Calibre-Web - en to cs_CZ translation catalogue (826 entries)

en:  Search keyword
cs_CZ: Hledat klíčové slovo

en: %(format)s format not found for book id: %(book)d
cs_CZ: %(format)s formát pro knihu: %(book)d nenalezen

en: %(format)s not found on Google Drive: %(fn)s
cs_CZ: %(format)s nenalezen na Google Drive: %(fn)s

en: %(format)s not found: %(fn)s
cs_CZ: %(format)s nenalezen: %(fn)s

en: %(langname)s is not a valid language
cs_CZ: %(langname)s není platným jazykem

en: %(name)s's profile
cs_CZ: %(name)s profil

en: %(provider)s OAuth Client Id
cs_CZ: %(provider)s OAuth Klient Id

en: %(provider)s OAuth Client Secret
cs_CZ: %(provider)s OAuth Klient Tajemství

en: A new update is available. Click on the button below to update to the latest version.
cs_CZ: Nová aktualizace k dispozici. Klepnutím na tlačítko níže aktualizujte na nejnovější verzi.

en: A new update is available. Click on the button below to update to version: %(version)s
cs_CZ: Nová aktualizace k dispozici. Klepnutím na tlačítko níže aktualizujte na verzi: %(version)s

en: A shelf with the name '%(title)s' already exists.
cs_CZ: Police s názvem  '%(title)s' již existuje.

en: Abkhazian
cs_CZ: abchazajština

en: About
cs_CZ: O Calibre-Web

en: Account
cs_CZ: Účet

en: Achinese
cs_CZ: atěžština

en: Acoli
cs_CZ: ačoli (luoština)

en: Adangme
cs_CZ: adangmeština

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Add Domain
cs_CZ: Přidat doménu

en: Add new user
cs_CZ: Přidat nového uživatele

en: Add to shelf
cs_CZ: Přidat do police

en: Admin
cs_CZ: Správce

en: Admin User
cs_CZ: Uživatel admin

en: Admin page
cs_CZ: Stránka správce

en: Administration
cs_CZ: Správa

en: Advanced Search
cs_CZ: Rozšířené hledání

en: Adyghe
cs_CZ: adyghe

en: Afar
cs_CZ: afarština

en: Afrihili
cs_CZ: afrihilijština

en: Afrikaans
cs_CZ: afrikánština

en: Ainu (Japan)
cs_CZ: ainu (Japonsko)

en: Akan
cs_CZ: akanština

en: Akkadian
cs_CZ: akkadština

en: Albanian
cs_CZ: albánština

en: Aleut
cs_CZ: aleutština

en: All
cs_CZ: Vše

en: Allow Changing Password
cs_CZ: Povolit změnu hesla

en: Allow Delete Books
cs_CZ: Povolit mazání knih

en: Allow Downloads
cs_CZ: Povolit stahování

en: Allow Edit
cs_CZ: Povolit úpravy

en: Allow Editing Public Shelfs
cs_CZ: Povolit úpravy veřejných polic

en: Allow Reverse Proxy Authentication
cs_CZ: Povolit reverzní ověření proxy

en: Allow Uploads
cs_CZ: Povolit nahrávání

en: Allow eBook Viewer
cs_CZ: Povolit prohlížeč knih

en: Allowed Domains (Whitelist)
cs_CZ: Povolené domény pro registraci

en: Altai; Southern
cs_CZ: altajština; jižní

en: Amharic
cs_CZ: Amharština

en: An unknown error occured.
cs_CZ: Došlo k neznámé chybě.

en: An unknown error occurred. Please try again later.
cs_CZ: Neznámá chyba. Opakujte prosím později.

en: Angika
cs_CZ: angika

en: Anonymous Browsing
cs_CZ: Anonymní prohlížení

en: Arabic
cs_CZ: arabština

en: Aragonese
cs_CZ: aragonská španělština

en: Aramaic; Official (700-300 BCE)
cs_CZ: aramejština; oficiální (700-300 př. n. l.)

en: Arapaho
cs_CZ: arapaho

en: Arawak
cs_CZ: arawacké jazyky

en: Are you really sure?
cs_CZ: Jste si opravdu jisti?

en: Are you sure you want to delete this domain?
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit toto pravidlo domény?

en: Are you sure you want to restart?
cs_CZ: Opravdu chcete restartovat Calibre-Web?

en: Are you sure you want to shutdown?
cs_CZ: Opravdu chcete zastavit Calibre-Web?

en: Armenian
cs_CZ: arménština

en: Assamese
cs_CZ: ásámština

en: Asturian
cs_CZ: asturština

en: Authenticate Google Drive
cs_CZ: Ověřit Google Drive

en: Author
cs_CZ: Autor

en: Author: %(name)s
cs_CZ: Autoři: %(name)s

en: Authors
cs_CZ: Autoři

en: Authors in this Library
cs_CZ: Autorů v této knihovně

en: Avaric
cs_CZ: avarština

en: Avestan
cs_CZ: avestština

en: Awadhi
cs_CZ: avadhština (avadhí)

en: Aymara
cs_CZ: aymarština

en: Azerbaijani
cs_CZ: azerbajdžánština

en: Back
cs_CZ: Zpět

en: Balinese
cs_CZ: balijština

en: Baluchi
cs_CZ: balúčština

en: Bambara
cs_CZ: bambarština

en: Basa (Cameroon)
cs_CZ: basa (Kamerun)

en: Bashkir
cs_CZ: Baskirština

en: Basic Configuration
cs_CZ: Základní konfigurace

en: Basic txt Reader
cs_CZ: Základní txt čtečka

en: Basque
cs_CZ: baskičtina

en: Beja
cs_CZ: bedža

en: Belarusian
cs_CZ: běloruština

en: Bemba (Zambia)
cs_CZ: bemba (Zambie)

en: Bengali
cs_CZ: bengálština

en: Best
cs_CZ: Nejlepší

en: Bhojpuri
cs_CZ: bhódžpurština

en: Bikol
cs_CZ: bikolština

en: Bilin
cs_CZ: bilin

en: Bini
cs_CZ: bini

en: Bislama
cs_CZ: bislamština

en: Book
cs_CZ: Kniha

en: Book Details
cs_CZ: Podrobnosti o knize

en: Book Title
cs_CZ: Název knihy

en: Book has been added to shelf: %(sname)s
cs_CZ: Kniha byla přidána do police: %(sname)s

en: Book has been removed from shelf: %(sname)s
cs_CZ: Kniha byla odebrána z police: %(sname)s

en: Book is already part of the shelf: %(shelfname)s
cs_CZ: Kniha je již součástí police: %(shelfname)s

en: Book path %(path)s not found on Google Drive
cs_CZ: Cesta ke knize %(path)s nebyla nalezena na Google Drive

en: Book successfully queued for converting to %(book_format)s
cs_CZ: Kniha byla úspěšně zařazena do fronty pro převod do %(book_format)s

en: Book successfully queued for sending to %(kindlemail)s
cs_CZ: Kniha byla úspěšně zařazena do fronty pro odeslání na %(kindlemail)s

en: Books
cs_CZ: Knihy

en: Books are already part of the shelf: %(name)s
cs_CZ: Knihy jsou již součástí police: %(name)s

en: Books have been added to shelf: %(sname)s
cs_CZ: Knihy byly přidány do police: %(sname)s

en: Books in this Library
cs_CZ: Knih v této knihovně

en: Books ordered by Author
cs_CZ: Knihy seřazené podle autora

en: Books ordered by Languages
cs_CZ: Knihy seřazené podle jazyků

en: Books ordered by category
cs_CZ: Knihy seřazené podle kategorie

en: Books ordered by file formats
cs_CZ: Knihy seřazené podle soboru formátů

en: Books ordered by publisher
cs_CZ: Knihy seřazené podle vydavatele

en: Books ordered by series
cs_CZ: Knihy seřazené podle série

en: Books organized in public shelfs, visible to everyone
cs_CZ: Knihy uspořádané do veřejných polic, viditelné všem

en: Books per Page
cs_CZ: Knihy na stránku

en: Bosnian
cs_CZ: bosenština

en: Braj
cs_CZ: bradžština

en: Breton
cs_CZ: bretonština

en: Browse
cs_CZ: Procházet

en: Buginese
cs_CZ: bugiština

en: Bulgarian
cs_CZ: bulharština

en: Buriat
cs_CZ: burjatština

en: Burmese
cs_CZ: Barmština

en: Caddo
cs_CZ: caddo

en: Calibre Database Directory
cs_CZ: Calibre DB adresář

en: Calibre-Web Log:
cs_CZ: Calibre-Web log:

en: Calibre-Web configuration updated
cs_CZ: Konfigurace Calibre-Web aktualizována

en: Calibre-Web eBook Catalog
cs_CZ: Calibre-Web katalog eknih

en: Calibre-Web test e-mail
cs_CZ: Calibre-Web zkušební e-mail

en: Callback domain is not verified, please follow steps to verify domain in google developer console
cs_CZ: Doména zpětného volání není ověřena, postupujte podle pokynů k ověření domény v konzole pro vývojáře google

en: Cannot activate LDAP authentication
cs_CZ: Nelze aktivovat ověření LDAP

en: Carib; Galibi
cs_CZ: carib; Galibi

en: Catalan
cs_CZ: katalánština

en: Categories
cs_CZ: Kategorie

en: Categories in this Library
cs_CZ: Kategorií v této knihovně

en: Category: %(name)s
cs_CZ: Kategorie: %(name)s

en: Cebuano
cs_CZ: cebuánština

en: Chamorro
cs_CZ: čamoro

en: Change SMTP settings
cs_CZ: Změnit SMTP nastavení

en: Change order
cs_CZ: Změnit řazení

en: Change order of Shelf: '%(name)s'
cs_CZ: Změnit  pořadí Police: '%(name)s'

en: Chechen
cs_CZ: čečenština

en: Check for Update
cs_CZ: Zkontrolovat aktualizace

en: Cherokee
cs_CZ: čerokézština

en: Cheyenne
cs_CZ: čejenština

en: Chibcha
cs_CZ: čibča

en: Chinese
cs_CZ: čínština

en: Chinook jargon
cs_CZ: činuk pidžin

en: Chipewyan
cs_CZ: čipeva

en: Choctaw
cs_CZ: choctawština

en: Choose a username
cs_CZ: Zvolte uživatelské jméno

en: Chuukese
cs_CZ: čukčtina

en: Chuvash
cs_CZ: čuvaština

en: Click on the button below to update to the latest stable version.
cs_CZ: Klepnutím na tlačítko níže aktualizujte na nejnovější stabilní verzi.

en: Click the cover to load metadata to the form
cs_CZ: Klepnutím na obal načtěte metadata do formuláře

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Configuration
cs_CZ: Konfigurace

en: Confirmation e-mail was send to your e-mail account.
cs_CZ: Potvrzovací e-mail byl odeslán na váš účet.

en: Connection error
cs_CZ: Chyba připojení

en: Convert %(orig)s to %(format)s and send to Kindle
cs_CZ: Převést %(orig)s do %(format)s a poslat do Kindle

en: Convert book
cs_CZ: Převést knihu

en: Convert book format:
cs_CZ: Převést formát knihy:

en: Convert from:
cs_CZ: Převést z:

en: Convert to:
cs_CZ: Převést do:

en: Convert:
cs_CZ: Převést:

en: Coptic
cs_CZ: koptština

en: Cornish
cs_CZ: kornština

en: Corsican
cs_CZ: korsičtina

en: Could not add books to shelf: %(sname)s
cs_CZ: Nelze přidat knihy do police: %(sname)s

en: Could not fetch update information
cs_CZ: Nelze získat informace o aktualizaci

en: Could not login. LDAP server down, please contact your administrator
cs_CZ: Nelze se přihlásit. LDAP server neodpovídá, kontaktujte svého správce

en: Cover is not a jpg file, can't save
cs_CZ: Obal není soubor jpg, nelze uložit

en: Create Issue
cs_CZ: Vytvořit problém

en: Create a Shelf
cs_CZ: Vytvořit polici

en: Create an API Key
cs_CZ: Získat API klíč

en: Cree
cs_CZ: krí

en: Creek
cs_CZ: krík

en: Croatian
cs_CZ: chorvatština

en: Current version
cs_CZ: Současná verze

en: Czech
cs_CZ: Čeština

en: Dakota
cs_CZ: dakotština

en: Danish
cs_CZ: dánština

en: Dargwa
cs_CZ: dargwa

en: Dark
cs_CZ: Tmavý

en: Database connections are closed
cs_CZ: Databázová připojení jsou uzavřena

en: Default Settings for New Users
cs_CZ: Výchozí nastavení pro nového uživatele

en: Default Visibilities for New Users
cs_CZ: Výchozí zobrazení pro nové uživatele

en: Delaware
cs_CZ: delawarština

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Delete Book
cs_CZ: Smazat knihu

en: Delete User
cs_CZ: Odstranit tohoto uživatele

en: Delete finished tasks
cs_CZ: Odstranit dokončené úkoly

en: Delete formats:
cs_CZ: Smazat formáty:

en: Delete this Shelf
cs_CZ: Smazat tuto polici

en: Denied Domains (Blacklist)
cs_CZ: Zakázané domény pro registraci

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Description:
cs_CZ: Popis:

en: Details
cs_CZ: Detaily

en: Dinka
cs_CZ: dinkština

en: Direction
cs_CZ: Směr

en: Discover
cs_CZ: Objevte

en: Discover (Random Books)
cs_CZ: Objevte (Náhodné knihy)

en: Dogrib
cs_CZ: dogrib

en: Download
cs_CZ: Stahovat

en: Downloading update package
cs_CZ: Stahování balíčku aktualizace

en: Downloads
cs_CZ: Staženo

en: Drag to Rearrange Order
cs_CZ: Přetažením uspořádáte pořadí

en: Duala
cs_CZ: dualština

en: Dutch
cs_CZ: holandština

en: Dyula
cs_CZ: djula

en: Dzongkha
cs_CZ: Bhútánština

en: E-Book converter settings
cs_CZ: Nastavení převaděče eknih

en: E-Mail server is not configured, please contact your administrator!
cs_CZ: E-mailový server není nakonfigurován, kontaktujte svého správce!

en: E-mail Address
cs_CZ: E-mail

en: E-mail Server Settings
cs_CZ: Nastavení e-mailového serveru SMTP

en: E-mail is not from valid domain
cs_CZ: E-mail není z platné domény

en: E-mail server settings updated
cs_CZ: Nastavení e-mailového serveru aktualizováno

en: Ebook-converter failed: %(error)s
cs_CZ: Převaděč eknih selhal: %(error)s

en: Edit
cs_CZ: Upravovat

en: Edit Metadata
cs_CZ: Upravit metadata

en: Edit Shelf
cs_CZ: Upravit polici

en: Edit User %(nick)s
cs_CZ: Upravit uživatele %(nick)s

en: Edit a shelf
cs_CZ: Upravit polici

en: Edit e-mail server settings
cs_CZ: Změnit nastavení e-mailového serveru

en: Efik
cs_CZ: efik

en: Egyptian (Ancient)
cs_CZ: egyptština (starověká)

en: Ekajuk
cs_CZ: ekajuk

en: Elamite
cs_CZ: elamština

en: Enable Access Log
cs_CZ: Povolit log přístupů

en: Enable Anonymous Browsing
cs_CZ: Povolit anonymní prohlížení

en: Enable Magic Link Remote Login
cs_CZ: Povolit vzdálené přihlášení (\"magic link\")

en: Enable Public Registration
cs_CZ: Povolit veřejnou registraci

en: Enable Uploads
cs_CZ: Povolit nahrávání

en: Encryption
cs_CZ: SSL

en: English
cs_CZ: Angličtina

en: English; Middle (1100-1500)
cs_CZ: Angličtina; středověká (1100-1500)

en: English; Old (ca. 450-1100)
cs_CZ: Angličtina; stará (asi 450-1100)

en: Enter domainname
cs_CZ: Zadejte jméno domény

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Error editing book, please check logfile for details
cs_CZ: Chyba při úpravách knihy, zkontrolujte prosím log pro podrobnosti

en: Error opening eBook. File does not exist or file is not accessible
cs_CZ: Chyba otevírání eknihy. Soubor neexistuje nebo není přístupný

en: Error opening eBook. File does not exist or file is not accessible.
cs_CZ: Chyba při otevírání eKnihy. Soubor neexistuje nebo není přístupný

en: Error opening eBook. File does not exist or file is not accessible:
cs_CZ: Chyba při otevíraní eKnihy. Soubor neexistuje nebo neni přístupný:

en: Error opening shelf. Shelf does not exist or is not accessible
cs_CZ: Chyba otevírání police. Police neexistuje nebo není přístupná

en: Erzya
cs_CZ: erzya

en: Esperanto
cs_CZ: esperanto

en: Estonian
cs_CZ: estonština

en: Ewe
cs_CZ: eweština

en: Ewondo
cs_CZ: ewondo

en: Exclude Extensions
cs_CZ: Vynechat přípony

en: Exclude Languages
cs_CZ: Vynechat jazyky

en: Exclude Series
cs_CZ: Vynechat série

en: Exclude Tags
cs_CZ: Vynechat štítky

en: Extensions
cs_CZ: Přípony

en: External binaries
cs_CZ: Externí binární soubory

en: Failed
cs_CZ: Selhalo

en: Failed to create path %(path)s (Permission denied).
cs_CZ: Nepodařilo se vytvořit cestu %(path)s (oprávnění odepřeno).

en: Failed to delete file %(file)s (Permission denied).
cs_CZ: Nepodařilo se smazat soubor %(file)s (Oprávnění odepřeno).

en: Failed to fetch user info from GitHub.
cs_CZ: Nepodařilo se načíst informace o uživateli z GitHub

en: Failed to fetch user info from Google.
cs_CZ: Nepodařilo se načíst informace o uživateli z Google

en: Failed to log in with GitHub.
cs_CZ: Přihlášení pomocí GitHub selhalo

en: Failed to log in with Google.
cs_CZ: Přihlášení pomocí Google selhalo

en: Failed to store file %(file)s (Permission denied).
cs_CZ: Nepodařilo se uložit soubor %(file)s (Oprávnění odepřeno).

en: Failed to store file %(file)s.
cs_CZ: Uložení souboru %(file)s se nezdařilo.

en: Fanti
cs_CZ: fantiština

en: Faroese
cs_CZ: faerština

en: Feature Configuration
cs_CZ: Konfigurace funkcí

en: Fetch Cover from URL (JPEG - Image will be downloaded and stored in database)
cs_CZ: Adresa URL obalu (jpg, obal je stažen a uložen v databázi, pole je potom opět prázdné)

en: Fetch Metadata
cs_CZ: Získat metadata

en: Fijian
cs_CZ: Fidži

en: File %(file)s not found on Google Drive
cs_CZ: Soubor %(file)s nenalezen na Google Drive

en: File %(file)s uploaded
cs_CZ: Soubor %(file)s nahrán

en: File %(filename)s could not saved to temp dir
cs_CZ: Soubor %(filename)s nemohl být uložen do dočasného adresáře

en: File extension '%(ext)s' is not allowed to be uploaded to this server
cs_CZ: Soubor s příponou '%(ext)s' nelze odeslat na tento server

en: File format %(ext)s added to %(book)s
cs_CZ: Formát souboru %(ext)s přidán do %(book)s

en: File format: %(format)s
cs_CZ: Soubor formátů: %(format)s

en: File formats
cs_CZ: Formáty souborů

en: File formats list
cs_CZ: Seznam formátů

en: File to be uploaded must have an extension
cs_CZ: Soubor, který má být odeslán musí mít příponu

en: Finished
cs_CZ: Dokončeno

en: Finnish
cs_CZ: finština

en: Flip
cs_CZ: Převrátit

en: Flip Image
cs_CZ: Převrátit obrázek

en: Fon
cs_CZ: fonština

en: Forgot Password?
cs_CZ: Zapomenuté heslo

en: Found an existing account for this e-mail address or nickname.
cs_CZ: Byl nalezen existující účet pro tuto e-mailovou adresu nebo přezdívku.

en: Found an existing account for this e-mail address.
cs_CZ: Byl nalezen existující účet pro tuto e-mailovou adresu.

en: French
cs_CZ: francouzština

en: Friulian
cs_CZ: furlanština

en: From E-mail
cs_CZ: Z e-mailu

en: Fulah
cs_CZ: fulahština

en: Ga
cs_CZ: ga

en: Gayo
cs_CZ: gayo

en: Geez
cs_CZ: etiopština

en: General error
cs_CZ: Všeobecná chyba

en: Georgian
cs_CZ: Gruzínština

en: German
cs_CZ: Němčina

en: Get Started with Calibre-Web
cs_CZ: Začínáme s Calibre-Web

en: Gilbertese
cs_CZ: kiribatština

en: GitHub Oauth error, please retry later.
cs_CZ: GitHub Oauth chyba, prosím opakujte později

en: Gondi
cs_CZ: góndština

en: Goodreads API Key
cs_CZ: Goodreads API Klíč

en: Google Drive Calibre folder
cs_CZ: Google Drive Calibre složka

en: Google Drive config problem
cs_CZ: Potíže s konfigurací Google Drive

en: Google Drive setup not completed, try to deactivate and activate Google Drive again
cs_CZ: Google Drive nastavení nebylo dokončeno, zkuste  znovu deaktivovat a aktivovat Google Drive

en: Google Oauth error, please retry later.
cs_CZ: Google Oauth chyba, prosím opakujte později

en: Gorontalo
cs_CZ: gorontalo

en: Gothic
cs_CZ: gótština

en: Grebo
cs_CZ: grebo

en: Greek; Ancient (to 1453)
cs_CZ: řečtina; starověká (do 1453)

en: Greek; Modern (1453-)
cs_CZ: řečtina; moderní (1453-)

en: Group by series
cs_CZ: Seřadit podle serií

en: Guarani
cs_CZ: Guaranština

en: Gujarati
cs_CZ: Gudžarátština

en: HTTP Error
cs_CZ: HTTP chyba

en: Haida
cs_CZ: haida

en: Hawaiian
cs_CZ: havajština

en: Hebrew
cs_CZ: hebrejština

en: Height
cs_CZ: Výška

en: Herero
cs_CZ: herero

en: Hide all tasks
cs_CZ: Skrýt všechny úkoly

en: Hiligaynon
cs_CZ: hiligayonština

en: Hindi
cs_CZ: hindština

en: Hiri Motu
cs_CZ: hiri motu

en: Hittite
cs_CZ: chetitština

en: Hmong
cs_CZ: hmongština

en: Home
cs_CZ: Domů

en: Horizontal
cs_CZ: Vodorovně

en: Hot Books
cs_CZ: Žhavé knihy

en: Hungarian
cs_CZ: maďarština

en: Hupa
cs_CZ: hupa

en: Iban
cs_CZ: iban

en: Icelandic
cs_CZ: islandština

en: Ido
cs_CZ: ido

en: Igbo
cs_CZ: igbo

en: Iloko
cs_CZ: ilokánština

en: In Library
cs_CZ: V knihovně

en: Indonesian
cs_CZ: indonézština

en: Ingush
cs_CZ: inguština

en: Installed Version
cs_CZ: Nainstalovaná verze

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
cs_CZ: Interlingua (Mezinárodní pomocná jazyková asociace)

en: Inuktitut
cs_CZ: Inuktitutština

en: Inupiaq
cs_CZ: Inupiakština

en: Invalid shelf specified
cs_CZ: Zadána neplatná police

en: Irish
cs_CZ: irština

en: Irish; Middle (900-1200)
cs_CZ: irština; středověká (900-1200)

en: Irish; Old (to 900)
cs_CZ: irština; stará (do 900)

en: Italian
cs_CZ: italština

en: Japanese
cs_CZ: japonština

en: Javanese
cs_CZ: jávština

en: Judeo-Arabic
cs_CZ: judeo-arabština

en: Judeo-Persian
cs_CZ: judeo-perština

en: Kabardian
cs_CZ: kabardština

en: Kabyle
cs_CZ: kabulí

en: Kachin
cs_CZ: kačjinština

en: Kannada
cs_CZ: Kannadština

en: Kanuri
cs_CZ: kanuri

en: Kara-Kalpak
cs_CZ: karakalpačtina

en: Karachay-Balkar
cs_CZ: karachay-balkarština

en: Karelian
cs_CZ: karelština

en: Kashmiri
cs_CZ: kašmírština

en: Kashubian
cs_CZ: kašubština

en: Kawi
cs_CZ: kawi

en: Kazakh
cs_CZ: Kazachština

en: Keyboard Shortcuts
cs_CZ: Klávesové zkratky

en: Keyword
cs_CZ: Klíčové slovo

en: Khotanese
cs_CZ: chotánština

en: Kimbundu
cs_CZ: kimbundština

en: Kindlegen failed with Error %(error)s. Message: %(message)s
cs_CZ: Kindlegen selhal chybou %(error)s. Zpráva: %(message)s

en: Kinyarwanda
cs_CZ: Kinyarwandština

en: Kirghiz
cs_CZ: Kirgizština

en: Komi
cs_CZ: komijština

en: Korean
cs_CZ: korejština

en: Kosraean
cs_CZ: kosrajština

en: Kpelle
cs_CZ: kpelle

en: Kumyk
cs_CZ: kumyčtina

en: Kurdish
cs_CZ: kurdština

en: Kurukh
cs_CZ: kurukh

en: Kutenai
cs_CZ: kutenai

en: LDAP Administrator Password
cs_CZ: Heslo správce LDAP

en: LDAP Administrator Username
cs_CZ: Uživatelské jméno správce LDAP

en: LDAP Distinguished Name (DN)
cs_CZ: Rozlišující název LDAP (DN)

en: LDAP SSL Certificate Path
cs_CZ: Cesta certifikátu LDAP SSL

en: LDAP Schema (LDAP or LPAPS)
cs_CZ: LDAP schéma (ldap nebo ldaps)

en: LDAP Server Certificate
cs_CZ: Certifikát serveru LDAP

en: LDAP Server Enable SSL
cs_CZ: LDAP Server používá SSL

en: LDAP Server Enable TLS
cs_CZ: LDAP Server používá TLS

en: LDAP Server Host Name or IP Address
cs_CZ: Název hostitele serveru LDAP nebo IP adresa

en: LDAP Server is OpenLDAP?
cs_CZ: Server LDAP je OpenLDAP?

en: LDAP User Object Filter
cs_CZ: Filtr objektu uživatele LDAP

en: Ladino
cs_CZ: ladino

en: Lahnda
cs_CZ: lahnda

en: Lamba
cs_CZ: lambština

en: Language
cs_CZ: Jazyk

en: Language of Books
cs_CZ: Zobrazit knihy s jazykem

en: Language: %(name)s
cs_CZ: Jazyky: %(name)s

en: Languages
cs_CZ: Jazyky

en: Lao
cs_CZ: Laoština

en: Latin
cs_CZ: latina

en: Left to Right
cs_CZ: Zleva doprava

en: Lezghian
cs_CZ: lezgiština

en: Library Configuration
cs_CZ: Konfigurace knihovny

en: Library Statistics
cs_CZ: Statistika knihovny Calibre

en: Light
cs_CZ: Světlý

en: Lingala
cs_CZ: Ngalština

en: Link
cs_CZ: Připojit

en: Link Read/Unread Status to Calibre Column
cs_CZ: Propojit stav čtení/nepřečtení do sloupce Calibre

en: Linked Libraries
cs_CZ: Propojené knihovny

en: Listen in Browser
cs_CZ: Poslechnout v prohlížeči

en: Lithuanian
cs_CZ: litevština

en: Loading...
cs_CZ: Načítání...

en: Location and name of access logfile (access.log for no entry)
cs_CZ: Umístění a jméno logu přístupů (access.log pro žádnou položku)

en: Location and name of logfile (calibre-web.log for no entry)
cs_CZ: Umístění a jméno log souboru (calibre-web.log pro žádnou položku)

en: Location of Unrar binary
cs_CZ: Umístění Unrar binarních souborů

en: Log Level
cs_CZ: Úroveň logu

en: Log in with Magic Link
cs_CZ: Přihlásit se pomocí magického odkazu

en: Logfile Configuration
cs_CZ: Konfigurace log souboru

en: Logfile viewer
cs_CZ: Prohlížeč log souborů

en: Login
cs_CZ: Přihlásit

en: Login type
cs_CZ: Typ přihlášení

en: Logout
cs_CZ: Odhlásit se

en: Lojban
cs_CZ: lojban

en: Lozi
cs_CZ: lozština

en: Luba-Katanga
cs_CZ: lubu-katanžština

en: Luba-Lulua
cs_CZ: luba-luluaština

en: Luiseno
cs_CZ: luiseňo

en: Lule Sami
cs_CZ: lule sami

en: Lunda
cs_CZ: lundština

en: Luo (Kenya and Tanzania)
cs_CZ: luoština (Keňa a Tanzanie)

en: Lushai
cs_CZ: lušáí

en: Macedonian
cs_CZ: makedonština

en: Madurese
cs_CZ: madurština

en: Magahi
cs_CZ: magahština

en: Magic Link Remote Login
cs_CZ: Vzdálené přihlášení

en: Maithili
cs_CZ: maithilština

en: Makasar
cs_CZ: makasarština

en: Malagasy
cs_CZ: Malgaština

en: Malayalam
cs_CZ: Malabarština

en: Maltese
cs_CZ: maltézština

en: Manchu
cs_CZ: manchu

en: Mandar
cs_CZ: mandarínština

en: Mandingo
cs_CZ: mandingština

en: Manipuri
cs_CZ: manipurština

en: Manx
cs_CZ: manština

en: Maori
cs_CZ: maorština

en: Mapudungun
cs_CZ: mapudungun

en: Marathi
cs_CZ: maráthština

en: Mark As Read
cs_CZ: Označit jako přečtené

en: Mark As Unread
cs_CZ: Označit jako nepřečtené

en: Marwari
cs_CZ: márvárština

en: Masai
cs_CZ: masajština

en: Metadata Watch Channel ID
cs_CZ: ID kanálu sledování metadat

en: Metadata successfully updated
cs_CZ: Metadata úspěšně aktualizována

en: Minangkabau
cs_CZ: minangkabau

en: Mirandese
cs_CZ: mirandština

en: Mohawk
cs_CZ: mohawk

en: Moksha
cs_CZ: moksha

en: Mongo
cs_CZ: mongština

en: Mongolian
cs_CZ: mongolština

en: More by
cs_CZ: Více od

en: Mossi
cs_CZ: mosi

en: Multiple languages
cs_CZ: násobné jazyky

en: Native
cs_CZ: Nativní

en: Nauru
cs_CZ: naurština

en: Navajo
cs_CZ: navažština

en: Ndonga
cs_CZ: ndondština

en: Neapolitan
cs_CZ: neapolština

en: Nepali
cs_CZ: nepálština

en: New Password was send to your email address
cs_CZ: Nové heslo bylo zasláno na váši emailovou adresu

en: Next
cs_CZ: Další

en: Next Page
cs_CZ: Následujicí strana

en: Nias
cs_CZ: nias

en: Nightly
cs_CZ: Noční

en: Nightly (Automatic)
cs_CZ: Noční (Automaticky)

en: Niuean
cs_CZ: niue

en: No
cs_CZ: Ne

en: No Converter
cs_CZ: Žádný převaděč

en: No Result(s) found! Please try another keyword.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné výsledky! Zadejte jiné klíčové slovo.

en: No Results Found
cs_CZ: Žádné výsledky pro:

en: No admin user remaining, can't delete user
cs_CZ: Nezbývá žádný správce, nemůžete jej odstranit

en: No linguistic content
cs_CZ: bez lingvistického obsahu

en: No release information available
cs_CZ: Nejsou k dispozici žádné informace o verzi

en: No update available. You already have the latest version installed
cs_CZ: Aktualizace není k dispozici. Máte nainstalovanou nejnovější verzi

en: No. of Authors to Display Before Hiding (0=Disable Hiding)
cs_CZ: Počet autorů k zobrazení před skrytím (0 = zakázat skrytí)

en: No. of Random Books to Display
cs_CZ: Počet náhodných knih k zobrazení

en: Nogai
cs_CZ: nogai

en: None
cs_CZ: Žádné

en: Norse; Old
cs_CZ: norština; stará

en: Norwegian
cs_CZ: norština

en: Not linked to %(oauth)s.
cs_CZ: Není propojeno s %(oauth)s.

en: Nyamwezi
cs_CZ: ňamwežština

en: Nyankole
cs_CZ: nyankolština

en: Nzima
cs_CZ: nzima

en: OAuth Settings
cs_CZ: Nastavení OAuth

en: On another device, login and visit:
cs_CZ: Použijte své druhé zařízení, přihlaste se a navštivte

en: Once verified, you will automatically be logged in on this device.
cs_CZ: Jakmile tak učiníte, budete automaticky přihlášeni na tomto zařízení.

en: Oriya
cs_CZ: orija

en: Oromo
cs_CZ: Oromo (Afan)

en: Osage
cs_CZ: osagština

en: PDF reader
cs_CZ: Čtečka PDF

en: Pahlavi
cs_CZ: pahlaví

en: Palauan
cs_CZ: palauština

en: Pali
cs_CZ: páli

en: Pampanga
cs_CZ: pampangau

en: Pangasinan
cs_CZ: pangsinan

en: Papiamento
cs_CZ: papiamento

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Password for user %(user)s reset
cs_CZ: Heslo pro uživatele %(user)s resetováno

en: Path to convertertool
cs_CZ: Cesta k převaděči

en: Perform Update
cs_CZ: Provést aktualizaci

en: Performing shutdown of server, please close window
cs_CZ: Vypínám server, zavřete okno

en: Persian
cs_CZ: perština

en: Phoenician
cs_CZ: Slovinština

en: Please configure the SMTP mail settings first...
cs_CZ: Nejprve nakonfigurujte nastavení pošty SMTP...

en: Please configure your e-mail address first...
cs_CZ: Prvně nastavte svou e-mailovou adresu...

en: Please configure your kindle e-mail address first...
cs_CZ: Nejprve nakonfigurujte vaši kindle e-mailovou adresu..

en: Please do not refresh the page
cs_CZ: prosím neobnovujte stránku

en: Please enter valid username to reset password
cs_CZ: Zadejte platné uživatelské jméno pro obnovení hesla

en: Please fill out all fields!
cs_CZ: Vyplňte všechna pole!

en: Please finish Google Drive setup after login
cs_CZ: Po přihlášení dokončete nastavení Google Drive

en: Please hit submit to continue with setup
cs_CZ: Klikněte na odeslat pro pokračování v nastavení

en: Pohnpeian
cs_CZ: pohnpeiština

en: Polish
cs_CZ: Polština

en: Popular publications from this catalog based on Downloads.
cs_CZ: Oblíbené publikace z tohoto katalogu založené na počtu stažení.

en: Popular publications from this catalog based on Rating.
cs_CZ: Oblíbené publikace z tohoto katalogu založené na hodnocení.

en: Portuguese
cs_CZ: portugalština

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Previous Page
cs_CZ: Předchozí strana

en: Profile updated
cs_CZ: Profil aktualizován

en: Program Library
cs_CZ: Knihovna programu

en: Progress
cs_CZ: Průběh

en: Provençal; Old (to 1500)
cs_CZ: provensálština; stará (do 1500)

en: Public Registration
cs_CZ: Veřejná registrace

en: Public Shelves
cs_CZ: Veřejné police

en: Published Date
cs_CZ: Datum vydání

en: Published Date From
cs_CZ: Datum vydání od

en: Published Date To
cs_CZ: Datum vydání do

en: Published after
cs_CZ: Vydáno po

en: Published before
cs_CZ: Vydáno před

en: Publisher
cs_CZ: Vydavatel

en: Publisher: %(name)s
cs_CZ: Vydavatel: %(name)s

en: Publishers
cs_CZ: Vydavatelé

en: Pushto
cs_CZ: pašto

en: Quechua
cs_CZ: kečuánština

en: Rajasthani
cs_CZ: rádžasthánština

en: Random Books
cs_CZ: Náhodné knihy

en: Rapanui
cs_CZ: rapanuiština

en: Rating
cs_CZ: Hodnocení

en: Rating <= %(rating)s
cs_CZ: Hodnocení <= %(rating)s

en: Rating >= %(rating)s
cs_CZ: Hodnocení >= %(rating)s

en: Rating Above
cs_CZ: Hodnoceni více než

en: Rating Below
cs_CZ: Hodnocení méně než

en: Rating: %(rating)s stars
cs_CZ: Hodnocení: %(rating)s stars

en: Ratings
cs_CZ: Hodnocení

en: Ratings list
cs_CZ: Seznam hodnocení

en: Read
cs_CZ: Přečteno

en: Read Books
cs_CZ: Přečtené knihy

en: Read a Book
cs_CZ: Číst knihu

en: Read in Browser
cs_CZ: Číst v prohližeči

en: Recent Downloads
cs_CZ: Nedávná stahování

en: Recently Added
cs_CZ: Nedávno přidáné

en: Recently Added Books
cs_CZ: Nedávno přidané knihy

en: Recently added Books
cs_CZ: Nedávno přidané knihy

en: Reconnect Calibre Database
cs_CZ: Znovupřipojení ke Calibre DB

en: Reflow text when sidebars are open.
cs_CZ: Po otevření postranních panelů přeformátujte text.

en: Register
cs_CZ: Registrovat

en: Register New Account
cs_CZ: Založit nový účet

en: Register with %(provider)s
cs_CZ: Registrovat s %(provider)s

en: Registration e-mail for user: %(name)s
cs_CZ: Registrační e-mail pro uživatele: %(name)s

en: Regular Expression for Ignoring Columns
cs_CZ: Regulární výraz pro ignorování sloupců

en: Regular Expression for Title Sorting
cs_CZ: Regulární výraz pro řazení názvů

en: Remember Me
cs_CZ: Zapamatovat si

en: Rename author from: '%(src)s' to '%(dest)s' failed with error: %(error)s
cs_CZ: Přejmenovat autora z: '%(src)s' na '%(dest)s' selhalo chybou: %(error)s

en: Rename file in path '%(src)s' to '%(dest)s' failed with error: %(error)s
cs_CZ: Přejmenování souboru v cestě '%(src)s' na '%(dest)s' selhalo  chybou: %(error)s

en: Rename title from: '%(src)s' to '%(dest)s' failed with error: %(error)s
cs_CZ: Přejmenování názvu z: '%(src)s' na '%(dest)s'  selhalo chybou: %(error)s

en: Replacing files
cs_CZ: Nahrazování souborů

en: Requesting update package
cs_CZ: Požadování balíčku aktualizace

en: Reset user Password
cs_CZ: Resetovat uživatelské heslo

en: Restart
cs_CZ: Restartovat Calibre-Web

en: Results for:
cs_CZ: Výsledky pro:

en: Return to Home
cs_CZ: Zpět domů

en: Reverse Proxy Header Name
cs_CZ: Název záhlaví reverzního proxy

en: Reverse Proxy Login
cs_CZ: Reverzní proxy přihlášení

en: Reverse proxy header name
cs_CZ: Název záhlaví reverzního prixy

en: Revoke
cs_CZ: Odvolat

en: Right to Left
cs_CZ: Zprava doleva

en: Romanian
cs_CZ: rumunština

en: Romany
cs_CZ: římština

en: Rotate
cs_CZ: Otočit

en: Rotate Left
cs_CZ: Otočit doleva

en: Rotate Right
cs_CZ: Otočit doprava

en: Run Time
cs_CZ: Doba spuštění

en: Rundi
cs_CZ: Kirundi

en: Russian
cs_CZ: Ruština

en: SMTP Hostname
cs_CZ: SMTP hostitel

en: SMTP Login
cs_CZ: SMTP přihlášení

en: SMTP Password
cs_CZ: SMTP heslo

en: SMTP Port
cs_CZ: SMTP port

en: SSL Keyfile location (leave it empty for non-SSL Servers)
cs_CZ: Umístění souboru s klíčem SSL (ponechte prázdné pro servery jiné než SSL)

en: SSL certfile location (leave it empty for non-SSL Servers)
cs_CZ: Umístění certifikátu SSL (ponechte prázdné pro servery jiné než SSL)

en: Samoan
cs_CZ: Samoyština

en: Sandawe
cs_CZ: sandawština

en: Sango
cs_CZ: sangoština

en: Sanskrit
cs_CZ: sanskrt

en: Santali
cs_CZ: santálí

en: Sardinian
cs_CZ: sardinština

en: Sasak
cs_CZ: sačtina

en: Save and Send Test E-mail
cs_CZ: Uložit nastavení a odeslat zkušební e-mail

en: Scale
cs_CZ: Měřítko

en: Scale to Best
cs_CZ: Změnit měřítko na nejlepší

en: Scale to Height
cs_CZ: Změnit měřítko na výšku

en: Scale to Native
cs_CZ: Změnit měřítko na nativní

en: Scale to Width
cs_CZ: Změnit měřítko na šířku

en: Scots
cs_CZ: skotština

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: Search error!
cs_CZ: Chyba vyhledávání!

en: Selkup
cs_CZ: selkupština

en: Send %(format)s to Kindle
cs_CZ: Poslat %(format)s do Kindle

en: Send to Kindle
cs_CZ: Poslat do Kindle

en: Send to Kindle E-mail Address
cs_CZ: Kindle

en: Serbian
cs_CZ: srbština

en: Series
cs_CZ: Série

en: Series in this Library
cs_CZ: Sérií v této knihovně

en: Series: %(serie)s
cs_CZ: Série: %(serie)s

en: Server Configuration
cs_CZ: Nastavení serveru

en: Server Port
cs_CZ: Server port

en: Server restarted, please reload page
cs_CZ: Server restartován, znovu načtěte stránku

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Shan
cs_CZ: šanština

en: Share with Everyone
cs_CZ: měla by být police veřejná?

en: Shelf %(title)s changed
cs_CZ: Police %(title)s změněna

en: Shelf %(title)s created
cs_CZ: Police %(title)s vytvořena

en: Shelf will be deleted for all users
cs_CZ: Police budou ztracena pro všechny a navždy!

en: Shelf: '%(name)s'
cs_CZ: Police: '%(name)s'

en: Shona
cs_CZ: šonština

en: Show Access Log:
cs_CZ: Zobrazit log přístupu:

en: Show All
cs_CZ: Zobrazit vše

en: Show Calibre-Web Log:
cs_CZ: Zobrazit Calibre-Web log:

en: Show Random Books
cs_CZ: Zobrazit náhodné knihy

en: Show Random Books in Detail View
cs_CZ: Zobrazit náhodné knihy v podrobném zobrazení

en: Show author selection
cs_CZ: Zobrazit výběr autora

en: Show category selection
cs_CZ: Zobrazit výběr kategorie

en: Show file formats selection
cs_CZ: Zobrazit výběr formátů

en: Show language selection
cs_CZ: Zobrazit výběr jazyka

en: Show publisher selection
cs_CZ: Zobrazit výběr vydavatele

en: Show random books
cs_CZ: Zobrazit náhodné knihy

en: Show ratings selection
cs_CZ: Zobrazit výběr hodnocení

en: Show read and unread
cs_CZ: Zobrazit prečtené a nepřečtené

en: Show recent books
cs_CZ: Zobrazit nedávné knihy

en: Show series selection
cs_CZ: Zobrazit  výběr sérií

en: Show unread
cs_CZ: Zobrazit nepřečtené

en: Shutdown
cs_CZ: Zastavit Calibre-Web

en: Sicilian
cs_CZ: sicilština

en: Sidamo
cs_CZ: sidamo

en: Siksika
cs_CZ: siksika

en: Sindhi
cs_CZ: sindhština

en: Sinhala
cs_CZ: Sinhálština

en: Slave (Athapascan)
cs_CZ: atabaské jazyky

en: Slovak
cs_CZ: Slovenština

en: Slovenian
cs_CZ: slovinština

en: Sogdian
cs_CZ: sogdijština

en: Somali
cs_CZ: somálština

en: Soninke
cs_CZ: sonikština

en: Sorry you are not allowed to add a book to the the shelf: %(shelfname)s
cs_CZ: Lituji, nejste oprávněni přidat knihu do police: %(shelfname)s

en: Sorry you are not allowed to remove a book from this shelf: %(sname)s
cs_CZ: Lituji, nejste oprávněni odebrat knihu z této police: %(sname)s

en: Sotho; Southern
cs_CZ: sotština; jižní

en: Source
cs_CZ: Zdroj

en: Source or destination format for conversion missing
cs_CZ: Chybí zdrojový nebo cílový formát pro převod

en: Spanish
cs_CZ: španělština

en: Stable
cs_CZ: Stabilní

en: Stable (Automatic)
cs_CZ: Stabilní (Automaticky)

en: Standard Theme
cs_CZ: Standartní motiv

en: Start Time
cs_CZ: Čas spuštění

en: Started
cs_CZ: Spuštěno

en: Statistics
cs_CZ: Statistika

en: Status
cs_CZ: Stav

en: Stopping server
cs_CZ: Zastavuji server

en: Success! Please return to your device
cs_CZ: Úspěch! Vraťte se prosím do zařízení

en: Sukuma
cs_CZ: sukuma

en: Sumerian
cs_CZ: sumerština

en: Sundanese
cs_CZ: Sundanština

en: Susu
cs_CZ: susu

en: Swahili (macrolanguage)
cs_CZ: svahilština (makrojazyk)

en: Swati
cs_CZ: Siswatština

en: Swedish
cs_CZ: švédština

en: Syriac
cs_CZ: syrština

en: Tags
cs_CZ: Štítky

en: Tahitian
cs_CZ: tahitština

en: Tajik
cs_CZ: Tádžičtina

en: Tamil
cs_CZ: Tamilština

en: Task
cs_CZ: Úkol

en: Tasks
cs_CZ: Úlohy

en: Tatar
cs_CZ: tatarština

en: Tereno
cs_CZ: tereno

en: Test e-mail
cs_CZ: Zkušební e-mail

en: Test e-mail successfully send to %(kindlemail)s
cs_CZ: Zkušební e-mail úspěšně odeslán na %(kindlemail)s

en: Tetum
cs_CZ: tetumština

en: Thai
cs_CZ: thajština

en: The latest Books
cs_CZ: Nejnovější knihy

en: The requested file could not be read. Maybe wrong permissions?
cs_CZ: Požadovaný soubor nelze přečíst. Možná nesprávná oprávnění?

en: Theme
cs_CZ: Motiv

en: There was an error
cs_CZ: Došlo k chybě

en: There was an error converting this book: %(res)s
cs_CZ: Při převodu této knihy došlo k chybě: %(res)s

en: There was an error sending the Test e-mail: %(res)s
cs_CZ: Při odesílání zkušebního e-mailu došlo k chybě: %(res)s

en: There was an error sending this book: %(res)s
cs_CZ: Při odesílání této knihy došlo k chybě: %(res)s

en: This book will be permanently erased from database
cs_CZ: Kniha bude smazána z Calibre databáze

en: This e-mail has been sent via Calibre-Web.
cs_CZ: Tento e-mail byl odeslán přes Calibre-Web.

en: This username is already taken
cs_CZ: Toto uživatelské jméno je již použito

en: This username or e-mail address is already in use.
cs_CZ: Toto uživatelské jméno nebo e-mailová adresa jsou již používány.

en: This verification link will expire in 10 minutes.
cs_CZ: Odkaz vyprší za 10 minut

en: Tibetan
cs_CZ: tibetština

en: Tigre
cs_CZ: tigrejština

en: Tigrinya
cs_CZ: Tigrinijština

en: Timeout while establishing connection
cs_CZ: Vypršel časový limit při navazování spojení

en: Timne
cs_CZ: temne

en: Title
cs_CZ: Název

en: Tiv
cs_CZ: tivština

en: Tlingit
cs_CZ: tlingit

en: Toggle Navigation
cs_CZ: Přepnout navigaci

en: Tok Pisin
cs_CZ: tok pisin

en: Tokelau
cs_CZ: tokelauština

en: Token has expired
cs_CZ: Token vypršel

en: Token not found
cs_CZ: Token nenalezen

en: Tonga (Nyasa)
cs_CZ: tongština (nyasa)

en: Tonga (Tonga Islands)
cs_CZ: Tonga

en: Tsimshian
cs_CZ: tsimshijské jazyky

en: Tswana
cs_CZ: Setswanština

en: Tumbuka
cs_CZ: tumbukština

en: Turkish
cs_CZ: turečtina

en: Turkish; Ottoman (1500-1928)
cs_CZ: turečtina; osmanská (1500-1928)

en: Turkmen
cs_CZ: turkmenistánština

en: Tuvalu
cs_CZ: tuvalština

en: Tuvinian
cs_CZ: tuvština

en: Twi
cs_CZ: ťwiština

en: UI Configuration
cs_CZ: Konfigurace uživatelského rozhraní

en: Udmurt
cs_CZ: udmurtština

en: Ugaritic
cs_CZ: ugaritština

en: Uighur
cs_CZ: Uighurština

en: Ukrainian
cs_CZ: ukrajinština

en: Umbundu
cs_CZ: umbundu

en: Undetermined
cs_CZ: neurčitý

en: Unexpected data while reading update information
cs_CZ: Neočekávaná data při čtení informací o aktualizaci

en: Unknown
cs_CZ: Neznámý

en: Unknown Status
cs_CZ: Neznámý stav

en: Unknown Task:
cs_CZ: Neznámá úloha:

en: Unlink
cs_CZ: Odpojit

en: Unlink to %(oauth)s failed.
cs_CZ: Odpojení %(oauth)s neúspěšné.

en: Unlink to %(oauth)s success.
cs_CZ: Odpojení %(oauth)s úspěšné.

en: Unread Books
cs_CZ: Nepřečtené knihy

en: Unzipping update package
cs_CZ: Rozbalování balíčku aktualizace

en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

en: Update Channel
cs_CZ: Aktualizovat kanál

en: Update failed:
cs_CZ: Aktualizace selhala:

en: Update finished, please press okay and reload page
cs_CZ: Aktualizace dokončena, klepněte na tlačítko OK a znovu načtěte stránku

en: Updating, please do not reload this page
cs_CZ: Probíhá aktualizace, prosím nenačítejte stránku znovu

en: Upload
cs_CZ: Nahrávat

en: Upload Cover from Local Disk
cs_CZ: Nahrát obal z místní jednotky

en: Upload Format
cs_CZ: Nahrát formát

en: Upload done, processing, please wait...
cs_CZ: Nahrávání hotovo, zpracovávám, čekejte prosím...

en: Upload:
cs_CZ: Nahrát:

en: Uploaded book probably exists in the library, consider to change before upload new:
cs_CZ: Nahraná kniha pravděpodobně existuje v knihovně, zvažte prosím změnu před nahráním nové:

en: Uploading...
cs_CZ: Nahrávání...

en: Uploads
cs_CZ: Nahrávání

en: Urdu
cs_CZ: urdština

en: Use Goodreads
cs_CZ: Použít Goodreads

en: Use Google Drive?
cs_CZ: Použít Google Drive?

en: Use Kindlegen
cs_CZ: Použít Kindlegen

en: Use LDAP Authentication
cs_CZ: Použít ověření LDAP

en: Use OAuth
cs_CZ: Použít OAuth

en: Use Standard Authentication
cs_CZ: Použít standartní ověření

en: Use calibre's ebook converter
cs_CZ: Použít calibre převaděč eknih

en: User
cs_CZ: Uživatel

en: User '%(nick)s' deleted
cs_CZ: Uživatel '%(nick)s' smazán

en: User '%(nick)s' updated
cs_CZ: Uživatel '%(nick)s' aktualizován

en: User '%(user)s' created
cs_CZ: Uživatel '%(user)s' vytvořen

en: User is not allowed to edit public shelves
cs_CZ: Uživatel není oprávněn upravovat veřejné police

en: User's own shelfs, only visible to the current user himself
cs_CZ: Vlastní police uživatele, viditelné pouze pro aktuálního uživatele

en: Username
cs_CZ: Přezdívka

en: Users
cs_CZ: Seznam uživatelů

en: Uzbek
cs_CZ: uzbekistánština

en: Vai
cs_CZ: vai

en: Venda
cs_CZ: vendština

en: Version
cs_CZ: Verze

en: Vertical
cs_CZ: Svisle

en: Vietnamese
cs_CZ: vietnamština

en: View Book on Save
cs_CZ: zobrazit knihu po úpravě

en: View Configuration
cs_CZ: Prohlížet konfiguraci

en: View Logs
cs_CZ: Zobrazit log

en: Volapük
cs_CZ: volapük

en: Votic
cs_CZ: votiatština

en: Waiting
cs_CZ: Čekám

en: Walloon
cs_CZ: valonština

en: Washo
cs_CZ: washo

en: Welsh
cs_CZ: velština

en: Width
cs_CZ: Šířka

en: Wolof
cs_CZ: volofština

en: Wrong Username or Password
cs_CZ: Špatné uživatelské jméno nebo heslo

en: Xhosa
cs_CZ: xhoština

en: Yakut
cs_CZ: jakutština

en: Yao
cs_CZ: jaoština

en: Yapese
cs_CZ: japština

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: Yiddish
cs_CZ: Jidiš

en: Yoruba
cs_CZ: jorubština

en: You are not allowed to add a book to the the shelf: %(name)s
cs_CZ: Nejste oprávněni přidat knihu do police: %(name)s

en: You are not allowed to edit public shelves
cs_CZ: Nejste oprávněni upravovat veřejné police

en: You are now logged in as: '%(nickname)s'
cs_CZ: Nyní jste přihlášeni jako: '%(nickname)s'

en: Your Shelves
cs_CZ: Vaše police

en: Your e-mail is not allowed to register
cs_CZ: Váš e-mail nemá povolení k registraci

en: Your email address
cs_CZ: Vaše e-mailová adresa

en: Zaza
cs_CZ: zaza

en: Zenaga
cs_CZ: zenaga

en: Zuni
cs_CZ: zunijština

en: and hard disk
cs_CZ: a z hard disku

en: caliBlur! Dark Theme
cs_CZ: caliBlur! Tmavý motiv

en: create a shelf
cs_CZ: vytvořit polici

en: edit metadata
cs_CZ: upravit metadata

en: installed
cs_CZ: nainstalováno

en: login
cs_CZ: přihlásit se

en: not configured
cs_CZ: není nakonfigurováno

en: not installed
cs_CZ: není nainstalováno

en: of
cs_CZ: z

en: reduce
cs_CZ: redukovat

en: register
cs_CZ: registrovat

en: search
cs_CZ: hledat

en: select an option
cs_CZ: vyberte možnost

en: via
cs_CZ: přes

en: you are now logged in as: '%(nickname)s'
cs_CZ: nyní jste přihlášeni jako: '%(nickname)s'
