Calibre-web - en to uk translation catalogue (683 entries)

en:  Search keyword
uk:  Пошук по ключовому слову

en: %(name)s's profile
uk: Профіль %(name)s

en: A shelf with the name '%(title)s' already exists.
uk: Книжкова полиця з назвою '%(title)s' уже существует.

en: Abkhazian
uk: абхазька

en: About
uk: Про програму

en: Achinese
uk: ачеська

en: Acoli
uk: ачолі

en: Adangme
uk: адангме

en: Add new user
uk: Додати користувача

en: Add to shelf
uk: Додати на книжкову полицю

en: Admin
uk: Адмін

en: Admin page
uk: Сторінка адміністратора

en: Admin user
uk: Керування сервером

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Advanced Search
uk: Розширений пошук

en: Adyghe
uk: адигейська

en: Afar
uk: афар

en: Afrihili
uk: афрингілі

en: Afrikaans
uk: африкаанс

en: Ainu (Japan)
uk: айнська (Японія)

en: Akan
uk: акан

en: Akkadian
uk: аккадська

en: Albanian
uk: албанська

en: Aleut
uk: алеутська

en: Allow Changing Password
uk: Дозволити зміну пароля

en: Allow Delete books
uk: Дозволити видалення книг

en: Allow Downloads
uk: Дозволити завантажувати з сервера

en: Allow Edit
uk: Дозволити редагування книг

en: Allow Editing Public Shelfs
uk: Дозволити редагування публічних книжкових полиць

en: Allow Uploads
uk: Дозволити завантаження на сервер

en: Altai; Southern
uk: алтайська (південна)

en: Amharic
uk: амхарська

en: An unknown error occured.
uk: Сталась невідома помилка

en: Angika
uk: ангіка

en: Anonymous browsing
uk: Анонімний перегляд

en: Arabic
uk: арабська

en: Aragonese
uk: арагонська

en: Aramaic; Official (700-300 BCE)
uk: арамейська (офіційна; 700-300 до нашої ери)

en: Aramaic; Samaritan
uk: арамейська (самаритянська)

en: Arapaho
uk: арапахо

en: Arawak
uk: аравакська

en: Armenian
uk: вірменська

en: Assamese
uk: ассамська

en: Asturian
uk: астурійська

en: Authenticate Google Drive
uk: Автентифікація Google Drive

en: Author
uk: Автор

en: Authors
uk: Автори

en: Authors in this Library
uk: Авторів в цій бібліотеці

en: Available languages
uk: Доступні мови

en: Avaric
uk: аварська

en: Avestan
uk: авестанська

en: Awadhi
uk: авадхі

en: Aymara
uk: аймарська

en: Azerbaijani
uk: азербайджанська

en: Back
uk: Назад

en: Balinese
uk: балійська

en: Baluchi
uk: белуджійська

en: Bambara
uk: бамбара

en: Basa (Cameroon)
uk: баса (Камерун)

en: Bashkir
uk: башкирська

en: Basic Configuration
uk: Настройки сервера

en: Basic txt Reader
uk: Засіб для читання txt-файлів

en: Basque
uk: баскська

en: Beja
uk: бежа

en: Belarusian
uk: білоруська

en: Bemba (Zambia)
uk: бемба (Замбія)

en: Bengali
uk: бенгальська

en: Best rated Books
uk: Книги з найкращим рейтингом

en: Best rated books
uk: Книги з найкращим рейтингом

en: Bhasa; Nepal
uk: бхаса (Непал)

en: Bhojpuri
uk: бходжпурі

en: Bikol
uk: бікольська

en: Bilin
uk: білін

en: Bini
uk: біні

en: Bislama
uk: біслама

en: Blissymbols
uk: бліссимволіка

en: Book
uk: Книга

en: Book Details
uk: Деталі

en: Book Title
uk: Назва книги

en: Book has been added to shelf: %(sname)s
uk: Книга додана на книжкову полицю: %(sname)s

en: Book has been removed from shelf: %(sname)s
uk: Книга видалена з книжкової полиці: %(sname)s

en: Book will be deleted from Calibre database
uk: Книга буде видалена з БД Calibre

en: Books in this Library
uk: Книг в цій бібліотеці

en: Books ordered by Author
uk: Книги відсортовані за автором

en: Books ordered by category
uk: Книги відсортовані за категоріями

en: Books ordered by series
uk: Книги відсортовані за серією

en: Books organized in public shelfs, visible to everyone
uk: Книги, організовані на публічних полицях, видимі всім

en: Books per page
uk: Кількість книг на сторінці

en: Bosnian
uk: боснійська

en: Braj
uk: брай

en: Breton
uk: бретонська

en: Browse
uk: Перегляд

en: Buginese
uk: бугійська

en: Bulgarian
uk: болгарська

en: Buriat
uk: бурятська

en: Burmese
uk: бірманська

en: Caddo
uk: каддо

en: Calibre DB dir
uk: Папка Calibre DB

en: Calibre library statistics
uk: Статистика бібліотеки Calibre

en: Callback domain is not verified, please follow steps to verify domain in google developer console
uk: Домен зворотнього зв'язку не підтверджено. Виконайте дії для підтвердження домену, будь-ласка

en: Carib; Galibi
uk: карибська (галібі)

en: Catalan
uk: каталонська

en: Categories
uk: Категорії

en: Categories in this Library
uk: Категорій в цій бібліотеці

en: Category list
uk: Список категорій

en: Category: %(name)s
uk: Категорія: %(name)s

en: Cebuano
uk: себуано

en: Certfile location is not valid, please enter correct path
uk: Невідомий шлях до Certfile. Будь-ласка введіть коректний

en: Chagatai
uk: чагатайська

en: Chamorro
uk: чаморо

en: Change SMTP settings
uk: Змінити налаштування SMTP

en: Change order
uk: Змінити порядок

en: Change order of Shelf: '%(name)s'
uk: Змінити розташування книжкової полиці '%(name)s'

en: Chechen
uk: чеченська

en: Check for update
uk: Перевірка оновлень

en: Cherokee
uk: черокі

en: Cheyenne
uk: шаєнн

en: Chibcha
uk: чибча

en: Chinese
uk: китайська

en: Chinook jargon
uk: чинук; жаргон

en: Chipewyan
uk: чипев’ян

en: Choctaw
uk: чоктау

en: Choose a username
uk: Виберіть ім'я користувача

en: Chuukese
uk: чуукська

en: Chuvash
uk: чуваська

en: Click the cover to load metadata to the form
uk: Натисніть на обкладинку, щоб отримати метадані

en: Close
uk: Закрити

en: Configuration
uk: Налаштування сервера

en: Coptic
uk: коптська

en: Cornish
uk: корнійська

en: Corsican
uk: корсиканська

en: Create a Shelf
uk: Створити книжкову полицю

en: Cree
uk: крі

en: Creek
uk: крікська

en: Creole; Haitian
uk: креольська (гаїтянська)

en: Croatian
uk: хорватська

en: Czech
uk: чеська

en: DB location is not valid, please enter correct path
uk: Невідомий шлях до БД. Будь-ласка введіть коректний

en: Dakota
uk: дакота

en: Danish
uk: данська

en: Dargwa
uk: даргва

en: Database connections are closed
uk: З'єднання з базою даних закрите

en: Default settings for new users
uk: Налаштування по замовчуванню для нових користувачів

en: Default visibilities for new users
uk: Можливості за замовчуванням для нових користувачів

en: Delaware
uk: делаварська

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete Book
uk: Видалити книгу

en: Delete this Shelf
uk: Видалити цю книжкову полицю

en: Delete this user
uk: Видалити цього користувача

en: Description
uk: Опис

en: Description:
uk: Опис:

en: Dhivehi
uk: мальдивська

en: Dinka
uk: дінка

en: Discover
uk: Огляд

en: Discover (Random Books)
uk: Огляд (випадкові книги)

en: Do you really want to delete the shelf?
uk: Ви справді хочете видалити книжкову полицю?

en: Dogri (macrolanguage)
uk: догрі (макромова)

en: Dogrib
uk: догріб

en: Download
uk: Завантажити

en: Downloading update package
uk: Завантаження оновлень

en: Drag 'n drop to rearrange order
uk: Перетягніть для змінення порядку

en: Duala
uk: дуала

en: Dutch
uk: голландська

en: Dutch; Middle (ca. 1050-1350)
uk: середньовічна голландська (бл. 1050-1350)

en: Dyula
uk: діула

en: Dzongkha
uk: дзонг-ке

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit User %(nick)s
uk: Змінити користувача %(nick)s

en: Edit a shelf
uk: Змінити книжкову полицю

en: Edit metadata
uk: Редагувати метадані

en: Efik
uk: ефік

en: Egyptian (Ancient)
uk: давньоєгипетська

en: Ekajuk
uk: екаджук

en: Elamite
uk: еламська

en: Enable anonymous browsing
uk: Дозволити анонімний перегляд

en: Enable public registration
uk: Дозволити публічну реєстрацію

en: Enable remote login ("magic link")
uk: Включити віддалений логін ("magic link")

en: Enable uploading
uk: Дозволити завантаження книг на сервер

en: Encryption
uk: Шифрування

en: English
uk: англійська

en: English; Middle (1100-1500)
uk: середньоанглійська (1100-1500)

en: English; Old (ca. 450-1100)
uk: давньоанглійська (бл. 450-1100)

en: Error editing book, please check logfile for details
uk: Сталась помилка при редагуванні книги. Будь-ласка, перевірте лог-файл для деталей

en: Error opening eBook. File does not exist or file is not accessible
uk: Сталась помилка при відкриванні eBook. Файл не існує або відсутній доступ до нього

en: Error opening eBook. File does not exist or file is not accessible:
uk: Неможливо відкрити книгу. Файл не існує або немає доступу.

en: Error opening shelf. Shelf does not exist or is not accessible
uk: Помилка при відкриванні полиці. Полиця не існує або до неї відсутній доступ

en: Erzya
uk: ерзянська

en: Esperanto
uk: есперанто

en: Estonian
uk: естонська

en: Ewe
uk: еве

en: Ewondo
uk: евондо

en: Excecution permissions missing
uk: Відсутній дозвіл на виконання

en: Exclude Languages
uk: Виключити мови

en: Exclude Series
uk: Виключити серії

en: Exclude Tags
uk: Виключити теги

en: Fang (Equatorial Guinea)
uk: фанг (Екваторіальна Гвінея)

en: Fanti
uk: фанті

en: Faroese
uk: фарерська

en: Feature Configuration
uk: Особливі налаштування

en: Fijian
uk: фіджійська

en: File to be uploaded must have an extension
uk: Завантажувальний файл повинен мати розширення

en: Filipino
uk: філіппінська

en: Finnish
uk: фінська

en: Fon
uk: фон

en: French
uk: французька

en: French; Middle (ca. 1400-1600)
uk: середньофранцузька (бл. 1400-1600)

en: French; Old (842-ca. 1400)
uk: давньофранцузька (842-бл. 1400)

en: Frisian; Eastern
uk: фризька (східна)

en: Frisian; Northern
uk: фризька (північна)

en: Frisian; Western
uk: фризька (західна)

en: Friulian
uk: фріульська

en: From e-mail
uk: Адрес відправника

en: From mail
uk: Відправник

en: Fulah
uk: фулах

en: Ga
uk: га

en: Gaelic; Scottish
uk: гаельська (Шотландія)

en: Galician
uk: галісійська

en: Ganda
uk: ганда

en: Gayo
uk: гайо

en: Gbaya (Central African Republic)
uk: гбая (Центральноафриканська Республіка)

en: Geez
uk: гііз

en: Georgian
uk: грузинська

en: German
uk: німецька

en: German; Low
uk: нижньонімецька

en: German; Middle High (ca. 1050-1500)
uk: середньоверхньонімецька (бл. 1050-1500)

en: German; Old High (ca. 750-1050)
uk: давньосередньонімецька (бл. 750-1050)

en: German; Swiss
uk: німецька (Швейцарія)

en: Get metadata
uk: Отримати метадані

en: Gilbertese
uk: гільбертська

en: Go!
uk: Шукати

en: Gondi
uk: гонді

en: Google Drive Calibre folder
uk: Папка Calibre в Google Drive

en: Google Drive config problem
uk: Google Drive проблема налаштування

en: Gorontalo
uk: горонтало

en: Gothic
uk: готська

en: Grebo
uk: гребо

en: Greek; Ancient (to 1453)
uk: давньогрецька (до 1453)

en: Greek; Modern (1453-)
uk: грецька (з 1453)

en: Guarani
uk: гуарані

en: Gujarati
uk: гуджараті

en: Gwichʼin
uk: гвічин

en: Haida
uk: хайда

en: Hausa
uk: хауса

en: Hawaiian
uk: гавайська

en: Hebrew
uk: іврит

en: Herero
uk: гереро

en: Hiligaynon
uk: хілігайнон

en: Hindi
uk: хінді

en: Hiri Motu
uk: хірімоту

en: Hittite
uk: хетська

en: Hmong
uk: хмонг

en: Hot Books
uk: Популярні книги

en: Hot Books (most downloaded)
uk: Популярні книги (найбільш завантажувані)

en: Hungarian
uk: угорська

en: Hupa
uk: хупа

en: Iban
uk: ібанська

en: Icelandic
uk: ісландська

en: Ido
uk: ідо

en: Igbo
uk: ігбо

en: Iloko
uk: ілоко

en: Import of optional Google Drive requirements missing
uk: Імпорт додаткових вимог Google Drive відсутній

en: In Library
uk: У бібліотеці

en: Indonesian
uk: індонезійська

en: Ingush
uk: інгушська

en: Installed Version
uk: Встановлена версія

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
uk: інтерлінгва (Асоціація міжнародної допоміжної мови)

en: Interlingue
uk: окциденталь

en: Inuktitut
uk: інуктітут

en: Inupiaq
uk: інупіак

en: Irish
uk: ірландська

en: Irish; Middle (900-1200)
uk: середньоірландська (900-1200)

en: Irish; Old (to 900)
uk: давньоірландська (до 900)

en: Italian
uk: італійська

en: Japanese
uk: японська

en: Javanese
uk: яванська

en: Judeo-Arabic
uk: єврейсько-арабська

en: Judeo-Persian
uk: єврейсько-перська

en: Kabardian
uk: кабардінська

en: Kabyle
uk: кабильська

en: Kachin
uk: качин

en: Kalaallisut
uk: калаалісут

en: Kalmyk
uk: калмицька

en: Kamba (Kenya)
uk: камба (Кенія)

en: Kannada
uk: каннада

en: Kanuri
uk: канурі

en: Kara-Kalpak
uk: каракалпацька

en: Karachay-Balkar
uk: карачаєво-балкарська

en: Karelian
uk: карельська

en: Kashmiri
uk: кашмірська

en: Kashubian
uk: кашубська

en: Kawi
uk: каві

en: Kazakh
uk: казахська

en: Keyfile location is not valid, please enter correct path
uk: Невідомий шлях до Keyfile. Будь-ласка введіть коректний

en: Keyword
uk: Ключове слово

en: Khasi
uk: кхасі

en: Khmer; Central
uk: кхмерська (центральна)

en: Khotanese
uk: хотаносакська

en: Kikuyu
uk: кікуйю

en: Kimbundu
uk: кімбунду

en: Kindle E-Mail
uk: Електронний адрес Kindle

en: Kindlegen failed with Error %(error)s. Message: %(message)s
uk: Kindlegen відхилено з помилкою %(error)s. Повідомлення: %(message)s

en: Kinyarwanda
uk: кіньяруанда

en: Kirghiz
uk: киргизька

en: Klingon
uk: клінгонська

en: Komi
uk: комі

en: Kongo
uk: конго

en: Konkani (macrolanguage)
uk: конкані (макромова)

en: Korean
uk: корейська

en: Kosraean
uk: косрейська

en: Kpelle
uk: кпелле

en: Kuanyama
uk: куаньяма

en: Kumyk
uk: кумикська

en: Kurdish
uk: курдська

en: Kurukh
uk: курух

en: Kutenai
uk: кутенай

en: Ladino
uk: ладіно

en: Lahnda
uk: лахнда

en: Lamba
uk: ламба

en: Language
uk: Мова

en: Language: %(name)s
uk: Мова: %(name)s

en: Languages
uk: Мови

en: Lao
uk: лаоська

en: Latin
uk: латинська

en: Latvian
uk: латиська

en: Lezghian
uk: лезгінська

en: Library Configuration
uk: Налаштування бібліотеки

en: Limburgan
uk: лімбурганська

en: Lingala
uk: лінгала

en: Linked libraries
uk: Встановлене ПЗ

en: Lithuanian
uk: литовська

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Location and name of logfile (calibre-web.log for no entry)
uk: Розташування і назва логфайлу (calibre-web.log for no entry)

en: Location of Calibre database
uk: Розташування БД Calibre

en: Log Level
uk: Рівень логовання

en: Log in with magic link
uk: Увійдіть в систему за допомогою magic link

en: Logfile Configuration
uk: Logfile налаштування

en: Logfile location is not valid, please enter correct path
uk: Невідомий шлях до Logfile. Будь-ласка введіть коректний

en: Login
uk: Ім'я користувача

en: Logout
uk: Вийти

en: Lojban
uk: ложбан

en: Lozi
uk: лозі

en: Luba-Katanga
uk: луба-катанга

en: Luba-Lulua
uk: луба-лулуа

en: Luiseno
uk: луйсеньо

en: Lule Sami
uk: лулесаамська

en: Lunda
uk: лунда

en: Luo (Kenya and Tanzania)
uk: луо (Кенія і Танзанія)

en: Lushai
uk: лушай

en: Luxembourgish
uk: люксембурзька

en: Macedonian
uk: македонська

en: Madurese
uk: мадурська

en: Magahi
uk: магахі

en: Maithili
uk: майтхілі

en: Makasar
uk: макасарська

en: Malagasy
uk: малагасійська

en: Malay (macrolanguage)
uk: малайська (макромова)

en: Malayalam
uk: малаялам

en: Maltese
uk: мальтійська

en: Manchu
uk: манчжурська

en: Mandar
uk: мандарська

en: Mandingo
uk: мандінго

en: Manipuri
uk: маніпурська

en: Manx
uk: манкс

en: Maori
uk: маорійська

en: Maori; Cook Islands
uk: маорійська (острови Кука)

en: Mapudungun
uk: арауканська

en: Marathi
uk: мараті

en: Mari (Russia)
uk: марійська (Росія)

en: Marshallese
uk: маршальська

en: Marwari
uk: марварі

en: Masai
uk: масаї

en: Mende (Sierra Leone)
uk: менде (Сьєрра-Леоне)

en: Mi'kmaq
uk: мікмак

en: Minangkabau
uk: мінангкабау

en: Mirandese
uk: мірандська

en: Mohawk
uk: мохаук

en: Moksha
uk: мокшанська

en: Mongo
uk: монго

en: Mongolian
uk: монгольська

en: More by
uk: Більше за

en: Mossi
uk: мосі

en: Multiple languages
uk: мови; що належать до декількох родин

en: N'Ko
uk: н’ко

en: Nauru
uk: науру

en: Navajo
uk: навахо

en: Ndebele; North
uk: північна ндебеле

en: Ndebele; South
uk: південна ндебеле

en: Ndonga
uk: ндонга

en: Neapolitan
uk: неаполітанська

en: Nepali
uk: непальська

en: New Books
uk: Нові книги

en: Newari; Old
uk: неварі (давня)

en: Next
uk: Далі

en: Nias
uk: ніасійська

en: Nickname
uk: Ім'я користувача

en: Niuean
uk: ніуе

en: No
uk: Ні

en: No Results for:
uk: Нічого не знайдено за запитом:

en: No linguistic content
uk: немає мовних даних

en: No. of random books to show
uk: Кількість показаних випадкових книг

en: Nogai
uk: ногайська

en: None
uk: Ні

en: Norse; Old
uk: давньонорвезька

en: Norwegian
uk: норвезька

en: Norwegian Bokmål
uk: норвезька букмол

en: Norwegian Nynorsk
uk: норвезька нюноршк

en: Nyamwezi
uk: ньямвезі

en: Nyanja
uk: ньянджа

en: Nyankole
uk: ньянколе

en: Nyoro
uk: ньоро

en: Nzima
uk: нзіма

en: Obtain an API Key
uk: Отримати ключ API

en: Occitan (post 1500)
uk: оксітанська (після 1500)

en: Ojibwa
uk: оджибва

en: Once you do so, you will automatically get logged in on this device.
uk: Після цього ви автоматично ввійдете в систему на цьому пристрої.

en: Oriya
uk: орія

en: Oromo
uk: оромо

en: Osage
uk: оседжі

en: Ossetian
uk: осетинська

en: Pahlavi
uk: пехлевійська

en: Palauan
uk: палау

en: Pali
uk: палі

en: Pampanga
uk: пампанга

en: Pangasinan
uk: пангасінан

en: Panjabi
uk: пенджабі

en: Papiamento
uk: папьяменто

en: Password
uk: Пароль

en: Perform Update
uk: Встановити оновлення

en: Performing shutdown of server, please close window
uk: Виконується зупинка серверу, будь-ласка, закрийте вікно

en: Persian
uk: перська

en: Persian; Old (ca. 600-400 B.C.)
uk: давньоперська (бл. 600-400 до н.е.)

en: Phoenician
uk: фінікійська

en: Please configure the SMTP mail settings first...
uk: Будь-ласка, спочатку сконфігуруйте параметри SMTP

en: Please fill out all fields!
uk: Будь-ласка, заповніть всі поля!

en: Please try a different search
uk: Спробуйте змінити критерії пошук

en: Pohnpeian
uk: понапе

en: Polish
uk: польська

en: Popular publications from this catalog based on Downloads.
uk: Популярні книги в цьому каталозі, на основі кількості завантажень

en: Popular publications from this catalog based on Rating.
uk: Популярні книги з цього каталогу на основі рейтингу

en: Port
uk: Порт

en: Portuguese
uk: португальська

en: Previous
uk: Попередній перегляд

en: Profile updated
uk: Профіль оновлено

en: Program library
uk: Назва

en: Provençal; Old (to 1500)
uk: провансальська (давня; до 1500 року)

en: Public Shelves
uk: Загальні книжкові полиці

en: Public registration
uk: Публічна реєстрація

en: Published before
uk: Опубліковано до

en: Publisher
uk: Видавець

en: Publishing date
uk: Опубліковано

en: Publishing date from
uk: Дата публікації з

en: Publishing date to
uk: Дата публікації до

en: Pushto
uk: пуштунська

en: Quechua
uk: кечуа

en: Rajasthani
uk: раджастхані

en: Random Books
uk: Випадковий список книг

en: Rapanui
uk: рапануї

en: Rating
uk: Рейтинг

en: Read
uk: Прочитано

en: Read Books
uk: Прочитані книги

en: Read a Book
uk: Читати книгу

en: Read in browser
uk: Відкрити в браузері

en: Recent Downloads
uk: Нещодавно переглянуті

en: Recently Added
uk: Останні додані

en: Recently Added Books
uk: Нещодавно додані книги

en: Reconnect to Calibre DB
uk: Повторне підключення до БД Calibre

en: Reflow text when sidebars are open.
uk: Переформатувати текст, коли відкриті бічні панелі.

en: Register
uk: Зареєструватись

en: Register a new account
uk: Зареєструвати нового користувача

en: Regular expression for ignoring columns
uk: Regexp для ігнорування стовпців

en: Regular expression for title sorting
uk: Regexp для сортування по назві

en: Remember me
uk: Запам'ятати мене

en: Requesting update package
uk: Перевірка оновлень

en: Results for:
uk: Результати для:

en: Revoke
uk: Скасувати

en: Romanian
uk: румунська

en: Romanian; Macedo-
uk: македоно-румунська

en: Romansh
uk: ретророманська

en: Romany
uk: ромська

en: Rundi
uk: рунді

en: Russian
uk: російська

en: SMTP hostname
uk: SMTP-сервер

en: SMTP login
uk: SMTP логін

en: SMTP password
uk: Пароль SMTP

en: SMTP port
uk: SMTP-порт

en: SMTP port (usually 25 for plain SMTP and 465 for SSL and 587 for STARTTLS)
uk: SMTP-порт (зазвичай 25 для SMTP, 465 для SSL і 587 для STARTTLS)

en: SSL Keyfile location (leave it empty for non-SSL Servers)
uk: Розташування ключових слів SSL (залиште його порожнім для серверів, які не використовують SSL)

en: SSL certfile location (leave it empty for non-SSL Servers)
uk: Розташування сертифіката SSL (залиште його порожнім для серверів, які не використовують SSL)

en: Sami; Inari
uk: саамська (інарі)

en: Sami; Northern
uk: саамська (північна)

en: Sami; Skolt
uk: саамська (сколт)

en: Sami; Southern
uk: саамська (південна)

en: Samoan
uk: самоанська

en: Sandawe
uk: сандаве

en: Sango
uk: санго

en: Sanskrit
uk: санскрит

en: Santali
uk: санталі

en: Sardinian
uk: сардинська

en: Sasak
uk: сасакська

en: Save settings
uk: Зберегти налаштування

en: Save settings and send Test E-Mail
uk: Зберегти налаштування і відправити тестове повідомлення

en: Scots
uk: шотландська

en: Search
uk: Пошук

en: Search error!
uk: Помилка пошуку!

en: Selkup
uk: селькупська

en: Send to Kindle
uk: Відправити на Kindle

en: Serbian
uk: сербська

en: Serer
uk: серер

en: Series
uk: Серії

en: Series id
uk: Серія

en: Series in this Library
uk: Серій в цій бібліотеці

en: Series list
uk: Список серій

en: Series: %(serie)s
uk: Серії: %(serie)s

en: Server Configuration
uk: Налаштування серверу

en: Server Port
uk: Порт сервера

en: Server restarted, please reload page
uk: Сервер перезавантажено, будь-ласка, перезавантажте сторінку

en: Settings
uk: Налаштування

en: Shan
uk: шан

en: Shelf %(title)s changed
uk: Книжкова полиця %(title)s змінена

en: Shelf %(title)s created
uk: Створена книжкова полиця %(title)s

en: Shelf will be lost for everybody and forever!
uk: Книжкова полиця буде остаточно видалена для всіх

en: Shelf: '%(name)s'
uk: Книжкова полиця: '%(name)s'

en: Shona
uk: шона

en: Show Random Books
uk: Показувати випадкові книги

en: Show all
uk: Показати всі

en: Show author selection
uk: Показувати вибір автора

en: Show best rated books
uk: Показувати книги з найвищим рейтингом

en: Show books with language
uk: Показувати книги на мовах

en: Show category selection
uk: Показувати вибір категорії

en: Show hot books
uk: Показувати популярні книги

en: Show language selection
uk: Показувати вибір мови

en: Show random books
uk: Показувати випадкові книги

en: Show random books in detail view
uk: Показувати випадкові книги при перегляді деталей

en: Show read and unread
uk: Показувати прочитані та непрочитані книги

en: Show recent books
uk: Показувати останні книги

en: Show series selection
uk: Показувати вибір серії

en: Sicilian
uk: сицилійська

en: Sidamo
uk: сидама

en: Siksika
uk: сісіка

en: Sindhi
uk: синдхі

en: Sinhala
uk: сингалійська

en: Slave (Athapascan)
uk: слейві (атабаська)

en: Slavonic; Old
uk: давньослов’янська

en: Slovak
uk: словацька

en: Slovenian
uk: словенська

en: Sogdian
uk: согдійська

en: Somali
uk: сомалійська

en: Soninke
uk: сонікійська

en: Sorbian; Lower
uk: нижньолужицька

en: Sorbian; Upper
uk: верхньолужицька

en: Sorry you are not allowed to remove a book from this shelf: %(sname)s
uk: Вибачте, але у вас немає дозволу для видалення книги з цієї полиці

en: Sotho; Northern
uk: сото; північне

en: Sotho; Southern
uk: сото; південна

en: Source
uk: Джерело

en: Spanish
uk: іспанська

en: Sranan Tongo
uk: сранан-тонго

en: Standard Theme
uk: Стандартна тема

en: Start
uk: Старт

en: Statistics
uk: Статистика

en: Submit
uk: Зберегти

en: Success! Please return to your device
uk: Вдалося! Будь-ласка, поверніться до вашого пристрою

en: Sukuma
uk: сукума

en: Sumerian
uk: шумерська

en: Sundanese
uk: сунданська

en: Susu
uk: сусу

en: Swahili (macrolanguage)
uk: суахілі (макромова)

en: Swati
uk: свазі

en: Swedish
uk: шведська

en: Syriac
uk: сирійська

en: Syriac; Classical
uk: сирійська (класична)

en: Tagalog
uk: тагалог

en: Tags
uk: Теги

en: Tahitian
uk: таїтянська

en: Tajik
uk: таджицька

en: Tamashek
uk: тамашек

en: Tamil
uk: тамільська

en: Tatar
uk: татарська

en: Telugu
uk: телугу

en: Tereno
uk: терено

en: Tetum
uk: тетум

en: Thai
uk: таїландська

en: The latest Books
uk: Останні книги

en: Theme
uk: Тема

en: There was an error
uk: Сталась помилка

en: There was an error sending this book: %(res)s
uk: Помилка при відправці книги: %(res)s

en: Tibetan
uk: тибетська

en: Tigre
uk: тігре

en: Tigrinya
uk: тигринійська

en: Timne
uk: тімне

en: Title
uk: Заголовок

en: Tiv
uk: тиві

en: Tlingit
uk: тлінгіт

en: Toggle navigation
uk: Включити навігацію

en: Tok Pisin
uk: ток-пісін

en: Tokelau
uk: токелау

en: Token has expired
uk: Час дії токено вичерпано

en: Token not found
uk: Токен не знайдено

en: Tonga (Nyasa)
uk: тонга (ньяса)

en: Tonga (Tonga Islands)
uk: тонга (острови Тонга)

en: Tsimshian
uk: цимшіан

en: Tsonga
uk: цонга

en: Tswana
uk: тсвана

en: Tumbuka
uk: тумбука

en: Turkish
uk: турецька

en: Turkish; Crimean
uk: турецька (кримська)

en: Turkish; Ottoman (1500-1928)
uk: оттоманська турецька (1500-1928)

en: Turkmen
uk: туркменська

en: Tuvalu
uk: тувалу

en: Tuvinian
uk: тувінська

en: Twi
uk: тві

en: UI Configuration
uk: Конфігурація інтерфейсу

en: Udmurt
uk: удмурдська

en: Ugaritic
uk: угаритська

en: Uighur
uk: уйгурська

en: Ukrainian
uk: українська

en: Umbundu
uk: умбунду

en: Uncoded languages
uk: мови без коду

en: Undetermined
uk: невизначена

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Unread Books
uk: Непрочитані книги

en: Unzipping update package
uk: Розпакування оновлення

en: Update finished, please press okay and reload page
uk: Оновлення встановлені, натисніть ok і перезавантажте сторінку

en: Updating, please do not reload page
uk: Встановлення оновлень, будь-ласка, не оновлюйте сторінку

en: Upload
uk: Додати нову книгу

en: Upload format
uk: Формат завантаження

en: Uploading
uk: Загрузка на сервер

en: Uploading...
uk: Завантаження...

en: Urdu
uk: урду

en: Use
uk: Використовувати

en: Use Google Drive?
uk: Використовувати Google Drive?

en: User '%(nick)s' deleted
uk: Користувача '%(nick)s' видалено

en: User '%(nick)s' updated
uk: Користувача '%(nick)s' оновлено

en: User '%(user)s' created
uk: Користувач '%(user)s' додан

en: User list
uk: Список користувачів

en: User's own shelfs, only visible to the current user himself
uk: Власні полиці користувача, видимі тільки поточному користувачеві

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Uzbek
uk: узбецька

en: Vai
uk: вай

en: Venda
uk: венда

en: Vietnamese
uk: в'єтнамська

en: View Configuration
uk: Переглянути налаштування

en: Volapük
uk: волапюк

en: Votic
uk: водська

en: Walloon
uk: валлонська

en: Waray (Philippines)
uk: варай (Філіппіни)

en: Washo
uk: вашо

en: Welsh
uk: валійська

en: Wolaytta
uk: волайтта

en: Wolof
uk: волоф

en: Wrong Username or Password
uk: Помилка в імені користувача або паролі

en: Xhosa
uk: хоза

en: Yakut
uk: якутська

en: Yao
uk: яо

en: Yapese
uk: япська

en: Yes
uk: Так

en: Yi; Sichuan
uk: ї (Сичуань)

en: Yiddish
uk: ідиш

en: Yoruba
uk: йоруба

en: Your Shelves
uk: Ваші книжкові полиці

en: Your email address
uk: Ваш email-адрес

en: Zapotec
uk: сапотецька

en: Zaza
uk: заза

en: Zenaga
uk: зеназька

en: Zhuang
uk: чжуань

en: Zulu
uk: зулуська

en: Zuni
uk: зуні

en: and from hard disk
uk: і з диску

en: client_secrets.json is missing or not readable
uk: Неможливо зчитати client_secrets.json або він відсутній

en: client_secrets.json is not configured for web application
uk: Неможливо зконфігурувати client_secrets.json для веб-додатку

en: create a shelf
uk: створити книжкову полицю

en: edit metadata
uk: змінити метадані

en: language
uk: Мова

en: login
uk: увійти

en: not installed
uk: не встановлено

en: of
uk: з

en: please don't refresh the page
uk: будь ласка, не перезавантажуйте сторінку

en: register
uk: зареєструватись

en: search
uk: пошук

en: should the shelf be public?
uk: зробити книжкову полицю доступною для всіх?

en: unknown
uk: невідомий

en: via
uk: через

en: view book after edit
uk: переглянути книгу після редагування

en: you are now logged in as: '%(nickname)s'
uk: Ви увійшли як користувач: '%(nickname)s'
