Calibre-web - en to es translation catalogue (2420 entries)

en:  Search keyword
es: Buscar palabras clave

en: %(name)s's profile
es: Perfil de %(name)s

en: /Gwi
es: Gwi

en: =/Hua
es: =|Hua

en: =/Kx'au//'ein
es: =|Kx'au||'ein

en: A shelf with the name '%(title)s' already exists.
es: Une étagère de ce nom '%(title)s' existe déjà.

en: A-Pucikwar
es: A-pucikwar

en: Abai Sungai
es: Abai sungai

en: Abkhazian
es: Abjasio

en: Abnaki; Eastern
es: Abenaki oriental

en: Abnaki; Western
es: Abenaki occidental

en: About
es: Acerca de

en: Achinese
es: Achenés

en: Achuar-Shiwiar
es: Achuar-shiwiar

en: Aché
es: Aché guayakí

en: Acipa; Eastern
es: Acipa oriental

en: Acoli
es: Acholi

en: Adamorobe Sign Language
es: Lengua de signos adamorobe

en: Add new user
es: Agregar un nuevo usuario

en: Add to shelf
es: Agregar al estante

en: Admin
es: Administración

en: Admin page
es: Página de administración

en: Admin user
es: Usuario Administrador

en: Administration
es: Administración

en: Advanced Search
es: Busqueda avanzada

en: Adyghe
es: Adigué

en: Aequian
es: Ecuo

en: Afghan Sign Language
es: Lengua de signos afgana

en: Afrikaans
es: Afrikáans

en: Aghu Tharnggalu
es: Aghu tharnggalu

en: Agta; Alabat Island
es: Agta de Alabat

en: Agta; Casiguran Dumagat
es: Agta casiguran dumagat

en: Agta; Central Cagayan
es: Aeta centro cagayano

en: Agta; Dicamay
es: Agta de Dicamay

en: Agta; Dupaninan
es: Agta de Dupaninan

en: Agta; Isarog
es: Aeta isarog

en: Agta; Mt. Iraya
es: Aeta del monte Iraya

en: Agta; Mt. Iriga
es: Aeta del monte Iriga

en: Agta; Pahanan
es: Agta pahanan

en: Agta; Umiray Dumaget
es: Agta umiray dumaget

en: Agta; Villa Viciosa
es: Agta de Villa Viciosa

en: Ai-Cham
es: Ai-cham

en: Ainu (Japan)
es: Ainu (Japón)

en: Aizi; Aproumu
es: Aizi aproumu

en: Aizi; Mobumrin
es: Aizi mobumrin

en: Aizi; Tiagbamrin
es: Aizi tiagbamrin

en: Aja (Benin)
es: Aja (Benín)

en: Aja (Sudan)
es: Aja (Sudán)

en: Ajyíninka Apurucayali
es: Ajyíninka apurucayali

en: Aka-Bea
es: Aka-bea

en: Aka-Bo
es: Aka-bo

en: Aka-Cari
es: Aka-cari

en: Aka-Jeru
es: Aka-jeru

en: Aka-Kede
es: Aka-kede

en: Aka-Kol
es: Aka-kol

en: Aka-Kora
es: Aka-kora

en: Akan
es: Acano

en: Akar-Bale
es: Akar-bale

en: Akkadian
es: Acadio

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
es: Lengua de signos beduina al-Sayyid

en: Alaba-K’abeena
es: Alaba-k'abeena

en: Albanian
es: Albanés

en: Albanian; Arbëreshë
es: Albanés arbëreshë

en: Albanian; Arvanitika
es: Albanés arbanita

en: Albanian; Gheg
es: Albanés guego

en: Albanian; Tosk
es: Albanés tosco

en: Aleut
es: Aleutiano

en: Algerian Sign Language
es: Lengua de signos argelina

en: Algonquian; Carolina
es: Algonquino de Carolina

en: Algonquin
es: Algonquino

en: Alladian
es: Alladiano

en: Allow Changing Password
es: Permitir cambiar la clave

en: Allow Downloads
es: Permitir descargas

en: Allow Edit
es: Permitir editar

en: Allow Uploads
es: Permitir subidas de archivos

en: Alta; Northern
es: Alta septentrional

en: Alta; Southern
es: Alta meridional

en: Altai; Northern
es: Altai septentrional

en: Altai; Southern
es: Altai meridional

en: Alumu-Tesu
es: Alumu-tesu

en: Alviri-Vidari
es: Alviri-vidari

en: Ama (Papua New Guinea)
es: Ama (Papúa Nueva Guinea)

en: Ama (Sudan)
es: Ama (Sudán)

en: Amami-Oshima; Northern
es: Amami septentrional

en: Amami-Oshima; Southern
es: Amami meridional

en: Amba (Solomon Islands)
es: Amba (Islas Salomón)

en: Ambae; East
es: Ambae; Este

en: Ambae; West
es: Ambae; Oeste

en: Ambrym; North
es: Ambrym septentrional

en: Ambrym; Southeast
es: Ambrym; Sudeste

en: American Sign Language
es: Lengua de signos estadounidense

en: Amharic
es: Amhárico

en: Amis; Nataoran
es: Amis nataoran

en: Amuzgo; Guerrero
es: Amuzgo septentrional

en: Amuzgo; Ipalapa
es: Bajo amuzgo oriental

en: Amuzgo; San Pedro Amuzgos
es: Alto amuzgo oriental

en: An unknown error occured.
es: Error inesperado.

en: An unknown error occured. Please try again later.
es: Error desconocido. Por favor, inténtelo de nuevo mas tarde.

en: Andra-Hus
es: Andra-hus

en: Aneme Wake
es: Aneme wake

en: Angal Enen
es: Angal enen

en: Angal Heneng
es: Angal heneng

en: Anglo-Norman
es: Anglonormando

en: Angloromani
es: Anglorromaní

en: Anonymous browsing
es: Navegación anónima

en: Ap Ma
es: Ap ma

en: Apache; Jicarilla
es: Apache jicarilla

en: Apache; Kiowa
es: Apache kiowa

en: Apache; Lipan
es: Apache lipán

en: Apache; Mescalero-Chiricahua
es: Apache mescalero-chiricahua

en: Apache; Western
es: Apache occidental

en: Apalachee
es: Apalache

en: Aquitanian
es: Aquitano

en: Arabic
es: Árabe

en: Arabic; Algerian
es: Árabe argelino

en: Arabic; Algerian Saharan
es: Árabe argelino saharaui

en: Arabic; Andalusian
es: Árabe andalusí

en: Arabic; Baharna
es: Árabe bahreiní

en: Arabic; Chadian
es: Árabe chádico

en: Arabic; Cypriot
es: Árabe chipriota

en: Arabic; Dhofari
es: Árabe dhofarí

en: Arabic; Eastern Egyptian Bedawi
es: Árabe bedawi

en: Arabic; Egyptian
es: Árabe egipcio

en: Arabic; Gulf
es: Árabe del golfo Pérsico

en: Arabic; Hadrami
es: Árabe hadramí

en: Arabic; Hijazi
es: Árabe hijazí

en: Arabic; Judeo-Iraqi
es: Árabe judeo-iraquí

en: Arabic; Judeo-Moroccan
es: Árabe judeo-marroquí

en: Arabic; Judeo-Tripolitanian
es: Árabe judeo-tripolitano

en: Arabic; Judeo-Tunisian
es: Árabe judeo-tunecino

en: Arabic; Judeo-Yemeni
es: Árabe judeo-yemení

en: Arabic; Libyan
es: Árabe libio

en: Arabic; Mesopotamian
es: Árabe mesopotámico

en: Arabic; Moroccan
es: Árabe marroquí

en: Arabic; Najdi
es: Árabe naydí

en: Arabic; North Levantine
es: Árabe norlevantino

en: Arabic; North Mesopotamian
es: Árabe normesopotámico

en: Arabic; Omani
es: Árabe omaní

en: Arabic; Saidi
es: Árabe alto egipcio

en: Arabic; Sanaani
es: Árabe sananí

en: Arabic; Shihhi
es: Árabe chíji

en: Arabic; Siculo
es: Árabe siciliano

en: Arabic; South Levantine
es: Árabe surlevantino

en: Arabic; Standard
es: Árabe estándar

en: Arabic; Sudanese
es: Árabe sudanés

en: Arabic; Ta'izzi-Adeni
es: Árabe yemení

en: Arabic; Tajiki
es: Árabe tayico

en: Arabic; Tunisian
es: Árabe tunecino

en: Arabic; Uzbeki
es: Árabe uzbeko

en: Aragonese
es: Aragonés

en: Aralle-Tabulahan
es: Aralle-tabulahan

en: Aramaic; Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
es: Arameo judeo-babilónico (ca. 200-1200)

en: Aramaic; Jewish Palestinian
es: Arameo judeo-palestino

en: Aramaic; Official (700-300 BCE)
es: Arameo oficial (700-300 A. C.)

en: Aramaic; Old (up to 700 BCE)
es: Arameo antiguo (hasta 700 A. C.)

en: Aramaic; Samaritan
es: Arameo samaritano

en: Arapaho
es: Arapajó

en: Arapesh; Abu'
es: Arapesh abu'

en: Arapesh; Bumbita
es: Arapesh bumbita

en: Arawak
es: Arahuaco

en: Are
es: Xetá

en: Argentine Sign Language
es: Lengua de signos argentina

en: Arifama-Miniafia
es: Arifama-miniafia

en: Armenian
es: Armenio

en: Armenian Sign Language
es: Lengua de signos armenia

en: Armenian; Classical
es: Armenio clásico

en: Armenian; Middle
es: Armenio medio

en: Arop-Lokep
es: Arop-lokep

en: Arop-Sissano
es: Arop-sissano

en: Arrarnta; Western
es: Arrente occidental

en: Arrernte; Eastern
es: Arrente oriental

en: Aruá (Amazonas State)
es: Aruá (estado de Amazonas)

en: Aruá (Rodonia State)
es: Aruá (estado de Rondonia)

en: Arára; Mato Grosso
es: Arara de Mato Grosso

en: Arára; Pará
es: Arara de Pará

en: Ashéninka Pajonal
es: Ashéninka de Pajonal

en: Ashéninka Perené
es: Ashéninka de Perené

en: Ashéninka; Pichis
es: Ashéninka de Pichis

en: Ashéninka; South Ucayali
es: Ashéninka de Ucayali meridional

en: Ashéninka; Ucayali-Yurúa
es: Ashéninka de Ucayali-Yurúa

en: Asmat; Casuarina Coast
es: Asmat de la costa Casuarina

en: Asmat; Central
es: Asmat central

en: Asmat; North
es: Asmat septentrional

en: Asmat; Yaosakor
es: Asmat yaosakor

en: Assamese
es: Asamés

en: Asturian
es: Asturiano

en: Asurini; Tocantins
es: Asuriní de Tocantins

en: Asuriní; Xingú
es: Asuriní de Xingú

en: Atta; Faire
es: Atta de Faire

en: Atta; Pamplona
es: Atta de Pamplona

en: Atta; Pudtol
es: Atta de Pudtol

en: Australian Aborigines Sign Language
es: Lengua de signos aborigen australiana

en: Australian Sign Language
es: Lengua de signos australiana

en: Austrian Sign Language
es: Lengua de signos austriaca

en: Author
es: Autor

en: Author list
es: Lista de autores

en: Authors
es: Autores

en: Authors in this Library
es: Autores en esta Biblioteca

en: Available languages
es: Lenguajes disponibles

en: Avar; Old
es: Ávaro antiguo

en: Avaric
es: Ávaro

en: Avestan
es: Avéstico

en: Avá-Canoeiro
es: Avá-canoeiro

en: Awa (Papua New Guinea)
es: Awa (Papúa Nueva Guinea)

en: Awa-Cuaiquer
es: Awá-cuaiquer

en: Awad Bing
es: Awad bing

en: Awyu; Asue
es: Awyu asue

en: Awyu; Central
es: Awyu central

en: Awyu; Edera
es: Awyu edera

en: Awyu; Jair
es: Awyu jair

en: Awyu; North
es: Awyu septentrional

en: Awyu; South
es: Awyu meridional

en: Ayi (Papua New Guinea)
es: Ayi (Papúa Nueva Guinea)

en: Aymara
es: Aimara

en: Aymara; Central
es: Aimara central

en: Aymara; Southern
es: Aimara meridional

en: Ayta; Abellen
es: Aeta abellen

en: Ayta; Ambala
es: Aeta ambala

en: Ayta; Mag-Indi
es: Aeta mag-indi

en: Ayta; Mag-antsi
es: Aeta mag-antsi

en: Ayta; Magbukun
es: Aeta mariveleño

en: Ayta; Sorsogon
es: Aeta sorsogon

en: Ayta; Tayabas
es: Aeta tayabas

en: Azerbaijani
es: Azerí

en: Azerbaijani; North
es: Azerí septentrional

en: Azerbaijani; South
es: Azerí meridional

en: Babar; North
es: Babar septentrional

en: Babar; Southeast
es: Babar; Sudeste

en: Back
es: Regresar

en: Bactrian
es: Bactriano

en: Bafaw-Balong
es: Bafaw-balong

en: Baga Binari
es: Baga binari

en: Baga Kaloum
es: Baga kaloum

en: Baga Koga
es: Baga koga

en: Baga Mboteni
es: Baga mboteni

en: Baga Sitemu
es: Baga sitemu

en: Baga Sobané
es: Baga sobané

en: Bago-Kusuntu
es: Bago-kusuntu

en: Bai; Central
es: Bai central

en: Bai; Northern
es: Bai septentrional

en: Bai; Southern
es: Bai meridional

en: Bainouk-Gunyaamolo
es: Bainouk-gunyaamolo

en: Bainouk-Gunyuño
es: Bainouk-gunyuño

en: Bainouk-Samik
es: Bainouk-samik

en: Bajau; Indonesian
es: Bajau indonesio

en: Bajau; West Coast
es: Bajau costero occidental

en: Baka (Cameroon)
es: Baka (Camerún)

en: Baka (Sudan)
es: Baka (Sudán)

en: Balanta-Ganja
es: Balanta-ganja

en: Balanta-Kentohe
es: Balanta-kentohe

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
es: Bali (República Democrática del Congo)

en: Balinese
es: Balinés

en: Balochi; Eastern
es: Baluchi oriental

en: Balochi; Southern
es: Baluchi meridional

en: Balochi; Western
es: Baluchi occidental

en: Baluan-Pam
es: Baluan-pam

en: Bamako Sign Language
es: Lengua de signos de Bamako

en: Bambili-Bambui
es: Bambili-bambui

en: Ban Khor Sign Language
es: Lengua de signos de Ban Khor

en: Banda-Bambari
es: Banda-bambari

en: Banda-Banda
es: Banda-banda

en: Banda-Mbrès
es: Banda-mbrès

en: Banda-Ndélé
es: Banda-ndélé

en: Banda; Mid-Southern
es: Banda centromeridional

en: Banda; South Central
es: Banda central meridional

en: Banda; West Central
es: Banda centrooccidental

en: Bangi Me
es: Bangi me

en: Barasana-Eduria
es: Barasana-eduria

en: Bareli; Palya
es: Bareli palya

en: Bareli; Pauri
es: Bareli pauri

en: Bareli; Rathwi
es: Bareli rathwi

en: Barrow Point
es: Punta Barrow

en: Barí
es: Bari

en: Basa (Cameroon)
es: Basa (Camerún)

en: Basa-Gumna
es: Basa-gumna

en: Basa-Gurmana
es: Basa-gurmana

en: Basic Configuration
es: Configuración básica

en: Basic txt Reader
es: Lector básico de txt

en: Basque
es: Vasco

en: Bassa-Kontagora
es: Bassa-kontagora

en: Batak Alas-Kluet
es: Batak alas-kluet

en: Batak Angkola
es: Batak angkola

en: Batak Dairi
es: Batak dairi

en: Batak Karo
es: Batak karo

en: Batak Mandailing
es: Batak mandailing

en: Batak Simalungun
es: Batak simalungun

en: Batak Toba
es: Batak toba

en: Bati (Cameroon)
es: Bati (Camerún)

en: Bavarian
es: Bávaro

en: Begbere-Ejar
es: Begbere-ejar

en: Beja
es: Beya

en: Belanda Viri
es: Belanda viri

en: Belarusian
es: Bielorruso

en: Beli (Papua New Guinea)
es: Beli (Papúa Nueva Guinea)

en: Beli (Sudan)
es: Beli (Sudán)

en: Bella Coola
es: Bella coola

en: Bemba (Democratic Republic of Congo)
es: Bemba (República Democrática del Congo)

en: Bembe
es: Bemba

en: Bengali
es: Bengalí

en: Bengkala Sign Language
es: Lengua de signos de Benkala

en: Berawan; Central
es: Berawan central

en: Berawan; East
es: Berawan oriental

en: Berawan; West
es: Berawan occidental

en: Best rated Books
es: Libros mejor valorados

en: Best rated books
es: Libros mejor valorados

en: Bete-Bendi
es: Bete-bendi

en: Beti (Côte d'Ivoire)
es: Beti (Costa de Marfil)

en: Bhasa; Nepal
es: Bhasa; Nepalés

en: Bhojpuri
es: Bopurí

en: Biao Mon
es: Biao mon

en: Bicolano; Central
es: Bicolano central

en: Bicolano; Northern Catanduanes
es: Pandan

en: Bicolano; Southern Catanduanes
es: Virac

en: Bidayuh; Biatah
es: Bidayuh biatah

en: Bikol
es: Bicolano

en: Bikol; Buhi'non
es: Bicolano de Buhi'non

en: Bikol; Libon
es: Bicolano de Libon

en: Bikol; Miraya
es: Bicolano de Miraya

en: Bikol; Rinconada
es: Bicolano de Rinconada

en: Bikol; West Albay
es: Bicolano de Albay occidental

en: Bina (Papua New Guinea)
es: Bina (Papúa Nueva Guinea)

en: Binukidnon; Northern
es: Binukidnon septentrional

en: Binukidnon; Southern
es: Binukidnon meridional

en: Birifor; Malba
es: Birifor malba

en: Birifor; Southern
es: Birifor meridional

en: Bisaya; Brunei
es: Bisaya bruneano

en: Bisaya; Sabah
es: Bisaya de Sabah

en: Blaan; Koronadal
es: Bilano de Koronadal

en: Blaan; Sarangani
es: Bilano de Sarangani

en: Blissymbols
es: Símbolos de Bliss

en: Bo (Papua New Guinea)
es: Bo (Papúa Nueva Guinea)

en: Boano (Maluku)
es: Boano (Molucas)

en: Boano (Sulawesi)
es: Boano (Célebes)

en: Bobo Madaré; Northern
es: Bobo madaré septentrional

en: Bobo Madaré; Southern
es: Bobo madaré meridional

en: Bodo (Central African Republic)
es: Bodo (República Centroafricana)

en: Bodo Parja
es: Bodo parja

en: Boko (Benin)
es: Boko (Benín)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
es: Boko (República Democrática del Congo)

en: Bolgarian
es: Protobúlgaro

en: Bolivian Sign Language
es: Lengua de signos boliviana

en: Bon Gula
es: Bon gula

en: Bontok; Central
es: Bontok central

en: Bontok; Eastern
es: Bontok oriental

en: Bontok; Northern
es: Bontok septentrional

en: Bontok; Southern
es: Bontok meridional

en: Bontok; Southwestern
es: Bontok sudoccidental

en: Book
es: Libro

en: Book Title
es: Titulo del Libro

en: Book has been added to shelf: %(sname)s
es: El libro fue agregado a el estante: %(sname)s

en: Book has been removed from shelf: %(sname)s
es: El libro fue removido del estante: %(sname)s

en: Book successfully send to %(kindlemail)s
es: Envio de Libro a %(kindlemail)s correctamente

en: Books in this Library
es: Libros en esta Biblioteca

en: Books ordered by Author
es: Libros ordenados por Autor

en: Books ordered by category
es: Libros ordenados por Categorias

en: Books ordered by series
es: Libros ordenados por Series

en: Books per page
es: Libros por página

en: Bor; Belanda
es: Belanda bor

en: Borna (Democratic Republic of Congo)
es: Borna (República Democrática del Congo)

en: Boro (Ethiopia)
es: Boro (Etiopía)

en: Bosnian
es: Bosnio

en: Bote-Majhi
es: Bote-majhi

en: Bozo; Jenaama
es: Bozo jenaama

en: Bozo; Kɛlɛngaxo
es: Bozo kelengaxo

en: Bozo; Tiemacèwè
es: Bozo tiemacèwè

en: Bozo; Tiéyaxo
es: Bozo tiéyaxo

en: Brazilian Sign Language
es: Lengua de signos brasileña

en: Breton
es: Bretón

en: Breton; Middle
es: Bretón medio

en: Breton; Old
es: Bretón antiguo

en: British Sign Language
es: Lengua de signos británica

en: Broome Pearling Lugger Pidgin
es: Lengua franca de lugre perlero de Broome

en: Browse
es: Explorar

en: Bru; Eastern
es: Bru oriental

en: Bru; Western
es: Bru occidental

en: Brunei
es: Malayo bruneano

en: Buang; Mapos
es: Buang mapos

en: Budong-Budong
es: Budong-budong

en: Buginese
es: Buginés

en: Bulgarian
es: Búlgaro

en: Bulgarian Sign Language
es: Lengua de signos búlgara

en: Bullom So
es: Bullom so

en: Bulu (Cameroon)
es: Bulu (Camerún)

en: Bulu (Papua New Guinea)
es: Bulu (Papúa Nueva Guinea)

en: Bunu; Bu-Nao
es: Bunu bu-nao

en: Bunu; Wunai
es: Bunu wunai

en: Bunu; Younuo
es: Bunu younuo

en: Bura-Pabir
es: Bura-pabir

en: Burdekin; Lower
es: Burdekin; Inferior

en: Buriat
es: Buriato

en: Buriat; China
es: Buriato de China

en: Buriat; Mongolia
es: Buriato de Mongolia

en: Buriat; Russia
es: Buriato de Rusia

en: Burmese
es: Birmano

en: Burmese; Old
es: Birmano antiguo

en: Butmas-Tur
es: Butmas-tur

en: Buyang; E'ma
es: Buyang e'ma

en: Bwamu; Cwi
es: Bwamu cwi

en: Bwamu; Láá Láá
es: Bwamu láá láá

en: Béte; Guiberoua
es: Beté de Guiberoua

en: Bété; Daloa
es: Beté de Daloa

en: Bété; Gagnoa
es: Beté de Gagnoa

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
es: Idioma mixto cakchiquel-quiché

en: Cakfem-Mushere
es: Cakfem-mushere

en: Calibre Base URL
es: URL Base de Calibre

en: Calibre DB dir
es: Dir DB Calibre

en: Calibre Web ebook catalog
es: Catálogo de libros electrónicos Calibre Web

en: Calibre library statistics
es: Estadisticas de la Biblioteca

en: Calibre-web configuration updated
es: Configuración de Calibre-web actualizada

en: Calibre-web test email
es: Prueba de Correo Calibre-web

en: Camunic
es: Camúnico

en: Cao Miao
es: Cao miao

en: Capanahua
es: Capanahua.

en: Carian
es: Cario

en: Carib; Galibi
es: Caribe galibí

en: Carib; Island
es: Iñeri

en: Carolinian
es: Carolinio

en: Carrier
es: Dakelh

en: Carrier; Southern
es: Dakelh meridional

en: Cashibo-Cacataibo
es: Cashibo-cacataibo

en: Catalan
es: Catalán

en: Catalan Sign Language
es: Lengua de signos catalana

en: Categories
es: Categoria

en: Categories in this Library
es: Categorías en esta librería

en: Category list
es: Lista de categorias

en: Category: %(name)s
es: Categoría : %(name)s

en: Celtiberian
es: Celtíbero

en: Chadian Sign Language
es: Lengua de signos chadiana

en: Cham; Eastern
es: Cham oriental

en: Cham; Western
es: Cham occidental

en: Change SMTP settings
es: Cambiar parametros smtp

en: Change order
es: Cambiar orden

en: Change order of Shelf: '%(name)s'
es: Cambiar orden del estante: '%(name)s'

en: Chatino; Eastern Highland
es: Chatino de la zona alta oriental

en: Chatino; Nopala
es: Chatino de Nopala

en: Chatino; Tataltepec
es: Chatino de Tataltepec

en: Chatino; Western Highland
es: Chatino de la zona alta occidental

en: Chatino; Zacatepec
es: Chatino de Zacatepec

en: Chatino; Zenzontepec
es: Chatino de Zenzontepec

en: Chavacano
es: Chabacano

en: Chechen
es: Checheno

en: Check for update
es: Buscar actualizaciones

en: Chehalis; Lower
es: Chehalis inferior

en: Chehalis; Upper
es: Chehalis superior

en: Cherokee
es: Cheroqui

en: Chetti; Wayanad
es: Chetti de Wayanad

en: Chhattisgarhi
es: Chatisgarí

en: Chiangmai Sign Language
es: Lengua de signos de Chiangmai

en: Chiapanec
es: Chiapaneco

en: Chibcha
es: Muisca

en: Chicomuceltec
es: Chicomuselteco

en: Chilean Sign Language
es: Lengua de signos chilena

en: Chin; Asho
es: Chin asho

en: Chin; Bawm
es: Chin bawm

en: Chin; Bualkhaw
es: Chin bualkhaw

en: Chin; Chinbon
es: Chin chinbon

en: Chin; Daai
es: Chin daai

en: Chin; Falam
es: Chin falam

en: Chin; Haka
es: Chin haka

en: Chin; Khumi
es: Chin khumi

en: Chin; Khumi Awa
es: Chin khumi awa

en: Chin; Mro
es: Chin mro

en: Chin; Ngawn
es: Chin ngawn

en: Chin; Siyin
es: Chin siyin

en: Chin; Tedim
es: Chin tedim

en: Chin; Zotung
es: Chin zotung

en: Chinantec; Chiltepec
es: Chinanteco de Chiltepec

en: Chinantec; Comaltepec
es: Chinanteco de Comaltepec

en: Chinantec; Lalana
es: Chinanteco de Lalana

en: Chinantec; Lealao
es: Chinanteco de Lealao

en: Chinantec; Ojitlán
es: Chinanteco de Ojitlán

en: Chinantec; Ozumacín
es: Chinanteco de Ozumacín

en: Chinantec; Palantla
es: Chinanteco de Palantla

en: Chinantec; Quiotepec
es: Chinanteco de Quiotepec

en: Chinantec; Sochiapan
es: Chinanteco de Sochiapan

en: Chinantec; Tepetotutla
es: Chinanteco de Tepetotutla

en: Chinantec; Tepinapa
es: Chinanteco de Tepinapa

en: Chinantec; Tlacoatzintepec
es: Chinanteco de Tlacoatzintepec

en: Chinantec; Usila
es: Chinanteco de Usila

en: Chinantec; Valle Nacional
es: Chinanteco de Valle Nacional

en: Chinese
es: Chino

en: Chinese Sign Language
es: Lengua de signos china

en: Chinese; Gan
es: Chino gan

en: Chinese; Hakka
es: Chino hakka

en: Chinese; Huizhou
es: Chino huizhou

en: Chinese; Jinyu
es: Chino jin

en: Chinese; Late Middle
es: Chino medio tardío

en: Chinese; Literary
es: Chino literario

en: Chinese; Mandarin
es: Chino mandarín

en: Chinese; Min Bei
es: Chino min bei

en: Chinese; Min Dong
es: Chino mindong

en: Chinese; Min Nan
es: Chinon min nan

en: Chinese; Min Zhong
es: Chino minzhong

en: Chinese; Old
es: Chino antiguo

en: Chinese; Pu-Xian
es: Chino puxian

en: Chinese; Wu
es: Chino wu

en: Chinese; Xiang
es: Chino xiang

en: Chinese; Yue
es: Chino yuè

en: Chinook jargon
es: Jerga chinook

en: Chittagonian
es: Chitagoniano

en: Chochotec
es: Chocho

en: Chontal; Highland Oaxaca
es: Chontal oaxaqueño de las tierras altas

en: Chontal; Lowland Oaxaca
es: Chontal oaxaqueño de las tieras bajas

en: Chontal; Tabasco
es: Náhuatl de Tabasco

en: Chonyi-Dzihana-Kauma
es: Chonyi-dzihana-kauma

en: Choose a password
es: Escoge una clave

en: Choose a username
es: Escoge un nombre de usuario

en: Chorasmian
es: Corasmio

en: Chorote; Iyo'wujwa
es: Chorote iyo'wujwa

en: Chorote; Iyojwa'ja
es: Chorote iyojwa'ja

en: Chuukese
es: Chuukés

en: Chuvash
es: Chuvasio

en: Cia-Cia
es: Cia-cia

en: Cimbrian
es: Cimbrio

en: Cinda-Regi-Tiyal
es: Cinda-regi-tiyal

en: Cinta Larga
es: Cinta larga

en: Click the cover to load metadata to the form
es: Haga clic en la portada para cargar la metainformación en el formulario

en: Client id
es: Id cliente

en: Client secret
es: Contraseña cliente

en: Close
es: Cerrar

en: Coastal
es: Saluan

en: Cocama-Cocamilla
es: Cocama-cocamilla

en: Col
es: Kol

en: Colombian Sign Language
es: Lengua de signos colombiana

en: Columbia-Wenatchi
es: Columbia-wenatchi

en: Como Karim
es: Como karim

en: Comorian; Maore
es: Comorense de Mayotte

en: Comorian; Mwali
es: Comorense de Mohéli

en: Comorian; Ndzwani
es: Comorense de Anjouan

en: Comorian; Ngazidja
es: Comorense de Gran Comora

en: Configuration
es: Configuración

en: Coptic
es: Copto

en: Cora; El Nayar
es: Cora de El Nayar

en: Cora; Santa Teresa
es: Cora de Santa Teresa

en: Cornish
es: Córnico

en: Cornish; Middle
es: Córnico medio

en: Cornish; Old
es: Córnico antiguo

en: Corsican
es: Corso

en: Costa Rican Sign Language
es: Lengua de signos costarricense

en: Could not find any formats suitable for sending by email
es: Formato no compatible para enviar por correo electronico

en: Cover URL (jpg)
es: URL de la Cubierta (jpg)

en: Create a Shelf
es: Crear un estante

en: Cree; Moose
es: Cree alce

en: Cree; Northern East
es: Cree nororiental

en: Cree; Plains
es: Cree de las llanuras

en: Cree; Southern East
es: Cree sudoriental

en: Cree; Swampy
es: Cree de los pantanos

en: Cree; Woods
es: Cree de los bosques

en: Creole Arabic; Babalia
es: Árabe criollo babalia

en: Creole Arabic; Sudanese
es: Árabe criollo sudanés

en: Creole Dutch; Berbice
es: Criollo neerlandés de Berbice

en: Creole Dutch; Skepi
es: Creol holandés; Skepi

en: Creole English; Antigua and Barbuda
es: Inglés criollo antiguano

en: Creole English; Bahamas
es: Inglés criollo bahameño

en: Creole English; Fernando Po
es: Inglés criollo de Fernando Póo

en: Creole English; Grenadian
es: Inglés criollo granadino

en: Creole English; Guyanese
es: Inglés criollo guyanés

en: Creole English; Hawai'i
es: Inglés criollo hawaiano

en: Creole English; Islander
es: Inglés criollo isleño

en: Creole English; Jamaican
es: Inglés criollo jamaicano

en: Creole English; Nicaragua
es: Inglés criollo nicaragüense

en: Creole English; Sea Island
es: Inglés criollo de las Sea Islands

en: Creole English; Tobagonian
es: Inglés criollo de Tobago

en: Creole English; Trinidadian
es: Inglés criollo trinitense

en: Creole English; Turks And Caicos
es: Inglés criollo de Turcas y Caicos

en: Creole English; Vincentian
es: Inglés criollo sanvicentino

en: Creole English; Virgin Islands
es: Inglés criollo de Islas Vírgenes

en: Creole French; Guadeloupean
es: Francés criollo guadalupense

en: Creole French; Guianese
es: Francés criollo guyanés

en: Creole French; Karipúna
es: Francés criollo karipuna

en: Creole French; Louisiana
es: Francés criollo de Luisiana

en: Creole French; Réunion
es: Francés criollo reunionense

en: Creole French; Saint Lucian
es: Francés criollo santalucense

en: Creole French; San Miguel
es: Francés criollo de San Miguel

en: Creole French; Seselwa
es: Francés criollo seychellense

en: Creole Hindi; Andaman
es: Hindi criollo de Andamán

en: Creole Malay; Malaccan
es: Malayo criollo de Malaca

en: Creole Malay; Sri Lankan
es: Malayo criollo de Sri Lanka

en: Creole Portuguese; Korlai
es: Creol portugués; Korlai

en: Creole Portuguese; Malaccan
es: Creole portugués; Malaca

en: Creole; Afro-Seminole
es: Criollo afroseminola

en: Creole; Cafundo
es: Criollo de Cafundo

en: Creole; Haitian
es: Criollo haitiano

en: Creole; Torres Strait
es: Creole; Estrecho Torres

en: Crioulo; Upper Guinea
es: Crioulo; Guinea superior

en: Croatia Sign Language
es: Lengua de signos croata

en: Croatian
es: Croata

en: Cuba Sign Language
es: Lengua de signos cubana

en: Cuicatec; Tepeuxila
es: Cuicateco de Tepeuxila

en: Cuicatec; Teutila
es: Cuicateco de Teutila

en: Cumbric
es: Cúmbrico

en: Curonian
es: Curonio

en: Current commit timestamp
es: Marca temporal del commit actual

en: Cutchi-Swahili
es: Cutchi-suajili

en: Czech
es: Checo

en: Czech Sign Language
es: Lengua de signos checa

en: DB location is not valid, please enter correct path
es: Localicación de la BD inválida. Por favor, introduzca la ruta correcta.

en: Dacian
es: Dacio

en: Dagaare; Southern
es: Dagaare meridional

en: Dagaari Dioula
es: Dagaari dioula

en: Dagara; Northern
es: Dagara septentrional

en: Daho-Doo
es: Daho-doo

en: Daju; Dar Daju
es: Daju de Dar Daju

en: Daju; Dar Fur
es: Daju de Darfur

en: Daju; Dar Sila
es: Daju de Dar Sila

en: Daka; Samba
es: Samba daka

en: Dalmatian
es: Dálmata

en: Damar; East
es: Damar oriental

en: Damar; West
es: Damar occidental

en: Dani; Lower Grand Valley
es: Dani del Gran Valle inferior

en: Dani; Mid Grand Valley
es: Dani del Gran Valle medio

en: Dani; Upper Grand Valley
es: Dani del Gran Valle superior

en: Dani; Western
es: Dani occidental

en: Danish
es: Danés

en: Danish Sign Language
es: Lengua de signos danesa

en: Danish; Traveller
es: Nómada danés

en: Dari; Zoroastrian
es: Darí zoroástrico

en: Database connections are closed
es: Los conexiones de base datos están cerradas

en: Dawera-Daweloor
es: Dawera-daweloor

en: Dayak; Malayic
es: Dayak malayo

en: Deccan
es: Deccaní

en: Default Settings for new users
es: Ajustes por defecto para nuevos usuarios

en: Delaware; Pidgin
es: Lengua franca delaware

en: Delete this Shelf
es: Borrar este estante

en: Delete this user
es: Borrar este usuario

en: Dendi (Benin)
es: Dendi (Benín)

en: Dendi (Central African Republic)
es: Dendi (República Centroafricana)

en: Description
es: Descripcion

en: Description:
es: Descripcion :

en: Dida; Lakota
es: Dida de Lakota

en: Dida; Yocoboué
es: Dida de Yocoboué

en: Dijim-Bwilim
es: Dijim-bwilim

en: Dimli (individual language)
es: Dimli (idioma individual)

en: Dinka; Northeastern
es: Dinka nororiental

en: Dinka; Northwestern
es: Dinka noroccidental

en: Dinka; South Central
es: Dinka centromeridional

en: Dinka; Southeastern
es: Dinka sudoriental

en: Dinka; Southwestern
es: Dinka sudoccidental

en: Discover
es: Descubrir

en: Discover (Random Books)
es: Descubrir (Libros al azar)

en: Dixon Reef
es: Dixon reef

en: Do you really want to restart Calibre-web?
es: ¿Seguro que quiere reiniciar Calibre-web?

en: Do you really want to stop Calibre-web?
es: ¿Seguro que quiere detener Calibre-web?

en: Dogon; Ampari
es: Dogon ampari

en: Dogon; Ana Tinga
es: Dogon ana tinga

en: Dogon; Bondum Dom
es: Dogon bondum dom

en: Dogon; Bunoge
es: Dogon bunoge

en: Dogon; Dogul Dom
es: Dogon dogul dom

en: Dogon; Donno So
es: Dogon donno so

en: Dogon; Jamsay
es: Dogon jamsay

en: Dogon; Mombo
es: Dogon mombo

en: Dogon; Tebul Ure
es: Dogon tebul ure

en: Dogon; Tene Kan
es: Dogon tene kan

en: Dogon; Tomo Kan
es: Dogon tomo kan

en: Dogon; Toro So
es: Dogon toro so

en: Dogon; Toro Tegu
es: Dogon toro tegu

en: Dogon; Walo Kumbe
es: Dogon walo kumbe

en: Dogon; Yanda Dom
es: Dogon yanda dom

en: Dogri (individual language)
es: Dogri (idioma individual)

en: Dogri (macrolanguage)
es: Dogri (macrolengua)

en: Dominican Sign Language
es: Lengua de signos dominicana

en: Dong; Northern
es: Dong septentrional

en: Dong; Southern
es: Dong meridional

en: Doromu-Koki
es: Doromu-koki

en: Download
es: Descarga

en: Downloading update package
es: Descargando paquete de actualización

en: Drag 'n drop to rearrange order
es: Pinchar y arrastrar para reordenar

en: Dumagat; Remontado
es: Aeta remontado

en: Dungra Bhil
es: Dungra bhil

en: Dusun Deyah
es: Dusun deyah

en: Dusun Malang
es: Dusun malang

en: Dusun Witu
es: Dusun witu

en: Dusun; Central
es: Dusun central

en: Dutch
es: Neerlandés

en: Dutch Sign Language
es: Lengua de signos neerlandesa

en: Dutch; Middle (ca. 1050-1350)
es: Neerlandés medio (ca. 1050-1350)

en: Dutch; Old
es: Neerlandés antiguo

en: Dutton World Speedwords
es: «Speedwords» de Dutton

en: Dyula
es: Diula

en: Dzao Min
es: Dzao min

en: E-Mail settings updated
es: Ajustes de correo electrónico actualizados

en: Eastern Maroon Creole
es: Maroon criollo oriental

en: Ecuadorian Sign Language
es: Lengua de signos ecuatoriana

en: Ede Cabe
es: Ede cabe

en: Ede Ica
es: Ede ica

en: Ede Idaca
es: Ede idaca

en: Ede Ije
es: Ede ije

en: Edit
es: Editar

en: Edit Shelf name
es: Editar nombre del estante

en: Edit User %(nick)s
es: Editar Usuario %(nick)s

en: Edit a shelf
es: Editar un estante

en: Edit mail settings
es: Editar parametros de correo

en: Edit metadata
es: Editar la metadata

en: Edomite
es: Edomita

en: Efate; North
es: Efate septentrional

en: Efate; South
es: Efate meridional

en: Egypt Sign Language
es: Lengua de signos egipcia

en: Egyptian (Ancient)
es: Egipcio (antiguo)

en: Elamite
es: Elamita

en: Elymian
es: Élimo

en: Email
es: Correo

en: Email address
es: Direccion de correo

en: Emberá-Baudó
es: Emberá-baudó

en: Emberá-Catío
es: Emberá-catío

en: Emberá-Chamí
es: Emberá-chamí

en: Emberá; Northern
es: Emberá septentrional

en: Emilian
es: Emiliano

en: Enable anonymous browsing
es: Permitir navegación anónima

en: Enable public registration
es: Permitir registro público

en: Enable uploading
es: Permitir subida

en: Encryption
es: Cifrado

en: Enets; Forest
es: Enets del bosque

en: Enets; Tundra
es: Enets de la tundra

en: English
es: Inglés

en: English; Liberian
es: Inglés liberiano

en: English; Middle (1100-1500)
es: Inglés medio (1100-1500)

en: English; Old (ca. 450-1100)
es: Inglés antiguo (ca. 450-1100)

en: Enwan (Akwa Ibom State)
es: Enwan (estado Akwa Ibom)

en: Enwan (Edu State)
es: Enwan (estado Edu)

en: Epi-Olmec
es: Epi-Olmeca

en: Error opening eBook. File does not exist or file is not accessible:
es: Error en la apertura del eBook. El archivo no existe o no es accesible:

en: Ese Ejja
es: Ese ejja

en: Estonian
es: Estonio

en: Estonian Sign Language
es: Lengua de signos estonia

en: Estonian; Standard
es: Estonio estándar

en: Eteocretan
es: Eteocretense

en: Eteocypriot
es: Eteochipriota

en: Ethiopian Sign Language
es: Lengua de signos etíope

en: Eton (Cameroon)
es: Eton (Camerún)

en: Etruscan
es: Etrusco

en: Exclude Languages
es: Excluir idiomas

en: Exclude Series
es: Excluir series

en: Exclude Tags
es: Excluir etiquetas

en: Extremaduran
es: Extremeño

en: Fa D'ambu
es: Fa d'ambu

en: Failed to create path %s (Permission denied).
es: Fallo al crear la ruta %s (permiso negado)

en: Failed to delete file %s (Permission denied).
es: Fallo al borrar el archivo %s (permiso negado)

en: Failed to send mail: %s
es: Fallo al enviar el correo : %s

en: Failed to store file %s (Permission denied).
es: Fallo al almacenar el archivo %s (permiso negado)

en: Fali; Baissa
es: Fali de Baissa

en: Fali; North
es: Fali septentrional

en: Fali; South
es: Fali meridional

en: Fang (Cameroon)
es: Fang (Camerún)

en: Fang (Equatorial Guinea)
es: Fang (Guinea Ecuatorial)

en: Faroese
es: Feroés

en: Fars; Northwestern
es: Fars noroccidental

en: Fars; Southwestern
es: Fars sudoccidental

en: Fijian
es: Fiyiano

en: Fijian; Western
es: Fiyiano occidental

en: File extension "%s" is not allowed to be uploaded to this server
es: No se permite subir archivos con la extensión "%s" a este servidor

en: File to be uploaded must have an extension
es: El archivo a subir debe tener una extensión

en: Files are replaced
es: Ficheros sustituidos

en: Finland-Swedish Sign Language
es: Lengua de signos sueco-finlandesa

en: Finnish
es: Finés

en: Finnish Sign Language
es: Lengua de signos finlandesa

en: Finnish; Kven
es: Finés de Kven

en: Finnish; Tornedalen
es: Finés de Tornedalen

en: Flinders Island
es: Isla Flinders

en: Foia Foia
es: Foia foia

en: Found an existing account for this email address or nickname.
es: Se ha encontrado una cuenta vinculada a esta dirección de correo o nombre de usuario.

en: Found an existing account for this email address.
es: Existe una cuenta vinculada a esta dirección de correo.

en: Frankish
es: Franco

en: French
es: Francés

en: French Sign Language
es: Lengua de signos francesa

en: French; Cajun
es: Francés cajún

en: French; Middle (ca. 1400-1600)
es: Francés medio (ca. 1400-1600)

en: French; Old (842-ca. 1400)
es: Francés antiguo (842-ca. 1400)

en: Frisian; Eastern
es: Frisón oriental

en: Frisian; Northern
es: Frisón septentrional

en: Frisian; Old
es: Frisón antiguo

en: Frisian; Western
es: Frisón occidental

en: Friulian
es: Friulano

en: From e-mail
es: Desde el correo

en: From mail
es: Desde el correo

en: Fulah
es: Fula

en: Fulfulde; Adamawa
es: Fulfulde de Adamawa

en: Fulfulde; Bagirmi
es: Fulfulde de Bagirmi

en: Fulfulde; Borgu
es: Fulfulde de Borgu

en: Fulfulde; Central-Eastern Niger
es: Fulfulde de Níger centroriental

en: Fulfulde; Maasina
es: Fulfulde de Maasina

en: Fulfulde; Nigerian
es: Fulfulde nigeriano

en: Fulfulde; Western Niger
es: Fulfulde de Níger occidental

en: Futuna-Aniwa
es: Futuna-aniwa

en: Futuna; East
es: Futuna oriental

en: Ga'anda
es: Ganda

en: Ga'dang
es: Gadang

en: Gadaba; Bodo
es: Gadaba bodo

en: Gadaba; Mudhili
es: Gadaba mudhili

en: Gadaba; Pottangi Ollar
es: Gadaba ollar de Pottangi

en: Gaelic; Hiberno-Scottish
es: Gaélico hibernoescocés

en: Gaelic; Scottish
es: Gaélico escocés

en: Gagauz
es: Gagauzo

en: Galatian
es: Gálata

en: Galician
es: Gallego

en: Gamo-Ningi
es: Gamo-ningi

en: Ganda
es: Luganda

en: Garasia; Adiwasi
es: Garasia adiwasi

en: Garasia; Rajput
es: Garasia rajput

en: Garig-Ilgar
es: Garig-ilgar

en: Gata'
es: Gata

en: Gaulish; Cisalpine
es: Galo cisalpino

en: Gaulish; Transalpine
es: Galo transalpino

en: Gavião Do Jiparaná
es: Gavião de Jiparaná

en: Gavião; Pará
es: Gavião de Pará

en: Gawar-Bati
es: Gawar-bati

en: Gbaya (Central African Republic)
es: Gbaya (República Centroafricana)

en: Gbaya (Sudan)
es: Gbaya (Sudán)

en: Gbaya-Bossangoa
es: Gbaya-bossangoa

en: Gbaya-Bozoum
es: Gbaya-bozoum

en: Gbaya-Mbodomo
es: Gbaya-mbodomo

en: Gbaya; Northwest
es: Gbaya nororiental

en: Gbaya; Southwest
es: Gbaya sudoccidental

en: Gbe; Ayizo
es: Ayizo-gbe

en: Gbe; Ci
es: Cigbe

en: Gbe; Defi
es: Gbe defi

en: Gbe; Eastern Xwla
es: Gbe xwla oriental

en: Gbe; Gbesi
es: Gbe gbesi

en: Gbe; Western Xwla
es: Gbe; Xwla oriental

en: Geez
es: Ge'ez

en: Gelao; Green
es: Gelao verde

en: Gelao; Red
es: Gelao rojo

en: Gelao; White
es: Gelao blanco

en: Georgian
es: Georgiano

en: Georgian; Old
es: Georgiano antiguo

en: German
es: Alemán

en: German Sign Language
es: Lengua de signos alemana

en: German; Colonia Tovar
es: Alemán coloniero

en: German; Hutterite
es: Alemán huterita

en: German; Low
es: Bajo alemán

en: German; Middle High (ca. 1050-1500)
es: Alto alemán medio (ca. 1050-1500)

en: German; Middle Low
es: Bajo alemán medio

en: German; Old High (ca. 750-1050)
es: Alto alemán antiguo (ca. 750-1050)

en: German; Pennsylvania
es: Alemán; Pennsylvania

en: German; Swiss
es: Alemán suizo

en: Geser-Gorom
es: Geser-gorom

en: Get metadata
es: Obtener metainformación

en: Ghale; Kutang
es: Ghale kutang

en: Ghale; Northern
es: Ghale septentrional

en: Ghale; Southern
es: Ghale meridional

en: Ghanaian Sign Language
es: Lengua de signos ghanesa

en: Gilbertese
es: Gilbertés

en: Gimi (Eastern Highlands)
es: Gimi (provincia Eastern Highlands)

en: Gimi (West New Britain)
es: Gimi (provincia West New Britain)

en: Giziga; North
es: Giziga septentrional

en: Giziga; South
es: Giziga meridional

en: Glaro-Twabo
es: Glaro-twabo

en: Go!
es: ¡Vamos!

en: Gondi; Northern
es: Gondi septentrional

en: Gondi; Southern
es: Gondi meridional

en: Gone Dau
es: Gone dau

en: Goodenough; West
es: Diodio

en: Google drive Calibre folder
es: Carpeta Calibre de Google drive

en: Gothic
es: Gótico

en: Gowlan
es: Gowlano

en: Gozarkhani
es: Gozarjaní

en: Great Andamanese; Mixed
es: Gran andamanés mixto

en: Grebo; Barclayville
es: Grebo de Barclayville

en: Grebo; Central
es: Grebo central

en: Grebo; Gboloo
es: Grebo gboloo

en: Grebo; Northern
es: Grebo septentrional

en: Grebo; Southern
es: Grebo meridional

en: Greek Sign Language
es: Lengua de signos griega

en: Greek; Ancient (to 1453)
es: Griego antiguo (hasta 1453)

en: Greek; Cappadocian
es: Griego capadocio

en: Greek; Modern (1453-)
es: Griego moderno (1453-)

en: Greek; Mycenaean
es: Griego micénico

en: Gronings
es: Groningués

en: Gros Ventre
es: Atsina

en: Guajajára
es: Guajajara

en: Guana (Brazil)
es: Guana (Brasil)

en: Guarani
es: Guaraní

en: Guaraní; Ava
es: Chiripá

en: Guaraní; Eastern Bolivian
es: Guaraní boliviano oriental

en: Guaraní; Mbyá
es: Mbyá

en: Guaraní; Paraguayan
es: Guaraní paraguayo

en: Guaraní; Western Bolivian
es: Guaraní boliviano occidental

en: Guatemalan Sign Language
es: Lengua de signos guatemalteca

en: Guduf-Gava
es: Guduf-gava

en: Guest
es: Invitado

en: Gugu Badhun
es: Gugu badhun

en: Guhu-Samane
es: Guhu-samane

en: Guinean Sign Language
es: Lengua de signos guineana

en: Gujarati
es: Guyaratí

en: Gula (Central African Republic)
es: Gula (República Centroafricana)

en: Gula Iro
es: Gula iro

en: Gupa-Abawa
es: Gupa-abawa

en: Gureng Gureng
es: Gureng gureng

en: Gurung; Eastern
es: Gurung oriental

en: Gurung; Western
es: Gurung occidental

en: Guruntum-Mbaaru
es: Guruntum-mbaaru

en: Gwamhi-Wuri
es: Gwamhi-wuri

en: Hadothi
es: Hadoti

en: Haida; Northern
es: Haida septentrional

en: Haida; Southern
es: Haida meridional

en: Haiphong Sign Language
es: Lengua de signos de Haiphong

en: Haitian Vodoun Culture Language
es: Idioma de la cultura vudú haitiana

en: Halang Doan
es: Halang doan

en: Hamer-Banna
es: Hamer-banna

en: Hanoi Sign Language
es: Lengua de signos de Hanoi

en: Harzani
es: Harzaní

en: Hausa Sign Language
es: Lengua de signos hausa

en: Havasupai-Walapai-Yavapai
es: Havasupai-walapai-yavapai

en: Hawai'i Pidgin Sign Language
es: Lengua franca de signos hawaiana

en: Hawaiian
es: Hawaiano

en: Hebrew
es: Hebreo

en: Hebrew; Ancient
es: Hebreo antiguo

en: Hema
es: Nyoro

en: Hiligaynon
es: Hiligainón

en: Hindi; Fiji
es: Hindi de Fiyi

en: Hindko; Northern
es: Hindko septentrional

en: Hindko; Southern
es: Hindko meridional

en: Hindustani; Caribbean
es: Hindostaní caribeño

en: Hiri Motu
es: Hiri motu

en: Hittite
es: Hitita

en: Hittite; Middle
es: Hitita medio

en: Hittite; Neo-
es: Hitita moderno

en: Hittite; Old
es: Hitita antiguo

en: Hmong Don
es: Hmong don

en: Hmong Dô
es: Hmong dô

en: Hmong Njua
es: Hmong njua

en: Hmong; Southwestern Guiyang
es: Hmong de Guiyang sudoccidental

en: Ho Chi Minh City Sign Language
es: Lengua de signos de Ho Chi Minh

en: Hoia Hoia
es: Hoia hoia

en: Honduras Sign Language
es: Lengua de signos hondureña

en: Hong Kong Sign Language
es: Lengua de signos de Hong Kong

en: Hot Books
es: Libros Populares

en: Hot Books (most downloaded)
es: Libros populares (los mas descargados)

en: Huastec
es: Huasteco

en: Huave; San Dionisio Del Mar
es: Huave de San Dionisio del Mar

en: Huave; San Francisco Del Mar
es: Huave de San Francisco del Mar

en: Huave; San Mateo Del Mar
es: Huave de San Mateo del Mar

en: Huave; Santa María Del Mar
es: Huave de Santa María del Mar

en: Huitoto; Minica
es: Meneca huitoto

en: Huitoto; Murui
es: Murui huitoto

en: Huitoto; Nüpode
es: Nipode huitoto

en: Hun-Saare
es: Hun-saare

en: Hungarian
es: Húngaro

en: Hungarian Sign Language
es: Lengua de signos húngara

en: Hungarian; Old
es: Húngaro antiguo

en: Hunjara-Kaina Ke
es: Hunjara-kaina ke

en: Hurrian
es: Hurrita

en: I-Wak
es: I-wak

en: Iberian
es: Ibero

en: Icelandic
es: Islandés

en: Icelandic Sign Language
es: Lengua de signos islandesa

en: Iceve-Maci
es: Iceve-maci

en: Idakho-Isukha-Tiriki
es: Idakho-isukha-tiriki

en: Idu-Mishmi
es: Idu-mishmi

en: Ifugao; Amganad
es: Ifugao de Amganad

en: Ifugao; Batad
es: Ifugao de Batad

en: Ifugao; Mayoyao
es: Ifugao de Mayoyao

en: Ifugao; Tuwali
es: Ifugao tuwali

en: Ignaciano
es: Mojo ignaciano

en: Iha Based Pidgin
es: Lengua franca basada en el iha

en: Ijo; Southeast
es: Ijo sudoriental

en: Iku-Gora-Ankwa
es: Iku-gora-ankwa

en: Ile Ape
es: Ile ape

en: Ili Turki
es: Ili turki

en: Illyrian
es: Ilirio

en: Iloko
es: Ilocano

en: Indian Sign Language
es: Lengua de signos india

en: Indo-Portuguese
es: Indo-portugués

en: Indonesian
es: Indonesio

en: Indonesian Sign Language
es: Lengua de signos indonesia

en: Indonesian; Peranakan
es: Indonesio; Peranakan

en: Indus Valley Language
es: Idioma del valle del Indo

en: Inga; Jungle
es: Ingano

en: Ingrian
es: Ingrio

en: Ingush
es: Ingusetio

en: Inoke-Yate
es: Inoke-yate

en: Installed Version
es: Version instalada

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
es: Interlingua

en: Interlingue
es: Interlingüe

en: International Sign
es: Signos internacionales

en: Inuktitut; Eastern Canadian
es: Inuktitut canadiense oriental

en: Inuktitut; Western Canadian
es: Inuktitut canadiense occidental

en: Inupiaq
es: Iñupiaq

en: Inupiatun; North Alaskan
es: Inupiatun de Alaska septentrional

en: Inupiatun; Northwest Alaska
es: Inupiatun de Alaska noroccidental

en: Iowa-Oto
es: Iowa-oto

en: Irish
es: Irlandés

en: Irish Sign Language
es: Lengua de signos irlandesa

en: Irish; Middle (900-1200)
es: Irlandés medio (900-1200)

en: Irish; Old (to 900)
es: Irlandés antiguo (hasta 900)

en: Irish; Primitive
es: Irlandés primitivo

en: Irántxe
es: Irantxe

en: Ishkashimi
es: Ishkashimí

en: Israeli Sign Language
es: Lengua de signos israelí

en: Istriot
es: Istriano

en: Isu (Fako Division)
es: Isu (división Fako)

en: Isu (Menchum Division)
es: Isu (división Menchum)

en: Italian
es: Italiano

en: Italian Sign Language
es: Lengua de signos italiana

en: Itneg; Banao
es: Itneg banao

en: Itneg; Binongan
es: Itneg binongan

en: Itneg; Inlaod
es: Itneg inlaod

en: Itneg; Maeng
es: Itneg maeng

en: Itneg; Moyadan
es: Itneg moyadan

en: Itu Mbon Uzo
es: Itu mbon uzo

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
es: Ivbie norte-okpela-arhe

en: Iwam; Sepik
es: Iwam de Sepik

en: Ixcatec
es: Ixcateco

en: Izi-Ezaa-Ikwo-Mgbo
es: Izi-ezaa-ikwo-mgbo

en: Jabutí
es: Yabutí

en: Jah Hut
es: Jah hut

en: Jamaican Country Sign Language
es: Lengua de signos campesina jamaicana

en: Jamaican Sign Language
es: Lengua de signos jamaicana

en: Japanese
es: Japonés

en: Japanese Sign Language
es: Lengua de signos japonesa

en: Japanese; Old
es: Japonés antiguo

en: Japrería
es: Yaprería

en: Javanese
es: Javanés

en: Javanese; Caribbean
es: Javanés caribeño

en: Javanese; New Caledonian
es: Javanés neocaledonio

en: Jeri Kuo
es: Jeri kuo

en: Jhankot Sign Language
es: Lengua de signos de Jhankot

en: Jimi (Cameroon)
es: Jimi (Camerún)

en: Jinuo; Buyuan
es: Jinuo buyuan

en: Jinuo; Youle
es: Jinuo youle

en: Jofotek-Bromnya
es: Jofotek-bromnya

en: Jola-Fonyi
es: Jola-fonyi

en: Jola-Kasa
es: Jola-kasa

en: Jonkor Bourmataguil
es: Jonkor bourmataguil

en: Jordanian Sign Language
es: Lengua de signos jordana

en: Judeo-Arabic
es: Judeo-árabe

en: Judeo-Berber
es: Judeo-bereber

en: Judeo-Georgian
es: Judeo-georgiano

en: Judeo-Italian
es: Judeo-italiano

en: Judeo-Persian
es: Judeo-persa

en: Judeo-Tat
es: Juhuri

en: Jukun Takum
es: Jukun takum

en: Jumla Sign Language
es: Lengua de signos de Jumla

en: Jur Modo
es: Jur modo

en: Jutish
es: Juto

en: Jwira-Pepesa
es: Jwira-pepesa

en: Kabardian
es: Cabardiano

en: Kabuverdianu
es: Criollo caboverdiano

en: Kabyle
es: Cabilio

en: Kachama-Ganjule
es: Kachama-ganjule

en: Kacipo-Balesi
es: Kacipo-balesi

en: Kadazan; Coastal
es: Kadazan; Costero

en: Kadazan; Klias River
es: Kadazan; Río Klias

en: Kadazan; Labuk-Kinabatangan
es: Kadazan de Labuk-Kinabatangan

en: Kaingáng; São Paulo
es: Kaingáng de São Paulo

en: Kairui-Midiki
es: Kairu-midiki

en: Kalagan; Kagan
es: Kalagan kagan

en: Kalapuya; Northern
es: Kalapuya septentrional

en: Kalapuya; Southern
es: Kalapuya meridional

en: Kalinga; Limos
es: Kalinga limos

en: Kalinga; Lower Tanudan
es: Kalinga tanudan inferior

en: Kalinga; Lubuagan
es: Kalinga de Lubuagan

en: Kalinga; Mabaka Valley
es: Kalinga del valle Mabaka

en: Kalinga; Majukayang
es: Kalinga majukayang

en: Kalinga; Southern
es: Kalinga meridional

en: Kalinga; Upper Tanudan
es: Kalinga de Tanudan superior

en: Kallahan; Kayapa
es: Kallahan de Kayapa

en: Kallahan; Keley-I
es: Kallahan keley-i

en: Kallahan; Tinoc
es: Kallahan de Tinoc

en: Kalmyk
es: Calmuco

en: Kamba (Brazil)
es: Kamba (Brasil)

en: Kamba (Kenya)
es: Kamba (Kenia)

en: Kambera
es: Gambera

en: Kango (Bas-Uélé District)
es: Kango (distrito Bas-Uélé)

en: Kango (Tshopo District)
es: Kango (distrito Tshopo)

en: Kaningdon-Nindem
es: Kaningdon-nindem

en: Kanjobal; Western
es: Kanjobal occidental

en: Kankanay; Northern
es: Kankanay septentrional

en: Kannada
es: Canarés

en: Kanum; Bädi
es: Kanum bädi

en: Kanum; Ngkâlmpw
es: Kanum ngkâlmpw

en: Kanuri; Bilma
es: Kanuri bilma

en: Kanuri; Central
es: Kanuri central

en: Kanuri; Manga
es: Kanuri manga

en: Kara (Central African Republic)
es: Kara (República Centroafricana)

en: Kara (Korea)
es: Kara (Corea)

en: Kara (Papua New Guinea)
es: Kara (Papúa Nueva Guinea)

en: Kara-Kalpak
es: Karakalpako

en: Karaboro; Eastern
es: Karaboro oriental

en: Karaboro; Western
es: Karaboro occidental

en: Karachay-Balkar
es: Karachayo-bálkaro

en: Karbi; Amri
es: Amri karbi

en: Kare (Central African Republic)
es: Kare (República Centroafricana)

en: Kare (Papua New Guinea)
es: Kare (Papúa Nueva Guinea)

en: Karelian
es: Carelio

en: Karen; Bwe
es: Karen bwe

en: Karen; Geko
es: Karen geko

en: Karen; Pa'o
es: Karen pa'o

en: Karen; Phrae Pwo
es: Karen phrae pwo

en: Karen; Pwo Eastern
es: Karen pwo oriental

en: Karen; Pwo Northern
es: Karen pwo septentrional

en: Karen; Pwo Western
es: Karen pwo occidental

en: Karipuna
es: Karipúna

en: Karirí-Xocó
es: Karirí-xocó

en: Karitiâna
es: Karitiana

en: Karkar-Yuri
es: Karkar-yuri

en: Karo (Brazil)
es: Karo (Brasil)

en: Karo (Ethiopia)
es: Karo (Etiopía)

en: Karon Dori
es: Karon dori

en: Kashmiri
es: Cachemir

en: Kashubian
es: Casubio

en: Katu; Eastern
es: Katu oriental

en: Katu; Western
es: Katu occidental

en: Katukína; Panoan
es: Katukína panoan

en: Kayah; Eastern
es: Kayah oriental

en: Kayah; Western
es: Kayah occidental

en: Kayan; Busang
es: Kayan busang

en: Kayan; Kayan River
es: Kayan; río Kayan

en: Kazakh
es: Kazajo

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
es: Kela (República Democrática del Congo)

en: Kela (Papua New Guinea)
es: Kela (Papúa Nueva Guinea)

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
es: Kele (República Democrática del Congo)

en: Kele (Papua New Guinea)
es: Kele (Papúa Nueva Guinea)

en: Kentish Sign Language; Old
es: Lengua de signos antigua de Kent

en: Kenuzi-Dongola
es: Nubi

en: Kenyan Sign Language
es: Lengua de signos keniana

en: Keres; Eastern
es: Keres oriental

en: Keres; Western
es: Keres occidental

en: Kewa; East
es: Kewa oriental

en: Kewa; West
es: Kewa occidental

en: Keyword
es: Palabra clave

en: Khakas
es: Jakasio

en: Khalaj; Turkic
es: Khalaj túrquico

en: Kham; Eastern Parbate
es: Kham parbate oriental

en: Kham; Gamale
es: Kham gamale

en: Kham; Sheshi
es: Kham sheshi

en: Kham; Western Parbate
es: Kham parbate occidental

en: Khanty
es: Janty

en: Khmer; Central
es: Jemer central

en: Khmer; Northern
es: Jemer septentrional

en: Khorasani Turkish
es: Turco jorasaní

en: Khotanese
es: Khotanés

en: Khua
es: Cua

en: Kinabatangan; Upper
es: Kinabatangan superior

en: Kinaray-A
es: Kinaray-a

en: Kindle E-Mail
es: Correo del Kindle

en: Kinnauri; Chitkuli
es: Kinnaurí chitkuli

en: Kinnauri; Harijan
es: Kinnauri harijan

en: Kir-Balar
es: Kir-balar

en: Kirghiz
es: Kirguís

en: Kirmanjki (individual language)
es: Kirmanjki (idioma individual)

en: Kisi; Southern
es: Kisi meridional

en: Kissi; Northern
es: Kissi septentrional

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
es: Kituba (República Democrática del Congo)

en: Kiwai; Northeast
es: Kiwai noroccidental

en: Kiwai; Southern
es: Kiwai meridional

en: Klamath-Modoc
es: Klamath-modoc

en: Koiali; Mountain
es: Koiali de montaña

en: Koiari; Grass
es: Koiari de hierba

en: Kol (Cameroon)
es: Kol (Camerún)

en: Kol (Papua New Guinea)
es: Kol (Papúa Nueva Guinea)

en: Kolami; Northwestern
es: Kolami noroccidental

en: Kolami; Southeastern
es: Kolami sudoriental

en: Koli; Kachi
es: Koli kachi

en: Koli; Parkari
es: Koli parkari

en: Koli; Wadiyara
es: Koli wadiyara

en: Kom (Cameroon)
es: Kom (Camerún)

en: Komi-Permyak
es: Komi-permyak

en: Komi-Zyrian
es: Komi-zyrian

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
es: Komo (República Democrática del Congo)

en: Komo (Sudan)
es: Komo (Sudán)

en: Kon Keu
es: Kon keu

en: Konda-Dora
es: Konda-dora

en: Kongo
es: Kikongo

en: Konjo; Coastal
es: Konjo costero

en: Konjo; Highland
es: Konjo de las tierras altas

en: Konkani (individual language)
es: Konkaní (idioma individual)

en: Konkani (macrolanguage)
es: Konkaní (macrolengua)

en: Konkani; Goan
es: konkaní de Goa

en: Kono (Sierra Leone)
es: Kono (Sierra Leona)

en: Konso
es: Konongo

en: Koongo
es: Kikongo

en: Korafe-Yegha
es: Korafe-yegha

en: Koraga; Korra
es: Koraga korra

en: Korean
es: Coreano

en: Korean Sign Language
es: Lengua de signos coreana

en: Korean; Middle (10th-16th cent.)
es: Coreano medio (s. X-XVI)

en: Korean; Old (3rd-9th cent.)
es: Coreano antiguo (s. III-IX)

en: Koro (Côte d'Ivoire)
es: Koro (Costa de Marfil)

en: Koro (Papua New Guinea)
es: Koro (Papúa Nueva Guinea)

en: Korupun-Sela
es: Korupun-sela

en: Kosraean
es: Kosraeano

en: Kota (Gabon)
es: Kota (Gabón)

en: Kota Marudu Talantang
es: Talantang de Kota Marudu

en: Kota Marudu Tinagas
es: Tinagas de Kota Marudu

en: Koy Sanjaq Surat
es: Koy sanjaq surat

en: Kpelle; Guinea
es: Kpelle de Guinea

en: Kpelle; Liberia
es: Kpelle de Liberia

en: Krahn; Eastern
es: Krahn oriental

en: Krahn; Western
es: Krahn occidental

en: Krevinian
es: Kreviniano

en: Kriol English; Belize
es: Inglés criollo beliceño

en: Kru'ng 2
es: Kru'ng

en: Kudu-Camo
es: Kudu-camo

en: Kuikúro-Kalapálo
es: Kuikuro-kalapalo

en: Kuku-Yalanji
es: Kuku-yalanji

en: Kuman (Russia)
es: Kuman (Rusia)

en: Kumarbhag Paharia
es: Kumarbhag paharia

en: Kumyk
es: Cumuco

en: Kuna; Border
es: Kuna; Límite

en: Kuna; San Blas
es: Kuna de San Blas

en: Kung-Ekoka
es: Kung-ekoka

en: Kuni-Boazi
es: Kuni-boazi

en: Kurdish
es: Curdo

en: Kurdish; Central
es: Curdo central

en: Kurdish; Northern
es: Curdo septentrional

en: Kurdish; Southern
es: Curdo meridional

en: Kurumba; Kannada
es: Kurumba canarés

en: Kurux; Nepali
es: Kurux; Nepalés

en: Kuskokwim; Upper
es: Kuskokwim; Superior

en: Kuuku-Ya'u
es: Kuuku-ya'u

en: Lachi; White
es: Lachi; Blanco

en: Laeko-Libuat
es: Laeko-libuat

en: Laha (Viet Nam)
es: Laha (Vietnam)

en: Lala-Bisa
es: Lala-bisa

en: Lala-Roba
es: Lala-roba

en: Lalo; Dongshanba
es: Lalo dongshanba

en: Lalo; Xishanba
es: Lalo xishanba

en: Lalu; Eastern
es: Lalu oriental

en: Lalu; Western
es: Lalu occidental

en: Lama (Myanmar)
es: Lama (Birmania)

en: Lamja-Dengsa-Tola
es: Lamja-dengsa-tola

en: Lampung Nyo
es: Lampung nyo

en: Lamu-Lamu
es: Lamu-lamu

en: Lango (Sudan)
es: Lango (Sudán)

en: Language
es: Lenguaje

en: Language: %(name)s
es: Lenguaje: %(name)s

en: Languages
es: Lenguaje

en: Langue des signes de Belgique Francophone
es: La lengua de signos de habla francesa de Bélgica

en: Lao
es: Laosiano

en: Laomian
es: Bisu

en: Laos Sign Language
es: Lengua de signos laosiana

en: Larike-Wakasihu
es: Larike-wakasihu

en: Latgalian
es: Latgaliano

en: Latin
es: Latín

en: Latvian
es: Letón

en: Latvian Sign Language
es: Lengua de signos letona

en: Latvian; Standard
es: Letón estándar

en: Laurentian
es: Laurentiano

en: Lavatbura-Lamusong
es: Lavatbura-lamusong

en: Lawa; Eastern
es: Lawa oriental

en: Lawa; Western
es: Lawa occidental

en: Lega-Mwenga
es: Lega mwenga

en: Lega-Shabunda
es: Lega shabunda

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
es: Lele (República Democrática del Congo)

en: Lele (Papua New Guinea)
es: Lele (Papúa Nueva Guinea)

en: Lembata; South
es: Lembata meridional

en: Lembata; West
es: Lembata; Oeste

en: Lemnian
es: Lemnio

en: Lesing-Gelimi
es: Lesing-gelimi

en: Leti (Cameroon)
es: Leti (Camerún)

en: Lezghian
es: Lezguino

en: Liburnian
es: Liburnio

en: Libyan Sign Language
es: Lengua de signos libia

en: Ligurian
es: Ligur

en: Ligurian (Ancient)
es: Antiguo ligur

en: Limba; East
es: Limba; Este

en: Limba; West-Central
es: Limba centrooccidental

en: Linear A
es: Lineal A

en: Lingua Franca
es: Sabir

en: Linked libraries
es: Librerias vinculadas

en: Lisabata-Nuniali
es: Lisabata-nuniali

en: Lishanid Noshan
es: Lishanid noshan

en: Lithuanian
es: Lituano

en: Lithuanian Sign Language
es: Lengua de signos lituana

en: Lo-Toga
es: Lo-toga

en: Loading...
es: Cargando...

en: Location of Calibre database
es: Ubicación de la base de datos Calibre

en: Log Level
es: Nivel de registro

en: Login
es: Inicio de Sesion

en: Logout
es: Cerrar sesión

en: Lohar; Gade
es: Lohar gade

en: Lolopo; Southern
es: Lolopo meridional

en: Loma (Côte d'Ivoire)
es: Loma (Costa de Marfil)

en: Lombard
es: Lombardo

en: Lomwe; Malawi
es: Lomwe de Malaui

en: Lorung; Northern
es: Lorung septentrional

en: Lorung; Southern
es: Lorung meridional

en: Luba-Katanga
es: Kiluba

en: Luba-Lulua
es: Chiluba

en: Ludian
es: Lúdico

en: Luiseno
es: Luiseño

en: Lule Sami
es: Sami de Lule

en: Lumba-Yakkha
es: Lumba-yakkha

en: Luo (Cameroon)
es: Luo (Camerún)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
es: Luo (Kenia y Tanzania)

en: Luri; Northern
es: Luri septentrional

en: Luri; Southern
es: Luri meridional

en: Lushai
es: Mizo

en: Lusitanian
es: Lusitano

en: Luwian; Cuneiform
es: Luvita cuneiforme

en: Luwian; Hieroglyphic
es: Luvita jeroglífico

en: Luxembourgish
es: Luxemburgués

en: Lycian
es: Licio

en: Lydian
es: Lidio

en: Lyons Sign Language
es: Lengua de signos de Lyons

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
es: Ma (República Democrática del Congo)

en: Ma (Papua New Guinea)
es: Ma (Papúa Nueva Guinea)

en: Ma'di
es: Madi

en: Ma'di; Southern
es: Ma'di meridional

en: Macanese
es: Macaense

en: Macedonian
es: Macedonio

en: Macedonian; Ancient
es: Macedonio antiguo

en: Mada (Cameroon)
es: Mada (Camerún)

en: Madagascar Sign Language
es: Lengua de signos malgache

en: Madurese
es: Madurés

en: Maewo; Central
es: Maewo central

en: Magar; Eastern
es: Magar oriental

en: Magar; Western
es: Magar occidental

en: Mai Brat
es: Mai brat

en: Maidu; Northeast
es: Maidu; Nordeste

en: Maidu; Northwest
es: Maidu; Noroeste

en: Maidu; Valley
es: Maidu; Valle

en: Mail settings updated
es: Parámetros de correo actualizados

en: Mainstream Kenyah
es: Kenyah principal

en: Maiwa (Papua New Guinea)
es: Maiwa (Papúa Nueva Guinea)

en: Makasar
es: Macasar

en: Makian; East
es: Makian; Este

en: Makian; West
es: Makian; Oeste

en: Mala (Papua New Guinea)
es: Mala (Papúa Nueva Guinea)

en: Malagasy
es: Malgache

en: Malagasy; Bara
es: Malgache bara

en: Malagasy; Masikoro
es: Malgache masikoro

en: Malagasy; Northern Betsimisaraka
es: Malgache betsimisaraka septentrional

en: Malagasy; Plateau
es: Malgache merina

en: Malagasy; Sakalava
es: Malgache sakalava

en: Malagasy; Southern Betsimisaraka
es: Malgache betsimisaraka meridional

en: Malagasy; Tandroy-Mahafaly
es: Malgache tandroy-mahafaly

en: Malagasy; Tankarana
es: Malgache tankarana

en: Malagasy; Tanosy
es: Malgache tanosy

en: Malagasy; Tesaka
es: Malgache tesaka

en: Malagasy; Tsimihety
es: Malgache tsimihety

en: Malasar; Mala
es: Mala malasar

en: Malay (individual language)
es: Malayo (idioma individual)

en: Malay (macrolanguage)
es: Malayo (macrolengua)

en: Malay; Ambonese
es: Malayo ambonés

en: Malay; Baba
es: Malayo baba

en: Malay; Bacanese
es: Malayo bacanés

en: Malay; Balinese
es: Malayo balinés

en: Malay; Banda
es: Malayo de Banda

en: Malay; Berau
es: Malayo berau

en: Malay; Bukit
es: Malayo de Bukit

en: Malay; Central
es: Malayo central

en: Malay; Cocos Islands
es: Malayo de las Islas Cocos

en: Malay; Jambi
es: Malayo de Jambi

en: Malay; Kedah
es: Malayo de Kedah

en: Malay; Kota Bangun Kutai
es: Malayo kutai de Kota Bangun

en: Malay; Kupang
es: Malayo de Kupang

en: Malay; Larantuka
es: Malayo de Larantuka

en: Malay; Makassar
es: Malayo de Macasar

en: Malay; Manado
es: Malayo de Manado

en: Malay; North Moluccan
es: Malayo de las Molucas septentrional

en: Malay; Papuan
es: Malayo papú

en: Malay; Pattani
es: Malayo de Pattani

en: Malay; Sabah
es: Malayo de Sabah

en: Malay; Standard
es: Malayo estándar

en: Malay; Tenggarong Kutai
es: Malayo kutai de Tenggarong

en: Malaynon
es: Malaynón

en: Malayo
es: Damana

en: Malaysian Sign Language
es: Lengua de signos malasia

en: Male (Ethiopia)
es: Male (Etiopía)

en: Male (Papua New Guinea)
es: Male (Papúa Nueva Guinea)

en: Maltese
es: Maltés

en: Maltese Sign Language
es: Lengua de signos maltesa

en: Maléku Jaíka
es: Maléku jaíka

en: Mambila; Cameroon
es: Mambila; Camerún

en: Manchu
es: Manchú

en: Mandaic
es: Mandeo

en: Mandaic; Classical
es: Mandaic; Clásico

en: Mandobo Atas
es: Mandobo atas

en: Mandobo Bawah
es: Mandobo bawah

en: Manduri; Baga
es: Baga manduri

en: Maninka; Forest
es: Maninka; Bosque

en: Maninkakan; Eastern
es: Maninkakan oriental

en: Maninkakan; Western
es: Maninkakan occidental

en: Manipuri
es: Meitei

en: Manipuri; Old
es: Meitei antiguo

en: Manna-Dora
es: Telugú

en: Manobo; Ata
es: Ata manobo

en: Manobo; Western Bukidnon
es: Manobo; Bukidnon occidental

en: Manx
es: Manés

en: Maori
es: Maorí

en: Maori; Cook Islands
es: Maorí; Islas Cook

en: Marathi
es: Maratí

en: Marathi; Old
es: Maratí antiguo

en: Marghi Central
es: Margui central

en: Marghi South
es: Marghi meridional

en: Mari (East Sepik Province)
es: Mari (provincia East Sepik)

en: Mari (Madang Province)
es: Mari (provincia Madang)

en: Mari (Russia)
es: Mari (Rusia)

en: Mari; Eastern
es: Mari oriental

en: Mari; Western
es: Mari occidental

en: Maria (Papua New Guinea)
es: Maria (Papúa Nueva Guinea)

en: Maria; Dandami
es: Maria dandami

en: Marind; Bian
es: Marind bian

en: Maritime Sign Language
es: Lengua de signos marítima

en: Marquesan; North
es: Marquesano septentrional

en: Marquesan; South
es: Marquesano meridional

en: Marrucinian
es: Marrucino

en: Marshallese
es: Marshalés

en: Marsian
es: Marso

en: Martha's Vineyard Sign Language
es: Lengua de signos de Martha's Vineyard

en: Marti Ke
es: Marti ke

en: Marwari (Pakistan)
es: Marwari (Pakistán)

en: Masela; Central
es: Masela central

en: Masela; East
es: Masela; Oriental

en: Masela; West
es: Masela; Oriental

en: Mashco Piro
es: Mashco piro

en: Maskoy Pidgin
es: Lengua franca mascoyana

en: Mator-Taygi-Karagas
es: Mator-taygi-karagas

en: Mauritian Sign Language
es: Lengua de signos mauritana

en: Maya; Yucatec
es: Maya yucateco

en: Mayan; Epigraphic
es: Maya epigráfico

en: Mazahua; Central
es: Mazahua central

en: Mazatec; Ayautla
es: Mazateco; Ayautla

en: Mazatec; Chiquihuitlán
es: Mazateco; Chiquihuitlán

en: Mazatec; Huautla
es: Mazateco; Huautla

en: Mazatec; Ixcatlán
es: Mazateco; Ixcatlán

en: Mazatec; Jalapa De Díaz
es: Mazateco; Jalapa de Díaz

en: Mazatec; Mazatlán
es: Mazateco; Mazatlán

en: Mazatec; Soyaltepec
es: Mazateco; Soyaltepec

en: Mbariman-Gudhinma
es: Mbariman-gudhinma

en: Mbembe; Cross River
es: Mbembe; Río cruzado

en: Mbo (Cameroon)
es: Mbo (Camerún)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
es: Mbo (República Democrática del Congo)

en: Median
es: Medo

en: Melanau; Central
es: Melanau central

en: Melanau; Daro-Matu
es: Melanau de Daro-Matu

en: Melanau; Kanowit-Tanjong
es: Melanau kanowit-tanjong

en: Mende (Papua New Guinea)
es: Mende (Papúa Nueva Guinea)

en: Mende (Sierra Leone)
es: Mende (Sierra Leona)

en: Meohang; Eastern
es: Meohang oriental

en: Meohang; Western
es: Meohang occidental

en: Meroitic
es: Meroítico

en: Mexican Sign Language
es: Lengua de signos mexicana

en: Miami
es: Miami-illinois

en: Miao; Central Huishui
es: Miao de Huishui central

en: Miao; Central Mashan
es: Miao de Mashan central

en: Miao; Chuanqiandian Cluster
es: Miao chuanqiandianés

en: Miao; Eastern Huishui
es: Miao de Huishui oriental

en: Miao; Eastern Qiandong
es: Miao de Qiandong oriental

en: Miao; Eastern Xiangxi
es: Miao de Xiangxi oriental

en: Miao; Horned
es: Miao blanco

en: Miao; Large Flowery
es: Gran miao florido

en: Miao; Luopohe
es: Miao del río Luobo

en: Miao; Northern Guiyang
es: Miao de Guiyang septentrional

en: Miao; Northern Huishui
es: Miao de Huishui septentrional

en: Miao; Northern Mashan
es: Miao de Mashan septentrional

en: Miao; Northern Qiandong
es: Miao de Qiandong septentrional

en: Miao; Sinicized
es: Miao sinizado

en: Miao; Small Flowery
es: Pequeño miao florido

en: Miao; Southern Guiyang
es: Miao de Guiyang meridional

en: Miao; Southern Mashan
es: Miao de Mashan meridional

en: Miao; Southern Qiandong
es: Miao de Qiandong meridional

en: Miao; Southwestern Huishui
es: Miao de Huishui sudoccidental

en: Miao; Western Mashan
es: Miao de Mashan occidental

en: Miao; Western Xiangxi
es: Miao de Xiangxi occidental

en: Mien; Biao-Jiao
es: Mien biao-jiao

en: Mien; Iu
es: Iu mien

en: Milyan
es: Milio

en: Mina (Cameroon)
es: Mina (Camerún)

en: Minaean
es: Mineo

en: Mingrelian
es: Megreliano

en: Mirandese
es: Mirandés

en: Miwok; Bay
es: Miwok de la bahía

en: Miwok; Central Sierra
es: Miwok de la siierra central

en: Miwok; Coast
es: Miwok de la costa

en: Miwok; Lake
es: Miwok del lago

en: Miwok; Northern Sierra
es: Miwok de la sierra septentrional

en: Miwok; Plains
es: Miwok de las llanuras

en: Miwok; Southern Sierra
es: Miwok de la sierra meridional

en: Mixe; Isthmus
es: Mixe; Istmo

en: Mixe; North Central
es: Mixe centroseptentrional

en: Mixtec; Alacatlatzala
es: Mixteco de Alacatlatzala

en: Mixtec; Alcozauca
es: Mixteco de Alcozauca

en: Mixtec; Amoltepec
es: Mixteco de Amoltepec

en: Mixtec; Apasco-Apoala
es: Mixteco de Apasco-Apoala

en: Mixtec; Atatláhuca
es: Mixteco de Atatlahuca

en: Mixtec; Ayutla
es: Mixteco de Ayutla

en: Mixtec; Cacaloxtepec
es: Mixteco de Cacaloxtepec

en: Mixtec; Chayuco
es: Mixteco de Chayuco

en: Mixtec; Chazumba
es: Mixteco de Chazumba

en: Mixtec; Chigmecatitlán
es: Mixteco de Chigmecaticlán

en: Mixtec; Coatzospan
es: Mixteco de Coatzospan

en: Mixtec; Cuyamecalco
es: Mixteco de Cuyamecalco

en: Mixtec; Diuxi-Tilantongo
es: Mixteco de Diuxi-Tilatongo

en: Mixtec; Huitepec
es: Mixteco de Huitepec

en: Mixtec; Itundujia
es: Mixteco de Itundujia

en: Mixtec; Ixtayutla
es: Mixteco de Ixtayutla

en: Mixtec; Jamiltepec
es: Mixteco de Jamiltepec

en: Mixtec; Juxtlahuaca
es: Mixteco de Juxtlahuaca

en: Mixtec; Magdalena Peñasco
es: Mixteco de Magdalena Peñasco

en: Mixtec; Metlatónoc
es: Mixteco de Metlatónoc

en: Mixtec; Mitlatongo
es: Mixteco de Mitlatongo

en: Mixtec; Mixtepec
es: Mixteco de Mixtepec

en: Mixtec; Northern Tlaxiaco
es: Mixteco de Tlaxiaco septentrional

en: Mixtec; Northwest Oaxaca
es: Mixteco de Oaxaca noroccidental

en: Mixtec; Ocotepec
es: Mixteco de Ocotepec

en: Mixtec; Peñoles
es: Mixteco de Peñoles

en: Mixtec; Pinotepa Nacional
es: Mixteco de Pinotepa Nacional

en: Mixtec; San Juan Colorado
es: Mixteco de San Juan Colorado

en: Mixtec; San Juan Teita
es: Mixteco de San Juan Teita

en: Mixtec; San Miguel El Grande
es: Mixteco de San Miguel El Grande

en: Mixtec; San Miguel Piedras
es: Mixteco de San Miguel Piedras

en: Mixtec; Santa Lucía Monteverde
es: Mixteco de Santa Lucía Monteverde

en: Mixtec; Santa María Zacatepec
es: Mixteco de Santa María Zacatepec

en: Mixtec; Silacayoapan
es: Mixteco de Silacayoapan

en: Mixtec; Sindihui
es: Mixteco de Sindihui

en: Mixtec; Sinicahua
es: Mixteco de Sinicahua

en: Mixtec; Southeastern Nochixtlán
es: Mixteco de Nochixtlán sudoriental

en: Mixtec; Southern Puebla
es: Mixteco de Puebla meridional

en: Mixtec; Southwestern Tlaxiaco
es: Mixteco de Tlaxiaco sudoccidental

en: Mixtec; Soyaltepec
es: Mixteco de Soyaltepec

en: Mixtec; Tacahua
es: Mixteco de Tacahua

en: Mixtec; Tamazola
es: Mixteco de Tamazola

en: Mixtec; Tezoatlán
es: Mixteco de Tezoatlán

en: Mixtec; Tidaá
es: Mixteco de Tidaá

en: Mixtec; Tijaltepec
es: Mixteco de Tijaltepec

en: Mixtec; Tlazoyaltepec
es: Mixteco de Tlazoyaltepec

en: Mixtec; Tututepec
es: Mixteco de Tututepec

en: Mixtec; Western Juxtlahuaca
es: Mixteco de Juxtlahuaca occidental

en: Mixtec; Yoloxochitl
es: Mixteco de Yoloxochitl

en: Mixtec; Yosondúa
es: Mixteco de Yosondúa

en: Mixtec; Yucuañe
es: Mixteco de Yucuañe

en: Mixtec; Yutanduchi
es: Mixteco de Yutanduchi

en: Mnong; Central
es: Mnong central

en: Mnong; Eastern
es: Mnong oriental

en: Mnong; Southern
es: Mnong meridional

en: Moabite
es: Moabita

en: Mobilian
es: Mobilano

en: Moere
es: Serer

en: Mofu; North
es: Mofu septentrional

en: Mokilese
es: Mokilés

en: Moldova Sign Language
es: Lengua de signos moldava

en: Mon; Old
es: Mon antiguo

en: Monastic Sign Language
es: Lengua de signos monástica

en: Mongolian
es: Mongol

en: Mongolian Sign Language
es: Lengua de signos mongola

en: Mongolian; Classical
es: Mongol clásico

en: Mongolian; Halh
es: Mongol halh

en: Mongolian; Middle
es: Mongol medio

en: Mongolian; Peripheral
es: Mongol; Periférico

en: Mono (Cameroon)
es: Mono (Camerún)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
es: Mono (República Democrática del Congo)

en: Mono (Solomon Islands)
es: Mono (Islas Salomón)

en: Mono (USA)
es: Mono (EE. UU.)

en: Monpa; Kalaktang
es: Monpa kalaktang

en: Mor (Bomberai Peninsula)
es: Mor (península Bomberai)

en: Mor (Mor Islands)
es: Mor (islas Mor)

en: Moroccan Sign Language
es: Lengua de signos marroquí

en: Mortlockese
es: Mortloqués

en: Mozambican Sign Language
es: Lengua de signos mozambiqueña

en: Muji; Northern
es: Muji septentrional

en: Muji; Qila
es: Muji qila

en: Muji; Southern
es: Muji meridional

en: Multiple languages
es: Idiomas múltiples

en: Muria; Eastern
es: Muria oriental

en: Muria; Far Western
es: Muria extremooccidental

en: Muria; Western
es: Muria occidental

en: Murik (Malaysia)
es: Murik (Malasia)

en: Murik (Papua New Guinea)
es: Murik (Papúa Nueva Guinea)

en: Muyu; North
es: Muyu septentrional

en: Muyu; South
es: Muyu meridional

en: Mwera (Nyasa)
es: Mwera (Tanzania)

en: Mysian
es: Misiano

en: Mískito
es: Misquito

en: N'Ko
es: N'ko

en: Nadruvian
es: Nadruviano

en: Naga Pidgin
es: Nagamés

en: Naga; Angami
es: Naga angami

en: Naga; Ao
es: Naga ao

en: Naga; Chang
es: Naga chang

en: Naga; Chokri
es: Naga chokri

en: Naga; Chothe
es: Naga chothe

en: Naga; Inpui
es: Naga inpui

en: Naga; Kharam
es: Naga kharam

en: Naga; Khezha
es: Naga khezha

en: Naga; Khiamniungan
es: Naga khiamniungan

en: Naga; Khoibu
es: Naga khoibu

en: Naga; Konyak
es: Naga konyak

en: Naga; Leinong
es: Naga leinong

en: Naga; Liangmai
es: Naga liangmai

en: Naga; Long Phuri
es: Naga long phuri

en: Naga; Lotha
es: Naga lotha

en: Naga; Makuri
es: Naga makuri

en: Naga; Makyan
es: Naga makyan

en: Naga; Mao
es: Naga mao

en: Naga; Maram
es: Naga maram

en: Naga; Maring
es: Naga maring

en: Naga; Monsang
es: Naga monsang

en: Naga; Moyon
es: Naga moyon

en: Naga; Mzieme
es: Naga mzieme

en: Naga; Nocte
es: Naga nocte

en: Naga; Northern Rengma
es: Naga rengma nororiental

en: Naga; Para
es: Naga para

en: Naga; Phom
es: Naga phom

en: Naga; Pochuri
es: Naga pochuri

en: Naga; Poumei
es: Naga poumei

en: Naga; Puimei
es: Naga puimei

en: Naga; Purum
es: Naga purum

en: Naga; Rongmei
es: Naga rongmei

en: Naga; Sangtam
es: Naga sangtam

en: Naga; Southern Rengma
es: Naga rengma sudoriental

en: Naga; Sumi
es: Naga sumi

en: Naga; Tangkhul
es: Naga tangkhul

en: Naga; Tarao
es: Naga tarao

en: Naga; Tase
es: Naga tase

en: Naga; Thangal
es: Naga thangal

en: Naga; Tutsa
es: Naga tutsa

en: Naga; Wancho
es: Naga wancho

en: Naga; Yimchungru
es: Naga yimchungru

en: Naga; Zeme
es: Naga zeme

en: Nago; Northern
es: Nago septentrional

en: Nago; Southern
es: Nago meridional

en: Nahuatl; Central
es: Náhuatl central

en: Nahuatl; Central Huasteca
es: Náhuatl de la Huasteca central

en: Nahuatl; Central Puebla
es: Náhuatl de Puebla central

en: Nahuatl; Classical
es: Náhuatl clásico

en: Nahuatl; Coatepec
es: Náhuatl de Coatepec

en: Nahuatl; Durango
es: Náhuatl de Durango

en: Nahuatl; Eastern Huasteca
es: Náhuatl del este de la Huasteca

en: Nahuatl; Guerrero
es: Náhuatl de Guererro

en: Nahuatl; Highland Puebla
es: Náhuatl de la sierra de Puebla

en: Nahuatl; Huaxcaleca
es: Náhualt de Chichiquila

en: Nahuatl; Isthmus-Cosoleacaque
es: Náhuatl del istmo-Cosoleacaque

en: Nahuatl; Isthmus-Mecayapan
es: Náhuatl del istmo-Mecayapán

en: Nahuatl; Isthmus-Pajapan
es: Náhuatl del istmo-Cosoleacaque

en: Nahuatl; Michoacán
es: Náhuatl de Michoacán

en: Nahuatl; Morelos
es: Náhuatl de Morelos

en: Nahuatl; Northern Oaxaca
es: Náhuatl del norte de Oaxaca

en: Nahuatl; Northern Puebla
es: Náhuatl del norte de Puebla

en: Nahuatl; Ometepec
es: Náhuatl de Ometepec

en: Nahuatl; Orizaba
es: Náhuatl de Orizaba

en: Nahuatl; Santa María La Alta
es: Náhuatl de Santa María la Alta

en: Nahuatl; Sierra Negra
es: Náhuatl de Sierra Negra

en: Nahuatl; Southeastern Puebla
es: Náhuatl del sudeste de Puebla

en: Nahuatl; Tabasco
es: Náhuatl de Tabasco

en: Nahuatl; Temascaltepec
es: Náhuatl de Temascaltepec

en: Nahuatl; Tetelcingo
es: Náhuatl de Tetelcingo

en: Nahuatl; Tlamacazapa
es: Náhuatl de Tlamacazapa

en: Nahuatl; Western Huasteca
es: Náhuatl del oeste de la Huasteca

en: Nahuatl; Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla
es: Náhuatl de Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla

en: Nama (Papua New Guinea)
es: Nama (Papúa Nueva Guinea)

en: Nambas; Big
es: Nambas; Gran

en: Nambikuára; Southern
es: Nambikuára meridional

en: Namibian Sign Language
es: Lengua de signos namibia

en: Namosi-Naitasiri-Serua
es: Namosi-naitasiri-serua

en: Nanubae
es: Nanubio

en: Nasu; Wumeng
es: Nasu wumeng

en: Nauru
es: Nauruano

en: Ndebele; North
es: Ndebele septentrional

en: Ndebele; South
es: Ndebele meridional

en: Ndyuka-Trio Pidgin
es: Lengua franca ndyuka-tiriyó

en: Neapolitan
es: Napolitano

en: Negeri Sembilan Malay
es: Malayo negeri sembilan

en: Neo-Aramaic; Assyrian
es: Arameo moderno asirio

en: Neo-Aramaic; Barzani Jewish
es: Arameo moderno judeo-barzaní

en: Neo-Aramaic; Bohtan
es: Arameo moderno de Bohtan

en: Neo-Aramaic; Chaldean
es: Arameo moderno caldeo

en: Neo-Aramaic; Western
es: Arameo moderno occidental

en: Nepalese Sign Language
es: Lengua de signos nepalí

en: Nepali
es: Nepalí

en: New Books
es: Nuevos libros

en: New Zealand Sign Language
es: Lengua de signos neozelandesa

en: Newar; Middle
es: Newarí medio

en: Newari; Old
es: Newarí antiguo

en: Newest commit timestamp
es: Marca temporal del commit más reciente

en: Next
es: Siguiente

en: Nga La
es: Nga la

en: Ngad'a; Eastern
es: Ngad'a oriental

en: Ngando (Central African Republic)
es: Ngando (República Centroafricana)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
es: Ngando (República Democrática del Congo)

en: Ngatik Men's Creole
es: Ngatik Creol masculino

en: Ngbandi; Northern
es: Ngbandi septentrional

en: Ngbandi; Southern
es: Ngbandi meridional

en: Ngombe (Central African Republic)
es: Ngombe (República Centroafricana)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
es: Ngombe (República Democrática del Congo)

en: Nicaraguan Sign Language
es: Lengua de signos nicaragüense

en: Nicobarese; Car
es: Nicobarés de Car

en: Nicobarese; Central
es: Nicobarés central

en: Nicobarese; Southern
es: Nicobarés meridional

en: Nigerian Sign Language
es: Lengua de signos nigeriana

en: Nisu; Eastern
es: Nisu oriental

en: Nisu; Northern
es: Nisu septentrional

en: Nisu; Southern
es: Nisu meridional

en: Nisu; Southwestern
es: Nisu sudoccidental

en: Niuean
es: Niuano

en: Nkem-Nkum
es: Nkem-nkum

en: No Result! Please try anonther keyword.
es: ¡Sin resultados! Por favor, pruebe otra palabra clave.

en: No Results for:
es: Sin resultados para:

en: No linguistic content
es: Sin contenido lingüístico

en: No. of random books to show
es: Número de libros aletorios a mostrar

en: Nogai
es: Nogayo

en: None
es: Ninguno

en: Norse; Old
es: Noruego antiguo

en: North Arabian; Ancient
es: Arabe antiguo septentrional

en: Norwegian
es: Noruego

en: Norwegian Bokmål
es: Noruego bokmål

en: Norwegian Nynorsk
es: Noruego nynorsk

en: Norwegian Sign Language
es: Lengua de signos noruega

en: Norwegian; Traveller
es: Nómada noruego

en: Nuaulu; North
es: Nuaulu septentrional

en: Nuaulu; South
es: Nuaulu meridional

en: Nubian; Old
es: Nubio antiguo

en: Nugunu (Cameroon)
es: Nugunu (Camerún)

en: Numidian
es: Númida

en: Nung (Viet Nam)
es: Nung (Vietnam)

en: Nuni; Northern
es: Nuni septentrional

en: Nuni; Southern
es: Nuni meridional

en: Nyala; East
es: Nyala; Este

en: Nyiha (Malawi)
es: Nyiha (Malaui)

en: Nyika (Malawi and Zambia)
es: Nyika (Malaui y Zambia)

en: Nzima
es: Nzema

en: Occitan (post 1500)
es: Occitano (posterior a 1500)

en: Ohlone; Northern
es: Ohlone septentrional

en: Ohlone; Southern
es: Ohlone meridional

en: Oirat; Written
es: Oirat; Escrito

en: Ojibwa; Central
es: Ojibwa central

en: Ojibwa; Eastern
es: Ojibwa oriental

en: Ojibwa; Northwestern
es: Ojibwa noroccidental

en: Ojibwa; Severn
es: Ojibwa de Severn

en: Ojibwa; Western
es: Ojibwa occidental

en: Okinawan; Central
es: Okinawense

en: Okpe (Northwestern Edo)
es: Okpe (Edo noroccidental)

en: Okpe (Southwestern Edo)
es: Okpe (Edo sudoccidental)

en: Olulumo-Ikom
es: Olulumo-ikom

en: One; Molmo
es: One molmo

en: One; Northern
es: One septentrional

en: One; Southern
es: One meridional

en: Onin Based Pidgin
es: Lengua franca basada en el onin

en: Oromo; Borana-Arsi-Guji
es: Oromo borana-arsi-guji

en: Oromo; Eastern
es: Oromo oriental

en: Oromo; West Central
es: Oromo centro-occidental

en: Ossetian
es: Osetio

en: Ossetic; Old
es: Osetio antiguo

en: Otomi; Eastern Highland
es: Otomi; región montañosa oriental

en: PDF.js viewer
es: Visor PDF.js

en: Paelignian
es: Peligno

en: Pahari; Kullu
es: Pahari de Kullu

en: Pahari; Mahasu
es: Pahari mahasu

en: Paiute; Northern
es: Paiute septentrional

en: Pakistan Sign Language
es: Lengua de signos pakistaní

en: Palauan
es: Palauano

en: Palawano; Brooke's Point
es: Palawano; Punta Brooke

en: Palawano; Central
es: Palawano central

en: Palawano; Southwest
es: Palawano; Sudeste

en: Pame; Central
es: Pame central

en: Pame; Northern
es: Pame septentrional

en: Pame; Southern
es: Pame meridional

en: Pampanga
es: Pampango

en: Pana (Central African Republic)
es: Pana (República Centroafricana)

en: Panamanian Sign Language
es: Lengua de signos panameña

en: Pangasinan
es: Pangasinense

en: Panjabi
es: Panyabí

en: Panjabi; Mirpur
es: Panyabí mirpur

en: Panjabi; Western
es: Panyabí occidental

en: Paraguayan Sign Language
es: Lengua de signos paraguaya

en: Parsi-Dari
es: Persa dari

en: Parthian
es: Parto

en: Pashayi; Northeast
es: Pashai nororiental

en: Pashayi; Northwest
es: Pashai noroccidental

en: Pashayi; Southeast
es: Pasai sudoriental

en: Pashayi; Southwest
es: Pashai sudoccidental

en: Pashto; Central
es: Pastún central

en: Pashto; Northern
es: Pastún septentrional

en: Pashto; Southern
es: Pastún meridional

en: Passwd
es: Clave

en: Password
es: Clave

en: Pele-Ata
es: Pele-ata

en: Penan; Eastern
es: Penan oriental

en: Penan; Western
es: Penan occidental

en: Penang Sign Language
es: Lengua de signos de Penang

en: Perform Update
es: Actualizar

en: Performing shutdown of server, please close window
es: Servidor en proceso de apagado. Por favor, cierre la ventana.

en: Persian
es: Persa

en: Persian Sign Language
es: Lengua de signos persa

en: Persian; Afghan
es: Persa afgano

en: Persian; Iranian
es: Persa iraní

en: Persian; Manichaean Middle
es: Persa medio maniqueo

en: Persian; Old (ca. 600-400 B.C.)
es: Persa antiguo (ca. 600-400 A. C.)

en: Peruvian Sign Language
es: Lengua de signos peruana

en: Philippine Sign Language
es: Lengua de signos filipina

en: Phoenician
es: Fenicio

en: Phowa; Ani
es: Phowa ani

en: Phowa; Hlepho
es: Phowa hlepho

en: Phowa; Labo
es: Phowa labo

en: Phrygian
es: Frigio

en: Picene; North
es: Piceno septentrional

en: Picene; South
es: Piceno meridional

en: Pictish
es: Picto

en: Pidgin English; Chinese
es: Lengua franca china inglesa

en: Pidgin; Cameroon
es: Lengua franca de Camerún

en: Pidgin; Nigerian
es: Lengua franca nigeriana

en: Pidgin; Timor
es: Lengua franca de Timor

en: Piemontese
es: Piamontés

en: Pingelapese
es: Pingelapés

en: Pisidian
es: Pisidio

en: Plains Indian Sign Language
es: Lengua de signos india de las llanuras

en: Please configure the SMTP mail settings first...
es: Configurar primero los parametros SMTP por favor...

en: Please configure your kindle email address first...
es: Configurar primero la dirección de correo Kindle por favor...

en: Please fill out all fields!
es: ¡Por favor completar todos los campos!

en: Please try a different search
es: Intente una busqueda diferente

en: Pohnpeian
es: Pohnpeiano

en: Polabian
es: Polabo

en: Polish
es: Polaco

en: Polish Sign Language
es: Lengua de signos polaca

en: Pomo; Central
es: Pomo central

en: Pomo; Eastern
es: Pomo oriental

en: Pomo; Northeastern
es: Pomo nororiental

en: Pomo; Northern
es: Pomo septentrional

en: Pomo; Southeastern
es: Pomo sudoriental

en: Pomo; Southern
es: Pomo meridional

en: Popoloca; San Luís Temalacayuca
es: Popoloca; San Luis Temalacayuca

en: Popoluca; Highland
es: Popoluca; región montañosa

en: Popti'
es: Jacalteco

en: Popular publications from this catalog based on Downloads.
es: Publicaciones mas populares para este catálogo basadas en las descargas.

en: Popular publications from this catalog based on Rating.
es: Publicaciones populares del catalogo basados en el puntaje.

en: Port
es: Puerto

en: Port Sandwich
es: Puerto Sandwich

en: Port Vato
es: Puerto Vato

en: Portuguese
es: Portugués

en: Portuguese Sign Language
es: Lengua de signos portuguesa

en: Profile updated
es: Perfil actualizado

en: Program library
es: Librerias del programa

en: Provençal; Old (to 1500)
es: Provenzal antiguo (hasta 1500)

en: Providencia Sign Language
es: Lengua de signos de Providencia

en: Prussian
es: Prusiano

en: Public Shelves
es: Estantes públicos

en: Public registration
es: Registro público

en: Publisher
es: Editor

en: Publishing date
es: Fecha de publicación

en: Puerto Rican Sign Language
es: Lengua de signos puertorriqueña

en: Puluwatese
es: Puluwatés

en: Pumi; Northern
es: Pumi septentrional

en: Pumi; Southern
es: Pumi meridional

en: Punic
es: Púnico

en: Purepecha; Western Highland
es: Purepecha; región montañosa occidental

en: Pushto
es: Pastún

en: Pyu (Myanmar)
es: Pyu (Birmania)

en: Qatabanian
es: Qatabanita

en: Qiang; Northern
es: Qiang septentrional

en: Qiang; Southern
es: Qiang meridional

en: Quebec Sign Language
es: Lengua de signos de Quebec

en: Quechua; Ambo-Pasco
es: Quechua de Ambo-Pasco

en: Quechua; Arequipa-La Unión
es: Quechua de Arequipa y La Unión

en: Quechua; Ayacucho
es: Quechua de Ayacucho

en: Quechua; Cajamarca
es: Quechua de Cajamarca

en: Quechua; Cajatambo North Lima
es: Quechua de Cajatambo-Lima septentrional

en: Quechua; Chachapoyas
es: Quechua de Chachapoyas

en: Quechua; Chilean
es: Quechua chileno

en: Quechua; Chincha
es: Quechua de Chincha

en: Quechua; Chiquián Ancash
es: Quechua de Áncash-Chiquián

en: Quechua; Classical
es: Quechua clásico

en: Quechua; Corongo Ancash
es: Quechua de Áncash-Corongo

en: Quechua; Cusco
es: Quechua de Cuzco

en: Quechua; Eastern Apurímac
es: Quechua de Apurímac oriental

en: Quechua; Huallaga Huánuco
es: Quechua de Huallaga Huánuco

en: Quechua; Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco
es: Quechua de Humalíes-Dos de Mayo Huánuco

en: Quechua; Huaylas Ancash
es: Quechua de Áncash-Huaylas

en: Quechua; Huaylla Wanca
es: Quechua huanca huaylla

en: Quechua; Jauja Wanca
es: Quechua huanca de Jauja

en: Quechua; Lambayeque
es: Quechua de Lambayeque

en: Quechua; Margos-Yarowilca-Lauricocha
es: Quechua de Margos-Yarowilca-Lauricocha

en: Quechua; Napo Lowland
es: Quechua

en: Quechua; North Bolivian
es: Quechua boliviano septentrional

en: Quechua; North Junín
es: Quechua de Junín septentrional

en: Quechua; Northern Conchucos Ancash
es: Quechua de Áncash-Conchucos septentrional

en: Quechua; Pacaraos
es: Quechua de Pacaraos

en: Quechua; Panao Huánuco
es: Quechua de Huánuco-Panao

en: Quechua; Puno
es: Quechua de Puno

en: Quechua; San Martín
es: Quechua de San Martín

en: Quechua; Santa Ana de Tusi Pasco
es: Quechua de Pasco-Santa Ana de Tusi

en: Quechua; Sihuas Ancash
es: Quechua de Áncash-Sihuas

en: Quechua; South Bolivian
es: Quechua boliviano meridional

en: Quechua; Southern Conchucos Ancash
es: Quechua de Áncash-Conchucos meridional

en: Quechua; Southern Pastaza
es: Quechua del Pastaza meridional

en: Quechua; Yanahuanca Pasco
es: Quechua de Yanahuanca pasco

en: Quechua; Yauyos
es: Quechua de Yauyos

en: Quichua; Calderón Highland
es: Quichua; Montaña Calderón

en: Quichua; Cañar Highland
es: Quichua; Montaña Cañar

en: Quichua; Chimborazo Highland
es: Quichua; Montaña Chimborazo

en: Quichua; Imbabura Highland
es: Quichua; Montaña Imbabura

en: Quichua; Loja Highland
es: Quichua; Montaña Loja

en: Quichua; Northern Pastaza
es: Quechua del Pastaza septentrional

en: Quichua; Salasaca Highland
es: Quichua; Montaña Salasaca

en: Quichua; Santiago del Estero
es: Quechua de Santiago del Estero

en: Quichua; Tena Lowland
es: Quichua; Montaña Tena

en: Rajasthani
es: Rajastaní

en: Rakhine
es: Kado

en: Random Books
es: Libros al azar

en: Rating
es: Puntaje

en: Read
es: Leer

en: Read Books
es: Libros leídos

en: Read a Book
es: Leer un libro

en: Read in browser
es: Ver en el navegador

en: Recent Downloads
es: Descargas Recientes

en: Reconnect to Calibre DB
es: Reconectar la BD Calibre

en: Reflow text when sidebars are open.
es: Redimensionar el texto cuando las barras laterales estan abiertas

en: Register
es: Registro

en: Register a new account
es: Registre una cuenta nueva

en: Regular expression for ignoring columns
es: Expresión regular para ignorar columnas

en: Regular expression for title sorting
es: Expresión regular para ordenar títulos

en: Remember me
es: Recordarme

en: Rennellese Sign Language
es: Lengua de signos de Rennell

en: Requesting update package
es: Solicitando paquete de actualización

en: Restart Calibre-web
es: Reinicial Calibre-web

en: Results for:
es: Resultados para:

en: Riang (Myanmar)
es: Riang (Birmania)

en: Roglai; Northern
es: Roglai septentrional

en: Roglai; Southern
es: Roglai meridional

en: Romani; Balkan
es: Romaní balcánico

en: Romani; Baltic
es: Romaní báltico

en: Romani; Carpathian
es: Romaní de los Cárpatos

en: Romani; Kalo Finnish
es: Romaní kalo finlandés

en: Romani; Welsh
es: Romaní galés

en: Romanian
es: Rumano

en: Romanian Sign Language
es: Lengua de signos rumana

en: Romanian; Istro
es: Rumano; Istro

en: Romanian; Macedo-
es: Rumano; Macedo-

en: Romanian; Megleno
es: Rumano; Megleno

en: Romano-Greek
es: Romano-Griego

en: Romano-Serbian
es: romaní-serbio

en: Romansh
es: Romanche

en: Romany
es: Romaní

en: Rundi
es: Kirundi

en: Russian
es: Ruso

en: Russian Sign Language
es: Lengua de signos rusa

en: Russian; Old
es: Ruso antiguo

en: SMTP hostname
es: Servidor smtp

en: SMTP login
es: Login SMTP

en: SMTP mail settings
es: Parámetros smtp del correo

en: SMTP password
es: Clave SMTP

en: SMTP port
es: Puerto smtp

en: SMTP port (usually 25 for plain SMTP and 465 for SSL and 587 for STARTTLS)
es: Puerto SMTP (por lo general 25 para SMTP plano, 465 para SSL y 587 para STARTTLS)

en: STARTTLS
es: STATRTTLS

en: Salish; Southern Puget Sound
es: Salish del Estrecho de Puget meridional

en: Salvadoran Sign Language
es: Lengua de signos salvadoreña

en: Sama; Bangingih
es: Sama banguingui

en: Sama; Central
es: Sama central

en: Sama; Southern
es: Sama meridional

en: Samaritan
es: Samaritano

en: Sami; Akkala
es: Sami de Akkala

en: Sami; Inari
es: Sami de Inari

en: Sami; Kemi
es: Sami de Kemi

en: Sami; Kildin
es: Sami de Kildin

en: Sami; Northern
es: Sami septentrional

en: Sami; Pite
es: Sami de Pite

en: Sami; Skolt
es: Sami de Skolt

en: Sami; Southern
es: Sami meridional

en: Sami; Ter
es: Sami de Ter

en: Sami; Ume
es: Sami de Ume

en: Samo; Southern
es: Samo meridional

en: Samoan
es: Samoano

en: Samogitian
es: Samogitiano

en: Sandawe
es: Sandavés

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
es: Sanga (República Democrática del Congo)

en: Sangu (Gabon)
es: Sangu (Gabón)

en: Sanskrit
es: Sánscrito

en: Santali
es: Santalí

en: Sara Dunjo
es: Sara dunjo

en: Saramaccan
es: Saramacano

en: Sardinian
es: Sardo

en: Sardinian; Campidanese
es: Sardo campidanés

en: Sardinian; Gallurese
es: Sardo gallurés

en: Sardinian; Logudorese
es: Sardo logudorés

en: Sardinian; Sassarese
es: Sardo sassarés

en: Satawalese
es: Satawalés

en: Saudi Arabian Sign Language
es: Lengua de signos saudí

en: Save settings
es: Guardar cambios

en: Save settings and send Test E-Mail
es: Guardar cambios y enviar un correo de prueba

en: Saxon; Old
es: Sajón antiguo

en: Saxon; Upper
es: Alto sajón

en: Saya
es: Sasak

en: Scots
es: Escocés (germánico)

en: Scottish; Traveller
es: Nómada escocés

en: Scythian
es: Escita

en: Search
es: Buscar

en: Search error!
es: ¡Error en la búsqueda!

en: Seit-Kaitetu
es: Seit-kaitetu

en: Selangor Sign Language
es: Lengua de signos de Selangor

en: Selian
es: Seloniano

en: Sena; Malawi
es: Sena de Malaui

en: Send to Kindle
es: Enviar a Kindle

en: Senhaja De Srair
es: Senhaja de Srair

en: Senoufo; Djimini
es: Senoufo djimini

en: Senoufo; Supyire
es: Senoufo supyire

en: Sepa (Papua New Guinea)
es: Sepa (Papúa Nueva Guinea)

en: Seraiki
es: Saraiki

en: Serbian
es: Serbio

en: Serbo-Croatian
es: Serbocroata

en: Series id
es: Id de la serie

en: Series in this Library
es: Series en esta librería

en: Series list
es: Lista de series

en: Series: %(serie)s
es: Series : %(serie)s

en: Serudung Murut
es: Serudung murut

en: Server Port
es: Puerto del servidor

en: Server is stopped
es: El servidor está detenido

en: Server restarted, please reload page
es: Servidor reiniciado. Por favor, recargue la página

en: Sewa Bay
es: Bahía Sewa

en: Shelf %(title)s changed
es: Estante %(title)s cambiado

en: Shelf %(title)s created
es: Estante %(title)s creado

en: Shelf: '%(name)s'
es: Estante: '%(name)s'

en: Shoo-Minda-Nye
es: Shoo-minda-nye

en: Show Random Books
es: Mostrar libros al azar

en: Show all
es: Mostrar Todo

en: Show author selection
es: Mostrar selección de autores

en: Show best rated books
es: Mostrar libros mejor valorados

en: Show books with language
es: Mostrar lenguaje de los libros

en: Show category selection
es: Mostrar categorias elegidas

en: Show hot books
es: Mostrar libros populares

en: Show language selection
es: Mostrar lenguaje seleccionado

en: Show random books
es: Mostrar libros al azar

en: Show random books in detail view
es: Mostrar libro aleatorios con vista detallada

en: Show read and unread
es: Mostrar leídos y no leídos

en: Show series selection
es: Mostrar series seleccionadas

en: Shuwa-Zamani
es: Shuwa-zamani

en: Siawi
es: Amto

en: Sicanian
es: Sicano

en: Sicilian
es: Siciliano

en: Sierra Leone Sign Language
es: Lengua de signos sierraleonesa

en: Sikkimese
es: Bhutia

en: Siksika
es: Siksiká

en: Silesian
es: Silesiano

en: Silesian; Lower
es: Bajo silesiano

en: Singapore Sign Language
es: Lengua de signos singapurense

en: Sinhala
es: Cingalés

en: Sisaala; Western
es: Sisaala occidental

en: Skalvian
es: Escalviano

en: Slave (Athapascan)
es: Slave (atabascano)

en: Slavey; North
es: Slavey septentrional

en: Slavey; South
es: Slavey meridional

en: Slavonic; Old
es: Eslavo antiguo

en: Slovak
es: Eslovaco

en: Slovakian Sign Language
es: Lengua de signos eslovena

en: Slovenian
es: Esloveno

en: So (Cameroon)
es: So (Camerún)

en: So (Democratic Republic of Congo)
es: So (República Democrática del Congo)

en: Sogdian
es: Sogdiano

en: Somali
es: Somalí

en: Somba-Siawari
es: Somba-siawari

en: Songhay; Humburi Senni
es: Songhay humburi senni

en: Songhay; Koyra Chiini
es: Songhay koyra chiini

en: Soninke
es: Soninké

en: Sorbian; Lower
es: Bajo sorabo

en: Sorbian; Upper
es: Alto sorabo

en: Sorsoganon; Northern
es: Sorsoganon septentrional

en: Sorsoganon; Southern
es: Sorsoganon meridional

en: Sotho; Northern
es: Sepedi

en: Sotho; Southern
es: Sesotho

en: Source
es: Origen

en: South African Sign Language
es: Lengua de signos sudafricana

en: South West Bay
es: Bahía Sudeste

en: Spanish
es: Español

en: Spanish Sign Language
es: Lengua de signos española

en: Spanish; Loreto-Ucayali
es: Español amazónico

en: Spanish; Old
es: Español antiguo

en: Sranan Tongo
es: Sranan tongo

en: Sri Lankan Sign Language
es: Lengua de signos ceilanesa

en: Start
es: Iniciar

en: Statistics
es: Estadisticas

en: Stoney
es: Assiniboine

en: Stop Calibre-web
es: Detener Calibre-web

en: Subanen; Central
es: Subanen central

en: Subanen; Northern
es: Subanen septentrional

en: Subanen; Southern
es: Subanen meridional

en: Subanon; Western
es: Subanon occidental

en: Submit
es: Enviar

en: Sudovian
es: Yotvingio

en: Sumerian
es: Sumerio

en: Sundanese
es: Sundanés

en: Suri
es: Suma

en: Suruí Do Pará
es: Suruí do Pará

en: Swabian
es: Suabo

en: Swahili (individual language)
es: Suajili (idioma individual)

en: Swahili (macrolanguage)
es: Suajili (macrolengua)

en: Swahili; Congo
es: Suajili del Congo

en: Swati
es: Swazi

en: Swedish
es: Sueco

en: Swedish Sign Language
es: Lengua de signos sueca

en: Swiss-French Sign Language
es: Lengua de signos suizo-francesa

en: Swiss-German Sign Language
es: Lengua de signos germano-suiza

en: Swiss-Italian Sign Language
es: Lengua de signos italo-suiza

en: Syriac
es: Siríaco

en: Syriac; Classical
es: Siríaco clásico

en: Sãotomense
es: Forro

en: Ta'oih; Lower
es: Ta'oih; Inferior

en: Ta'oih; Upper
es: Ta'oih; Superior

en: Tagalog
es: Tagalo

en: Tagbanwa
es: Tagbanua

en: Tagbanwa; Calamian
es: Tagbanwa; Calamián

en: Tagbanwa; Central
es: Tagbanwa central

en: Tags
es: Etiqueta

en: Tahitian
es: Tahitiano

en: Tai Dam
es: Tai dam

en: Tai Ya
es: Tai ya

en: Tairora; North
es: Tairora septentrional

en: Tairora; South
es: Tairora meridional

en: Taiwan Sign Language
es: Lengua de signos taiwanesa

en: Tajik
es: Tayiko

en: Taman (Myanmar)
es: Taman (Birmania)

en: Tamang; Eastern
es: Tamang oriental

en: Tamang; Eastern Gorkha
es: Tamang; Gorkha oriental

en: Tamang; Northwestern
es: Tamang noroccidental

en: Tamang; Southwestern
es: Tamang sudoccidental

en: Tamang; Western
es: Tamang occidental

en: Tamashek
es: Targuí

en: Tamasheq
es: Targuí

en: Tamazight; Central Atlas
es: Tamazight; Atlas central

en: Tamil; Old
es: Tamil antiguo

en: Tanana; Lower
es: Tanana; Inferior

en: Tanana; Upper
es: Tanana; Superior

en: Tanna; North
es: Tanna septentrional

en: Tanna; Southwest
es: Tanna; Sudoeste

en: Tanzanian Sign Language
es: Lengua de signos tanzana

en: Tarahumara; Central
es: Tarahumara central

en: Tarahumara; Lowland
es: Tarahumara; Tierras bajas

en: Tarahumara; Northern
es: Tarahumara septentrional

en: Tarahumara; Southeastern
es: Tarahumara sudoriental

en: Tarahumara; Southwestern
es: Tarahumara sudoccidental

en: Tarangan; East
es: Tarangan; Este

en: Tarangan; West
es: Tarangan; Oeste

en: Taromi; Upper
es: Taromi; superior

en: Tartessian
es: Tartésico

en: Tasmanian
es: Tasmano

en: Tat; Muslim
es: Tat; Musulmán

en: Tatar
es: Tártaro

en: Tawbuid; Eastern
es: Tawbuid oriental

en: Tawbuid; Western
es: Tawbuid occidental

en: Tebul Sign Language
es: Lengua de signos de Tebul

en: Teke-Ebo
es: Teke-ebo

en: Teke-Fuumu
es: Teke-fuumu

en: Teke-Kukuya
es: Teke-kukuya

en: Teke-Laali
es: Teke-laali

en: Teke-Nzikou
es: Teke-nzikou

en: Teke-Tege
es: Teke-tege

en: Teke-Tsaayi
es: Teke-tsaayi

en: Teke-Tyee
es: Teke-tyee

en: Teke; Ibali
es: Teke ibali

en: Telugu
es: Telugú

en: Tembo (Kitembo)
es: Tembo (kitembo)

en: Tembo (Motembo)
es: Tembo (motembo)

en: Tepehuan; Northern
es: Tepehuán septentrional

en: Tepehuan; Southeastern
es: Tepehuán sudoriental

en: Tepehuan; Southwestern
es: Tepehuán sudoccidental

en: Test E-Mail successfully send to %(kindlemail)s
es: Exito al realizar envio de prueba a %(kindlemail)s

en: Tetum
es: Tetun

en: Tewa (USA)
es: Tewa (EE. UU.)

en: Thai
es: Tailandés

en: Thai Sign Language
es: Lengua de signos tailandesa

en: Thai; Northeastern
es: Tailandés nororiental

en: Thai; Northern
es: Tailandés septentrional

en: Thai; Southern
es: Tailandés meridional

en: The latest Books
es: Libros recientes

en: There was an error
es: Ha sucedido un error

en: There was an error sending the Test E-Mail: %(res)s
es: Error al realizar envio de prueba a E-Mail: %(res)s

en: There was an error sending this book: %(res)s
es: Ha sucedido un error en el envio del Libro: %(res)s

en: This email has been sent via calibre web.
es: Este mensaje ha sido enviado via Calibre Web.

en: This username or email address is already in use.
es: Usuario o dirección de correo en uso.

en: Thracian
es: Tracio

en: Tibetan
es: Tibetano

en: Tibetan; Amdo
es: Tibetano amdo

en: Tibetan; Classical
es: Tibetano; Clásico

en: Tibetan; Khams
es: Tibetano khams

en: Tibetan; Old
es: Tibetano antiguo

en: Tigre
es: Tigré

en: Tigrinya
es: Tigriña

en: Timne
es: Temné

en: Title
es: Titulo

en: Tiwa; Northern
es: Tiwa septentrional

en: Tiwa; Southern
es: Tiwa meridional

en: Tobian
es: Tobiano

en: Toggle navigation
es: Alternar navegación

en: Tok Pisin
es: Tok pisin

en: Tokelau
es: Tokelauano

en: Tonga (Nyasa)
es: Tonga (Malaui)

en: Tonga (Thailand)
es: Tonga (Tailandia)

en: Tonga (Tonga Islands)
es: Tonga (Islas Tonga)

en: Torau
es: Tokelauano

en: Totonac; Coyutla
es: Totonaco; Coyutla

en: Totonac; Filomena Mata-Coahuitlán
es: Totonaco; Filomena Mata-Coahuitlán

en: Totonac; Highland
es: Totonaco; región montañosa

en: Totonac; Papantla
es: Totonaco; Papantla

en: Totonac; Tecpatlán
es: Totonaco; Tecpatlán

en: Totonac; Upper Necaxa
es: Totonaco; Necaxa superior

en: Totonac; Western
es: Totonaco; occidental

en: Totonac; Xicotepec De Juárez
es: Totonaco; Xicotepec de Juárez

en: Totonac; Yecuatla
es: Totonaco; Yecuatla

en: Toura (Côte d'Ivoire)
es: Toura (Costa de Marfil)

en: Toura (Papua New Guinea)
es: Toura (Papúa Nueva Guinea)

en: Toussian; Northern
es: Tusia septentrional

en: Toussian; Southern
es: Tusia meridional

en: Trinidad and Tobago Sign Language
es: Lengua de signos trinitense

en: Trinitario
es: Mojo trinitario

en: Tripuri; Early
es: Tripuri; Temprano

en: Tsakonian
es: Tsakonio

en: Tsishingini
es: Cishingini

en: Tswana
es: Setsuana

en: Tujia; Northern
es: Tujia septentrional

en: Tujia; Southern
es: Tujia meridional

en: Tukang Besi North
es: Tukang besi norte

en: Tukang Besi South
es: Tukang besi sur

en: Tuma-Irumu
es: Tuma-irumu

en: Tumshuqese
es: Tumshuqués

en: Tunebo; Central
es: Tunebo central

en: Tunebo; Western
es: Tunebo occidental

en: Tunisian Sign Language
es: Lengua de signos tunecina

en: Turkish
es: Turco

en: Turkish Sign Language
es: Lengua de signos turca

en: Turkish; Balkan Gagauz
es: Turco balcánico

en: Turkish; Crimean
es: Tártaro de Crimea

en: Turkish; Old
es: Turco antiguo

en: Turkish; Ottoman (1500-1928)
es: Turco otomano (1500-1928)

en: Turkmen
es: Turcomano

en: Tutchone; Northern
es: Tutchone septentrional

en: Tutchone; Southern
es: Tutchone meridional

en: Tuvalu
es: Tuvaluano

en: Tuvinian
es: Tuvano

en: Uab Meto
es: Uab meto

en: Ugandan Sign Language
es: Lengua de signos ugandesa

en: Ugaritic
es: Ugarítico

en: Uighur
es: Uiguro

en: Uighur; Old
es: Uigur antiguo

en: Ukpet-Ehom
es: Ukpet-ehom

en: Ukrainian
es: Ucraniano

en: Ukrainian Sign Language
es: Lengua de signos ucraniana

en: Ulithian
es: Ulithiano

en: Ulwa
es: Alawa

en: Umbrian
es: Umbro

en: Umpqua; Upper
es: Umpqua; Superior

en: Uncoded languages
es: Idiomas sin codificar

en: Undetermined
es: Indeterminado

en: Unread Books
es: Libros no leídos

en: Unzipping update package
es: Descomprimiendo paquete de actualización

en: Update done
es: Actualización realizada

en: Update finished, please press okay and reload page
es: Actualización finalizada. Por favor, pulse OK y recargue la página

en: Updating, please do not reload page
es: Actualizando. Por favor, no recargue la página.

en: Upload
es: Subir archivo

en: Uploading
es: Subiendo

en: Ura (Papua New Guinea)
es: Ura (Papúa Nueva Guinea)

en: Urartian
es: Urartuano

en: Urubú-Kaapor
es: Urubú-ka'apor

en: Urubú-Kaapor Sign Language
es: Lengua de signos urubú-ka'apor

en: Uruguayan Sign Language
es: Lengua de signos uruguaya

en: Use google drive?
es: ¿Utiliza google drive?

en: User '%(nick)s' deleted
es: Usuario '%(nick)s' borrado

en: User '%(nick)s' updated
es: Usuario '%(nick)s'  actualizado

en: User '%(user)s' created
es: Usuario '%(user)s' creado

en: User list
es: lista de usuarios

en: Username
es: Nombre de usuario

en: Ute-Southern Paiute
es: Ute-Paiute meridional

en: Uvean; West
es: Uvean; Oriental

en: Uzbek
es: Uzbeko

en: Uzbek; Northern
es: Uzbeko septentrional

en: Uzbek; Southern
es: Uzbeko meridional

en: Vaghat-Ya-Bijim-Legeri
es: Vaghat-ya-bijim-legeri

en: Valencian Sign Language
es: Lengua de signos valenciana

en: Vandalic
es: Vándalo

en: Venetian
es: Veneciano

en: Venetic
es: Venético

en: Venezuelan Sign Language
es: Lengua de signos venezolana

en: Vestinian
es: Vestino

en: Vietnamese
es: Vietnamita

en: Volscian
es: Volsco

en: Votic
es: Vótico

en: Wahgi; North
es: Wahgi septentrional

en: Waimiri-Atroari
es: Waimiri-atroari

en: Wali (Sudan)
es: Wali (Sudán)

en: Wallisian
es: Walisiano

en: Walloon
es: Valón

en: War-Jaintia
es: War-jaintia

en: Waray (Philippines)
es: Waray (Filipinas)

en: Warkay-Bipim
es: Warkay-bipim

en: Watut; Middle
es: Watut medio

en: Watut; North
es: Watut septentrional

en: Watut; South
es: Watut meridional

en: Welsh
es: Galés

en: Welsh; Middle
es: Galés medio

en: Welsh; Old
es: Galés antiguo

en: Wemale; North
es: Wemale septentrional

en: Wemale; South
es: Wemale meridional

en: Westphalien
es: Westfaliano

en: Woleaian
es: Woleaiano

en: Wolof
es: Wólof

en: Wolof; Gambian
es: Wólof gambiano

en: Wom (Papua New Guinea)
es: Wom (Papúa Nueva Guinea)

en: Wrong Username or Password
es: Usuario o contraseña invalido

en: Wè Northern
es: Wè septentrional

en: Wè Southern
es: Wè meridional

en: Wè Western
es: Wè occidental

en: Yaka (Central African Republic)
es: Yaka (República Centroafricana)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
es: Yaka (República Democrática del Congo)

en: Yakut
es: Yakuto

en: Yale; Kosarek
es: Yale kosarek

en: Yali; Pass Valley
es: Yali; Valle Pass

en: Yana
es: Luganda

en: Yangum Mon
es: Yangum mon

en: Yanomamö
es: Yanomamo

en: Yanomámi
es: Yanomami

en: Yapese
es: Yapés

en: Yassic
es: Jásico

en: Yau (Morobe Province)
es: Yau (provincia Morobe)

en: Yau (Sandaun Province)
es: Yau (provincia Sandaun)

en: Yes
es: Si

en: Yessan-Mayo
es: Yessan-mayo

en: Yi; Sichuan
es: Yi de Sichuan

en: Yi; Wuding-Luquan
es: Yu wuding-luquan

en: Yiddish
es: Yidis

en: Yiddish Sign Language
es: Lengua de signos yidis

en: Yiddish; Eastern
es: Yidis oriental

en: Yiddish; Western
es: Yidis occidental

en: Your Shelves
es: Sus estantes

en: Your email address
es: Tu direccion de correo

en: Yout Wam
es: Yout wam

en: Yucatec Maya Sign Language
es: Lengua de signos maya yucateca

en: Yugoslavian Sign Language
es: Lengua de signos yugoslava

en: Yugur; East
es: Yugur oriental

en: Yugur; West
es: Yugur occidental

en: Yukaghir; Northern
es: Yukaghir septentrional

en: Yukaghir; Southern
es: Yukaghir meridional

en: Yupik; Central
es: Yupik central

en: Yupik; Central Siberian
es: Yupik centrosiberiano

en: Yupik; Naukan
es: Yupik naukan

en: Yupik; Pacific Gulf
es: Yupik del Pacífico

en: Yupik; Sirenik
es: Yupik sirenik

en: Zambian Sign Language
es: Lengua de signos zambiana

en: Zande (individual language)
es: Zande (idioma individual)

en: Zapotec
es: Zapoteco

en: Zapotec; Aloápam
es: Zapoteco de Aloápam

en: Zapotec; Amatlán
es: Zapoteco de San Cristóbal Amatlán

en: Zapotec; Ancient
es: Zapoteco antiguo

en: Zapotec; Asunción Mixtepec
es: Zapoteco de Asunción Mixtepec

en: Zapotec; Ayoquesco
es: Zapoteco de Santa María Ayoquesco

en: Zapotec; Cajonos
es: Zapoteco de San Pedro Cajonos

en: Zapotec; Chichicapan
es: Zapoteco de San Baltazar Chichicapan

en: Zapotec; Choapan
es: Zapoteco de Choapán

en: Zapotec; Coatecas Altas
es: Zapoteco de San Juan Coatecas Altas

en: Zapotec; Coatlán
es: Zapoteco de Santa María Coatlán

en: Zapotec; El Alto
es: Zapoteco de San Pedro el Alto

en: Zapotec; Elotepec
es: Zapoteco de San Juan Elotepec

en: Zapotec; Guevea De Humboldt
es: Zapoteco de Guevea de Humboldt

en: Zapotec; Güilá
es: Zapoteco de San Pablo Güilá

en: Zapotec; Isthmus
es: Zapoteco del istmo

en: Zapotec; Lachiguiri
es: Zapoteco de Santiago Lachiguiri

en: Zapotec; Lachixío
es: Zapoteco de Lachixío

en: Zapotec; Lapaguía-Guivini
es: Zapoteco de Lapaguía-Guivini

en: Zapotec; Loxicha
es: Zapoteco de Loxicha

en: Zapotec; Mazaltepec
es: Zapoteco de Santo Tomás Mazaltepec

en: Zapotec; Miahuatlán
es: Zapoteco de Miahuatlán

en: Zapotec; Mitla
es: Zapoteco de Mitla

en: Zapotec; Mixtepec
es: Zapoteco de San Juan Mixtepec

en: Zapotec; Ocotlán
es: Zapoteco del Poniente de Ocotlán

en: Zapotec; Ozolotepec
es: Zapoteco de Ozolotepec

en: Zapotec; Petapa
es: Zapoteco de Santa María Petapa

en: Zapotec; Quiavicuzas
es: Zapoteco de Quiavicuzas

en: Zapotec; Quioquitani-Quierí
es: Zapoteco de Quioquitani y Quierí

en: Zapotec; Rincón
es: Zapoteco del Rincón

en: Zapotec; San Agustín Mixtepec
es: Zapoteco de San Agustín Mixtepec

en: Zapotec; San Baltazar Loxicha
es: Zapoteco de San Baltazar Loxicha

en: Zapotec; San Juan Guelavía
es: Zapoteco de San Juan Guelavía

en: Zapotec; San Pedro Quiatoni
es: Zapoteco de San Pedro Quiatoni

en: Zapotec; San Vicente Coatlán
es: Zapoteco de San Vicente Coatlán

en: Zapotec; Santa Catarina Albarradas
es: Zapoteco de Santa Catarina Albarradas

en: Zapotec; Santa Inés Yatzechi
es: Zapoteco de Santa Inés Yatzechi

en: Zapotec; Santa María Quiegolani
es: Zapoteco de Santa María Quiegolani

en: Zapotec; Santiago Xanica
es: Zapoteco de Santiago Xanica

en: Zapotec; Santo Domingo Albarradas
es: Zapoteco de Santo Domingo Albarradas

en: Zapotec; Sierra de Juárez
es: Zapoteco de Sierra de Juárez

en: Zapotec; Southeastern Ixtlán
es: Zapoteco de Ixtlán sudoriental

en: Zapotec; Southern Rincon
es: Zapoteco de Rincón Sur

en: Zapotec; Tabaa
es: Zapoteco de Tabaa

en: Zapotec; Tejalapan
es: Zapoteco de San Felipe Tejalapan

en: Zapotec; Texmelucan
es: Zapoteco de San Lorenzo Texmelucan

en: Zapotec; Tilquiapan
es: Zapoteco de San Miguel Tilquiapan

en: Zapotec; Tlacolulita
es: Zapoteco de Asunción Tlacolulita

en: Zapotec; Totomachapan
es: Zapoteco de San Pedro Totomachapan

en: Zapotec; Xadani
es: Zapoteco de Santa María Xadani

en: Zapotec; Xanaguía
es: Zapoteco de Santa Catarina Xanaguía

en: Zapotec; Yalálag
es: Zapoteco de Yalálag

en: Zapotec; Yareni
es: Zapoteco de Santa Ana Yareni

en: Zapotec; Yatee
es: Zapoteca de Yatee

en: Zapotec; Yatzachi
es: Zapoteco de Yatzachi

en: Zapotec; Yautepec
es: Zapoteco de San Bartolo Yautepec

en: Zapotec; Zaachila
es: Zapoteco de Zaachila

en: Zapotec; Zaniza
es: Zapoteco de Santa María Zaniza

en: Zapotec; Zoogocho
es: Zapoteco de San Bartolomé Zoogocho

en: Zarphatic
es: Zarfático

en: Zemgalian
es: Semigaliano

en: Zhuang
es: Chuang

en: Zhuang; Central Hongshuihe
es: Zhuang de Hongshuihe central

en: Zhuang; Eastern Hongshuihe
es: Zhuang; Hongshuihe oriental

en: Zhuang; Lianshan
es: Chuang de Lianshan

en: Zhuang; Liujiang
es: Chuang de Liujiang

en: Zhuang; Liuqian
es: Chuang de Liuqian

en: Zhuang; Nong
es: Chuang nong

en: Zhuang; Qiubei
es: Chuang de Qiubei

en: Zhuang; Yang
es: Chuang yang

en: Zhuang; Yongbei
es: Chuang yongbei

en: Zhuang; Yongnan
es: Chuang yongnan

en: Zhuang; Youjiang
es: Chuang youjiang

en: Zhuang; Zuojiang
es: Chuang zuojiang

en: Zimbabwe Sign Language
es: Lengua de signos zimbabuense

en: Zoque; Chimalapa
es: Zoque de Chimalapa

en: Zoque; Copainalá
es: Zoque de Copainalá

en: Zoque; Francisco León
es: Zoque de Francisco León

en: Zoque; Rayón
es: Zoque de Rayón

en: Zoque; Tabasco
es: Zoque de Tabasco

en: Zulu
es: Zulú

en: Zuni
es: Zuñi

en: create a shelf
es: crear un estante

en: edit metadata
es: editar metainformación

en: language
es: Lenguaje

en: login
es: Iniciar sesión

en: not installed
es: No instalado

en: of
es: de

en: register
es: registrarse

en: search
es: búsqueda

en: should the shelf be public?
es: ¿Hacer público el estante?

en: successfully deleted shelf %(name)s
es: Estante %(name)s fue borrado correctamente

en: ut-Ma'in
es: ut-ma'in

en: view book after edit
es: Ver libro tras la edicion

en: you are now logged in as: '%(nickname)s'
es: Sesion iniciada como : '%(nickname)s'
