Calibre-Web - en to ru translation catalogue (936 entries)

en:  Search keyword
ru:  Поиск по ключевому слову

en: %(name)s's profile
ru: Профиль %(name)s

en: //Gana
ru: Ганда

en: A shelf with the name '%(title)s' already exists.
ru: Книжкная полка с названием '%(title)s' уже существует.

en: A-Pucikwar
ru: А-Пучиквар

en: Aasáx
ru: Асакс

en: Abaga
ru: Абага

en: Abai Sungai
ru: Абаи Сунгаи

en: Abanyom
ru: Абанйом

en: Abau
ru: Абау

en: Abaza
ru: Абазинский

en: Abidji
ru: Абиджи

en: Abkhazian
ru: Абхазский

en: Abnaki; Eastern
ru: Абенаки; Восточный

en: Abnaki; Western
ru: Абенаки; Западный

en: Abon
ru: Абон

en: About
ru: О программе

en: Abron
ru: Аброн

en: Abu
ru: аду

en: Abua
ru: Абуа

en: Abui
ru: Абуи

en: Abure
ru: Абуре

en: Abé
ru: Абе

en: Achagua
ru: Ачагуа

en: Achang
ru: Ачанг

en: Acheron
ru: Ачерон

en: Achi
ru: Ачи

en: Achinese
ru: Ачехский

en: Achterhoeks
ru: Акхтерхоекс

en: Achuar-Shiwiar
ru: Ачуар-Шивиар

en: Achumawi
ru: Ачумави

en: Acipa; Eastern
ru: Аципа; Восточный

en: Acoli
ru: Ачоли

en: Acroá
ru: Акроа

en: Adabe
ru: Адангме

en: Adamorobe Sign Language
ru: Язык жестов Адаморобе

en: Adang
ru: Аданг

en: Adangbe
ru: Аденгбе

en: Adangme
ru: Адангме

en: Adap
ru: адап

en: Add new user
ru: Добавить пользователя

en: Add to shelf
ru: Добавить на книжную полку

en: Adele
ru: Аделе

en: Adhola
ru: Адхола

en: Adi
ru: Ади

en: Adioukrou
ru: адиоукроу

en: Admin
ru: Управление

en: Admin page
ru: Администрирование

en: Admin user
ru: Управление сервером

en: Administration
ru: Управление

en: Adnyamathanha
ru: Атьняматана

en: Adonara
ru: Аймара

en: Aduge
ru: Адангме

en: Advanced Search
ru: Расширенный поиск

en: Adyghe
ru: Адыгейский

en: Adzera
ru: Адзера

en: Aeka
ru: Аека

en: Aer
ru: Аер

en: Afade
ru: Афаде

en: Afar
ru: Афар

en: Afghan Sign Language
ru: Афганский язык жестов

en: Afitti
ru: Афинити

en: Afrihili
ru: Африхили

en: Afrikaans
ru: Африкаанс

en: Agarabi
ru: Агараби

en: Agariya
ru: Агария

en: Agatu
ru: Агату

en: Aghul
ru: Агульский

en: Agta; Isarog
ru: Агта, исарог

en: Aguano
ru: Акуано

en: Ahirani
ru: Ахирани

en: Aka-Bea
ru: Ака-Беа

en: Aka-Cari
ru: Чариар

en: Aka-Kora
ru: Кора

en: Akan
ru: Акан

en: Akar-Bale
ru: Балава

en: Akeu
ru: Акеу

en: Akha
ru: Акан

en: Akhvakh
ru: Ахвахский

en: Akkadian
ru: Аккадский

en: Akrukay
ru: Акрука

en: Akurio
ru: Акурио

en: Alabama
ru: Язык племени алабама

en: Alapmunte
ru: Алапмунте

en: Albanian
ru: Албанский

en: Albanian; Arbëreshë
ru: Албанский; диалект Арбереши

en: Albanian; Arvanitika
ru: Албанский; Арнаутский диалект

en: Albanian; Gheg
ru: Албанский; Гегский

en: Albanian; Tosk
ru: Албанский; Тоскский

en: Aleut
ru: Алеутский

en: Algonquin
ru: Алгонкинский

en: Allow Changing Password
ru: Разрешить смену пароля

en: Allow Delete books
ru: Разрешить удаление книг

en: Allow Downloads
ru: Разрешить скачивание с сервера

en: Allow Edit
ru: Разрешить редактирование книг

en: Allow Editing Public Shelfs
ru: Разрешить редактирование публичных книжных полок

en: Allow Uploads
ru: Разрешить загрузку на сервер

en: Alsea
ru: Алсеа

en: Alumu-Tesu
ru: Алуму-тесу

en: Alune
ru: Алуне

en: Ama (Papua New Guinea)
ru: Ама (Папуа-Новая Гвинея)

en: Amal
ru: Амал

en: Amarasi
ru: Амараси

en: Ambakich
ru: Амбакич

en: Ambele
ru: Амбуле

en: Ambrak
ru: Амбрак

en: Ambul
ru: Амбул

en: Ambulas
ru: Амбулас

en: Amele
ru: Амеле

en: Amharic
ru: Амхарский (Амаринья)

en: Ami
ru: Ами

en: Amundava
ru: Амундава

en: An unknown error occured.
ru: Произошла неизвестная ошибка.

en: Anakalangu
ru: Анакалангу

en: Anambé
ru: Анамбе

en: Andai
ru: Андаш

en: Andarum
ru: Андарум

en: Andegerebinha
ru: Атдегереиинха

en: Aneme Wake
ru: Анеме Ваке

en: Angaataha
ru: Ангатана

en: Angal
ru: Ангал

en: Angika
ru: Анжика

en: Angolar
ru: Анголар

en: Angor
ru: Ангол

en: Ankave
ru: Анкаве

en: Apache; Jicarilla
ru: Апачский; Хикарилья

en: Apache; Lipan
ru: Апачский; Липан

en: Apache; Mescalero-Chiricahua
ru: Апачский; Мескалеро-чирикауа

en: Apatani
ru: Апатани

en: Apinayé
ru: Апинайе

en: Apurinã
ru: Апуринан

en: Arabana
ru: Арапана

en: Arabic
ru: Арабский

en: Arabic; Algerian
ru: Арабский; Алжирский

en: Arabic; Algerian Saharan
ru: Арабский; Алжирская Сахара

en: Arabic; Baharna
ru: Арабский; Бахарна

en: Arabic; Cypriot
ru: Кипрско-арабский

en: Arabic; Dhofari
ru: Арабский; Дофарский

en: Arabic; Eastern Egyptian Bedawi
ru: Арабский; Восточный египетский бедави

en: Arabic; Egyptian
ru: Арабский; Египетский

en: Arabic; Gulf
ru: Арабский; Персидского залива

en: Arabic; Hijazi
ru: Арабский; Хиджазский

en: Arabic; Judeo-Moroccan
ru: Арабский; Еврейско-марокканский

en: Arabic; Judeo-Tunisian
ru: Арабский; Еврейско-тунисский

en: Arabic; Judeo-Yemeni
ru: Арабский; Еврейско-йеменский

en: Arabic; Libyan
ru: Арабский; Ливийский

en: Arabic; Mesopotamian
ru: Арабский; Месопатамский

en: Arabic; Moroccan
ru: Арабский; Марокканский

en: Arabic; Najdi
ru: Арабский; Надждийский

en: Arabic; North Levantine
ru: Арабский; Северно-левантийский

en: Arabic; North Mesopotamian
ru: Арабский; Северомесопатамский

en: Arabic; Omani
ru: Арабский; Оманский

en: Arabic; Saidi
ru: Арабский; Саидский

en: Arabic; South Levantine
ru: Арабский; Южно-левантийский

en: Arabic; Standard
ru: Арабский; Стандартный

en: Arabic; Sudanese
ru: Арабский; Суданский

en: Arabic; Ta'izzi-Adeni
ru: Арабский; Южнойеменский

en: Arabic; Tajiki
ru: Арабский; Таджи

en: Arabic; Tunisian
ru: Арабский; Тунисский

en: Arabic; Uzbeki
ru: Арабский; Узбекский

en: Aragonese
ru: Арагонский

en: Aramaic; Official (700-300 BCE)
ru: Арамейский; Официальный

en: Aramanik
ru: Араманик

en: Aranadan
ru: Аранадан

en: Arapaho
ru: Арапахо

en: Arapesh; Abu'
ru: Арапешей; Абу'

en: Arawak
ru: Аравакский

en: Archi
ru: Арчинский

en: Are you really sure?
ru: Вы действительно уверены?

en: Areba
ru: Ареба

en: Arem
ru: Аремский

en: Argentine Sign Language
ru: Аргентинский язык жестов

en: Argobba
ru: Аргоба

en: Arguni
ru: Аргуни

en: Ari
ru: Ари

en: Arifama-Miniafia
ru: Арифама-Миниафиа

en: Armenian
ru: Армянский

en: Armenian Sign Language
ru: Армянский язык жестов

en: Arrernte; Eastern
ru: Аранта; Восточный

en: Arta
ru: Арта

en: Arára; Pará
ru: Арара; Пара

en: Ashkun
ru: Ашкун

en: Assamese
ru: Ассамский

en: Asturian
ru: Астурийский

en: Author
ru: Автор

en: Author list
ru: Авторы

en: Authors
ru: Авторы

en: Authors in this Library
ru: авторов

en: Available languages
ru: Языки

en: Avaric
ru: Аварский

en: Avestan
ru: Авестийский

en: Awadhi
ru: Авадхи

en: Awbono
ru: Авбоно

en: Awetí
ru: Авети

en: Awutu
ru: Авуту

en: Ayere
ru: Серер

en: Aymara
ru: Аймара

en: Ayta; Abellen
ru: Айта; Абенлен

en: Ayta; Ambala
ru: Айта; Амбала

en: Azerbaijani
ru: Азербайджанский

en: Azerbaijani; North
ru: Азербайджанский; Северный

en: Azerbaijani; South
ru: Азербайджанский; Южный

en: Babango
ru: Санго

en: Babatana
ru: Бабатана

en: Back
ru: Назад

en: Bagheli
ru: Багхели

en: Bai
ru: Бай

en: Bakaka
ru: Бамбара

en: Balinese
ru: Балийский

en: Bambara
ru: Бамбара

en: Bankon
ru: Банкон

en: Basa (Cameroon)
ru: Баса (Камерун)

en: Bashkir
ru: Башкирский

en: Basic Configuration
ru: Настройки сервера

en: Basic txt Reader
ru: Средство для чтения txt-файлов

en: Basque
ru: Баскский

en: Batak
ru: Батакский

en: Bauchi
ru: Баучи

en: Beja
ru: Беджа

en: Belait
ru: Белайт

en: Belarusian
ru: Белорусский

en: Bemba (Democratic Republic of Congo)
ru: Бемба (Демократическая Республика Конго)

en: Bemba (Zambia)
ru: Бемба (Замбия)

en: Bengali
ru: Бенгальский

en: Best rated Books
ru: Книги с наилучшим рейтингом

en: Best rated books
ru: Книги с наивысшим рейтингом

en: Bhili
ru: Бхили

en: Bhojpuri
ru: Бходжпури

en: Bikol
ru: Бикольский

en: Bini
ru: Бини

en: Bishnupriya
ru: Бишнуприя

en: Bislama
ru: Бислама

en: Bo (Papua New Guinea)
ru: Бо (Папуа-Новая Гвинея)

en: Bodo (India)
ru: Бодо (Индия)

en: Book
ru: Книга

en: Book Title
ru: Название

en: Book has been added to shelf: %(sname)s
ru: Книга добавлена на книжную полку: %(sname)s

en: Book has been removed from shelf: %(sname)s
ru: Книга удалена с книжной полки: %(sname)s

en: Book will be deleted from Calibre database
ru: Книга будет удалена из БД Calibre

en: Books in this Library
ru: книг

en: Books ordered by Author
ru: Книги, отсортированные по автору

en: Books ordered by category
ru: Книги, отсортированные по категории

en: Books ordered by series
ru: Книги, отсортированные по серии

en: Books per page
ru: Количество книг на странице

en: Bosnian
ru: Боснийский

en: Botlikh
ru: Ботлихский

en: Braj
ru: Браун

en: Breton
ru: Бретонский

en: Browse
ru: Просмотр

en: Buginese
ru: Бугийский

en: Buhid
ru: Бухид

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Bundeli
ru: Бундели

en: Buriat
ru: Бурятский

en: Buriat; Russia
ru: Бурятский; Россия

en: Burmese
ru: Бирманский

en: Burushaski
ru: Бурушаски

en: Caddo
ru: Каддо

en: Calibre DB dir
ru: Папка Calibre DB

en: Calibre library statistics
ru: Статистика библиотеки Calibre

en: Calibre-Web configuration updated
ru: Конфигурация Calibre-Web обновлена

en: Carian
ru: Карийский

en: Catalan
ru: Каталанский

en: Categories
ru: Категории

en: Categories in this Library
ru: категорий

en: Category list
ru: Категории

en: Category: %(name)s
ru: Категория: %(name)s

en: Cebuano
ru: Себуано

en: Chagatai
ru: Чагатайский

en: Chakma
ru: Чакма

en: Chamorro
ru: Чаморро

en: Change SMTP settings
ru: Изменить настройки SMTP

en: Change order
ru: Изменить порядок

en: Change order of Shelf: '%(name)s'
ru: Изменить расположение книжной полки '%(name)s'

en: Chayahuita
ru: Чагатайский

en: Chechen
ru: Чеченский

en: Check for update
ru: Проверка обновлений

en: Cherokee
ru: Чероки

en: Cheyenne
ru: Чейенн

en: Chibcha
ru: Чибча

en: Chinese
ru: Китайский

en: Chinese; Mandarin
ru: Китайский; Мандарин

en: Chinook jargon
ru: Чинук жаргон

en: Chipewyan
ru: Чипевианский

en: Chippewa
ru: Оджибва

en: Choctaw
ru: Чоктав

en: Choose a password
ru: Выберите пароль

en: Choose a username
ru: Выберите имя пользователя

en: Chuukese
ru: Трукский

en: Chuvash
ru: Чувашский

en: Click the cover to load metadata to the form
ru: Нажмите на обложку, чтобы получить метаданные

en: Close
ru: Закрыть

en: Colorado
ru: Колорадо

en: Configuration
ru: Настройки сервера

en: Coptic
ru: Коптский

en: Cornish
ru: Корнский

en: Corsican
ru: Корсиканский

en: Create a Shelf
ru: Создать книжную полку

en: Cree
ru: Кри

en: Creek
ru: Крик

en: Creole English; Antigua and Barbuda
ru: Креольский английский; Антигуа и Барбуда

en: Creole English; Bahamas
ru: Креольский английский; Багамский

en: Creole English; Grenadian
ru: Креольский английский; Гренадский

en: Creole English; Guyanese
ru: Креольский английский; Гайянский

en: Creole English; Hawai'i
ru: Креольский английский; Гавайский

en: Creole English; Jamaican
ru: Креольский английский; Ямайский

en: Creole English; Nicaragua
ru: Креольский английский; Никарагуа

en: Creole English; Tobagonian
ru: Креольский английский; Тобагский

en: Creole English; Trinidadian
ru: Креольский английский; Тринидадский

en: Creole English; Turks And Caicos
ru: Креольский английский; Тёркс и Кайкос

en: Creole English; Virgin Islands
ru: Креольский английский; Виргинские острова

en: Creole French; Guadeloupean
ru: Креольский французский; Гваделупский

en: Creole French; Guianese
ru: Креольский французский; Гвианский

en: Creole French; Louisiana
ru: Креольский французский; Луизиана

en: Creole French; Réunion
ru: Креольский французский; Реюньон

en: Creole French; Saint Lucian
ru: Креольский французский; Сент-люсийский

en: Creole; Afro-Seminole
ru: Креоле Афро-Семиноле

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Czech
ru: Чешский

en: DB location is not valid, please enter correct path
ru: Неверный путь к фалу БД, пожалуйста, укажите правильное расположение БД

en: Dakota
ru: Дакота

en: Danish
ru: Датский

en: Dargwa
ru: Даргва

en: Database connections are closed
ru: Соеднинения с базой данных закрыты

en: Defaka
ru: Дефака

en: Default settings for new users
ru: Настройки по умолчанию для новых пользователей

en: Delaware
ru: Делаварский

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Book
ru: Удалить книгу

en: Delete this Shelf
ru: Удалить эту книжную полку

en: Delete this user
ru: Удалить этого пользователя

en: Description
ru: Описание

en: Description:
ru: Описание:

en: Dinka
ru: Динка

en: Discover
ru: Обзор

en: Discover (Random Books)
ru: Обзор (случайные книги)

en: Do you really want to delete the shelf?
ru: Вы действительно хотите удалить эту книжную полку?

en: Do you really want to restart Calibre-Web?
ru: Вы действительно хотите перезагрузить Calibre-Web?

en: Do you really want to stop Calibre-Web?
ru: Вы действительно хотите остановить Calibre-Web?

en: Dogrib
ru: Догриб

en: Download
ru: Скачать

en: Downloading update package
ru: Загрузка обновлений

en: Drag 'n drop to rearrange order
ru: Перетащите для изменения порядка

en: Duala
ru: Дуала

en: Dutch
ru: Нидерландский

en: Dyula
ru: Диула (Дьюла)

en: Dzodinka
ru: Динка

en: Dzongkha
ru: Дзонг-кэ

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit User %(nick)s
ru: Изменить пользователя %(nick)s

en: Edit a shelf
ru: Изменить книжную полку

en: Edit metadata
ru: Редактировать метаданные

en: Efik
ru: Эфик

en: Egyptian (Ancient)
ru: Древнеегипетский

en: Ekajuk
ru: Экаджук

en: Elamite
ru: Эламский

en: Eloyi
ru: Елой

en: Email address
ru: Электронная почта

en: Enable anonymous browsing
ru: Разрешить анонимный просмотр

en: Enable public registration
ru: Разрешить публичную регистрацию

en: Enable uploading
ru: Разрешить загрузку на сервер

en: Encryption
ru: Шифрование

en: English
ru: Английский

en: English; Liberian
ru: Креольский английский; Либерийский

en: English; Middle (1100-1500)
ru: Среднеанглийский (1100-1500)

en: Error opening eBook. File does not exist or file is not accessible:
ru: Невозможно открыть книгу. Файл не существует или недоступен.

en: Erzya
ru: Эрзянский

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Ewe
ru: Эве

en: Ewondo
ru: Эвондо

en: Exclude Languages
ru: Исключить языки

en: Exclude Series
ru: Исключить серии

en: Exclude Tags
ru: Исключить теги

en: Failed to create path %s (Permission denied).
ru: Ошибка при создании пути %s (доступ запрещён)

en: Failed to delete file %s (Permission denied).
ru: Ошибка удаления файла %s (доступ запрещён)

en: Failed to store file %s (Permission denied).
ru: Ошибка записи файоа %s (доступ запрещён)

en: Fanti
ru: Фанти

en: Faroese
ru: Фарерский

en: Fembe
ru: фембе

en: Fijian
ru: Фиджийский

en: Fijian; Western
ru: Западнофиджийский

en: File extension "%s" is not allowed to be uploaded to this server
ru: Запрещена загрузка файлов с расширением "%s"

en: File to be uploaded must have an extension
ru: Загружаемый файл должен иметь расширение

en: Files are replaced
ru: Файлы заменены

en: Finnish
ru: Финский

en: Fon
ru: Фон

en: French
ru: Французский

en: Friulian
ru: Фриулианский

en: From e-mail
ru: Адрес отправителя

en: From mail
ru: Отправитель

en: Fulah
ru: Фулах

en: Ga
ru: Га

en: Ga'anda
ru: Ганда

en: Galo
ru: Гало

en: Ganda
ru: Ганда

en: Gayo
ru: Гайо

en: Gazi
ru: Кхаси

en: Geez
ru: Геэз

en: Georgian
ru: Грузинский

en: German
ru: Немецкий

en: Get metadata
ru: Получить метаданные

en: Ghotuo
ru: Гхотуо

en: Gikyode
ru: Гикиод

en: Gilbertese
ru: Гильбертский

en: Go!
ru: Искать

en: Gondi
ru: Гонди

en: Gorontalo
ru: Горонтало

en: Gothic
ru: Готский

en: Grebo
ru: Гребо

en: Greek; Ancient (to 1453)
ru: Древнегреческий (по 1453)

en: Greek; Modern (1453-)
ru: Новогреческий (с 1453)

en: Guarani
ru: Гуарани

en: Gujarati
ru: Гуджарати

en: Haeke
ru: Наеке

en: Haida
ru: Хайда

en: Hanunoo
ru: Хануноо

en: Hausa
ru: Хауса

en: Hawaiian
ru: Гавайский

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Hema
ru: Ньоро

en: Herero
ru: Гереро

en: Hiligaynon
ru: Хилигайнон

en: Hindi
ru: Хинди

en: Hiri Motu
ru: Хири Моту

en: Hittite
ru: Хиттит

en: Hmong
ru: Хмонг

en: Hot Books
ru: Популярные книги

en: Hot Books (most downloaded)
ru: Популярные книги (часто загружаемые)

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Hupa
ru: Хупа

en: Iban
ru: Ибанский

en: Icelandic
ru: Исландский

en: Ido
ru: Идо

en: Igbo
ru: Игбо

en: Iloko
ru: Илоко

en: Inabaknon
ru: Абакнонский

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Ingush
ru: Ингушский

en: Installed Version
ru: Версия

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ru: Интерлингва (Ассоциация международного вспомогательного языка)

en: Interlingue
ru: Интерлингве

en: Inuktitut
ru: Инуктитут

en: Inupiaq
ru: Инулиак

en: Irish
ru: Ирландский

en: Irish; Middle (900-1200)
ru: Среднеирландский (900-1200)

en: Irish; Old (to 900)
ru: Староирландский (по 900)

en: Italian
ru: Итальянский

en: Japanese
ru: Японский

en: Javanese
ru: Яванский

en: Judeo-Arabic
ru: Еврейско-арабский

en: Judeo-Persian
ru: Еврейско-персидский

en: Kabardian
ru: Кабардинский

en: Kabyle
ru: Кабильский

en: Kachin
ru: Качинский

en: Kannada
ru: Каннада

en: Kanuri
ru: Канури

en: Kara (Korea)
ru: Кара (Корея)

en: Kara-Kalpak
ru: Каракалпакский

en: Karachay-Balkar
ru: Карачаево-балкарский

en: Karankawa
ru: Каранкава

en: Karelian
ru: Карельский

en: Kashmiri
ru: Кашмири

en: Kashubian
ru: Кашубианский

en: Kati
ru: Кати

en: Kawi
ru: Кави

en: Kazakh
ru: Казахский

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: Khasi
ru: Кхаси

en: Khazar
ru: Хазарский

en: Khotanese
ru: Хотанский

en: Kikuyu
ru: Кикуйю

en: Kimbundu
ru: Кимбунду

en: Kindle E-Mail
ru: Адрес почты Kindle

en: Kinyarwanda
ru: Киньяруанда

en: Kirghiz
ru: Киргизский

en: Komi
ru: Коми

en: Kongo
ru: Конго

en: Koongo
ru: Конго

en: Korean
ru: Корейский

en: Kosraean
ru: Косраинский

en: Kott
ru: Коттский

en: Kpelle
ru: Кпелле

en: Kriol English; Belize
ru: Креольский английский; Белиз

en: Kuanyama
ru: Киньяма

en: Kuman (Russia)
ru: Ферганско-кыпчакский (Россия)

en: Kumyk
ru: Кумыкский

en: Kumzari
ru: Кумзари

en: Kurdish
ru: Курдский

en: Kurukh
ru: Курух

en: Kutenai
ru: Кутенаи

en: Ladino
ru: Ладино

en: Lahnda
ru: Лахнда

en: Lamba
ru: Ламба

en: Lampung Nyo
ru: Лампунгский Ньо

en: Language
ru: Язык

en: Language: %(name)s
ru: Язык: %(name)s

en: Languages
ru: Языки

en: Lao
ru: Лаосский

en: Latin
ru: Латинский

en: Latvian
ru: Латвийский

en: Laz
ru: Лазский

en: Legbo
ru: Легбо

en: Lepcha
ru: Лепча

en: Lezghian
ru: Лезгинский

en: Limbu
ru: Лимбу

en: Lingala
ru: Лингала

en: Linked libraries
ru: Установленное ПО

en: Lisu
ru: Лису

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Location of Calibre database
ru: Расположение БД Calibre

en: Log Level
ru: Уровень логирования

en: Login
ru: Имя пользователя

en: Logout
ru: Выход

en: Lojban
ru: Лоджбан

en: Lozi
ru: Лози

en: Luba-Katanga
ru: Луба-Катанга

en: Luba-Lulua
ru: Луба-Лулуа

en: Luiseno
ru: Луисеньо

en: Lule Sami
ru: Люле-саамский

en: Lunda
ru: Лунда

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ru: Луо (Кения и Танзания)

en: Lushai
ru: Лушай

en: Lycian
ru: Ликийский

en: Lydian
ru: Лидийский

en: Macedonian
ru: Македонский

en: Madurese
ru: Мадурский

en: Magahi
ru: Магахи

en: Maithili
ru: Майтхили

en: Makasar
ru: Макассарский

en: Malagasy
ru: Малагаси

en: Malay (individual language)
ru: Малайский (индивидуальный язык)

en: Malay; Ambonese
ru: Малайский

en: Malay; Cocos Islands
ru: Малайский; Кокосовые острова

en: Malay; Standard
ru: Малайский; Стандартный

en: Malayalam
ru: Малаялам

en: Malaysian Sign Language
ru: Малайзийский язык жестов

en: Maltese
ru: Мальтийский

en: Manchu
ru: Манчу

en: Mandaic
ru: Мандейский

en: Mandar
ru: Мандарский

en: Mandingo
ru: Мандинго

en: Mandobo Atas
ru: Мандобо Атас

en: Manide
ru: Мэнайд

en: Manipuri
ru: Манипури

en: Manna-Dora
ru: Телугу

en: Manx
ru: Мэнкский

en: Maori
ru: Маори

en: Marathi
ru: Маратхи

en: Mari (Russia)
ru: Марийский (Россия)

en: Marwari
ru: Марвари

en: Masai
ru: Масаи

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
ru: Мбо (Демократическая республика Конго)

en: Minangkabau
ru: Минангкабау

en: Mirandese
ru: Мирандские

en: Mohawk
ru: Мохаук

en: Moksha
ru: Мокшанский

en: Mongo
ru: Монго

en: Mongolian
ru: Монгольский

en: Mossi
ru: Моей

en: Mozarabic
ru: Мосарабский

en: Multiple languages
ru: Разных семей языки

en: Muruwari
ru: Мурувари

en: N'Ko
ru: Н'ко

en: Nanubae
ru: Нанубае

en: Nauru
ru: Науру

en: Ndebele; North
ru: Ндебеле северный

en: Ndebele; South
ru: Ндебеле южный

en: Ndonga
ru: Ндунга

en: Neapolitan
ru: Неаполитанский

en: Neo-Aramaic; Assyrian
ru: Новоарамейский; Ассирийский

en: Neo-Aramaic; Western
ru: Новоарамейский; Западный

en: Nepali
ru: Непальский

en: New Books
ru: Новые

en: Next
ru: Дальше

en: Ngelima
ru: Нгелима

en: Nias
ru: Ниас

en: Nickname
ru: Имя пользователя

en: Niuean
ru: Ниуэ

en: No
ru: Нет

en: No Results for:
ru: Ничего не найдено по запросу:

en: No linguistic content
ru: Нет языкового содержимого

en: No. of random books to show
ru: Количество отображаемых случайных книг

en: Nogai
ru: Ногайский

en: None
ru: Нет

en: Norse; Old
ru: Старонорвежский

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Norwegian Nynorsk
ru: Норвежский Нюнорск

en: Nyamwezi
ru: Ньямвези

en: Nyankole
ru: Ньянколе

en: Nyoro
ru: Ньоро

en: Nzima
ru: Нзима

en: Obokuitai
ru: Обокуитаи

en: Obolo
ru: Оболо

en: Ojibwa
ru: Оджибва

en: Oriya
ru: Ория

en: Oromo
ru: Оромо

en: Osage
ru: Оседжи

en: PDF.js viewer
ru: Просмотровщик PDF.js

en: Pahlavi
ru: Пехлевийский

en: Pal
ru: Палский

en: Palauan
ru: Палау

en: Pali
ru: Пали

en: Pampanga
ru: Пампанга

en: Pangasinan
ru: Пангасинан

en: Papiamento
ru: Папьяменто

en: Pashayi; Northeast
ru: Пашаи; Северо-восточный

en: Password
ru: Пароль

en: Perform Update
ru: Установить обновления

en: Performing shutdown of server, please close window
ru: Производится остановка сервера, пожалуйста, закройте окно

en: Persian
ru: Персидский

en: Phoenician
ru: Финикийский

en: Please configure the SMTP mail settings first...
ru: Пожалуйста, сначала сконфигурируйте параметры SMTP

en: Please fill out all fields!
ru: Пожалуйста, заполните все поля!

en: Please try a different search
ru: Попробуйте изменить критерии поиск

en: Pohnpeian
ru: Фонпейский

en: Polish
ru: Польский

en: Popular publications from this catalog based on Downloads.
ru: Популярные книги в этом каталоге, на основе количества скачиваний

en: Popular publications from this catalog based on Rating.
ru: Популярные книги из этого каталога на основании рейтинга

en: Port
ru: Порт

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Profile updated
ru: Профиль обновлён

en: Program library
ru: Название

en: Provençal; Old (to 1500)
ru: Старопровансальский (по 1500)

en: Prussian
ru: Прусский

en: Public Shelves
ru: Общие книжные полки

en: Public registration
ru: Публичная регистрация

en: Publisher
ru: Издатель

en: Publishing date
ru: Опубликовано

en: Pushto
ru: Пушту

en: Putukwam
ru: Путуквам

en: Qawasqar
ru: Макассарский

en: Quechua
ru: Кечуа

en: Quechua; Chilean
ru: Кечуа; Чилийский

en: Rajasthani
ru: Раджастхани

en: Random Books
ru: Случайный выбор

en: Rapanui
ru: Рапаню

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Read
ru: Прочитано

en: Read Books
ru: Прочитанные

en: Read a Book
ru: Читать книгу

en: Read in browser
ru: Открыть в браузере

en: Recent Downloads
ru: Недавние скачивания

en: Reconnect to Calibre DB
ru: Переподключиться к БД Calibre

en: Reflow text when sidebars are open.
ru: Обновить размещение текста при открытии боковой панели

en: Register
ru: Зарегистрироваться

en: Register a new account
ru: Зарегистрировать новую учётную запись

en: Regular expression for ignoring columns
ru: Regexp для игнорирования столбцов

en: Regular expression for title sorting
ru: Regexp для сортировки по названию

en: Rejang
ru: Реджанг

en: Remember me
ru: Запомнить меня

en: Requesting update package
ru: Проверка обновлений

en: Restart Calibre-Web
ru: Перезагрузить Calibre-Web

en: Results for:
ru: Результаты для:

en: Romanian
ru: Румынский

en: Romany
ru: Цыганский

en: Rundi
ru: Рунди

en: Russian
ru: Русский

en: Russian Sign Language
ru: Русский язык жестов

en: Russian; Old
ru: Древнерусский

en: SMTP hostname
ru: SMTP-сервер

en: SMTP password
ru: Пароль SMTP

en: SMTP port
ru: SMTP-порт

en: SMTP port (usually 25 for plain SMTP and 465 for SSL and 587 for STARTTLS)
ru: SMTP-порт (обычно 25 для SMTP, 465 для SSL и 587 для STARTTLS

en: Sa'a
ru: Сасакский

en: Samaritan
ru: Самаритянский

en: Samoan
ru: Самоанский

en: Sandawe
ru: Сандаве

en: Sango
ru: Санго

en: Sanskrit
ru: Санскрит

en: Santali
ru: Сантали

en: Sardinian
ru: Сардинский

en: Sasak
ru: Сасакский

en: Saurashtra
ru: Саураштра

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Save settings and send Test E-Mail
ru: Сохранить настройки и отправить тестовое письмо

en: Saya
ru: Сасакский

en: Scots
ru: Шотландский

en: Search
ru: Поиск

en: Search error!
ru: Ошибка поиска!

en: Selkup
ru: Селкапский

en: Send to Kindle
ru: Отправить на Kindle

en: Serbian
ru: Сербский

en: Serer
ru: Серер

en: Series
ru: Серии

en: Series id
ru: Серия

en: Series in this Library
ru: серий

en: Series list
ru: Серии

en: Series: %(serie)s
ru: Серии: %(serie)s

en: Server Port
ru: Порт сервера

en: Server is stopped
ru: Сервер остановлен

en: Server restarted, please reload page
ru: Сервер перезагружен, пожалуйста, перезагрузите страницу

en: Shan
ru: Шанский

en: Shelf %(title)s changed
ru: Книжная полка %(title)s изменена

en: Shelf %(title)s created
ru: Создана книжная полка %(title)s

en: Shelf will be lost for everybody and forever!
ru: Книжная полка будет безвозвратно удалена для всех

en: Shelf: '%(name)s'
ru: Книжная полка: '%(name)s'

en: Shona
ru: Шона

en: Show Random Books
ru: Показывать случайные книги

en: Show all
ru: Всех

en: Show author selection
ru: Показывать выбор автора

en: Show best rated books
ru: Показывать книги с наивысшим рейтингом

en: Show books with language
ru: Показать книги на языках

en: Show category selection
ru: Показывать выбор категории

en: Show hot books
ru: Показывать популярные книги

en: Show language selection
ru: Показывать выбор языка

en: Show random books
ru: Показывать случайные книги

en: Show random books in detail view
ru: Показывать случайные книги при просмотре деталей

en: Show read and unread
ru: Показывать прочитанные и непрочитанные

en: Show series selection
ru: Показывать выбор серии

en: Sicilian
ru: Сицилийский

en: Sidamo
ru: Сидама

en: Siksika
ru: Сиксика

en: Sindhi
ru: Синдхи

en: Sinhala
ru: Сингальский

en: Slave (Athapascan)
ru: Атапачские языки

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovenian
ru: Словенский

en: So'a
ru: Шона

en: Sogdian
ru: Согдийский

en: Solong
ru: Солонг

en: Somali
ru: Сомали

en: Soninke
ru: Сонинк

en: Sotho; Southern
ru: Сото Южный

en: Source
ru: Источник

en: Spanish
ru: Испанский

en: Start
ru: Старт

en: Statistics
ru: Статистика

en: Stop Calibre-Web
ru: Остановить Calibre-Web

en: Submit
ru: Отправить

en: Sukuma
ru: Сукума

en: Sumerian
ru: Шумерский

en: Sundanese
ru: Сунданский

en: Susu
ru: Сусу

en: Swati
ru: Свати

en: Swedish
ru: Шведский

en: Syriac
ru: Сирийский

en: Tagalog
ru: Тагалог

en: Tagbanwa
ru: Тагбанва

en: Tags
ru: Теги

en: Tahitian
ru: Таитянский

en: Tajik
ru: Таджикский

en: Talysh
ru: Талышский

en: Tamashek
ru: Тамашек

en: Tamasheq
ru: Тамашек

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Tamil; Old
ru: Древнетамильский

en: Tapei
ru: Тапеи

en: Tatar
ru: Татарский

en: Telugu
ru: Телугу

en: Tereno
ru: Терено

en: Tetum
ru: Тетумский

en: Thai
ru: Таи

en: The latest Books
ru: Последние поступления

en: There was an error
ru: Произошла ошибка

en: There was an error sending this book: %(res)s
ru: Ошибка при отправке книги: %(res)s

en: Tibetan
ru: Тибетский

en: Tibetan; Amdo
ru: Тибетский; Амдоский

en: Tibetan; Classical
ru: Тибетский; Классический

en: Tibetan; Khams
ru: Тибетский; Кхамский

en: Tibetan; Old
ru: Тибетский; Древний

en: Tigre
ru: Тигре

en: Tigrinya
ru: Тигринья

en: Timne
ru: Темне

en: Title
ru: Заголовок

en: Tiv
ru: Тив

en: Tlingit
ru: Тлингит

en: Toggle navigation
ru: Включить навигацию

en: Tok Pisin
ru: Ток Писин

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Tonga (Nyasa)
ru: Тонга (Ньяса)

en: Tonga (Tonga Islands)
ru: Тонга (острова Тонга)

en: Torau
ru: Токелау

en: Tsimshian
ru: Цимшиан

en: Tsonga
ru: Тсонга

en: Tswana
ru: Тсвана

en: Tumbuka
ru: Тумбука

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Turkish; Balkan Gagauz
ru: Турецкий; Гагаузский

en: Turkish; Ottoman (1500-1928)
ru: Турецкий; Отомангский (1500-1928)

en: Turkmen
ru: Туркменский

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Tuvinian
ru: Тувинский

en: Twi
ru: Тви

en: Uab Meto
ru: Уаб-мето

en: Udmurt
ru: Удмуртский

en: Ugaritic
ru: Угаритский

en: Uighur
ru: Уйгурский

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Umbundu
ru: Умбунду

en: Undetermined
ru: Неидентифицированный

en: Unread Books
ru: Непрочитанные

en: Unzipping update package
ru: Распаковка обновлений

en: Update done
ru: Обновление закончено

en: Update finished, please press okay and reload page
ru: Обновления установлены, нажмите okay и перезагрузите страницу

en: Updating, please do not reload page
ru: Установка обновлений, пожалуйста, не обновляйте страницу.

en: Upload
ru: Загрузить

en: Uploading
ru: Загрузка на сервер

en: Urdu
ru: Урду

en: Use Google Drive?
ru: Использовать Google Drive?

en: User '%(nick)s' deleted
ru: Пользователь '%(nick)s' удалён

en: User '%(nick)s' updated
ru: Пользователь '%(nick)s' обновлён

en: User '%(user)s' created
ru: Пользователь '%(user)s' добавлен

en: User list
ru: Список пользователей

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Uzbek
ru: Узбекский

en: Vai
ru: Ваи

en: Venda
ru: Венда

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: Volapük
ru: Волапюк

en: Votic
ru: Вотик

en: Walloon
ru: Валлун

en: Washo
ru: Вашо

en: Welsh
ru: Уэльский (Валлийский)

en: Wolof
ru: Волоф

en: Wrong Username or Password
ru: Ошибка в имени пользователя или пароле

en: Xhosa
ru: Коса

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
ru: Яка (Демократическая республика Конго)

en: Yakut
ru: Якутский

en: Yana
ru: Ганда

en: Yao
ru: Яо

en: Yapese
ru: Яапийский

en: Yes
ru: Да

en: Yiddish
ru: Идиш

en: Yiddish Sign Language
ru: Язык жестов Идиш

en: Yoruba
ru: Йоруба

en: Your Shelves
ru: Ваши книжные полки

en: Your email address
ru: Ваш email-адрес

en: Zambian Sign Language
ru: Замбийский язык жестов

en: Zande (individual language)
ru: Занде (индивидуальный язык)

en: Zapotec
ru: Сапотекский

en: Zapotec; Aloápam
ru: Сапотекский; Алоапамский

en: Zapotec; Amatlán
ru: Сапотекский язык; Аматланский

en: Zapotec; Ancient
ru: Сапотекский; Древний

en: Zapotec; Asunción Mixtepec
ru: Сапотекский язык; Асунсьон-мистепекский

en: Zapotec; Ayoquesco
ru: Сапотекский; Айокескский

en: Zapotec; Cajonos
ru: Сапотекский; Кахоносский

en: Zapotec; Chichicapan
ru: Сапотекский; Чичикапанский

en: Zapotec; Choapan
ru: Сапотекский язык; Чоапанский

en: Zapotec; Coatecas Altas
ru: Сапотекский; Коатекас-альтасский

en: Zapotec; Coatlán
ru: Сапотекский язык; Коатланский

en: Zapotec; El Alto
ru: Сапотекский язык; Эль-альтский

en: Zapotec; Elotepec
ru: Сапотекский; Элотепекский

en: Zapotec; Guevea De Humboldt
ru: Сапотекский язык; Гевеа-де-гумбольдтский

en: Zapotec; Güilá
ru: Сапотекский; Гюиланский

en: Zapotec; Isthmus
ru: Сапотекский; Истмусский

en: Zapotec; Lachiguiri
ru: Сапотекский язык; Лачигирийский

en: Zapotec; Lachixío
ru: Сапотекский язык; Лачихийский

en: Zapotec; Lapaguía-Guivini
ru: Сапотекский; Лапагия-гивинийский

en: Zapotec; Loxicha
ru: Сапотекский; Лохичанский

en: Zapotec; Mazaltepec
ru: Сапотекский; Масальтепекский

en: Zapotec; Miahuatlán
ru: Сапотекский; Мьяуатланский

en: Zapotec; Mitla
ru: Сапотекский; Митланский

en: Zapotec; Mixtepec
ru: Сапотекский язык; Мистепекский

en: Zapotec; Ocotlán
ru: Сапотекский; Окотланский

en: Zapotec; Ozolotepec
ru: Сапотекский; Осолотепекский

en: Zapotec; Petapa
ru: Сапотекский язык; Петапанский

en: Zapotec; Quiavicuzas
ru: Сапотекский язык; Киавикусасский

en: Zapotec; Quioquitani-Quierí
ru: Сапотекский; Киокитани-кьерийский

en: Zapotec; Rincón
ru: Сапотекский; Ринконский

en: Zapotec; San Agustín Mixtepec
ru: Сапотекский; Сан-агустин-мистепекский

en: Zapotec; San Baltazar Loxicha
ru: Сапотекский; Сан-балтасар-лохичанский

en: Zapotec; San Juan Guelavía
ru: Сапотекский; Сан-хуан-гелавиаский

en: Zapotec; San Pedro Quiatoni
ru: Сапотекский язык; Сан-педро-киатонийский

en: Zapotec; San Vicente Coatlán
ru: Сапотекский; Сан-висенте-коатланский

en: Zapotec; Santa Catarina Albarradas
ru: Сапотекский; Санта-катарина-альбаррадасский

en: Zapotec; Santa Inés Yatzechi
ru: Сапотекский язык; Санта-инес-яцечийский

en: Zapotec; Santa María Quiegolani
ru: Сапотекский язык; Санта-мария-кьеголанийский

en: Zapotec; Santiago Xanica
ru: Сапотекский язык; Сантьяго-ханиканский

en: Zapotec; Santo Domingo Albarradas
ru: Сапотекский; Сан-педро-альбаррадасский

en: Zapotec; Sierra de Juárez
ru: Сапотекский; Сьерра-де-хуаресский

en: Zapotec; Southeastern Ixtlán
ru: Сапотекский язык; Юго-восточный истланский

en: Zapotec; Southern Rincon
ru: Сапотекский; Южноринконский

en: Zapotec; Tabaa
ru: Сапотекский; Табаанский

en: Zapotec; Tejalapan
ru: Сапотекский; Техалапанский

en: Zapotec; Texmelucan
ru: Сапотекский; Тексмелуканский

en: Zapotec; Tilquiapan
ru: Сапотекский; Тилькиапанский

en: Zapotec; Tlacolulita
ru: Сапотекский язык; Тлаколулитанский

en: Zapotec; Totomachapan
ru: Сапотекский язык; Тотомачапанский

en: Zapotec; Xadani
ru: Сапотекский; Хаданийский

en: Zapotec; Xanaguía
ru: Сапотекский; Ханагиянский

en: Zapotec; Yalálag
ru: Сапотекский; Ялалагский

en: Zapotec; Yareni
ru: Сапотекский; Яренийский

en: Zapotec; Yatee
ru: Сапотекский; Ятеенский

en: Zapotec; Yatzachi
ru: Сапотекский; Яцачийский

en: Zapotec; Yautepec
ru: Сапотекский язык; Яутепекский

en: Zapotec; Zaachila
ru: Сапотекский; Саачиланский

en: Zapotec; Zaniza
ru: Сапотекский; Санисанский

en: Zapotec; Zoogocho
ru: Сапотекский язык; Соогочский

en: Zay
ru: Зай

en: Zaza
ru: Зазаки

en: Zenaga
ru: Зенагский

en: Zhuang
ru: Чжуанский

en: Zhuang; Central Hongshuihe
ru: Чжуанский; центральный Хуншуйхэйский

en: Zhuang; Dai
ru: Чжуанский; Дайский

en: Zhuang; Eastern Hongshuihe
ru: Чжуанский; восточный Хуншуйхэйский

en: Zhuang; Guibei
ru: Чжуанский; Гуйбэйский

en: Zhuang; Guibian
ru: Чжуанский; Гуйбяньский

en: Zhuang; Lianshan
ru: Чжуанский; Ляньшаньский

en: Zhuang; Liujiang
ru: Чжуанский; Люцзянский

en: Zhuang; Liuqian
ru: Чжуанский; Люцяньский

en: Zhuang; Minz
ru: Чжуанский; Миньский

en: Zhuang; Nong
ru: Чжуанский; Нунский

en: Zhuang; Qiubei
ru: Чжуанский; Цюбэйский

en: Zhuang; Yang
ru: Чжуанский; Янский

en: Zhuang; Yongbei
ru: Чжуанский; Юнбэйский

en: Zhuang; Yongnan
ru: Чжуанский; Юннаньский

en: Zhuang; Youjiang
ru: Чжуанский; Юцзянский

en: Zhuang; Zuojiang
ru: Чжуанский; Цзоцзянский

en: Zimbabwe Sign Language
ru: Язык жестов Зимбабве

en: Zinza
ru: Зинза

en: Ziriya
ru: Зирия

en: Zoque; Chimalapa
ru: Соке; Чималапанский

en: Zoque; Copainalá
ru: Соке; Копайналанский

en: Zoque; Francisco León
ru: Соке; Франсиско-леонский

en: Zoque; Rayón
ru: Соке; Районский

en: Zoque; Tabasco
ru: Соке; Табаскский

en: Zulu
ru: Зулусский

en: Zuni
ru: Зуньи

en: Zyphe
ru: Зифе

en: and from hard disk
ru: и с диска

en: create a shelf
ru: создать книжную полку

en: edit metadata
ru: изменить метаданные

en: language
ru: Язык

en: login
ru: войти

en: not installed
ru: Отсутствует

en: of
ru: из

en: register
ru: зарегистрироваться

en: search
ru: поиск

en: should the shelf be public?
ru: сделать книжную полку доступной для всех?

en: successfully deleted shelf %(name)s
ru: Книжная полка %(name)s удалена

en: unknown
ru: неизвестно

en: view book after edit
ru: смотреть книгу после редактирования

en: you are now logged in as: '%(nickname)s'
ru: Вы вошли как пользователь '%(nickname)s'

en: Áncá
ru: Анка
