: Tibetan; Amdo
it: Tibetano amdo

en: Tibetan; Classical
it: Tibetano; Clásico

en: Tibetan; Khams
it: Tibetano khams

en: Tibetan; Old
it: Tibetano antiguo

en: Tigre
it: Tigré

en: Tigrinya
it: Tigriña

en: Timne
it: Temné

en: Title
it: Titolo

en: Tiwa; Northern
it: Tiwa septentrional

en: Tiwa; Southern
it: Tiwa meridional

en: Tobian
it: Tobiano

en: Tok Pisin
it: Tok pisin

en: Tokelau
it: Tokelauano

en: Token has expired
it: Il token è scaduto

en: Token not found
it: Token non trovato

en: Tonga (Nyasa)
it: Tonga (Malaui)

en: Tonga (Thailand)
it: Tonga (Tailandia)

en: Tonga (Tonga Islands)
it: Tonga (Islas Tonga)

en: Torau
it: Tokelauano

en: Totonac; Coyutla
it: Totonaco; Coyutla

en: Totonac; Filomena Mata-Coahuitlán
it: Totonaco; Filomena Mata-Coahuitlán

en: Totonac; Highland
it: Totonaco; región montañosa

en: Totonac; Papantla
it: Totonaco; Papantla

en: Totonac; Tecpatlán
it: Totonaco; Tecpatlán

en: Totonac; Upper Necaxa
it: Totonaco; Necaxa superior

en: Totonac; Western
it: Totonaco; occidental

en: Totonac; Xicotepec De Juárez
it: Totonaco; Xicotepec de Juárez

en: Totonac; Yecuatla
it: Totonaco; Yecuatla

en: Toura (Côte d'Ivoire)
it: Toura (Costa de Marfil)

en: Toura (Papua New Guinea)
it: Toura (Papúa Nueva Guinea)

en: Toussian; Northern
it: Tusia septentrional

en: Toussian; Southern
it: Tusia meridional

en: Trinidad and Tobago Sign Language
it: Lengua de signos trinitense

en: Trinitario
it: Mojo trinitario

en: Tripuri; Early
it: Tripuri; Temprano

en: Tsakonian
it: Tsakonio

en: Tsishingini
it: Cishingini

en: Tswana
it: Setsuana

en: Tujia; Northern
it: Tujia septentrional

en: Tujia; Southern
it: Tujia meridional

en: Tukang Besi North
it: Tukang besi norte

en: Tukang Besi South
it: Tukang besi sur

en: Tuma-Irumu
it: Tuma-irumu

en: Tumshuqese
it: Tumshuqués

en: Tunebo; Central
it: Tunebo central

en: Tunebo; Western
it: Tunebo occidental

en: Tunisian Sign Language
it: Lengua de signos tunecina

en: Turkish
it: Turco

en: Turkish Sign Language
it: Lengua de signos turca

en: Turkish; Balkan Gagauz
it: Turco balcánico

en: Turkish; Crimean
it: Tártaro de Crimea

en: Turkish; Old
it: Turco antiguo

en: Turkish; Ottoman (1500-1928)
it: Turco otomano (1500-1928)

en: Turkmen
it: Turcomano

en: Tutchone; Northern
it: Tutchone septentrional

en: Tutchone; Southern
it: Tutchone meridional

en: Tuvalu
it: Tuvaluano

en: Tuvinian
it: Tuvano

en: Uab Meto
it: Uab meto

en: Ugandan Sign Language
it: Lengua de signos ugandesa

en: Ugaritic
it: Ugarítico

en: Uighur
it: Uiguro

en: Uighur; Old
it: Uigur antiguo

en: Ukpet-Ehom
it: Ukpet-ehom

en: Ukrainian
it: Ucraniano

en: Ukrainian Sign Language
it: Lengua de signos ucraniana

en: Ulithian
it: Ulithiano

en: Ulwa
it: Alawa

en: Umbrian
it: Umbro

en: Umpqua; Upper
it: Umpqua; Superior

en: Uncoded languages
it: Idiomas sin codificar

en: Undetermined
it: Indeterminado

en: Unread Books
it: Libri non letti

en: Unzipping update package
it: Decomprimere pacchetto di aggiornamento

en: Update done
it: Aggiornamento fatto

en: Update finished, please press okay and reload page
it: Aggiornamento completato, prego premere bene e ricaricare pagina

en: Updating, please do not reload page
it: Aggiornamento, non ricaricare la pagina.

en: Ura (Papua New Guinea)
it: Ura (Papúa Nueva Guinea)

en: Urartian
it: Urartuano

en: Urubú-Kaapor
it: Urubú-ka'apor

en: Urubú-Kaapor Sign Language
it: Lengua de signos urubú-ka'apor

en: Uruguayan Sign Language
it: Lengua de signos uruguaya

en: Use
it: Uso

en: Use Google Drive?
it: Usa Google Drive?

en: User '%(nick)s' deleted
it: utente '%(nick)s' cancellati

en: User '%(nick)s' updated
it: utente '%(nick)s'  aggiornato

en: User '%(user)s' created
it: utente '%(user)s' creato

en: User list
it: elenco utenti

en: Using your another device, visit
it: Utilizzando l'altro dispositivo, visita

en: Ute-Southern Paiute
it: Ute-Paiute meridional

en: Uvean; West
it: Uvean; Oriental

en: Uzbek
it: Uzbeko

en: Uzbek; Northern
it: Uzbeko septentrional

en: Uzbek; Southern
it: Uzbeko meridional

en: Vaghat-Ya-Bijim-Legeri
it: Vaghat-ya-bijim-legeri

en: Valencian Sign Language
it: Lengua de signos valenciana

en: Vandalic
it: Vándalo

en: Venetian
it: Veneciano

en: Venetic
it: Venético

en: Venezuelan Sign Language
it: Lengua de signos venezolana

en: Vestinian
it: Vestino

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Volscian
it: Volsco

en: Votic
it: Vótico

en: Wahgi; North
it: Wahgi septentrional

en: Waimiri-Atroari
it: Waimiri-atroari

en: Wali (Sudan)
it: Wali (Sudán)

en: Wallisian
it: Walisiano

en: Walloon
it: Valón

en: War-Jaintia
it: War-jaintia

en: Waray (Philippines)
it: Waray (Filipinas)

en: Warkay-Bipim
it: Warkay-bipim

en: Watut; Middle
it: Watut medio

en: Watut; North
it: Watut septentrional

en: Watut; South
it: Watut meridional

en: Welsh
it: Galés

en: Welsh; Middle
it: Galés medio

en: Welsh; Old
it: Galés antiguo

en: Wemale; North
it: Wemale septentrional

en: Wemale; South
it: Wemale meridional

en: Westphalien
it: Westfaliano

en: Woleaian
it: Woleaiano

en: Wolof
it: Wólof

en: Wolof; Gambian
it: Wólof gambiano

en: Wom (Papua New Guinea)
it: Wom (Papúa Nueva Guinea)

en: Wrong Username or Password
it: Nome utente o password errata

en: Wè Northern
it: Wè septentrional

en: Wè Southern
it: Wè meridional

en: Wè Western
it: Wè occidental

en: Yaka (Central African Republic)
it: Yaka (República Centroafricana)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
it: Yaka (República Democrática del Congo)

en: Yakut
it: Yakuto

en: Yale; Kosarek
it: Yale kosarek

en: Yali; Pass Valley
it: Yali; Valle Pass

en: Yana
it: Luganda

en: Yangum Mon
it: Yangum mon

en: Yanomamö
it: Yanomamo

en: Yanomámi
it: Yanomami

en: Yapese
it: Yapés

en: Yassic
it: Jásico

en: Yau (Morobe Province)
it: Yau (provincia Morobe)

en: Yau (Sandaun Province)
it: Yau (provincia Sandaun)

en: Yes
it: Si

en: Yessan-Mayo
it: Yessan-mayo

en: Yi; Sichuan
it: Yi de Sichuan

en: Yi; Wuding-Luquan
it: Yu wuding-luquan

en: Yiddish
it: Yidis

en: Yiddish Sign Language
it: Lengua de signos yidis

en: Yiddish; Eastern
it: Yidis oriental

en: Yiddish; Western
it: Yidis occidental

en: Your Shelves
it: I tuoi scaffali

en: Your email address
it: Il tuo indirizzo e-mail

en: Yout Wam
it: Yout wam

en: Yucatec Maya Sign Language
it: Lengua de signos maya yucateca

en: Yugoslavian Sign Language
it: Lengua de signos yugoslava

en: Yugur; East
it: Yugur oriental

en: Yugur; West
it: Yugur occidental

en: Yukaghir; Northern
it: Yukaghir septentrional

en: Yukaghir; Southern
it: Yukaghir meridional

en: Yupik; Central
it: Yupik central

en: Yupik; Central Siberian
it: Yupik centrosiberiano

en: Yupik; Naukan
it: Yupik naukan

en: Yupik; Pacific Gulf
it: Yupik del Pacífico

en: Yupik; Sirenik
it: Yupik sirenik

en: Zambian Sign Language
it: Lengua de signos zambiana

en: Zande (individual language)
it: Zande (idioma individual)

en: Zapotec
it: Zapoteco

en: Zapotec; Aloápam
it: Zapoteco de Aloápam

en: Zapotec; Amatlán
it: Zapoteco de San Cristóbal Amatlán

en: Zapotec; Ancient
it: Zapoteco antiguo

en: Zapotec; Asunción Mixtepec
it: Zapoteco de Asunción Mixtepec

en: Zapotec; Ayoquesco
it: Zapoteco de Santa María Ayoquesco

en: Zapotec; Cajonos
it: Zapoteco de San Pedro Cajonos

en: Zapotec; Chichicapan
it: Zapoteco de San Baltazar Chichicapan

en: Zapotec; Choapan
it: Zapoteco de Choapán

en: Zapotec; Coatecas Altas
it: Zapoteco de San Juan Coatecas Altas

en: Zapotec; Coatlán
it: Zapoteco de Santa María Coatlán

en: Zapotec; El Alto
it: Zapoteco de San Pedro el Alto

en: Zapotec; Elotepec
it: Zapoteco de San Juan Elotepec

en: Zapotec; Guevea De Humboldt
it: Zapoteco de Guevea de Humboldt

en: Zapotec; Güilá
it: Zapoteco de San Pablo Güilá

en: Zapotec; Isthmus
it: Zapoteco del istmo

en: Zapotec; Lachiguiri
it: Zapoteco de Santiago Lachiguiri

en: Zapotec; Lachixío
it: Zapoteco de Lachixío

en: Zapotec; Lapaguía-Guivini
it: Zapoteco de Lapaguía-Guivini

en: Zapotec; Loxicha
it: Zapoteco de Loxicha

en: Zapotec; Mazaltepec
it: Zapoteco de Santo Tomás Mazaltepec

en: Zapotec; Miahuatlán
it: Zapoteco de Miahuatlán

en: Zapotec; Mitla
it: Zapoteco de Mitla

en: Zapotec; Mixtepec
it: Zapoteco de San Juan Mixtepec

en: Zapotec; Ocotlán
it: Zapoteco del Poniente de Ocotlán

en: Zapotec; Ozolotepec
it: Zapoteco de Ozolotepec

en: Zapotec; Petapa
it: Zapoteco de Santa María Petapa

en: Zapotec; Quiavicuzas
it: Zapoteco de Quiavicuzas

en: Zapotec; Quioquitani-Quierí
it: Zapoteco de Quioquitani y Quierí

en: Zapotec; Rincón
it: Zapoteco del Rincón

en: Zapotec; San Agustín Mixtepec
it: Zapoteco de San Agustín Mixtepec

en: Zapotec; San Baltazar Loxicha
it: Zapoteco de San Baltazar Loxicha

en: Zapotec; San Juan Guelavía
it: Zapoteco de San Juan Guelavía

en: Zapotec; San Pedro Quiatoni
it: Zapoteco de San Pedro Quiatoni

en: Zapotec; San Vicente Coatlán
it: Zapoteco de San Vicente Coatlán

en: Zapotec; Santa Catarina Albarradas
it: Zapoteco de Santa Catarina Albarradas

en: Zapotec; Santa Inés Yatzechi
it: Zapoteco de Santa Inés Yatzechi

en: Zapotec; Santa María Quiegolani
it: Zapoteco de Santa María Quiegolani

en: Zapotec; Santiago Xanica
it: Zapoteco de Santiago Xanica

en: Zapotec; Santo Domingo Albarradas
it: Zapoteco de Santo Domingo Albarradas

en: Zapotec; Sierra de Juárez
it: Zapoteco de Sierra de Juárez

en: Zapotec; Southeastern Ixtlán
it: Zapoteco de Ixtlán sudoriental

en: Zapotec; Southern Rincon
it: Zapoteco de Rincón Sur

en: Zapotec; Tabaa
it: Zapoteco de Tabaa

en: Zapotec; Tejalapan
it: Zapoteco de San Felipe Tejalapan

en: Zapotec; Texmelucan
it: Zapoteco de San Lorenzo Texmelucan

en: Zapotec; Tilquiapan
it: Zapoteco de San Miguel Tilquiapan

en: Zapotec; Tlacolulita
it: Zapoteco de Asunción Tlacolulita

en: Zapotec; Totomachapan
it: Zapoteco de San Pedro Totomachapan

en: Zapotec; Xadani
it: Zapoteco de Santa María Xadani

en: Zapotec; Xanaguía
it: Zapoteco de Santa Catarina Xanaguía

en: Zapotec; Yalálag
it: Zapoteco de Yalálag

en: Zapotec; Yareni
it: Zapoteco de Santa Ana Yareni

en: Zapotec; Yatee
it: Zapoteca de Yatee

en: Zapotec; Yatzachi
it: Zapoteco de Yatzachi

en: Zapotec; Yautepec
it: Zapoteco de San Bartolo Yautepec

en: Zapotec; Zaachila
it: Zapoteco de Zaachila

en: Zapotec; Zaniza
it: Zapoteco de Santa María Zaniza

en: Zapotec; Zoogocho
it: Zapoteco de San Bartolomé Zoogocho

en: Zarphatic
it: Zarfático

en: Zemgalian
it: Semigaliano

en: Zhuang
it: Chuang

en: Zhuang; Central Hongshuihe
it: Zhuang de Hongshuihe central

en: Zhuang; Eastern Hongshuihe
it: Zhuang; Hongshuihe oriental

en: Zhuang; Lianshan
it: Chuang de Lianshan

en: Zhuang; Liujiang
it: Chuang de Liujiang

en: Zhuang; Liuqian
it: Chuang de Liuqian

en: Zhuang; Nong
it: Chuang nong

en: Zhuang; Qiubei
it: Chuang de Qiubei

en: Zhuang; Yang
it: Chuang yang

en: Zhuang; Yongbei
it: Chuang yongbei

en: Zhuang; Yongnan
it: Chuang yongnan

en: Zhuang; Youjiang
it: Chuang youjiang

en: Zhuang; Zuojiang
it: Chuang zuojiang

en: Zimbabwe Sign Language
it: Lengua de signos zimbabuense

en: Zoque; Chimalapa
it: Zoque de Chimalapa

en: Zoque; Copainalá
it: Zoque de Copainalá

en: Zoque; Francisco León
it: Zoque de Francisco León

en: Zoque; Rayón
it: Zoque de Rayón

en: Zoque; Tabasco
it: Zoque de Tabasco

en: Zulu
it: Zulú

en: Zuni
it: Zuñi

en: and from hard disk
it: e dal disco rigido

en: and log in
it: e accedi

en: create a shelf
it: creare uno scaffale

en: edit metadata
it: modificare la metainformazione

en: epub format not found for book id: %(book)d
it: formato epub non trovato

en: kindlegen binary %(kindlepath)s not found
it: Non trovato

en: kindlegen failed, no execution permissions
it: non ci sono permessi

en: language
it: Lingua

en: login
it: Accesso

en: not installed
it: non installato

en: of
it: di

en: register
it: Registrare

en: search
it: ricerca

en: should the shelf be public?
it: Pubblico?

en: successfully deleted shelf %(name)s
it: cancellato con successo il ripiano %(name)s

en: unknown
it: Sconosciuto

en: ut-Ma'in
it: ut-ma'in

en: view book after edit
it: visualizzare il libro dopo la modifica

en: you are now logged in as: '%(nickname)s'
it: ora sei connesso come : '%(nickname)s'
