Calibre-Web - en to ja translation catalogue (673 entries)

en:  Search keyword
ja: キーワードを検索

en: %(format)s format not found for book id: %(book)d
ja: ID: %(book)d の本に %(format)s フォーマットはありません

en: %(format)s not found on Google Drive: %(fn)s
ja: Googleドライブ: %(fn)s に %(format)s はありません

en: %(format)s not found: %(fn)s
ja: %(format)s がありません: %(fn)s

en: %(langname)s is not a valid language
ja: %(langname)s は有効な言語ではありません

en: %(name)s's profile
ja: %(name)s のプロフィール

en: A new update is available. Click on the button below to update to the latest version.
ja: アップデートが利用可能です。下のボタンをクリックして最新バージョンにアップデートしてください。

en: A new update is available. Click on the button below to update to version: %(version)s
ja: アップデートが利用可能です。下のボタンをクリックしてバージョン: %(version)s にアップデートしてください。

en: A shelf with the name '%(title)s' already exists.
ja: '%(title)s'は既に存在します

en: Abkhazian
ja: アブハジア語

en: About
ja: このサイトについて

en: Account
ja: アカウント

en: Achinese
ja: アチェー語

en: Acoli
ja: アチョリ語

en: Adangme
ja: アダングメ語

en: Add
ja: 追加

en: Add Domain
ja: ドメインを追加

en: Add new user
ja: 新規ユーザ追加

en: Add to shelf
ja: 本棚に追加

en: Admin
ja: 管理者

en: Admin page
ja: 管理者ページ

en: Administration
ja: 管理

en: Advanced Search
ja: 詳細検索

en: Afar
ja: アファル語

en: Afrihili
ja: アフリヒリ

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: Akan
ja: アカン語

en: Akkadian
ja: アッカド語

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Aleut
ja: アレウト語

en: Allow Changing Password
ja: パスワード変更を許可

en: Allow Downloads
ja: ダウンロードを許可

en: Allow Edit
ja: 編集を許可

en: Allow Editing Public Shelfs
ja: みんなの本棚の編集を許可

en: Allow Uploads
ja: アップロードを許可

en: Amharic
ja: アムハラ語

en: An unknown error occured.
ja: 不明なエラーが発生しました。

en: An unknown error occurred. Please try again later.
ja: 不明なエラーが発生しました。あとで再試行してください。

en: Angika
ja: アンギカ語

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Aragonese
ja: アラゴン語

en: Arapaho
ja: アラパホー語

en: Arawak
ja: アラワク語

en: Are you really sure?
ja: よろしいですか?

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Assamese
ja: アッサム語

en: Authenticate Google Drive
ja: Googleドライブを認証

en: Author
ja: 著者

en: Authors
ja: 著者

en: Authors in this Library
ja: このライブラリ内の著者

en: Avaric
ja: アヴァル語

en: Avestan
ja: アヴェスタ語

en: Awadhi
ja: アワディ語

en: Aymara
ja: アイマラ語

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: Back
ja: 戻る

en: Balinese
ja: バリ語

en: Baluchi
ja: バルーチー語

en: Bambara
ja: バンバラ語

en: Bashkir
ja: バシキール語

en: Basic Configuration
ja: 基本設定

en: Basic txt Reader
ja: テキストリーダ

en: Basque
ja: バスク語

en: Beja
ja: ベジャ語

en: Belarusian
ja: 白ロシア語

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Best
ja: 最適

en: Bhojpuri
ja: ボージプリー語

en: Bikol
ja: ビコル語

en: Bini
ja: ビニ語

en: Bislama
ja: ビスラマ語

en: Book
ja: 本

en: Book Details
ja: 本の詳細

en: Book Title
ja: 本のタイトル

en: Book has been added to shelf: %(sname)s
ja: 本を %(sname)s に追加しました

en: Book has been removed from shelf: %(sname)s
ja: 本が %(sname)s から削除されました

en: Book is already part of the shelf: %(shelfname)s
ja: この本は %(shelfname)s にすでに追加されています

en: Book path %(path)s not found on Google Drive
ja: 本のパス %(path)s はGoogleドライブ上にありません

en: Book successfully queued for converting to %(book_format)s
ja: 本の %(book_format)s への変換がキューに追加されました

en: Book successfully queued for sending to %(kindlemail)s
ja: 本の %(kindlemail)s への送信がキューに追加されました

en: Books are already part of the shelf: %(name)s
ja: これらの本は %(name)s にすでに追加されています

en: Books have been added to shelf: %(sname)s
ja: 本が %(sname)s に追加されました

en: Books in this Library
ja: このライブラリ内の本

en: Books ordered by Author
ja: 著者名順

en: Books ordered by category
ja: カテゴリ順

en: Books ordered by publisher
ja: 出版社順

en: Books ordered by series
ja: シリーズ順

en: Books organized in public shelfs, visible to everyone
ja: みんなの本棚に入れた本棚は、他の人からも見えます

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Braj
ja: ブラジ語

en: Breton
ja: ブルトン語

en: Browse
ja: 閲覧

en: Buginese
ja: ブギ語

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Buriat
ja: ブリヤート語

en: Burmese
ja: ビルマ語

en: Caddo
ja: カドー語

en: Calibre-Web configuration updated
ja: Calibre-Web の設定を更新しました

en: Calibre-Web test e-mail
ja: Calibre-Web テストメール

en: Callback domain is not verified, please follow steps to verify domain in google developer console
ja: コールバックドメインが認証されていません。Google Developer Consoleでドメインを認証してください

en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Categories in this Library
ja: このライブラリ内のカテゴリ

en: Category: %(name)s
ja: カテゴリ: %(name)s

en: Cebuano
ja: セブアノ語

en: Chagatai
ja: チャガタイ語

en: Chamorro
ja: チャモロ語

en: Change SMTP settings
ja: SMTP設定を変更

en: Change order
ja: 順番を変更

en: Change order of Shelf: '%(name)s'
ja: '%(name)s' 内の本の順番を変更する

en: Chechen
ja: チェチェン語

en: Cherokee
ja: チェロキー語

en: Cheyenne
ja: シャイアン語

en: Chibcha
ja: チブチャ語

en: Chinese
ja: 中国語

en: Chinook jargon
ja: チヌーク混成語

en: Chipewyan
ja: チペワイアン語

en: Choctaw
ja: チョクトー語

en: Choose a username
ja: ユーザ名を入力してください

en: Chuukese
ja: チューク語

en: Chuvash
ja: チュヴァシュ語

en: Click the cover to load metadata to the form
ja: カバー画像をクリックしてメタデータをフォームに読み込んでください

en: Close
ja: 閉じる

en: Configuration
ja: 設定

en: Confirmation e-mail was send to your e-mail account.
ja: 確認メールがこのメールアドレスに送信されました。

en: Connection error
ja: 接続エラー

en: Convert %(orig)s to %(format)s and send to Kindle
ja: %(orig)s を %(format)s に変換してからKindleに送信

en: Convert book
ja: 本を変換

en: Convert book format:
ja: 変換する形式:

en: Convert from:
ja: 変換元:

en: Convert to:
ja: 変換先:

en: Convert:
ja: 変換:

en: Coptic
ja: コプト語

en: Cornish
ja: コーンウォール語

en: Corsican
ja: コルシカ語

en: Could not add books to shelf: %(sname)s
ja: %(sname)s に本を追加できません

en: Could not fetch update information
ja: アップデート情報を取得できません

en: Create a Shelf
ja: 本棚を作成

en: Cree
ja: クリー語

en: Creek
ja: クリーク語

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Current version
ja: 現在のバージョン

en: Czech
ja: チェコ語

en: Dakota
ja: ダコタ語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dargwa
ja: ダルガン語

en: Dark
ja: ダーク

en: Database connections are closed
ja: データベースの接続を切断完了

en: Delaware
ja: デラウェア語

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Book
ja: 本を削除

en: Delete finished tasks
ja: 終了したタスクを削除する

en: Delete formats:
ja: 削除する形式:

en: Delete this Shelf
ja: この本棚を削除

en: Description
ja: 詳細

en: Description:
ja: 詳細:

en: Details
ja: 詳細

en: Dinka
ja: ディンカ語

en: Direction
ja: 読む方向

en: Discover
ja: 見つける

en: Discover (Random Books)
ja: 本を見つける (ランダムで表示)

en: Dogrib
ja: ドクリブ語

en: Download
ja: ダウンロード

en: Downloading update package
ja: 更新データをダウンロード中

en: Duala
ja: ドゥアラ語

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Dyula
ja: デュラ語

en: Dzongkha
ja: ゾンカ語

en: E-Book converter settings
ja: E-Book converterの設定

en: E-mail is not from valid domain
ja: このメールは有効なドメインからのものではありません

en: E-mail server settings updated
ja: メールサーバの設定を更新しました

en: E-mail:
ja: メール:

en: E-mail: %(book)s
ja: メール: %(book)s

en: Ebook-converter failed: %(error)s
ja: Ebook-converter が失敗しました: %(error)s

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Shelf
ja: 本棚を編集

en: Edit User %(nick)s
ja: %(nick)s を編集

en: Edit a shelf
ja: 本棚を編集する

en: Edit e-mail server settings
ja: メールサーバの設定を編集

en: Efik
ja: エフィク語

en: Egyptian (Ancient)
ja: エジプト語 (古代)

en: Ekajuk
ja: エカジュク語

en: Elamite
ja: エラム語

en: Encryption
ja: 暗号化

en: English
ja: 英語

en: English; Middle (1100-1500)
ja: 英語; 中世 (1100-1500)

en: Enter domainname
ja: ドメイン名を入力

en: Error
ja: エラー

en: Error editing book, please check logfile for details
ja: 本の編集でエラーが発生しました。詳細はログファイルを確認してください

en: Error opening eBook. File does not exist or file is not accessible
ja: 電子書籍を開けません。ファイルが存在しないかアクセスできません

en: Error opening eBook. File does not exist or file is not accessible:
ja: 電子書籍を開けません。ファイルが存在しないかアクセスできません:

en: Error opening shelf. Shelf does not exist or is not accessible
ja: 本棚を開けません。この本棚は存在しないかアクセスできません

en: Erzya
ja: エルジャ語

en: Esperanto
ja: エスペラント

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Ewe
ja: エウェ語

en: Ewondo
ja: エウォンド語

en: Exclude Languages
ja: 言語を除外

en: Exclude Series
ja: シリーズを除外

en: Exclude Tags
ja: タグを除外

en: External binaries
ja: 外部バイナリ

en: Failed
ja: 失敗

en: Failed to create path %(path)s (Permission denied).
ja: %(path)s の作成に失敗しました (Permission denied)。

en: Failed to delete file %(file)s (Permission denied).
ja: ファイル %(file)s の削除に失敗しました (Permission denied)。

en: Failed to store file %(file)s (Permission denied).
ja: ファイル %(file)s の保存に失敗しました (Permission denied)。

en: Failed to store file %(file)s.
ja: %(file)s を保存できません。

en: Fanti
ja: ファンティー語

en: Faroese
ja: フェロー語

en: Feature Configuration
ja: 機能設定

en: Fijian
ja: フィジー語

en: File %(file)s not found on Google Drive
ja: ファイル %(file)s はGoogleドライブ上にありません

en: File extension '%(ext)s' is not allowed to be uploaded to this server
ja: ファイル拡張子 '%(ext)s' をこのサーバにアップロードすることは許可されていません

en: File format %(ext)s added to %(book)s
ja: ファイル形式 %(ext)s が %(book)s に追加されました

en: File to be uploaded must have an extension
ja: アップロードするファイルには拡張子が必要です

en: Finished
ja: 終了

en: Finnish
ja: フィン語

en: Flip
ja: 反転

en: Flip Image
ja: 画像を反転する

en: Fon
ja: フォン語

en: Found an existing account for this e-mail address or nickname.
ja: このメールアドレスかニックネームで登録されたアカウントが見つかりました

en: Found an existing account for this e-mail address.
ja: このメールアドレスで登録されたアカウントがあります

en: French
ja: フランス語

en: Friulian
ja: フリウリ語

en: Fulah
ja: フラ語

en: Ga
ja: ガ語

en: Ganda
ja: ガンダ語

en: Gayo
ja: ガヨ語

en: Geez
ja: ゲーズ語

en: General error
ja: エラー発生

en: Georgian
ja: グルジア語

en: German
ja: ドイツ語

en: Get Started with Calibre-Web
ja: Calibre-Webを始める

en: Gilbertese
ja: キリバス語

en: Gondi
ja: ゴーンディー語

en: Goodreads API Key
ja: GoodreadsのAPIキー

en: Goodreads API Secret
ja: GoodreadsのAPIシークレット

en: Google Drive Calibre folder
ja: Googleドライブ上のCalibreフォルダ

en: Google Drive config problem
ja: Googleドライブ設定の問題

en: Google Drive setup not completed, try to deactivate and activate Google Drive again
ja: Googleドライブの設定が完了していません。Googleドライブを無効化してから再度有効にしてみてください

en: Gorontalo
ja: ゴロンタロ語

en: Gothic
ja: ゴート語

en: Grebo
ja: グレボ語

en: Greek; Ancient (to 1453)
ja: ギリシア語; 古代 (-1453)

en: Greek; Modern (1453-)
ja: ギリシア語; 現代 (1453-)

en: Guarani
ja: グアラニー語

en: Gujarati
ja: グジャラーティー語

en: HTTP Error
ja: HTTPエラー

en: Haida
ja: ハイダ語

en: Hausa
ja: ハウサ語

en: Hawaiian
ja: ハワイ語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Height
ja: 縦に合わせる

en: Herero
ja: ヘレロ語

en: Hide all tasks
ja: すべてのタスクを非表示にする

en: Hiligaynon
ja: ヒリジャノン語

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Hiri Motu
ja: ヒリモトゥ語

en: Hittite
ja: ヒッタイト語

en: Hmong
ja: フモング語

en: Home
ja: ホーム

en: Horizontal
ja: 水平方向

en: Hot Books
ja: 人気の本

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Hupa
ja: アタパスカ語

en: Iban
ja: イバン語

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Ido
ja: イド語

en: Igbo
ja: イボ語

en: Iloko
ja: イロカノ語

en: In Library
ja: ライブラリ内

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Ingush
ja: イングーシ語

en: Installed Version
ja: インストールされたバージョン

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ja: インターリングア語 (国際補助語協会)

en: Interlingue
ja: インターリング

en: Inuktitut
ja: イヌクチタット語

en: Inupiaq
ja: イヌピアク語

en: Invalid shelf specified
ja: 指定された本棚は無効です

en: Irish
ja: アイルランド語

en: Irish; Middle (900-1200)
ja: アイルランド語; 中世 (900-1200)

en: Irish; Old (to 900)
ja: アイルランド語; 古 (-900)

en: Italian
ja: イタリア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Javanese
ja: ジャワ語

en: Judeo-Arabic
ja: ユダヤ・アラビア語

en: Judeo-Persian
ja: ユダヤ・ペルシア語

en: Kabardian
ja: カバルダ語

en: Kabyle
ja: カビル語

en: Kachin
ja: カチン語

en: Kannada
ja: カンナダ語

en: Kanuri
ja: カヌリ語

en: Kara-Kalpak
ja: カラ・カルパク語

en: Karachay-Balkar
ja: カラチャイ・バルカル語

en: Karelian
ja: カレリア語

en: Kashmiri
ja: カシミーリー語

en: Kashubian
ja: カシュビアン語

en: Kawi
ja: カウィ語

en: Kazakh
ja: カザーフ語

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Keyword
ja: キーワード

en: Khasi
ja: カシ語

en: Khotanese
ja: ホータン語

en: Kikuyu
ja: キクユ語

en: Kimbundu
ja: キンブンドゥ語

en: Kindlegen failed with Error %(error)s. Message: %(message)s
ja: Kindlegen が失敗しました。エラー: %(error)s, メッセージ: %(message)s

en: Kinyarwanda
ja: キンヤルワンダ語

en: Kirghiz
ja: キルギス語

en: Komi
ja: コミ語

en: Kongo
ja: コンゴ語

en: Korean
ja: 朝鮮語

en: Kosraean
ja: コスラエ語

en: Kpelle
ja: クペレ語

en: Kuanyama
ja: クアニャマ語

en: Kumyk
ja: クミック語

en: Kurdish
ja: クルド語

en: Kurukh
ja: クルク語

en: Kutenai
ja: クテナイ語

en: Ladino
ja: ラジノ語

en: Lahnda
ja: ラフンダー語

en: Lamba
ja: ランバ語

en: Language
ja: 言語

en: Language: %(name)s
ja: 言語: %(name)s

en: Languages
ja: 言語

en: Lao
ja: ラオ語

en: Latin
ja: ラテン語

en: Latvian
ja: ラトヴィア語

en: Left to Right
ja: 左から右

en: Lezghian
ja: レズギ語

en: Library Configuration
ja: ライブラリ設定

en: Light
ja: ライト

en: Lingala
ja: リンガラ語

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Location and name of logfile (calibre-web.log for no entry)
ja: ログファイル名 (空欄の場合はcalibre-web.log)

en: Location of Unrar binary
ja: Unrarバイナリのパス

en: Log Level
ja: ログレベル

en: Logfile Configuration
ja: ログファイルの設定

en: Login
ja: ログイン

en: Logout
ja: ログアウト

en: Lojban
ja: ロジバン語

en: Lozi
ja: ロジ語

en: Luba-Katanga
ja: ルバ語

en: Luba-Lulua
ja: ルバ・ルルア語

en: Luiseno
ja: ルイセニョ語

en: Lule Sami
ja: ルレ・サーミ語

en: Lunda
ja: ランダ語

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ja: ルオ語 (ケニアとタンザニア)

en: Lushai
ja: ルシャイ語

en: Macedonian
ja: マケドニア語

en: Madurese
ja: マドゥラ語

en: Magahi
ja: マガヒ語

en: Maithili
ja: マイチリ語

en: Makasar
ja: マカッサル語

en: Malagasy
ja: マラガシ語

en: Malayalam
ja: マラヤーラム語

en: Maltese
ja: マルタ語

en: Manchu
ja: 満州語

en: Mandar
ja: マンダル語

en: Mandingo
ja: マンディンゴ語

en: Manipuri
ja: マニプル語

en: Manx
ja: マン島語

en: Maori
ja: マオリ語

en: Marathi
ja: マラーティー語

en: Mark As Read
ja: 既読に設定

en: Mark As Unread
ja: 未読に設定

en: Marwari
ja: マルワリ語

en: Masai
ja: マサイ語

en: Metadata successfully updated
ja: メタデータを更新しました

en: Minangkabau
ja: ミナンカバウ語

en: Mirandese
ja: ミランド語

en: Mohawk
ja: モーホーク語

en: Moksha
ja: モクシャ語

en: Mongo
ja: モンゴ語

en: Mongolian
ja: 蒙古語

en: Mossi
ja: モッシー語

en: Multiple languages
ja: 多言語

en: N'Ko
ja: ンコ文字

en: Native
ja: オリジナル

en: Nauru
ja: ナウル語

en: Ndebele; North
ja: マタベレ語; 北

en: Ndebele; South
ja: ヌデベレ語; 南

en: Ndonga
ja: ンドンガ語

en: Neapolitan
ja: ナポリ語

en: Nepali
ja: ネパール語

en: Next
ja: 次

en: Next Page
ja: 次のページ

en: Nias
ja: ニアス語

en: Nightly
ja: 最新

en: Nightly (Automatic)
ja: 最新 (自動)

en: Niuean
ja: ニウーエイ語

en: No
ja: いいえ

en: No Result(s) found! Please try another keyword.
ja: 検索結果が見つかりません。別のキーワードで検索してみてください。

en: No release information available
ja: リリース情報がありません

en: No update available. You already have the latest version installed
ja: アップデートはありません。すでに最新バージョンがインストールされています

en: Nogai
ja: ノガイ語

en: None
ja: なし

en: Norse; Old
ja: スカンジナビア語; 古期

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Norwegian Nynorsk
ja: ニーノシュク・ノルウェー語

en: Nyamwezi
ja: ムエジ語

en: Nyankole
ja: ニャンコール語

en: Nyoro
ja: ニョロ語

en: Nzima
ja: ンゼマ語

en: Ojibwa
ja: オジブワ語

en: Oriya
ja: オリヤー語

en: Oromo
ja: オロモ語

en: Osage
ja: オーセージ語

en: Pahlavi
ja: パーラヴィー語

en: Palauan
ja: パラオ語

en: Pali
ja: パーリ語

en: Pampanga
ja: パンパンガ語

en: Pangasinan
ja: パンガシナーン語

en: Papiamento
ja: パピアメント

en: Password
ja: パスワード

en: Password for user %(user)s reset
ja: %(user)s 用のパスワードをリセット

en: Path to convertertool
ja: convertertoolのパス

en: Perform Update
ja: 更新を実行

en: Performing shutdown of server, please close window
ja: サーバをシャットダウンしています。ページを閉じてください

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Phoenician
ja: フェニキア語

en: Please configure the SMTP mail settings first...
ja: 初めにSMTPメールの設定をしてください

en: Please configure your kindle e-mail address first...
ja: 初めにKindleのメールアドレスを設定してください

en: Please fill out all fields!
ja: 全ての項目を入力してください

en: Please finish Google Drive setup after login
ja: ログイン後にGoogleドライブの設定を完了してください

en: Please hit submit to continue with setup
ja: 決定を押して設定を続けてください

en: Pohnpeian
ja: ポナペ語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Popular publications from this catalog based on Downloads.
ja: ダウンロード数に基づいた、この出版社が出している有名な本

en: Popular publications from this catalog based on Rating.
ja: 評価に基づいた、この出版社が出している有名な本

en: Port
ja: ポート番号

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Previous
ja: 前

en: Previous Page
ja: 前のページ

en: Profile updated
ja: プロフィールを更新しました

en: Progress
ja: 進捗

en: Provençal; Old (to 1500)
ja: プロヴァンス語; 古期 (-1500)

en: Public Shelves
ja: みんなの本棚

en: Published after
ja: これ以降に出版

en: Published before
ja: これ以前に出版

en: Publisher
ja: 出版社

en: Publisher: %(name)s
ja: 出版社: %(name)s

en: Publishers
ja: 出版社

en: Pushto
ja: プシュトゥー語

en: Quechua
ja: キチュワ語

en: Rajasthani
ja: ラージャスターニー語

en: Random Books
ja: ランダム

en: Rapanui
ja: ラパヌーイ語

en: Rating
ja: 評価

en: Rating <= %(rating)s
ja: 評価 <= %(rating)s

en: Rating >= %(rating)s
ja: 評価 >= %(rating)s

en: Read
ja: 読んだ

en: Read Books
ja: 読んだ本

en: Read a Book
ja: 本を読む

en: Recent Downloads
ja: 最近のダウンロード

en: Recently Added
ja: 最近追加した本

en: Recently Added Books
ja: 最近追加された本

en: Register
ja: 登録

en: Registration e-mail for user: %(name)s
ja: ユーザ: %(name)s 用の登録メール

en: Rename author from: '%(src)s' to '%(dest)s' failed with error: %(error)s
ja: エラー: %(error)s により、著者名を %(src)s から %(dest)s に変更できませんでした。

en: Rename file in path '%(src)s' to '%(dest)s' failed with error: %(error)s
ja: エラー: %(error)s により、ファイルパスを %(src)s から %(dest)s に変更できませんでした。

en: Rename title from: '%(src)s' to '%(dest)s' failed with error: %(error)s
ja: エラー: %(error)s により、タイトルを %(src)s から %(dest)s に変更できませんでした。

en: Replacing files
ja: ファイルを置換中

en: Requesting update package
ja: 更新データを要求中

en: Reset user Password
ja: ユーザパスワードをリセット

en: Results for:
ja: 結果:

en: Revoke
ja: 取り消す

en: Right to Left
ja: 右から左

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Romany
ja: ロマニ語

en: Rotate
ja: 回転

en: Rotate Left
ja: 左に回転する

en: Rotate Right
ja: 右に回転する

en: Rundi
ja: ルンディ語

en: Russian
ja: ロシア語

en: SSL Keyfile location (leave it empty for non-SSL Servers)
ja: SSL鍵ファイルの場所 (非SSLサーバでは空欄にしてください)

en: SSL certfile location (leave it empty for non-SSL Servers)
ja: SSL証明書の場所 (非SSLサーバでは空欄にしてください)

en: Samoan
ja: サモア語

en: Sandawe
ja: サンダウェ語

en: Sango
ja: サンゴ語

en: Sanskrit
ja: 梵語

en: Santali
ja: サンターリー語

en: Sardinian
ja: サルデーニャ語

en: Sasak
ja: ササク語

en: Scale
ja: サイズ

en: Scale to Best
ja: 最適なサイズにする

en: Scale to Height
ja: 縦に合わせる

en: Scale to Native
ja: オリジナルのサイズにする

en: Scale to Width
ja: 横に合わせる

en: Scots
ja: スコットランド語

en: Search
ja: 検索

en: Search error!
ja: 検索エラー

en: Selkup
ja: セリクプ語

en: Send %(format)s to Kindle
ja: Kindleに %(format)s を送信

en: Send to Kindle
ja: Kindleに送信

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Serer
ja: セレール語

en: Series
ja: シリーズ

en: Series in this Library
ja: このライブラリ内のシリーズ

en: Series: %(serie)s
ja: シリーズ: %(serie)s

en: Server Configuration
ja: サーバ設定

en: Server Port
ja: ポート

en: Server restarted, please reload page
ja: サーバを再起動しました。ページを再読み込みしてください

en: Settings
ja: 設定

en: Shan
ja: シャン語

en: Shelf %(title)s changed
ja: %(title)s を変更しました

en: Shelf %(title)s created
ja: %(title)s を作成しました

en: Shelf: '%(name)s'
ja: 本棚: '%(name)s'

en: Shona
ja: ショナ語

en: Show Random Books
ja: ランダムで本を表示

en: Show author selection
ja: 著者選択を表示

en: Show category selection
ja: カテゴリ選択を表示

en: Show language selection
ja: 言語選択を表示

en: Show publisher selection
ja: 出版社選択を表示

en: Show random books
ja: ランダムで本を表示

en: Show read and unread
ja: 既読の本と未読の本を表示

en: Show recent books
ja: 最近追加された本を表示

en: Show series selection
ja: シリーズ選択を表示

en: Sicilian
ja: シチリア語

en: Sidamo
ja: シダモ語

en: Siksika
ja: ブラックフット語

en: Sindhi
ja: シンディー語

en: Sinhala
ja: シンハラ文字

en: Slave (Athapascan)
ja: スレーブ語 (アサパスカン語)

en: Slovak
ja: スロヴァキア語

en: Slovenian
ja: スロヴェニア語

en: Sogdian
ja: ソグド語

en: Somali
ja: ソマリ語

en: Soninke
ja: ソニンケ語

en: Sorry you are not allowed to add a book to the the shelf: %(shelfname)s
ja: 申し訳ありませんが、あなたは %(shelfname)s に本を追加することが許可されていません

en: Sorry you are not allowed to remove a book from this shelf: %(sname)s
ja: 申し訳ありませんが、%(sname)s から本を削除することが許可されていません

en: Sotho; Southern
ja: ソト語; 南

en: Source
ja: ソース

en: Source or destination format for conversion missing
ja: 変換元の形式または変換後の形式が指定されていません

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Stable
ja: 安定

en: Stable (Automatic)
ja: 安定 (自動)

en: Standard Theme
ja: 通常テーマ

en: Start
ja: 開始

en: Started
ja: 開始

en: Statistics
ja: 統計

en: Status
ja: ステータス

en: Stopping server
ja: サーバ停止中

en: Success! Please return to your device
ja: 成功です！端末に戻ってください

en: Sukuma
ja: スクマ語

en: Sumerian
ja: シュメール語

en: Sundanese
ja: スンダ語

en: Susu
ja: スス語

en: Swati
ja: シスワティ語

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Syriac
ja: シリア語

en: Tagalog
ja: タガログ語

en: Tags
ja: タグ

en: Tahitian
ja: タヒチ語

en: Tajik
ja: タジク語

en: Tamashek
ja: タマシェク語

en: Tamil
ja: タミル語

en: Task
ja: タスク

en: Tasks
ja: タスク

en: Tatar
ja: タタール語

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Tereno
ja: テレーノ語

en: Test e-mail
ja: テストメール

en: Test e-mail successfully send to %(kindlemail)s
ja: テストメールが %(kindlemail)s に送信されました

en: Tetum
ja: テトゥン語

en: Thai
ja: タイ語

en: The latest Books
ja: 最新の本

en: The requested file could not be read. Maybe wrong permissions?
ja: 要求されたファイルを読み込めませんでした。権限設定が正しいか確認してください。

en: Theme
ja: テーマ

en: There was an error
ja: エラーが発生しました

en: There was an error converting this book: %(res)s
ja: この本の変換中にエラーが発生しました: %(res)s

en: There was an error sending the Test e-mail: %(res)s
ja: テストメールを %(res)s に送信中にエラーが発生しました

en: There was an error sending this book: %(res)s
ja: %(res)s を送信中にエラーが発生しました

en: This e-mail has been sent via Calibre-Web.
ja: このメールはCalibre-Web経由で送信されました。

en: This username or e-mail address is already in use.
ja: このユーザ名またはメールアドレスはすでに使われています。

en: Tibetan
ja: チベット語

en: Tigre
ja: ティグレ語

en: Tigrinya
ja: ティグリニア語

en: Timeout while establishing connection
ja: 接続を確立中にタイムアウトしました

en: Timne
ja: テムネ語

en: Title
ja: タイトル

en: Tiv
ja: ティブ語

en: Tlingit
ja: トリンギット語

en: Tok Pisin
ja: トック・ピジン

en: Tokelau
ja: トケラウ語

en: Token has expired
ja: トークンが無効です

en: Token not found
ja: トークンが見つかりません

en: Tonga (Nyasa)
ja: トンガ語 (ニアサ)

en: Tonga (Tonga Islands)
ja: トンガ語 (トンガ諸島)

en: Tsimshian
ja: チムシュ語

en: Tsonga
ja: ツォンガ語

en: Tswana
ja: ツワナ語

en: Tumbuka
ja: タンブカ語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Turkish; Ottoman (1500-1928)
ja: トルコ語; オスマン (1500-1928)

en: Turkmen
ja: トゥルクメン語

en: Tuvalu
ja: ツバル語

en: Tuvinian
ja: ツバニア語

en: Twi
ja: トウィ語

en: UI Configuration
ja: UI設定

en: Udmurt
ja: ウドムルト語

en: Ugaritic
ja: ウガリット語

en: Uighur
ja: ウイグル語

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Umbundu
ja: アンブンドゥ語

en: Undetermined
ja: 言語名不明

en: Unexpected data while reading update information
ja: アップデート情報を読み込み中に予期しないデータが見つかりました

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Status
ja: 不明

en: Unknown Task:
ja: 不明なタスク:

en: Unread Books
ja: 未読の本

en: Unzipping update package
ja: 更新データを展開中

en: Update
ja: アップデート

en: Update failed:
ja: アップデート失敗:

en: Update finished, please press okay and reload page
ja: アップデート完了、OKを押してページをリロードしてください

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload done, processing, please wait...
ja: アップロード完了。現在処理中ですのでお待ち下さい...

en: Upload:
ja: アップロード:

en: Uploading...
ja: アップロード中...

en: Urdu
ja: ウルドゥー語

en: Use Google Drive?
ja: Googleドライブを利用しますか？

en: Use Kindlegen
ja: Kindlegenを使う

en: Use calibre's ebook converter
ja: calibreのebook converterを使う

en: User
ja: ユーザ

en: User '%(nick)s' deleted
ja: ユーザ '%(nick)s' を削除しました

en: User '%(nick)s' updated
ja: ユーザ '%(nick)s' を更新しました

en: User '%(user)s' created
ja: ユーザ '%(user)s' を作成しました

en: User is not allowed to edit public shelves
ja: みんなの本棚を編集することが許可されていません

en: User's own shelfs, only visible to the current user himself
ja: ユーザ自身の本棚は、自分にのみ見えます

en: Username
ja: ユーザ名

en: Uzbek
ja: ウズベク語

en: Vai
ja: ヴァイ語

en: Venda
ja: ベンダ語

en: Version
ja: バージョン

en: Vertical
ja: 垂直方向

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: View Configuration
ja: 表示設定

en: Volapük
ja: ボラピューク語

en: Votic
ja: ヴォート語

en: Waiting
ja: 待機中

en: Walloon
ja: ワロン語

en: Washo
ja: ワショ語

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: Width
ja: 横に合わせる

en: Wolof
ja: ウォロフ語

en: Wrong Username or Password
ja: ユーザ名またはパスワードが違います

en: Xhosa
ja: ホサ語

en: Yakut
ja: ヤクート語

en: Yao
ja: ヤオ語

en: Yapese
ja: ヤップ語

en: Yes
ja: はい

en: Yiddish
ja: イディッシュ語

en: Yoruba
ja: ヨルバ語

en: You are not allowed to add a book to the the shelf: %(name)s
ja: %(name)s に本を追加することが許可されていません

en: You are not allowed to edit public shelves
ja: みんなの本棚を編集することが許可されていません

en: Your Shelves
ja: あなたの本棚

en: Your e-mail is not allowed to register
ja: このメールアドレスは登録が許可されていません

en: Your email address
ja: あなたのメールアドレス

en: Zapotec
ja: ザポテック語

en: Zenaga
ja: ゼナガ語

en: Zulu
ja: ズールー語

en: Zuni
ja: ズニ語

en: caliBlur! Dark Theme
ja: caliBlur! ダークテーマ

en: create a shelf
ja: 本棚を作成する

en: edit metadata
ja: メタデータを編集

en: login
ja: ログイン

en: not installed
ja: インストールされていません

en: of
ja: の

en: reduce
ja: 減らす

en: register
ja: 登録

en: search
ja: 検索

en: select an option
ja: 選択肢を選ぶ

en: via
ja: 経由

en: you are now logged in as: '%(nickname)s'
ja: %(nickname)s としてログイン中
