Calibre-web - en to de translation catalogue (2332 entries)

en:  Search keyword
de: Suchbegriff

en: %(name)s's profile
de: %(name)s's Profil

en: //Gana
de: Dusun

en: A shelf with the name '%(title)s' already exists.
de: Es existiert bereits ein Bücheregal mit dem Titel '%(title)s'

en: A'tong
de: Atong

en: Aari
de: Bako

en: Abaza
de: Abasinisch

en: Abidji
de: Abidschi

en: Abipon
de: Abipón

en: Abkhazian
de: Abchasisch

en: Abnaki; Eastern
de: Abenaki; Ost

en: Abnaki; Western
de: Abnaki; Westlich

en: About
de: Über

en: Abu
de: Jida-Abu

en: Achi
de: Achí

en: Achinese
de: Aceh-Sprache

en: Achterhoeks
de: Achterhoeks-Niedersächsisch

en: Acipa; Eastern
de: Acipa; Ost

en: Acoli
de: Acholi-Sprache

en: Acroá
de: Acroa

en: Adamorobe Sign Language
de: Adamorobe-Gebärdensprache

en: Adangme
de: Adangme-Sprache

en: Adasen
de: Itneg

en: Add new user
de: Neuen Benutzer hinzufügen

en: Add to shelf
de: Zu Bücherregal hinzufügen

en: Adioukrou
de: Adjukru

en: Admin page
de: Admin Seite

en: Admin user
de: Admin Benutzer

en: Advanced Search
de: Erweiterte Suche

en: Adyghe
de: Adygisch

en: Aeka
de: Aka

en: Aequian
de: Armenisch

en: Afar
de: Danakil-Sprache

en: Afghan Sign Language
de: Afghanische Zeichensprache

en: Agarabi
de: Agarabe

en: Aghul
de: Aghulisch

en: Agta; Alabat Island
de: Agta; Alabat-Insel

en: Agta; Central Cagayan
de: Agta; Zentral-Cagayan

en: Aguacateco
de: Aguateca

en: Aguna
de: Agunaco

en: Ahtena
de: Ahtna

en: Aikanã
de: Aikaná

en: Aimaq
de: Aimak

en: Ainu (China)
de: Ainu-Sprache (China)

en: Ainu (Japan)
de: Ainu-Sprache (Japan)

en: Akan
de: Akan-Sprache

en: Akawaio
de: Akawai

en: Akhvakh
de: Achwachisch

en: Akkadian
de: Akkadisch

en: Akoye
de: Angoya

en: Akuku
de: Okpe-Idesa-Oloma-Akuku

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
de: Al-Sayyid-Beduinen Gebärdensprache

en: Alaba-K’abeena
de: Alaba-K'abeena

en: Alanic
de: Alanisch

en: Albanian
de: Albanisch

en: Albanian; Arbëreshë
de: Albanisch; Arbëreshë

en: Albanian; Arvanitika
de: Albanisch, Arvanitikanisch

en: Albanian; Gheg
de: Albanisch; Gheg

en: Albanian; Tosk
de: Albanisch; Toskisch

en: Alekano
de: Gahuku

en: Aleut
de: Aleutisch

en: Aleut; Mednyj
de: Aleutisch; Mednyj

en: Algerian Sign Language
de: Algerische Zeichensprache

en: Algonquian; Carolina
de: Algonkin-Sprache; Carolina

en: Algonquin
de: Powhatan

en: Allow Changing Password
de: Passwort ändern erlauben

en: Allow Downloads
de: Downloads erlauben

en: Allow Edit
de: Bearbeiten erlauben

en: Allow Uploads
de: Uploads erlauben

en: Alor
de: Aloresisch

en: Alta; Northern
de: Alta; Nördlich

en: Alta; Southern
de: Alta; Südlich

en: Altai; Northern
de: Altaisch; Nördlich

en: Altai; Southern
de: Altaisch; Süd

en: Alutor
de: Aljurotisch

en: Ama (Papua New Guinea)
de: Sawiyanu (Papua-Neuguinea)

en: Amami-Oshima; Northern
de: Amami-Oshima; Nord

en: Amami-Oshima; Southern
de: Amami-Oshima; Südlich

en: Amba (Solomon Islands)
de: Amba (Solomon-Inseln)

en: Ambae; East
de: Ambae; Ost

en: Ambrym; North
de: Ambrym; Nord

en: Ambrym; Southeast
de: Ambrym; Südost

en: Ambul
de: Apalik

en: American Sign Language
de: Amerikanische Zeichensprache

en: Amharic
de: Amharisch

en: Amundava
de: Amondawa

en: An unknown error occured.
de: Es ist ein unbekanter Fehler aufgetreten

en: An unknown error occured. Please try again later.
de: Es ist ein unbekannter Fehler aufgetreten. Bitte später erneut versuchen.

en: Anaang
de: Anang

en: Andi
de: Andisch

en: Angaataha
de: Angaatiha

en: Angika
de: Anga-Sprache

en: Animere
de: Anjimere

en: Anong
de: Nung

en: Anonymous browsing
de: Anonymer Zugriff

en: Apache; Jicarilla
de: Apachen-Sprache; Jicarilla

en: Apache; Kiowa
de: Apachen-Sprache; Kiowa

en: Apache; Lipan
de: Apachen-Sprache; Lipan

en: Apache; Mescalero-Chiricahua
de: Apachen-Sprache; Mescalero-Chiricahua

en: Apache; Western
de: Apachen-Sprache; Westlich

en: Apalaí
de: Apalai

en: Apatani
de: Apa Tani

en: Aquitanian
de: Aquitanisch

en: Arabic
de: Arabisch

en: Arabic; Algerian
de: Arabisch; Algerien

en: Arabic; Algerian Saharan
de: Arabisch; algerische Sahara

en: Arabic; Andalusian
de: Arabisch; Andalusisch

en: Arabic; Baharna
de: Arabisch; Baharna

en: Arabic; Chadian
de: Arabisch; Chadian

en: Arabic; Cypriot
de: Arabisch; Cypriot

en: Arabic; Dhofari
de: Arabisch; Dhofari

en: Arabic; Eastern Egyptian Bedawi
de: Arabisch;  Bedawi Ost Ägypten

en: Arabic; Egyptian
de: Arabisch; Ägypten

en: Arabic; Gulf
de: Arabisch; Golf

en: Arabic; Hadrami
de: Arabisch; Hadrami

en: Arabic; Hijazi
de: Arabisch; Hijazi

en: Arabic; Judeo-Iraqi
de: Arabisch; Jüdisch-Irakisch

en: Arabic; Judeo-Moroccan
de: Arabisch; Judeo-Marokkanisch

en: Arabic; Judeo-Tripolitanian
de: Arabisch; Jüdisch-Tripolitanisch

en: Arabic; Judeo-Tunisian
de: Arabisch; Judeo-Tunesisch

en: Arabic; Judeo-Yemeni
de: Arabisch; Judeo-Yemeni

en: Arabic; Libyan
de: Arabisch; Libyen

en: Arabic; Mesopotamian
de: Arabisch; Mesopotamisch

en: Arabic; Moroccan
de: Arabisch; Marokkanisch

en: Arabic; Najdi
de: Arabisch; Najdi

en: Arabic; North Levantine
de: Arabisch; Nord Levantinisch

en: Arabic; North Mesopotamian
de: Arabisch; Nord Mesopotamien

en: Arabic; Omani
de: Arabisch; Omani

en: Arabic; Saidi
de: Arabisch; Saidi

en: Arabic; Sanaani
de: Arabisch; Sanaani

en: Arabic; Shihhi
de: Arabisch; Shihhi

en: Arabic; Siculo
de: Arabisch; Siculo

en: Arabic; South Levantine
de: Arabisch; Süd-Levantine

en: Arabic; Standard
de: Arabisch; Standard

en: Arabic; Sudanese
de: Arabisch; Sudanesisch

en: Arabic; Ta'izzi-Adeni
de: Arabisch; Ta'izzi-Adeni

en: Arabic; Tajiki
de: Arabisch; Tadschikisch

en: Arabic; Tunisian
de: Arabisch; Tunisian

en: Arabic; Uzbeki
de: Arabic; Usbekisch

en: Aragonese
de: Aragonesisch

en: Aramaic; Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
de: Aramäisch; Jüdisch-Babylonisch (ca. 200-1200 BC)

en: Aramaic; Jewish Palestinian
de: Aramäisch; Jüdisch-Palestinensisch

en: Aramaic; Official (700-300 BCE)
de: Aramäisch

en: Aramaic; Old (up to 700 BCE)
de: Aramäisch; Alt (bis 700 BCE)

en: Aramaic; Samaritan
de: Aramäisch; Samaritanisch

en: Arammba
de: Aramba

en: Araona
de: Cavina

en: Arapesh; Abu'
de: Arapesh; Abu' (Papua-Neuguinea)

en: Arawak
de: Arawakisch

en: Archi
de: Artschinische

en: Are
de: Xetá

en: Argentine Sign Language
de: Argentinische Zeichensprache

en: Arhuaco
de: Ica

en: Arhâ
de: Arha

en: Arikapú
de: Arikapu

en: Armenian
de: Armenisch

en: Armenian Sign Language
de: Armenische Zeichensprache

en: Armenian; Classical
de: Armenisch; Klassisch

en: Armenian; Middle
de: Armenian; Mitte

en: Arop-Lokep
de: Arop-Lukep

en: Arpitan
de: Frankoprovenzalisch

en: Arrarnta; Western
de: Arrarnta; Westlich

en: Arrernte; Eastern
de: Arrarnta; Ost

en: Arutani
de: Auaké

en: Aruá (Amazonas State)
de: Aura (Amazonasmündung)

en: Aruá (Rodonia State)
de: Arua (Rodonia)

en: Ashe
de: Koron Ala

en: Ashkun
de: Aschkun

en: Asháninka
de: Campa

en: Ashéninka; South Ucayali
de: Ashéninka; Süd-Ucayali

en: Asmat; Casuarina Coast
de: Asmat; Casuarina-Küste

en: Asmat; Central
de: Asmat; Zentral

en: Asmat; North
de: Asmat; Nord

en: Asoa
de: Asua

en: Assamese
de: Assamesisch

en: Assangori
de: Sungor

en: Asturian
de: Asturisch

en: Asu (Tanzania)
de: Asu (Tansania)

en: Asurini; Tocantins
de: Asurini; Tocantisch

en: Atemble
de: Atemple

en: Attié
de: Attie

en: Aurá
de: Purubora

en: Australian Aborigines Sign Language
de: Australisch-Aborigines-Zeichensprache

en: Australian Sign Language
de: Australische Zeichensprache

en: Austrian Sign Language
de: Österreichische Zeichensprache

en: Author
de: Autor

en: Author list
de: Autorenliste

en: Author: %(name)s
de: Autor: %(name)s

en: Authors
de: Autoren

en: Authors in this Library
de: Autoren in dieser Bibliothek

en: Available languages
de: Verfügbare Sprachen

en: Avar; Old
de: Avar; Alt

en: Avaric
de: Awarisch

en: Avestan
de: Avestisch

en: Avokaya
de: Avokaja

en: Awa (Papua New Guinea)
de: Awa (Papua Neuguinea)

en: Aweer
de: Boni

en: Awjilah
de: Audjila

en: Awyu; Central
de: Awyu; Zentral

en: Awyu; North
de: Awyu; Nord

en: Awyu; South
de: Awyu; Süden

en: Axamb
de: Ahamb

en: Ayi (Papua New Guinea)
de: Ayi (Papua Neuguinea)

en: Aymara; Central
de: Aymara; Zentral

en: Aymara; Southern
de: Aymara; Südlich

en: Ayoreo
de: Ayoré

en: Azerbaijani
de: Aserbaidschanisch

en: Azerbaijani; North
de: Aserbaidschanisch; Nord

en: Azerbaijani; South
de: Aserbaidschanisch; Süd

en: Baatonum
de: Bariba

en: Babar; North
de: Babar; Nordliches

en: Babar; Southeast
de: Babar; Südost

en: Babatana
de: Bambatana

en: Back
de: Zurück

en: Bactrian
de: Baktrisch

en: Bada (Indonesia)
de: Bada (Indonesien)

en: Badyara
de: Badjara

en: Bafanji
de: Bafandji

en: Bai; Central
de: Bai; Zentral

en: Bai; Northern
de: Bai; Nördlich

en: Bai; Southern
de: Bai; Südlich

en: Bainouk-Gunyaamolo
de: Banjoun

en: Bainouk-Gunyuño
de: Banjoun

en: Bainouk-Samik
de: Bainouk-Samick

en: Bajau; Indonesian
de: Bajau; Indonesien

en: Bajau; West Coast
de: Bajau; Westküste

en: Baka (Cameroon)
de: Baka (Kamerun)

en: Bakairí
de: Bakaïri

en: Bakhtiari
de: Bachtiarisch

en: Bakwé
de: Bakwe

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
de: Balie (Demokratische Republik Kongo)

en: Balinese
de: Balinesisch

en: Balochi; Eastern
de: Balochi; Östlich

en: Balochi; Southern
de: Balochi; Südliches

en: Balochi; Western
de: Balochi; Westlich

en: Baluchi
de: Belutschisch

en: Bamako Sign Language
de: Bamako Zeichensprache

en: Bamukumbit
de: Bamunkum

en: Ban Khor Sign Language
de: Ban Khor-Zeichensprache

en: Banda (Indonesia)
de: Banda (Indonesien)

en: Banda-Bambari
de: Banda

en: Banda; Mid-Southern
de: Banda; Mittel-Süd

en: Banda; South Central
de: Banda; Zentralsüd

en: Banda; West Central
de: Banda; Zentral-West

en: Bandi
de: Gbandi

en: Bangala
de: Ngala

en: Bangi Me
de: Bangime

en: Banjar
de: Malaiisch

en: Bankagooma
de: Banka

en: Baoulé
de: Baule

en: Baras
de: Endeh

en: Barbacoas
de: Barbacoa

en: Barombi
de: Rombi

en: Barí
de: Bari

en: Basa (Cameroon)
de: Basa (Kamerun)

en: Bashkir
de: Baschkirisch

en: Basic Configuration
de: Basis Konfiguration

en: Basic txt Reader
de: Basis Txt Reader

en: Basque
de: Baskisch

en: Batak Alas-Kluet
de: Alas-Kluet Batak

en: Batak Karo
de: Karo Batak

en: Batak Mandailing
de: Mandailing Batak

en: Batak Simalungun
de: Simalungun Batak

en: Batak Toba
de: Toba Batak

en: Bati (Cameroon)
de: Bati (Kamerun)

en: Bati (Indonesia)
de: Bati (Indonesien)

en: Bats
de: Bada

en: Baure
de: Bauré

en: Bavarian
de: Bayrisch

en: Bayot
de: Baiot

en: Bedik
de: Budik

en: Beeke
de: Beke

en: Beele
de: Kwaa

en: Beembe
de: Bembe

en: Befang
de: Biba-Bifang

en: Beja
de: Bedja (Bedauye)

en: Bekwarra
de: Ebekwarra

en: Bekwel
de: Bekwil

en: Belarusian
de: Weißrussisch

en: Beli (Papua New Guinea)
de: Beli (Papua Neuguinea)

en: Bemba (Democratic Republic of Congo)
de: Bemba (Demokratische Republik Kongo)

en: Bemba (Zambia)
de: Bemba (Sambia)

en: Bena (Tanzania)
de: Bena (Tansania)

en: Bench
de: Gimirra

en: Bengali
de: Bengalisch

en: Bengkala Sign Language
de: Bengkala Zeichensprache

en: Berawan; Central
de: Berawan; Zentral

en: Berawan; East
de: Berawan; Ost

en: Berik
de: Berrik

en: Berom
de: Birom

en: Best rated Books
de: Best bewertete Bücher

en: Best rated books
de: Best bewertete Bücher

en: Betawi
de: Batavia-Malaiisch

en: Beti (Côte d'Ivoire)
de: Beti (Elfenbeinküste)

en: Bezhta
de: Bezhtitisch

en: Bhasa; Nepal
de: Bhasa; Nepalesisch

en: Bhattiyali
de: Bhateali

en: Bhele
de: Peri

en: Biali
de: Berba

en: Bicolano; Central
de: Bicolano; Zentral

en: Bicolano; Northern Catanduanes
de: Bicolano; Nord-Catanduanes

en: Bicolano; Southern Catanduanes
de: Bicolano; Süd-Catanduanes

en: Bidiyo
de: Bidjo

en: Bidyogo
de: Bidjago

en: Biem
de: Bam

en: Bieria
de: Bieri

en: Bijori
de: Birjia

en: Bikol; Rinconada
de: Bicolano; Rinconada

en: Bikol; West Albay
de: Bicol; West-Albay

en: Bimoba
de: Moba

en: Bina (Papua New Guinea)
de: Bina (Papua-Neuguinea)

en: Binukidnon; Northern
de: Binukid; Nord

en: Binukidnon; Southern
de: Binukid; Süd

en: Birifor; Southern
de: Birifor; Südlich

en: Bissa
de: Bisa

en: Blaan; Koronadal
de: Bilaan; Koronadal

en: Blaan; Sarangani
de: Bilaan; Sarangani

en: Blang
de: Bulang

en: Blissymbols
de: Bliss-Symbole

en: Bo (Papua New Guinea)
de: Bo (Papua-Neuguinea)

en: Bo-Ung
de: Mbo-Ung

en: Bobo Madaré; Northern
de: Bobo Madaré; Nördlich

en: Bobo Madaré; Southern
de: Bobo-Madaré; Süd

en: Bodo (Central African Republic)
de: Bodo (Zentralafrikanische Republik)

en: Bodo (India)
de: Bodo (Indien)

en: Bokha
de: Bucha

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
de: Boko (Demokratische Republik Kongo)

en: Bokyi
de: Boki

en: Bolango
de: Bulanga

en: Bole
de: Bolewa

en: Bolgarian
de: Bolgarisch

en: Bolivian Sign Language
de: Bolivianische Zeichensprache

en: Bom
de: Bawm

en: Bomitaba
de: Mbomotaba

en: Bonggi
de: Dusun

en: Bontok; Central
de: Bontok; Zentral

en: Bontok; Eastern
de: Bontok; Ost

en: Bontok; Northern
de: Bontok; Nord

en: Bontok; Southern
de: Bontok; Süd

en: Bontok; Southwestern
de: Bontok; Südwest

en: Book
de: Buch

en: Book Title
de: Buchtitel

en: Book has been added to shelf: %(sname)s
de: Das Buch wurde dem Bücherregal: %(sname)s hinzugefügt

en: Book has been removed from shelf: %(sname)s
de: Das Buch wurde aus dem Bücherregal: %(sname)s entfernt

en: Book successfully send to %(kindlemail)s
de: Buch erfolgreich versandt an %(kindlemail)s

en: Books in this Library
de: Bücher in dieser Bibliothek

en: Books ordered by Author
de: Bücher nach Autoren sortiert

en: Books ordered by category
de: Bücher nach Kategorien sortiert

en: Books ordered by series
de: Bücher nach Reihen geordnet

en: Books per page
de: Bücher pro Seite

en: Boor
de: Bwara

en: Borna (Democratic Republic of Congo)
de: Borna (Demokratische Republik Kongo)

en: Boro (Ethiopia)
de: Boro (Äthopien)

en: Boruca
de: Boruka

en: Borôro
de: Bororo

en: Boselewa
de: Bosilewa

en: Bosnian
de: Bosnisch

en: Bouyei
de: Puyi

en: Braj
de: Braj-Bhakha

en: Brazilian Sign Language
de: Brasilianische Zeichensprache

en: Breton
de: Bretonisch

en: Breton; Middle
de: Bretonisch; Mittel

en: Breton; Old
de: Bretonisch; Alt

en: British Sign Language
de: Britische Zeichensprache

en: Browse
de: Browsen

en: Bru; Eastern
de: Bru; Ost

en: Bru; Western
de: Bru; West

en: Brunei
de: Malaiisch

en: Bube
de: Bubi

en: Budukh
de: Buduchisch

en: Budza
de: Budja

en: Buginese
de: Buginesisch

en: Bulgarian
de: Bulgarisch

en: Bulgarian Sign Language
de: Bulgarische Zeichensprache

en: Buli (Indonesia)
de: Buli (Indonesien)

en: Bulu (Cameroon)
de: Bulu (Kamerun)

en: Bulu (Papua New Guinea)
de: Bulu (Papua Neuguinea)

en: Burdekin; Lower
de: Burdekin; Nieder

en: Buriat
de: Burjatisch

en: Buriat; China
de: Burjatisch; China

en: Buriat; Mongolia
de: Burjatisch; Mongolisch

en: Buriat; Russia
de: Buriat; Russisch

en: Burji
de: Burdschi

en: Burmese
de: Burmesisch

en: Burmese; Old
de: Birmanisch; Alt

en: Buru (Indonesia)
de: Buru (Indonesien)

en: Bushoong
de: Kuba

en: Bwaidoka
de: Bwaidoga

en: Béte; Guiberoua
de: Guiberouabété

en: Bété; Daloa
de: Daloabété

en: Bété; Gagnoa
de: Gagnoabété

en: Cacaopera
de: Misumalpa

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
de: Cakchiquel-Quiché-Mischsprache

en: Calibre DB dir
de: Calibre DB Pfad

en: Calibre Web ebook catalog
de: Calibre Web Ebook Katalog

en: Calibre library statistics
de: Calibre Bibliothek Statistiken

en: Calibre-web configuration updated
de: Calibre-web Konfiguration wurde aktualisiert

en: Calibre-web test email
de: Calibre-web Test E-Mail

en: Callawalla
de: Kallawaya

en: Camsá
de: Kamsa

en: Camunic
de: Camunisch

en: Cao Lan
de: Caolan

en: Carapana
de: Carapanã

en: Carian
de: Küsten-Kariben

en: Carib; Galibi
de: Karibisch; Galíbi

en: Carib; Island
de: Karibisch; Insel

en: Carolinian
de: Karolinisch

en: Carrier; Southern
de: Carrier; Süd

en: Cashinahua
de: Caxinahua

en: Catalan
de: Katalanisch

en: Catalan Sign Language
de: Katalanische Zeichensprache

en: Categories
de: Kategorien

en: Categories in this Library
de: Kategorien in dieser Bibliothek

en: Category list
de: Kategorieliste

en: Category: %(name)s
de: Kategorie: %(name)s

en: Celtiberian
de: Keltiberisch

en: Cerma
de: Gwen

en: Chachi
de: Cayapa

en: Chadian Sign Language
de: Chadian Zeichensprache

en: Chagatai
de: Tschagataisch

en: Chaima
de: Warapiche

en: Cham; Eastern
de: Cham; Ost

en: Cham; Western
de: Cham; West

en: Change SMTP settings
de: SMTP Einstellungen ändern

en: Change order
de: Reihenfolge ändern

en: Change order of Shelf: '%(name)s'
de: Reihenfolge in Bücherregal '%(name)s' verändern

en: Chatino; Eastern Highland
de: Chatino; Östliches Hochland

en: Chatino; Western Highland
de: Chatino; Westliches Hochland

en: Chechen
de: Tschetschenisch

en: Check for update
de: Suche nach Update

en: Chehalis; Lower
de: Chehalis; Nieder

en: Chehalis; Upper
de: Chehalis; Hoch

en: Chiangmai Sign Language
de: Chiang Mai Zeichensprache

en: Chilean Sign Language
de: Chilenische Zeichensprache

en: Chinantec; Tepinapa
de: Chinantek; Tepinapa

en: Chinantec; Tlacoatzintepec
de: Chinantek; Tlacoatzintepek

en: Chinantec; Usila
de: Chinantek; Usila

en: Chinantec; Valle Nacional
de: Chinantek; Valle Nacional

en: Chinese
de: Chinesisch

en: Chinese Sign Language
de: Chinesische Zeichensprache

en: Chinese; Gan
de: Chinesisch; Gan

en: Chinese; Hakka
de: Hakka; Chinesisch

en: Chinese; Huizhou
de: Chinesisch; Huizhou

en: Chinese; Jinyu
de: Chinesisch; Jinyu

en: Chinese; Late Middle
de: Chinesisch; Mittelspät

en: Chinese; Literary
de: Chinesisch; Schrift

en: Chinese; Mandarin
de: Hochchinesisch

en: Chinese; Min Bei
de: Min Bei; Chinesisch

en: Chinese; Min Dong
de: Min Dong; Chinesisch

en: Chinese; Min Nan
de: Min Nan; Chinesisch

en: Chinese; Min Zhong
de: Chinesisch; Min Zhong

en: Chinese; Old
de: Chinesisch; Alt

en: Chinese; Pu-Xian
de: Chinesisch; Pu-Xian

en: Chinese; Wu
de: Wu; Chinesisch

en: Chinese; Xiang
de: Chinesisch; Xiang

en: Chinese; Yue
de: Chinesisch; Yue

en: Chinook jargon
de: Chinook

en: Chippewa
de: Ojibwa

en: Chittagonian
de: Chittagonia

en: Chochotec
de: Chocho

en: Chontal; Highland Oaxaca
de: Chontal; Hochland-Oaxaca

en: Chontal; Lowland Oaxaca
de: Chontal; Tiefland-Oaxaca

en: Choose a password
de: Wähle ein Passwort

en: Choose a username
de: Wähle einen Benutzernamen

en: Chorasmian
de: Choresmisch

en: Chortí
de: Chorti

en: Chru
de: Chrau

en: Chuj
de: Chuxe

en: Chulym
de: Tschulym

en: Churahi
de: Wepsen

en: Chuukese
de: Trukesisch

en: Chuvash
de: Tschuwaschisch

en: Chuwabu
de: Chuabo

en: Cibak
de: Chibbak

en: Cicipu
de: Cipu

en: Cimbrian
de: Zimbrisch

en: Cinta Larga
de: Cintas Largas

en: Clallam
de: Klallam

en: Click the cover to load metadata to the form
de: Klicke auf das Bild um die Metadaten zu übertragen

en: Close
de: Schließen

en: Cogui
de: Kogi

en: Col
de: Kol

en: Colombian Sign Language
de: Kolumbianische Zeichensprache

en: Columbia-Wenatchi
de: Columbia-Wenatschi

en: Comorian; Maore
de: Komorisch; Maore

en: Comorian; Mwali
de: Komorisch; Mwali

en: Comorian; Ndzwani
de: Komorisch; Ndzwani

en: Comorian; Ngazidja
de: Komorisch; Ngazidja

en: Con
de: Kiorr

en: Configuration
de: Konfiguration

en: Coptic
de: Koptisch

en: Coquille
de: Chastacosta

en: Cornish
de: Kornisch

en: Cornish; Middle
de: Kornisch; Mittel

en: Cornish; Old
de: Kornisch; Alt

en: Corsican
de: Korsisch

en: Costa Rican Sign Language
de: Costa Ricanische Zeichensprache

en: Could not convert epub to mobi
de: Konnte .epub nicht nach .mobi konvertieren

en: Could not find any formats suitable for sending by email
de: Konnte keine Formate finden welche für das versenden per E-Mail geeignet sind

en: Create a Shelf
de: Bücherregal erzeugen

en: Cree; Northern East
de: Cree; Nordost

en: Cree; Southern East
de: Cree; Südost

en: Creek
de: Muskogee

en: Creole Arabic; Babalia
de: Creole Arabisch; Babalia

en: Creole Arabic; Sudanese
de: Kreol-Arabisch; Sudanesisch

en: Creole Dutch; Berbice
de: Kreolisch-Niederländisch; Berbice

en: Creole Dutch; Skepi
de: Kreolisch-Niederländisch; Skepi

en: Creole English; Antigua and Barbuda
de: Creole Englisch; Antigua und Barbuda

en: Creole English; Bahamas
de: Creole Englisch; Bahamas

en: Creole English; Fernando Po
de: Kreolisch-Englisch; Fernando-Po

en: Creole English; Grenadian
de: Kreolisch-Englisch; Grenada

en: Creole English; Guyanese
de: Kreolisches Englisch; Guyanesisch

en: Creole English; Hawai'i
de: Kreolisches Englisch; Hawaiianisch

en: Creole English; Islander
de: Kreolisches Englisch; Isländisch

en: Creole English; Jamaican
de: Kreolisch-Englisch; Jamaika

en: Creole English; Nicaragua
de: Kreolisch-Englisch; Nicaragua

en: Creole English; Sea Island
de: Kreolisches Englisch; Sea Island

en: Creole English; Tobagonian
de: Kreolisch-Englisch; Tobagonisch

en: Creole English; Trinidadian
de: Kreolisch-Englisch; Trinidad

en: Creole English; Turks And Caicos
de: Kreolisch-Englisch; Turks und Caicos

en: Creole English; Vincentian
de: Krelisch-Englisch; Vinzentisch

en: Creole English; Virgin Islands
de: Kreolisches Englisch; Jungferninseln

en: Creole French; Guadeloupean
de: Kreolisch-Französisch; Guadeloupisch

en: Creole French; Guianese
de: Krelisch-Franzöisch; Guiana

en: Creole French; Karipúna
de: Kreolisch-Französisch; Karipúna

en: Creole French; Louisiana
de: Kreolisch-Französisch; Louisiana

en: Creole French; Réunion
de: Kreolisch-Französisch; Wiedervereintes

en: Creole French; Saint Lucian
de: Kreolisches Französisch; St. Lucia

en: Creole French; San Miguel
de: Kreolisch Franzöisch; San Miguel

en: Creole French; Seselwa
de: Kreolisch-Französisch; Seselwa

en: Creole Hindi; Andaman
de: Kreolisches Hindi; Andaman

en: Creole Malay; Malaccan
de: Kreolisch-Malay; Malaccan

en: Creole Malay; Sri Lankan
de: Kreolisch-Malaiisch; Sri Lanka

en: Creole Portuguese; Korlai
de: Kreolisches Portugiesisch; Korlai

en: Creole Portuguese; Malaccan
de: Kreolisch-Portugiesisch; Malakkanisch

en: Creole; Afro-Seminole
de: Kreolisch; Afro-Seminol

en: Creole; Cafundo
de: Kreolisch; Cafundo

en: Creole; Haitian
de: Kreolisch; Haitisch

en: Creole; Torres Strait
de: Kreolisch; Torres Strait

en: Crioulo; Upper Guinea
de: Crioulo; Ober-Guinea

en: Croatia Sign Language
de: Kroatische Zeichensprache

en: Croatian
de: Kroatisch

en: Crow
de: Absaroka

en: Cuba Sign Language
de: Kubanische Zeichensprache

en: Cumanagoto
de: Cumana

en: Cumbric
de: Kumbrisch

en: Curonian
de: Kurisch

en: Current commit timestamp
de: Aktuelles Commit Datum

en: Czech
de: Tschechisch

en: Czech Sign Language
de: Tschechische Zeichensprache

en: DB location is not valid, please enter correct path
de: DB Speicherort ist ungültig, bitte Pfad korrigieren

en: Daantanai'
de: Lantanai

en: Daasanach
de: Dasanekh

en: Dacian
de: Dacisch

en: Dagaare; Southern
de: Dagari; Süd

en: Dagaari Dioula
de: Dagaari-Dioula

en: Dagara; Northern
de: Dagara; Nord

en: Dagik
de: Masakin

en: Dalmatian
de: Dalmatinisch

en: Damar; East
de: Damar; Ost

en: Danau
de: Danaw

en: Dani; Lower Grand Valley
de: Dani; Unteres Hochtal

en: Dani; Mid Grand Valley
de: Dani; Mittleres Hochtal

en: Dani; Upper Grand Valley
de: Dani; Oberes Hochtal

en: Dani; Western
de: Dani; West

en: Danish
de: Dänisch

en: Danish Sign Language
de: Dänische Zeichensprache

en: Danish; Traveller
de: Dänisch; Resandre

en: Dargwa
de: Darginisch

en: Dari; Zoroastrian
de: Dari; Zoroastrisch

en: Database connections are closed
de: Schließe Datenbankverbindungen

en: Datooga
de: Tatoga

en: Dawro
de: Gamo-Gofa-Dawro

en: Daza
de: Dasa

en: Dazaga
de: Dasa

en: Deccan
de: Dekini

en: Defaka
de: Afakani

en: Default Settings for new users
de: Default Einstellungen für neue Benutzer

en: Deg
de: Degha

en: Degexit'an
de: Ingalik

en: Delete this Shelf
de: Lösche dieses Bücherregal

en: Delete this user
de: Benutzer löschen

en: Dema
de: Tupuri

en: Dendi (Central African Republic)
de: Dendi (Republik Zentralafrika)

en: Dera (Indonesia)
de: Dera (Indonesien)

en: Description
de: Beschreibung

en: Description:
de: Beschreibung

en: Desiya
de: Oriya Desiya

en: Dida; Lakota
de: Lakota Dida

en: Dida; Yocoboué
de: Yocoboué Dida

en: Dido
de: Tsesisch

en: Dimbong
de: Kaalong

en: Dimli (individual language)
de: Dimli (Individuelle Sprache)

en: Ding
de: Dinga

en: Dinka; Northeastern
de: Dinka; Nordost

en: Dinka; Northwestern
de: Dinka; Nordwest

en: Dinka; South Central
de: Dinka; Süd-Zentral

en: Dinka; Southeastern
de: Dinka; Südost

en: Dinka; Southwestern
de: Dinka; Südwest

en: Diri
de: Diryawa

en: Discover
de: Entdecke

en: Discover (Random Books)
de: Entdecke (Zufälliges Buch)

en: Do you really want to restart Calibre-web?
de: Calibre-web wirklich neustarten?

en: Do you really want to stop Calibre-web?
de: Calibre-web wirklich stoppen

en: Dogri (individual language)
de: Dogri (Individuelle Sprache)

en: Dogri (macrolanguage)
de: Dogri (Makrosprache)

en: Dolgan
de: Dolganisch

en: Domaaki
de: Domari

en: Dombe
de: Ndombe

en: Dominican Sign Language
de: Dominikanische Zeichensprache

en: Dong
de: Kam

en: Dong; Northern
de: Dong; Nord

en: Dong; Southern
de: Donga; Süd

en: Downloading update package
de: Lade Update Paket herunter

en: Doyayo
de: Donjajo

en: Drag 'n drop to rearrange order
de: Drag 'n drop um Reihenfolge zu ändern

en: Drents
de: Drèents

en: Drung
de: Dulung

en: Duano
de: Duano'

en: Dumpas
de: Dusun

en: Dusun Malang
de: Malang Dusun

en: Dusun Witu
de: Witu Dusun

en: Dusun; Central
de: Dusun; Zentral

en: Dutch
de: Niederländisch

en: Dutch Sign Language
de: Niederländische Zeichensprache

en: Dutch; Middle (ca. 1050-1350)
de: Niederländisch; Mittel (ca. 1050-1350)

en: Dutch; Old
de: Niederländisch; Alt

en: Dutton World Speedwords
de: Dutton Speedwords

en: Dza
de: Djen

en: E-Mail settings updated
de: E-Mail Einstellungen wurde aktualisiert

en: Eastern Maroon Creole
de: Ost-Maroon-Kreolisch

en: Ebira
de: Igbira

en: Eblan
de: Eblaitisch

en: Ecuadorian Sign Language
de: Ecuadorianische Zeichensprache

en: Edit
de: Editieren

en: Edit Shelf name
de: Bücherregal umbenennen

en: Edit User %(nick)s
de: Benutzer %(nick)s bearbeiten

en: Edit a shelf
de: Bücherregal editieren

en: Edit mail settings
de: E-Mail Einstellungen editieren

en: Edit metadata
de: Metadaten bearbeiten

en: Edomite
de: Edom

en: Efate; North
de: Efate; Nord

en: Efate; South
de: Efate; Süd

en: Egypt Sign Language
de: Ägyptische Zeichensprache

en: Egyptian (Ancient)
de: Ägyptisch (Historisch)

en: Ejagham
de: Ekoi

en: El Hugeirat
de: Hugeirat

en: El Molo
de: Elmolo

en: Elamite
de: Elamisch

en: Emae
de: Mae

en: Email
de: E-Mail

en: Email address
de: E-Mail Adresse

en: Emberá-Baudó
de: Embera-Baudó

en: Emberá-Catío
de: Catío-Emberá

en: Emberá; Northern
de: Emberá; Nord

en: Emilian
de: Emilianisch

en: Enable anonymous browsing
de: Anonymes Browsen aktivieren

en: Enable public registration
de: Öffentliche Registrierung aktivieren

en: Enable uploading
de: Hochladen aktivieren

en: Encryption
de: Verschlüsselung

en: Enets; Forest
de: Enzisch; Wald

en: Enets; Tundra
de: Enzisch; Tundra

en: English
de: Englisch

en: English; Liberian
de: Englisch; Liberianisch

en: English; Middle (1100-1500)
de: Mittelenglisch

en: English; Old (ca. 450-1100)
de: Englisch; Alt (ca. 450-1100)

en: Enwan (Akwa Ibom State)
de: Enwan (Akwa Ibom)

en: Enwan (Edu State)
de: Enwan (Edu)

en: Epena
de: Embera

en: Eravallan
de: Irula

en: Error opening eBook. File does not exist or file is not accessible:
de: Buch öffnen fehlgeschlagen. Datei existiert nicht, oder ist nicht zugänglich.

en: Estonian
de: Estnisch

en: Estonian Sign Language
de: Estländische Zeichensprache

en: Estonian; Standard
de: Estnisch; Standard

en: Etchemin
de: Maliseet

en: Eteocretan
de: Eteokretisch

en: Eteocypriot
de: Eteozypriotisch

en: Ethiopian Sign Language
de: Äthiopische Zeichensprache

en: Eton (Cameroon)
de: Eton (Kamerun)

en: Etruscan
de: Etruskisch

en: Even
de: Ewenisch

en: Evenki
de: Ewenkisch

en: Ewe
de: Ewe-Sprache

en: Exclude Languages
de: Sprache ausschließen

en: Exclude Series
de: Serie ausschließen

en: Exclude Tags
de: Tags ausschließen

en: Extremaduran
de: Extremadurisch

en: Failed to create path %s (Permission denied).
de: Fehler beim Erzeugen des Pfads %s (Zugriff verweigert)

en: Failed to delete file %s (Permission denied).
de: Fehler beim Löschen von Datei %s (Zugriff verweigert)

en: Failed to send mail: %s
de: E-Mail: %s konnte nicht gesendet werden

en: Failed to store file %s (Permission denied).
de: Fehler beim speichern der Datei %s (Zugriff verweigert)

en: Fali; North
de: Fali; Nord

en: Fali; South
de: Fali; Süd

en: Faliscan
de: Faliskisch

en: Fang (Cameroon)
de: Pangwe (Kamerun)

en: Fang (Equatorial Guinea)
de: Fang (Äquatorial-Guinea)

en: Fania
de: Fanja

en: Farefare
de: Gurenne

en: Faroese
de: Färöisch

en: Fars; Northwestern
de: Farsi; Nordwest

en: Fars; Southwestern
de: Farsi; Südwest

en: Fe'fe'
de: Bamileke

en: Fijian
de: Fidschianisch

en: Fijian; Western
de: Fidschi; West

en: File extension "%s" is not allowed to be uploaded to this server
de: Die Dateiendung "%s" kann nicht auf diesen Server hochgeladen werden

en: File to be uploaded must have an extension
de: Datei müssen eine Erweiterung haben, um hochgeladen zu werden

en: Files are replaced
de: Ersetze Dateien

en: Finland-Swedish Sign Language
de: Finnland-Schwedische Zeichensprache

en: Finnish
de: Finnisch

en: Finnish Sign Language
de: Finnische Zeichensprache

en: Finnish; Kven
de: Finnisch; Kven

en: Finnish; Tornedalen
de: Finnisch; Tornedalen

en: Found an existing account for this email address or nickname.
de: Es existiert ein Benutzerkonto für diese Emailadresse oder den Benutzernamen.

en: Found an existing account for this email address.
de: Es existiert ein Benutzerkonto für diese E-Mailadresse

en: Frankish
de: Fränkisch

en: French
de: Französisch

en: French Sign Language
de: Französische Zeichensprache

en: French; Cajun
de: Französisch; Cajun

en: French; Middle (ca. 1400-1600)
de: Französisch; Mittel (ca. 1400 - 1600)

en: French; Old (842-ca. 1400)
de: Französisch; Alt (842 - ca. 1400)

en: Frisian; Eastern
de: Friesisch; Ost

en: Frisian; Northern
de: Friesisch; Nord

en: Frisian; Old
de: Friesisch; Alt

en: Frisian; Western
de: Friesisch; West

en: Friulian
de: Friaulisch

en: From e-mail
de: Absenderadresse

en: From mail
de: Absenderadresse

en: Fulah
de: Ful

en: Fulfulde; Central-Eastern Niger
de: Fulfulde; Zentralostniger

en: Fulfulde; Nigerian
de: Fulfulde; Nigerianisch

en: Fulfulde; Western Niger
de: Fulfulde; Westniger

en: Futuna; East
de: Futuna; Ost

en: Fuyug
de: Fujuge

en: Gaelic; Hiberno-Scottish
de: Gälisch; Hiberno-Schottisch

en: Gaelic; Scottish
de: Gälisch; Schottisch

en: Gagauz
de: Gagausisch

en: Galatian
de: Galatisch

en: Galician
de: Galicisch

en: Galo
de: Adi Galo

en: Gamo
de: GayoNgamo

en: Gana
de: Dusun

en: Gazi
de: Khasi

en: Gbaya (Central African Republic)
de: Gbaya (Zentralafrikanische Republik)

en: Gbaya; Northwest
de: Gbaya; Nordwest

en: Gbaya; Southwest
de: Gbaya; Südwest

en: Gbe; Eastern Xwla
de: Gbe; Ost-Xwla

en: Gbe; Western Xwla
de: Gbe; West-Xwla

en: Geez
de: Altäthiopisch

en: Geji
de: Gezawa

en: Gelao; Green
de: Gelao; Grün

en: Gelao; Red
de: Gelao; Rot

en: Gelao; White
de: Gelao; Weiß

en: Georgian
de: Georgisch

en: Georgian; Old
de: Georgisch; Alt

en: German
de: Deutsch

en: German Sign Language
de: Deutsche Zeichensprache

en: German; Colonia Tovar
de: Alemán Coloniero Tovar

en: German; Hutterite
de: Deutsch; Hutterer

en: German; Low
de: Plattdeutsch

en: German; Middle High (ca. 1050-1500)
de: Mittelhochdeutsch (ca. 1050-1500)

en: German; Middle Low
de: Mittelniederdeutsch

en: German; Old High (ca. 750-1050)
de: Althochdeutsch (ca. 750-1050)

en: German; Pennsylvania
de: Pennsylvaniadeutsch

en: German; Swiss
de: Schweizerdeutsch

en: Get Metadata
de: Metadaten laden

en: Get metadata
de: Metadaten laden

en: Ghale; Northern
de: Ghale; Nord

en: Ghale; Southern
de: Ghale; Süd

en: Ghanaian Sign Language
de: Ghanaische Zeichensprache

en: Ghari
de: Gari

en: Ghodoberi
de: Godoberi

en: Gidar
de: Gider

en: Gilaki
de: Gileki

en: Gilbertese
de: Gilbertesisch

en: Gimi (Eastern Highlands)
de: Gimi (Östliches Hochland)

en: Gimi (West New Britain)
de: Gimi (Westliches Neu-Britannien)

en: Ginyanga
de: Anyanga

en: Giryama
de: Gir yama

en: Gitua
de: Kelana

en: Giziga; North
de: Gisiga; Nord

en: Giziga; South
de: Gisiga; Süd

en: Gizrra
de: Gizra

en: Go!
de: Los!

en: Goemai
de: Ankwe

en: Gofa
de: Gamo-Gofa-Dawro

en: Gondi; Northern
de: Gondi; Nord

en: Gondi; Southern
de: Gondi; Süd

en: Gorontalo
de: Gorontalesisch

en: Gorowa
de: Goroa

en: Gothic
de: Gotisch

en: Great Andamanese; Mixed
de: Großandamanesisch; Gemischt

en: Grebo; Central
de: Grebo; Zentral

en: Grebo; Northern
de: Grebo; Nord

en: Grebo; Southern
de: Grebo; Süd

en: Greek Sign Language
de: Griechische Zeichensprache

en: Greek; Ancient (to 1453)
de: Altgriechisch (bis 1453)

en: Greek; Cappadocian
de: Griechisch; Kappadokisch

en: Greek; Modern (1453-)
de: Neugriechisch (ab 1453)

en: Greek; Mycenaean
de: Griechisch; Mykenisch

en: Gros Ventre
de: Gros Ventres

en: Gua
de: Gua-Mba-Meo

en: Guana (Brazil)
de: Guana (Brasilien)

en: Guanche
de: Guanchen

en: Guarani
de: Guaraní

en: Guaraní; Eastern Bolivian
de: Guaraní; Ostbolivisch

en: Guaraní; Paraguayan
de: Guaraní; Paraguayisch

en: Guaraní; Western Bolivian
de: Guaraní; Westbolivisch

en: Guatemalan Sign Language
de: Guatemalische Zeichensprache

en: Guest
de: Gast

en: Guhu-Samane
de: Guhu Samane

en: Guinean Sign Language
de: Guineische Zeichensprache

en: Gula (Central African Republic)
de: Gula (Zentralafrikanische Republik)

en: Gula (Chad)
de: Gula (Tschad)

en: Gula'alaa
de: Ngongosila

en: Gulay
de: Sara

en: Guliguli
de: Gulili

en: Guro
de: Kweni

en: Gurung; Eastern
de: Gurung; Ost

en: Gurung; Western
de: Gurung; West

en: Gvoko
de: Gevoko

en: Gwichʼin
de: Kutchin

en: Gyem
de: Gema

en: Hadothi
de: Harauti

en: Haeke
de: Aeke

en: Haida; Northern
de: Haida; Nord

en: Haida; Southern
de: Haida; Süd

en: Haiphong Sign Language
de: Hải-Phòng-Zeichensprache

en: Haitian Vodoun Culture Language
de: Haitiianische Vodou-Kultur-Sprache

en: Haji
de: Lampung

en: Hanoi Sign Language
de: Hanoi-Zeichensprache

en: Haroi
de: Hroy

en: Hattic
de: Hattisch

en: Hausa
de: Haussa

en: Hausa Sign Language
de: Hausa-Zeichensprache

en: Hawai'i Pidgin Sign Language
de: Hawaiianische Pidgin-Zeichensprache

en: Hawaiian
de: Hawaiianisch

en: Hdi
de: Hedi

en: Hebrew
de: Hebräisch

en: Hebrew; Ancient
de: Althebräisch

en: Hema
de: Nyoro

en: Hernican
de: Herniker

en: Hindi; Fiji
de: Hindi; Fidschi

en: Hindko; Northern
de: Hindko; Nord

en: Hindko; Southern
de: Hindko; Süd

en: Hindustani; Caribbean
de: Hindustani; Karibisch

en: Hinukh
de: Ginuchisch

en: Hiri Motu
de: Hiri-Motu

en: Hittite
de: Hethitisch

en: Hittite; Middle
de: Hethitisch; Mittel

en: Hittite; Neo-
de: Hethitisch; Neo-

en: Hittite; Old
de: Hethitisch; Alt

en: Hmong
de: Miao-Sprachen

en: Hmong Daw
de: Hmòng Daw

en: Hmong Don
de: Hmong Dong

en: Hmong; Southwestern Guiyang
de: Hmong; Südwest-Guiyang

en: Hmwaveke
de: Moaveke

en: Ho Chi Minh City Sign Language
de: Ho-Chi-Minh-Stadt-Zeichensprache

en: Honduras Sign Language
de: Honduranische Zeichensprache

en: Hong Kong Sign Language
de: Hong-Kong-Zeichensprache

en: Hot Books
de: Beliebte Bücher

en: Hot Books (most downloaded)
de: Beliebte Bücher (die meisten Downloads)

en: Hoyahoya
de: Hoia Hoia

en: Hre
de: Hrê

en: Huastec
de: Huastekisch

en: Huba
de: Kilba

en: Hungarian
de: Ungarisch

en: Hungarian Sign Language
de: Ungarische Zeichensprache

en: Hungarian; Old
de: Ungarisch; Alt

en: Hungworo
de: Ngwoi

en: Hunnic
de: Hunnisch

en: Hurrian
de: Hurritisch

en: Iberian
de: Iberisch

en: Icelandic
de: Isländisch

en: Icelandic Sign Language
de: Isländische Zeichensprache

en: Igbo
de: Ibo

en: Igede
de: Egedde

en: Ignaciano
de: Mojo

en: Iha Based Pidgin
de: Iha-basiertes Pidgin

en: Ijo; Southeast
de: Ijo; Südost

en: Ik
de: Teuso

en: Illyrian
de: Illyrisch

en: Iloko
de: Ilokano

en: Imeraguen
de: Imraguen

en: Inabaknon
de: Iban

en: Indian Sign Language
de: Indische Zeichensprache

en: Indo-Portuguese
de: Indo-Portugiesisch

en: Indonesian
de: Indonesisch

en: Indonesian Sign Language
de: Indonesische Zeichensprache

en: Indonesian; Peranakan
de: Indonesisch; Peranakan

en: Indus Valley Language
de: Industalsprache

en: Inga; Jungle
de: Inga; Dschungel

en: Ingrian
de: Ischorisch

en: Ingush
de: Inguschisch

en: Installed Version
de: Installierte Version

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
de: Interlingua (Internationale Hilfssprachen-Vereinigung)

en: International Sign
de: Internationale Zeichen

en: Inuktitut; Eastern Canadian
de: Inuktitut; Ostkanada

en: Inuktitut; Western Canadian
de: Inuktitut; Westkanada

en: Inupiatun; North Alaskan
de: Inupiat; Nordalaska

en: Inupiatun; Northwest Alaska
de: Inupiat; Nordwestalaska

en: Irish
de: Irisch

en: Irish Sign Language
de: Irische Zeichensprache

en: Irish; Middle (900-1200)
de: Mittelirisch (900-1200)

en: Irish; Old (to 900)
de: Altirisch (bis 900)

en: Irish; Primitive
de: Irisch; Primitiv

en: Isnag
de: Apayao

en: Israeli Sign Language
de: Israelische Zeichensprache

en: Isu (Fako Division)
de: Isu (Bezirk Fako)

en: Isu (Menchum Division)
de: Isu (Menchum-Abteilung)

en: Italian
de: Italienisch

en: Italian Sign Language
de: Italienische Zeichensprache

en: Itzá
de: Itza

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
de: Ivbie (Nord-Okpela-Arhe)

en: Jabutí
de: Arikaput

en: Jahanka
de: Dyahanka

en: Jalkunan
de: Jalkuna

en: Jamaican Country Sign Language
de: Jamaikanische Landesgebärdensprache

en: Jamaican Sign Language
de: Jamaikanische Zeichensprache

en: Jamamadí
de: Jamamadi

en: Janji
de: Djandji

en: Japanese
de: Japanisch

en: Japanese Sign Language
de: Japanische Zeichensprache

en: Japanese; Old
de: Japanisch; Alt

en: Jara
de: Djara

en: Jarawa (India)
de: Jarawa (Indien)

en: Jaru
de: Djaru

en: Javanese
de: Javanisch

en: Javanese; Caribbean
de: Javanisch; Karibisch

en: Javanese; New Caledonian
de: Jawanesisch; Neu-Kaledonien

en: Jebero
de: Chebero

en: Jere
de: Djere

en: Jhankot Sign Language
de: Jhankot-Zeichensprache

en: Jiarong
de: Gjarong

en: Jiba
de: Kona

en: Jiiddu
de: Jiddu

en: Jilbe
de: Djilbe

en: Jimi (Cameroon)
de: Djimi (Kamerun)

en: Jimi (Nigeria)
de: Djimi (Nigeria)

en: Jina
de: Zina

en: Jiru
de: Djiru

en: Jita
de: Djita

en: Jola-Fonyi
de: Diola-Fogny

en: Jordanian Sign Language
de: Jordanische Zeichensprache

en: Jorto
de: Djorto

en: Jowulu
de: Djowulu

en: Judeo-Arabic
de: Jüdisch-Arabisch

en: Judeo-Berber
de: Judeo-Berberisch

en: Judeo-Georgian
de: Judeo-Georgisch

en: Judeo-Italian
de: Judeo-Italienisch

en: Judeo-Persian
de: Jüdisch-Persisch

en: Jumjum
de: Djumdjum

en: Jumla Sign Language
de: Jumli-Zeichensprache

en: Jutish
de: Jütländisch

en: Júma
de: Cawahib

en: Kabardian
de: Kabardisch

en: Kabyle
de: Kabylisch

en: Kachin
de: Kachinisch

en: Kadazan; Coastal
de: Kadazan; Küste

en: Kadazan; Klias River
de: Kadazan; Klias-Fluss

en: Kagayanen
de: Kagajanon

en: Kaingang
de: Caingang

en: Kaiwá
de: Kainguá

en: Kaki Ae
de: Tate

en: Kako
de: Kaka

en: Kalaallisut
de: Kalaallisut (Grönländisch)

en: Kalapuya; Northern
de: Kalapuya; Nord

en: Kalapuya; Southern
de: Kalapuya; Süd

en: Kalinga; Lower Tanudan
de: Kalinga; Nieder-Tanudan

en: Kalinga; Mabaka Valley
de: Kalinga; Mabaka-Tal

en: Kalinga; Southern
de: Kalinga; Süd

en: Kalinga; Upper Tanudan
de: Kalinga; Ober-Tanudan

en: Kalmyk
de: Kalmükisch

en: Kamba (Brazil)
de: Kamba (Brasilien)

en: Kamba (Kenya)
de: Kamba (Kenia)

en: Kambera
de: Gambera

en: Kami (Tanzania)
de: Kami (Tansania)

en: Kango (Bas-Uélé District)
de: Kango (Bas-Uélé-Bezirk)

en: Kango (Tshopo District)
de: Kango (Tshopo-Bezirk)

en: Kanjobal; Western
de: Kanjobal; West

en: Kankanaey
de: Kankanay

en: Kankanay; Northern
de: Kankanay; Nord

en: Kanuri; Central
de: Kanuri; Zentral

en: Kaqchikel
de: Cakchiquel

en: Kara (Central African Republic)
de: Kara (Zentralafrikanische Republik)

en: Kara (Papua New Guinea)
de: Kara (Papua Neuguinea)

en: Kara (Tanzania)
de: Kara (Tansania)

en: Kara-Kalpak
de: Karakalpakisch

en: Karaboro; Eastern
de: Karaboro; Ost

en: Karaboro; Western
de: Karaboro; West

en: Karakhanid
de: Karachanidisch

en: Karbi
de: Karbí

en: Karbi; Amri
de: Kabi; Amri

en: Kare (Central African Republic)
de: Kare (Zentralafrikanische Republik)

en: Kare (Papua New Guinea)
de: Kare (Papua-Neuguinea)

en: Karelian
de: Karenisch

en: Karen; Brek
de: Karenisch; Brek

en: Karen; Pwo Eastern
de: Karen; Pwo-Ost

en: Karen; Pwo Northern
de: Karen; Pwo-Nord

en: Karen; Pwo Western
de: Karen; Pwo-West

en: Kari
de: Kare

en: Karipuna
de: Karipúna

en: Karo (Brazil)
de: Karo (Brasilien)

en: Karo (Ethiopia)
de: Karo (Äthopien)

en: Kashmiri
de: Kaschmirisch

en: Kashubian
de: Kaschubisch

en: Kaskean
de: Kaskian

en: Kataang
de: Katang

en: Katawixi
de: Catawixi

en: Katu; Eastern
de: Katu; Ost

en: Katu; Western
de: Katu; West

en: Katua
de: Kâtua

en: Katukína
de: Catukina

en: Katukína; Panoan
de: Catukina; Panoan

en: Kaur
de: Malaiisch

en: Kavet
de: Kravet

en: Kawi
de: Kawi; Altjavanisch

en: Kayah; Eastern
de: Kayah; Ost

en: Kayah; Western
de: Kayah; West

en: Kayan; Kayan River
de: Kayan; Kayan-Fluss

en: Kayong
de: Kajong

en: Kazakh
de: Kasachisch

en: Keapara
de: Keopara

en: Keiyo
de: Kalenjin

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
de: Kela (Demokratische Republik Kongo)

en: Kela (Papua New Guinea)
de: Kela (Papua Neuguinea)

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
de: Kele (Demokratische Republik Kongo)

en: Kele (Papua New Guinea)
de: Kele (Papua-Neuguinea)

en: Keliko
de: Kaliko

en: Kentish Sign Language; Old
de: Kent-Englische Zeichensprache; Alt

en: Kenyan Sign Language
de: Kenianische Gebärdensprache

en: Kerek
de: Kerekisch

en: Keres; Eastern
de: Keres; Ost

en: Keres; Western
de: Keres; West

en: Kerewo
de: Kerewa

en: Kerinci
de: Malaiisch

en: Kewa; East
de: Kewa; Ost

en: Keyword
de: Suchbegriff

en: Khakas
de: Chakassisch

en: Khalaj
de: Khaladsh

en: Khalaj; Turkic
de: Khalaj; Türkisch

en: Kham; Eastern Parbate
de: Kham; Ost-Parbate

en: Kham; Western Parbate
de: Kham; West-Parbate

en: Khandesi
de: Khandeshi

en: Khasi
de: Khasi-Sprache

en: Khisa
de: Komono

en: Khmer; Central
de: Khmer; Zentral

en: Khmer; Northern
de: Khmer; Nord

en: Kho'ini
de: Khoini

en: Khorasani Turkish
de: Khorasani Türkisch

en: Khorezmian
de: Choresmisch

en: Khotanese
de: Sakisch

en: Khua
de: Cua

en: Khün
de: Khuen

en: Kilivila
de: Kiriwina

en: Kimbundu
de: Mbundu; Kimbundu

en: Kinabatangan; Upper
de: Kinabatangan; Ober

en: Kinyarwanda
de: Rwanda

en: Kirghiz
de: Kirgisisch

en: Kirmanjki (individual language)
de: Kirmanjki (Individuelle Sprache)

en: Kisi; Southern
de: Kisi; Süd

en: Kissi; Northern
de: Kissi; Nord

en: Kitsai
de: Kichai

en: Kituba (Congo)
de: Kituba (Kongo)

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
de: Kituba (Demokratische Republik Kongo)

en: Kiwai; Northeast
de: Kiwai; Nordost

en: Kiwai; Southern
de: Kiwai; Süd

en: Klingon
de: Klingonisch

en: Knaanic
de: Knaanisch

en: Ko
de: Akha

en: Kodaku
de: Koraku

en: Kodava
de: Kodagu

en: Koiali; Mountain
de: Koiari; Gebirge

en: Kol (Cameroon)
de: Kol (Kamerun)

en: Kol (Papua New Guinea)
de: Kol (Papua Neuguinea)

en: Kolami; Northwestern
de: Kolami; Nordwest

en: Kolami; Southeastern
de: Kolami; Südost

en: Kom (Cameroon)
de: Kom (Kamerun)

en: Kom (India)
de: Kom (Indien)

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
de: Komo (Demokratische Republik Kongo)

en: Konjo; Coastal
de: Konjo; Küste

en: Konjo; Highland
de: Konjo; Hochland

en: Konkani (individual language)
de: Konkani (Individuelle Sprache)

en: Konkani (macrolanguage)
de: Konkani (Makrosprache)

en: Konso
de: Konongo

en: Konzo
de: Kondjo

en: Koonzime
de: Koozime

en: Korafe-Yegha
de: Yegha-Korape

en: Korean
de: Koreanisch

en: Korean Sign Language
de: Koreanische Zeichensprache

en: Korean; Middle (10th-16th cent.)
de: Koreanisch; Mittel (10. - 16. Jahrhundert)

en: Korean; Old (3rd-9th cent.)
de: Koreanisch; Alt (3. - 9. Jahrhundert)

en: Korku
de: Kurku

en: Koro (Côte d'Ivoire)
de: Koro (Elfenbeinküste)

en: Koro (Papua New Guinea)
de: Koro (Papua Neuguinea)

en: Koryak
de: Korjakisch

en: Kosraean
de: Kosraeanisch

en: Kota (India)
de: Kota (Indien)

en: Koy Sanjaq Surat
de: Aramäisch

en: Kpasam
de: Passam

en: Krache
de: Krachi

en: Krahn; Eastern
de: Krahn; Ost

en: Krahn; Western
de: Krahn; West

en: Kriol English; Belize
de: Kreolisch-Englisch; Belize

en: Krymchak
de: Krimtschakisch

en: Kuanyama
de: Kwanyama

en: Kui (India)
de: Kui (Indien)

en: Kui (Indonesia)
de: Kui (Indonesien)

en: Kuijau
de: Dusun

en: Kuman (Russia)
de: Kuman (Russland)

en: Kumyk
de: Kumükisch

en: Kuna; Border
de: Kuna; Grenze

en: Kunza
de: Atacama

en: Kurdish
de: Kurdisch

en: Kurdish; Central
de: Zentralkurdisch

en: Kurdish; Northern
de: Nordkurdisch

en: Kurdish; Southern
de: Südkurdisch

en: Kusaal
de: Kusale

en: Kusaghe
de: Kusage

en: Kuskokwim; Upper
de: Kuskokwim; Ober

en: Kutep
de: Kutev

en: Kuvi
de: Kuwi

en: Kuwaa
de: Kwaa

en: Kuwaataay
de: Kwatay

en: Kuy
de: Kui

en: Kwa'
de: Kwa

en: Kwaja
de: Kwadja

en: Kxoe
de: Xun

en: Laari
de: Laadi

en: Laba
de: Loloda

en: Lachi
de: Lati

en: Lachi; White
de: Lachi; Weiß

en: Ladin
de: Ladinisch

en: Ladino
de: Judenspanisch

en: Laha (Indonesia)
de: Laha (Indonesien)

en: Laha (Viet Nam)
de: Laha (Vietnam)

en: Lak
de: Siar

en: Laka (Chad)
de: Laka (Tschad)

en: Lakon
de: Lakona

en: Lakondê
de: Mamaindê

en: Lalu; Eastern
de: Lalu; Ost

en: Lalu; Western
de: Lalu; West

en: Lamaholot
de: Solor

en: Lamba
de: Banjari; Lamba

en: Lamnso'
de: Nso

en: Lampung Api
de: Lampung

en: Langbashe
de: Langbashi

en: Langobardic
de: Langobardisch

en: Language
de: Sprache

en: Language: %(name)s
de: Sprache: %(name)s

en: Languages
de: Sprachen

en: Langue des signes de Belgique Francophone
de: Französisch-Belgien Gebärdensprache

en: Lao
de: Laotisch

en: Laomian
de: Bisu

en: Laos Sign Language
de: Laotische Zeichensprache

en: Lasgerdi
de: Lazgärdi

en: Lashi
de: Lasi

en: Latest Books
de: Letzte Bücher

en: Latgalian
de: Lettgallisch

en: Latin
de: Lateinisch

en: Latvian
de: Lettisch

en: Latvian Sign Language
de: Lettische Zeichensprache

en: Latvian; Standard
de: Lettisch; Standard

en: Lauje
de: Tinombo

en: Laurentian
de: Laurentisch

en: Lawa; Eastern
de: Lawa; Ost

en: Lawa; Western
de: Lawa; West

en: Laz
de: Lazisch

en: Lele (Chad)
de: Lele (Tschad)

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
de: Lele (Demokratische Repbulik Kongo)

en: Lele (Papua New Guinea)
de: Lele (Papua Neuguinea)

en: Lembata; South
de: Lembata; Süd

en: Lemio
de: LeMio

en: Lemnian
de: Lemnisch

en: Lepontic
de: Lepontisch

en: Leti (Cameroon)
de: Leti (Kamerun)

en: Leti (Indonesia)
de: Leti (Indonesien)

en: Lezghian
de: Lesgisch

en: Liburnian
de: Liburnisch

en: Libyan Sign Language
de: Libysche Zeichensprache

en: Ligurian (Ancient)
de: Ligurisch (Historisch)

en: Limba; East
de: Limba; Ost

en: Limba; West-Central
de: Limba; Zentralwest

en: Limburgan
de: Limburgisch

en: Linked libraries
de: Dynamische Bibliotheken

en: Lishana Deni
de: Aramäisch

en: Lishanid Noshan
de: Lishani Noshan

en: Lithuanian
de: Litauisch

en: Lithuanian Sign Language
de: Lithauische Zeichensprache

en: Liv
de: Live

en: Lo-Toga
de: Loh-Toga

en: Loading...
de: Lade...

en: Location of Calibre database
de: Speicherort der Calibre Datenbank

en: Lohar; Gade
de: Lohari; Gade

en: Lokaa
de: Loko

en: Lolopo; Southern
de: Lolopo; Süd

en: Loma (Côte d'Ivoire)
de: Loma (Elfenbeinküste)

en: Loma (Liberia)
de: Loma (Liberien)

en: Lombard
de: Langobardisch

en: Lombi
de: Rombi

en: Loncong
de: Malaiisch

en: Lorung; Northern
de: Lorung; Nord

en: Lorung; Southern
de: Lorung; Süd

en: Lozi
de: Rotse

en: Lubu
de: Malaiisch

en: Ludian
de: Ludisch

en: Lukpa
de: Dompago

en: Lule Sami
de: Samisch (Lule)

en: Luo (Cameroon)
de: Luo (Kamerun)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
de: Luo (Kenia und Tansania)

en: Luri; Northern
de: Luri; Nord

en: Luri; Southern
de: Luri; Süd

en: Lusitanian
de: Lusitanisch

en: Luvale
de: Lwena

en: Luwian; Cuneiform
de: Luwisch; Cuneiform

en: Luwian; Hieroglyphic
de: Luwisch; Hieroglyphen

en: Luwo
de: Lwo

en: Luxembourgish
de: Luxemburgisch

en: Luyana
de: Lujana

en: Lycian
de: Lykisch

en: Lydian
de: Lydisch

en: Lyons Sign Language
de: Lyoner Zeichensprache

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
de: Ma (Demokratische Republik Kongo)

en: Ma (Papua New Guinea)
de: Ma (Papua-Neuguinea)

en: Ma'di; Southern
de: Ma'di; Süd

en: Maa
de: Ma

en: Maba (Chad)
de: Maba (Tschad)

en: Maba (Indonesia)
de: Maba (Indonesien)

en: Mabaan
de: Maban

en: Macanese
de: Macaista

en: Macedonian
de: Makedonisch

en: Macedonian; Ancient
de: Altmazedonisch

en: Machiguenga
de: Matsiguenga

en: Machinere
de: Mxineri

en: Mada (Cameroon)
de: Mada (Kamerun)

en: Madagascar Sign Language
de: Madagaskar Gebärdensprache

en: Madurese
de: Maduresisch

en: Maewo; Central
de: Maewo; Zentral

en: Magahi
de: Khotta

en: Magar; Eastern
de: Magar; Ost

en: Magar; Western
de: Magar; West

en: Magoma
de: Kimagoma

en: Mahou
de: Maou

en: Mai Brat
de: Ajamaru

en: Maidu; Northeast
de: Maidu; Nordost

en: Maidu; Northwest
de: Maidu; Nordwest

en: Maidu; Valley
de: Maidu; Tal

en: Mail settings updated
de: E-Mail Einstellungen aktualisiert

en: Maiwa (Indonesia)
de: Maiwa (Indonesien)

en: Maiwa (Papua New Guinea)
de: Maiwa (Papua-Neuguinea)

en: Majang
de: Masongo

en: Makasar
de: Makassarisch

en: Makian; East
de: Makian; Ost

en: Makuráp
de: Macurap

en: Mala (Papua New Guinea)
de: Mala (Papua-Neuguinea)

en: Malagasy
de: Madegassisch

en: Malagasy; Masikoro
de: Madagassisch; Masikoro

en: Malagasy; Northern Betsimisaraka
de: Malagasy; Nord-Betsimisaraka

en: Malagasy; Plateau
de: Madegassisch; Hochland

en: Malagasy; Southern Betsimisaraka
de: Malagasy; Süd-Betsimisaraka

en: Malagasy; Tandroy-Mahafaly
de: Madegassisch; Tandroy-Mahafaly

en: Malagasy; Tankarana
de: Madegassisch; Tankarana

en: Malagasy; Tsimihety
de: Madegassisch; Tsimihety

en: Malakhel
de: Ormuri

en: Malay (individual language)
de: Malay (Individuelle Sprache)

en: Malay (macrolanguage)
de: Malaiisch (Makrosprache)

en: Malay; Ambonese
de: Malaiisch; Ambonesisch

en: Malay; Balinese
de: Malay; Balinesisch

en: Malay; Central
de: Malay; Zentral

en: Malay; Cocos Islands
de: Malay; Kokosinseln

en: Malay; Kota Bangun Kutai
de: Malaiisch; Kota Bangun Kutai

en: Malay; Kupang
de: Malaiisch; Kupang

en: Malay; Makassar
de: Malaiisch; Makassar

en: Malay; North Moluccan
de: Malaiisch; Nord-Molukkisch

en: Malay; Papuan
de: Malay; Papua

en: Malay; Pattani
de: Malaiisch; Pattani

en: Malay; Standard
de: Malaiisch; Standard

en: Malaysian Sign Language
de: Malaysische Gebärdensprache

en: Male (Ethiopia)
de: Male (Äthopien)

en: Male (Papua New Guinea)
de: Male (Papua-Neuguinea)

en: Maltese
de: Maltesisch

en: Maltese Sign Language
de: Maltesische Gebärdensprache

en: Mambae
de: Mambai

en: Mambila; Cameroon
de: Mambila; Kamerun

en: Mambila; Nigeria
de: Mambila; Nigerianisch

en: Mampruli
de: Mamprusi

en: Manchu
de: Manchu; Mandschurisch

en: Manda (Australia)
de: Manda (Australien)

en: Manda (India)
de: Manda (Indien)

en: Manda (Tanzania)
de: Manda (Tansania)

en: Mandaic
de: Mandäisch

en: Mandaic; Classical
de: Mandäisch; Klassisch

en: Mandar
de: Mandaresisch

en: Mandingo
de: Mande; Mandigo; Malinke

en: Maninka; Forest
de: Maninka; Wald

en: Maninka; Konyanka
de: Malinke; Konyanka

en: Maninkakan; Eastern
de: Maninka; Östliches

en: Maninkakan; Western
de: Malinke; West

en: Manipuri
de: Meithei-Sprache

en: Manipuri; Old
de: Meithei; Alt

en: Manna-Dora
de: Telugu

en: Manobo; Western Bukidnon
de: Manobo; West-Bukidnon

en: Mansi
de: Mansisch

en: Maori; Cook Islands
de: Maori; Cook-Inseln

en: Maquiritari
de: Makiritare

en: Marathi; Old
de: Marathi; Alt

en: Marghi Central
de: Marghi, Zentrales

en: Mari (East Sepik Province)
de: Mari (Östliche Sepik-Provinz)

en: Mari (Madang Province)
de: Mari (Madang-Provinz)

en: Mari (Russia)
de: Mari (Russland)

en: Mari; Eastern
de: Mari; Ost

en: Mari; Western
de: Mari; West

en: Maria (India)
de: Maria (Indien)

en: Maria (Papua New Guinea)
de: Maria (Papua-Neuguinea)

en: Maritime Sign Language
de: Seefahrergebärdensprache

en: Markweeta
de: Markweta

en: Marma
de: Mar ma

en: Marquesan; North
de: Marquesanisch; Nord

en: Marquesan; South
de: Marquesanisch; Süd

en: Marrucinian
de: Marrukinisch

en: Marshallese
de: Marshallesisch

en: Marsian
de: Marsisch

en: Martha's Vineyard Sign Language
de: Martha's Weingut Gebärdensprache

en: Marwari (India)
de: Rajasthani (Indien)

en: Marwari (Pakistan)
de: Rajasthani (Pakistan)

en: Masaaba
de: Masaba

en: Masai
de: Massai

en: Masela; Central
de: Masela; Zentral

en: Masela; East
de: Masela; Ost

en: Mashi (Zambia)
de: Mashi (Sambia)

en: Mator
de: Matoren

en: Mator-Taygi-Karagas
de: Matorisch-Taygi-Karagas

en: Mauritian Sign Language
de: Mauritische Zeichensprache

en: Mawa (Chad)
de: Mawa (Tschad)

en: Mayan; Epigraphic
de: Maya; Epigraphie

en: Maykulan
de: Mayi-Kulan

en: Mazahua; Central
de: Mazahua; Zentral

en: Mbandja
de: Mbanza

en: Mbara (Australia)
de: Mbara (Australien)

en: Mbara (Chad)
de: Mbara (Tschad)

en: Mbe'
de: Mbe

en: Mbere
de: Mbété

en: Mbo (Cameroon)
de: Mbo (Kamerun)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
de: Mbo (Demokratische Republik Kongo)

en: Mbongno
de: Kamkam

en: Mbosi
de: Mboshi

en: Mbulungish
de: Mbulungisch

en: Median
de: Medisch

en: Melanau; Central
de: Melanau; Zentral

en: Mende (Papua New Guinea)
de: Mende (Papua-Neuguinea)

en: Meohang; Eastern
de: Meohang; Östliches

en: Meohang; Western
de: Meohang; West

en: Meroitic
de: Meroitisch

en: Mesme
de: Mesmé

en: Messapic
de: Messapisch

en: Mexican Sign Language
de: Mexikanische Gebärdensprache

en: Mi'kmaq
de: Mikmak

en: Miao; Central Huishui
de: Miao; Zentral-Hushui

en: Miao; Central Mashan
de: Miao; Zentral-Mashan

en: Miao; Chuanqiandian Cluster
de: Miao; Chuanqiandian-Cluster

en: Miao; Eastern Huishui
de: Miao; Ost-Huishui

en: Miao; Eastern Qiandong
de: Miao; Ost-Qiandong

en: Miao; Eastern Xiangxi
de: Miao; Ost-Xiangxi

en: Miao; Northern Guiyang
de: Miao; Nord-Guiyang

en: Miao; Northern Huishui
de: Miao; Nord-Huishui

en: Miao; Northern Mashan
de: Miao; Nord-Mashan

en: Miao; Northern Qiandong
de: Miao; Nord-Qiandong

en: Miao; Sinicized
de: Miao; Sinisiert

en: Miao; Southern Guiyang
de: Miao; Süd-Guiyang

en: Miao; Southern Mashan
de: Miao; Süd-Mashan

en: Miao; Southern Qiandong
de: Miao; Süd-Qiandong

en: Miao; Southwestern Huishui
de: Miao; Südwest-Huishui

en: Miao; Western Mashan
de: Miao; West-Mashan

en: Miao; Western Xiangxi
de: Miao; West-Xiangxi

en: Migaama
de: Migama

en: Milyan
de: Lykisch

en: Mina (Cameroon)
de: Mina (Kamerun)

en: Mina (India)
de: Mina (Indien)

en: Minaean
de: Minäisch

en: Mingrelian
de: Mingrelisch

en: Minokok
de: Dusun

en: Mirandese
de: Mirandesisch

en: Miwok; Bay
de: Miwok; Bucht

en: Miwok; Central Sierra
de: Miwok; Zentral-Sierra

en: Miwok; Coast
de: Miwok; Küste

en: Miwok; Lake
de: Miwok; See

en: Miwok; Northern Sierra
de: Miwok; Nord-Sierra

en: Miwok; Southern Sierra
de: Miwok; Süd-Sierra

en: Mixe; North Central
de: Mixe; Zentralnord

en: Mixe; Quetzaltepec
de: Mixe; Quetzaltepek

en: Mixifore
de: Mikifore

en: Mixtec; Alacatlatzala
de: Mixtek; Alacatlatzala

en: Mixtec; Apasco-Apoala
de: Mixtek; Apasco-Apoala

en: Mixtec; Atatláhuca
de: Mixtek; Atatláhuca

en: Mixtec; Ayutla
de: Mixtek; Ayutla

en: Mixtec; Cacaloxtepec
de: Mixtek; Cacaloxtepec

en: Mixtec; Chayuco
de: Mixtek; Chayuco

en: Mixtec; Chigmecatitlán
de: Mixtek; Chigmecatitlán

en: Mixtec; Coatzospan
de: Mixtek; Coatzospan

en: Mixtec; Huitepec
de: Mixtek; Huitepec

en: Mixtec; Jamiltepec
de: Mixtek; Jamiltepec

en: Mixtec; Metlatónoc
de: Mixtek; Metlatónoc

en: Mixtec; Mixtepec
de: Mixtek; Mixtepec

en: Mixtec; Northern Tlaxiaco
de: Mixtec; Nord-Tlaxiaco

en: Mixtec; Northwest Oaxaca
de: Mixtek; Nordwest-Oaxaca

en: Mixtec; Ocotepec
de: Mixtek; Ocotepec

en: Mixtec; Peñoles
de: Mixtek; Peñoles

en: Mixtec; Pinotepa Nacional
de: Mixtek; Pinotepa Nacional

en: Mixtec; San Juan Colorado
de: Mixtek; San Juan Colorado

en: Mixtec; San Miguel El Grande
de: Mixtek; San Miguel El Grande

en: Mixtec; Santa Lucía Monteverde
de: Mixtek; Santa Lucía Monteverde

en: Mixtec; Santa María Zacatepec
de: Mixtek; Santa María Zacatepec

en: Mixtec; Silacayoapan
de: Mixtek; Silacayoapan

en: Mixtec; Southeastern Nochixtlán
de: Mixtek; Südost-Nochixtlán

en: Mixtec; Southern Puebla
de: Mixtek; Süd-Puebla

en: Mixtec; Southwestern Tlaxiaco
de: Mixtek; Südwest-Tlaxiaco

en: Mixtec; Tezoatlán
de: Mixtek; Tezoatlán

en: Mixtec; Tidaá
de: Mixtek; Tidaá

en: Mixtec; Tlazoyaltepec
de: Mixtek; Tlazoyaltepec

en: Mixtec; Western Juxtlahuaca
de: Mixtek; West-Juxtlahuaca

en: Mixtec; Yosondúa
de: Mixtek; Yosondúa

en: Mixtec; Yucuañe
de: Mixtek; Yucuañe

en: Mixtec; Yutanduchi
de: Mixtek; Yutanduchi

en: Miyobe
de: Sola

en: Mlahsö
de: Aramäisch

en: Mnong; Central
de: Mnong; Zentral

en: Mnong; Eastern
de: Mnong; Ost

en: Mnong; Southern
de: Mnong; Süd

en: Moabite
de: Moabitisch

en: Mochi
de: Mosi

en: Mocoví
de: Mokoví

en: Mofu; North
de: Mofu; Nord

en: Mogholi
de: Moghol

en: Moi (Congo)
de: Moi (Kongo)

en: Moi (Indonesia)
de: Moi (Indonesien)

en: Moldova Sign Language
de: Moldawische Gebärdensprache

en: Mon; Old
de: Mon; Alt

en: Monastic Sign Language
de: Klösterliche Gebärdensprache

en: Mongolian
de: Mongolisch

en: Mongolian Sign Language
de: Mongolische Zeichensprachen

en: Mongolian; Classical
de: Mongolisch; Klassisch

en: Mongolian; Halh
de: Mongolisch; Halh

en: Mongolian; Middle
de: Mongolisch; Mittel

en: Mongolian; Peripheral
de: Mongolisch; Äußeres

en: Mono (Cameroon)
de: Mono (Kamerun)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
de: Mono (Demokratische Republik Kongo)

en: Mono (Solomon Islands)
de: Mono (Solomon-Inseln)

en: Mor (Bomberai Peninsula)
de: Mor (Bomberai-Halbinsel)

en: Mor (Mor Islands)
de: Mor (Mor-Inseln)

en: Moroccan Sign Language
de: Marokkanische Gebärdensprache

en: Mozambican Sign Language
de: Mosambikanische Gebärdensprache

en: Mozarabic
de: Mozarabisch

en: Muji; Northern
de: Muji; Nord

en: Muji; Southern
de: Muji; Süd

en: Mukulu
de: Mokulu

en: Multiple languages
de: Mehrsprachig; Polyglott

en: Mumuye
de: Mumuje

en: Munda
de: Mundari

en: Mungkip
de: Munkip

en: Muria; Eastern
de: Muria; Ost

en: Muria; Far Western
de: Muria; Tiefwestlich

en: Muria; Western
de: Muria; West

en: Murik (Papua New Guinea)
de: Murik (Papua-Neuguinea)

en: Musi
de: Malaiisch

en: Muyu; North
de: Muyu; Nord

en: Muyu; South
de: Muyu; Süd

en: Myene
de: Mjene

en: Naasioi
de: Nasioi

en: Nadruvian
de: Nadrauisch

en: Nadëb
de: Nadöp

en: Nafusi
de: Jabal Nafusah

en: Naga; Chang
de: Naga; Tschang

en: Naga; Northern Rengma
de: Naga; Nord-Rengma

en: Naga; Southern Rengma
de: Naga; Süd-Rengma

en: Nago; Northern
de: Nago; Nord

en: Nago; Southern
de: Nago; Süd

en: Nahuatl; Central
de: Nahuatl; Zentral

en: Nahuatl; Central Huasteca
de: Nahuatl; Zentral-Huasteca

en: Nahuatl; Central Puebla
de: Nahuatl; Zentral-Puebla

en: Nahuatl; Classical
de: Nahuatl; Klassisch

en: Nahuatl; Eastern Huasteca
de: Nahuatl; Ost-Huasteca

en: Nahuatl; Guerrero
de: Nahuatl, Guerrero

en: Nahuatl; Highland Puebla
de: Nahuatl; Hochland-Puebla

en: Nahuatl; Northern Oaxaca
de: Nahuatl; Nord-Oaxaca

en: Nahuatl; Northern Puebla
de: Nahuatl; Nord-Puebla

en: Nahuatl; Southeastern Puebla
de: Nahuatl; Südost-Puebla

en: Nahuatl; Western Huasteca
de: Nahuatl; West-Huasteca

en: Nalögo
de: Natügu

en: Nama (Namibia)
de: Nama (Namibien)

en: Nama (Papua New Guinea)
de: Nama (Papua-Neuguinea)

en: Nambikuára; Southern
de: Nambikuára; Süd

en: Namibian Sign Language
de: Namibische Gebärdensprache

en: Nanai
de: Nanaisch

en: Nande
de: Nandi

en: Narua
de: Naxi

en: Nathembo
de: Sakaji

en: Nauru
de: Nauruanisch

en: Naxi
de: Nasi

en: Ndebele; North
de: Ndebele (Nord)

en: Ndebele; South
de: Ndebele (Süd)

en: Neapolitan
de: Neapolitanisch

en: Nefamese
de: Nefamesisch

en: Negeri Sembilan Malay
de: Negeri Sembilan-Malaiisch

en: Negidal
de: Negidalisch

en: Nenets
de: Nenzisch

en: Neo-Aramaic; Assyrian
de: Neu-Aramäisch; Assyrien

en: Neo-Aramaic; Barzani Jewish
de: Neu-Aramäisch; Barzani Jüdisch

en: Neo-Aramaic; Bohtan
de: Neu-Aramäisch; Bohtan

en: Neo-Aramaic; Chaldean
de: Neuaramäisch; Chaldean

en: Neo-Aramaic; Western
de: Neu-Aramäisch, Westlich

en: Nepalese Sign Language
de: Nepalesische Gebärdensprache

en: New Books
de: Neue Bücher

en: New Zealand Sign Language
de: Neuseeländische Gebärdensprache

en: Newar; Middle
de: Newar; Mittel

en: Newari; Old
de: Newari; Alt

en: Newest commit timestamp
de: Neuestes Commit Datum

en: Next
de: Nächste

en: Nez Perce
de: Nez Percé

en: Ngad'a; Eastern
de: Ngad'a; Ost

en: Ngambay
de: Gambai

en: Nganasan
de: Nganasanisch

en: Ngando (Central African Republic)
de: Ngando (Zentralafrikanische Republik)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
de: Ngando (Demokratische Republik Kongo)

en: Ngas
de: Angas

en: Ngatik Men's Creole
de: Ngatik Men's Kreolisch

en: Ngbandi; Northern
de: Ngbandi; Nord

en: Ngbandi; Southern
de: Ngbandi; Süd

en: Ngbee
de: Mangbele

en: Ngombe (Central African Republic)
de: Ngombe (Zentralafrikanische Republik)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
de: Ngombe (Demokratische Republik Kongo)

en: Nguôn
de: Nguón

en: Nicaraguan Sign Language
de: Nicaraguanische Gebärdensprache

en: Nickname
de: Benutzername

en: Nicobarese; Car
de: Nikobarisch; Car

en: Nicobarese; Central
de: Nikobaresisch; Zentral

en: Nicobarese; Southern
de: Nikobarisch; Süd

en: Nigerian Sign Language
de: Nigerianische Gebärdensprache

en: Nisi (India)
de: Nisi (Indien)

en: Nisu; Eastern
de: Nisu; Ost

en: Nisu; Northern
de: Nisu; Nord

en: Nisu; Southern
de: Nisu; Süd

en: Nisu; Southwestern
de: Nisu; Südwest

en: Niuean
de: Niue

en: Njalgulgule
de: Ndjalgulgule

en: Njebi
de: Ndjabi

en: Nkoroo
de: Nkoro

en: No
de: Nein

en: No Result! Please try anonther keyword.
de: Kein Ergebniss! Bitte anderen Begriff versuchen

en: No Results for:
de: Keine Ergebnisse für:

en: No linguistic content
de: Kein sprachlicher Inhalt

en: No. of random books to show
de: Anzahl Anzeige zufällige Bücher

en: Nobiin
de: Nilnubisch

en: Nomatsiguenga
de: Nomatsguenga

en: None
de: Keine

en: Nooksack
de: Nootsak

en: Noric
de: Norisch

en: Norse; Old
de: Altnordisch

en: North Arabian; Ancient
de: Alt-Nordarabisch

en: Norwegian
de: Norwegisch

en: Norwegian Bokmål
de: Norwegisch-Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
de: Nynorsk (Norwegen)

en: Norwegian Sign Language
de: Norwegische Gebärdensprache

en: Norwegian; Traveller
de: Norwegisch; Resande

en: Nuaulu; North
de: Nuaulu; Nord

en: Nuaulu; South
de: Nuaulu; Süd

en: Nubian; Old
de: Nubisch; Alt

en: Nugunu (Australia)
de: Nugunu (Australien)

en: Nugunu (Cameroon)
de: Nugunu (Kamerun)

en: Numidian
de: Numidisch

en: Nung (Viet Nam)
de: Nung (Vietnam)

en: Nuni; Northern
de: Nuni; Nord

en: Nuni; Southern
de: Nuni; Süd

en: Nusa Laut
de: Nusalaut

en: Nuu-chah-nulth
de: Nuuchahnulth

en: Nyala; East
de: Nyala; Ost

en: Nyiha (Tanzania)
de: Nyiha (Tansania)

en: Nyika (Malawi and Zambia)
de: Nyika (Malawi und Sambia)

en: Nyika (Tanzania)
de: Nyika (Tansania)

en: Nyore
de: Nyole

en: Obolo
de: Andoni

en: Ocaina
de: Okaina

en: Occitan (post 1500)
de: Okzitanisch (nach 1500)

en: Odoodee
de: Kalamo

en: Ofayé
de: Opayé

en: Ohlone; Northern
de: Costano; Nord

en: Ohlone; Southern
de: Costano; Süd

en: Oirat; Written
de: Oirat; Geschrieben

en: Ojibwa; Central
de: Ojibwa; Zentral

en: Ojibwa; Eastern
de: Ojibwa; Ost

en: Ojibwa; Northwestern
de: Ojibwa; Nordwest

en: Ojibwa; Western
de: Ojibwa; West

en: Okinawan; Central
de: Okinawan; Zentral

en: Okpe (Northwestern Edo)
de: Okpe (Nordwest-Edo)

en: Okpe (Southwestern Edo)
de: Okpe (Südwest-Edo)

en: Olu'bo
de: Lulaba

en: One; Northern
de: One; Nord

en: One; Southern
de: One; Süd

en: Onin Based Pidgin
de: Onin-basiertes Pidgin

en: Oriya
de: Orija

en: Oro
de: Oron

en: Oromo; Eastern
de: Oromo; Ost

en: Oromo; West Central
de: Oromo; Zentralwest

en: Oscan
de: Oskisch

en: Ossetian
de: Ossetisch

en: Ossetic; Old
de: Ossetisch; Alt

en: Ot Danum
de: Dohoi

en: Otomi; Eastern Highland
de: Otomí; Östliches Hochland

en: Otuho
de: Lotuho

en: Otuke
de: Otuké

en: PDF.js viewer
de: PDF.js Viewer

en: Pa-Hng
de: Pà Thèn

en: Paasaal
de: Paasaale

en: Pagibete
de: Pagabete

en: Pahlavi
de: Mittelpersisch

en: Paiute; Northern
de: Paiute; Nord

en: Pakistan Sign Language
de: Pakistanische Zeichensprache

en: Pal
de: Pali

en: Palaic
de: Palaisch

en: Palauan
de: Palau

en: Palawano; Central
de: Palawano; Zentral

en: Palawano; Southwest
de: Palawano; Südwest

en: Pame; Central
de: Pame; Zentral

en: Pame; Northern
de: Pame; Nord

en: Pame; Southern
de: Pame; Süd

en: Pampanga
de: Pampanggan

en: Pana (Central African Republic)
de: Pana (Zentralafrikanische Republik)

en: Panamanian Sign Language
de: Panamaische Zeichensprache

en: Panang
de: Panakha

en: Panjabi; Western
de: Panjabi; West

en: Papar
de: Dusun

en: Paraguayan Sign Language
de: Paraguayische Gebärdensprache

en: Parkwa
de: Paduka

en: Parthian
de: Parthisch

en: Pashayi; Northeast
de: Pashayi; Nordosten

en: Pashayi; Northwest
de: Pashai; Nordwest

en: Pashayi; Southeast
de: Pashai; Südost

en: Pashayi; Southwest
de: Pashai; Südwest

en: Pashto; Central
de: Pashto; Zentral

en: Pashto; Northern
de: Paschto; Nord

en: Pashto; Southern
de: Paschto; Süd

en: Passwd
de: Passwort

en: Password
de: Passwort

en: Pech
de: Paya

en: Pecheneg
de: Petschenegisch

en: Penan; Eastern
de: Penan; Ost

en: Penan; Western
de: Penan; West

en: Penang Sign Language
de: Penang-Gebärdensprache

en: Perform Update
de: Update durchführen

en: Performing shutdown of server, please close window
de: Server wird runtergefahren, bitte Fenster schließen

en: Persian
de: Persisch

en: Persian Sign Language
de: Persische Gebärdensprache

en: Persian; Afghan
de: Persisch; Afghanisch

en: Persian; Iranian
de: Persisch; Iranisch

en: Persian; Manichaean Middle
de: Persisch; Manichaean-Mittel

en: Persian; Old (ca. 600-400 B.C.)
de: Persisch; Alt (ca. 600-400 v.Chr.)

en: Peruvian Sign Language
de: Peruianische Gebärdensprache

en: Pfaelzisch
de: Pfälzisch

en: Phende
de: Pende

en: Philippine Sign Language
de: Philippinische Gebärdensprache

en: Phoenician
de: Phönikisch

en: Phrygian
de: Phrygisch

en: Phuie
de: Puguli

en: Phukha
de: Phu Kha

en: Picene; North
de: Pikenisch; Nord

en: Picene; South
de: Picene; Süd

en: Pictish
de: Piktisch

en: Pidgin English; Chinese
de: Pigin-Englisch; Chinesisch

en: Pidgin; Cameroon
de: Pidgin; Kamerun

en: Pidgin; Nigerian
de: Pidgin; Nigerianisch

en: Piemontese
de: Piemontesisch

en: Pingelapese
de: Pingelapisch

en: Pisidian
de: Pisidisch

en: Plains Indian Sign Language
de: Plains-Indianer Gebärdensprache

en: Please configure the SMTP mail settings first...
de: Bitte zuerst die SMTP Mail Einstellung konfigurieren ...

en: Please configure your kindle email address first...
de: Bitte die Kindle E-Mail Adresse zuuerst konfigurieren...

en: Please fill out all fields!
de: Bitte alle Felder ausfüllen!

en: Please try a diffrent Search
de: Versuche eine andere Suche

en: Pohnpeian
de: Ponapeanisch

en: Polabian
de: Polabisch

en: Polish
de: Polnisch

en: Polish Sign Language
de: Polnische Gebärdensprache

en: Pomo; Central
de: Pomo; Zentral

en: Pomo; Eastern
de: Pomo; Ost

en: Pomo; Northeastern
de: Pomo; Nordost

en: Pomo; Northern
de: Pomo; Nord

en: Pomo; Southeastern
de: Pomo; Südost

en: Pomo; Southern
de: Pomo; Süd

en: Pontic
de: Pontisch

en: Popoloca; San Felipe Otlaltepec
de: Popoloka; San Felipe Otlaltepec

en: Popoloca; San Juan Atzingo
de: Popoloka; San Juan Atzingo

en: Popoloca; San Luís Temalacayuca
de: Popoloka; San Luís Temalacayuca

en: Popoloca; San Marcos Tlalcoyalco
de: Popoloka; San Marcos Tlalcoyalco

en: Popoluca; Highland
de: Populuka; Hochland

en: Popoluca; Sayula
de: Popoluka; Sayula

en: Popoluca; Texistepec
de: Popoluka; Texistepec

en: Popular publications from this catalog based on Downloads.
de: Beliebte Publikationen aus dieser Bibliothek basierend auf Downloadzahlen

en: Popular publications from this catalog based on Rating.
de: Beliebte Veröffentlichungen dieses Katalogs basierend auf Bewertungen

en: Poqomam
de: Pokomam

en: Portuguese
de: Portugiesisch

en: Portuguese Sign Language
de: Portugiesische Gebärdensprache

en: Prasuni
de: Praschung

en: Profile updated
de: Profil aktualisiert

en: Program library
de: Programm Bibliotheken

en: Provençal; Old (to 1500)
de: Altokzitanisch; Altprovenzalisch (bis 1500)

en: Providencia Sign Language
de: Providenzia-Gebärdensprache

en: Prussian
de: Preußisch

en: Public Shelves
de: Öffentiche Bücherregale

en: Public registration
de: Öffentliche Registrierung

en: Publisher
de: Herausgeber

en: Publishing date
de: Herausgabedatum

en: Puerto Rican Sign Language
de: Puerto-Ricanische Gebärdensprache

en: Puinave
de: Puinavé

en: Pulaar
de: Fulbe

en: Pular
de: Fulbe

en: Puluwatese
de: Puluwatesisch

en: Pumi; Northern
de: Pumi; Nord

en: Pumi; Southern
de: Pumi; Süd

en: Punic
de: Punisch

en: Puoc
de: Puôc

en: Purepecha
de: Tarasco

en: Purepecha; Western Highland
de: Tarasco; Westliches Hochland

en: Pushto
de: Paschtu; Afghanisch

en: Pwaamei
de: Pwamei

en: Pévé
de: Pevé

en: Pökoot
de: Pokot

en: Qabiao
de: Laqua

en: Qashqa'i
de: Kashkai

en: Qawasqar
de: Alakaluf

en: Qiang; Northern
de: Qiang; Nord

en: Qiang; Southern
de: Qiang; Süd

en: Quebec Sign Language
de: Quebec-Zeichensprache

en: Quechan
de: Yuma

en: Quechua
de: Ketschua

en: Quechua; Ambo-Pasco
de: Ketschua; Ambo-Pasco

en: Quechua; Arequipa-La Unión
de: Ketschua; Arequipa-La Unión

en: Quechua; Ayacucho
de: Ketschua; Ayacucho

en: Quechua; Cajamarca
de: Ketschua; Cjamarca

en: Quechua; Cajatambo North Lima
de: Ketschua; Cajatambo Nordlima

en: Quechua; Chachapoyas
de: Ketschua; Chachapoyas

en: Quechua; Chilean
de: Ketschua; Chilenisch

en: Quechua; Chincha
de: Ketschua; Chincha

en: Quechua; Chiquián Ancash
de: Ketschua; Chiquián Ancash

en: Quechua; Classical
de: Ketschua; Klassisch

en: Quechua; Corongo Ancash
de: Ketschua; Corongo Ancash

en: Quechua; Cusco
de: Ketschua; Cusco

en: Quechua; Eastern Apurímac
de: Ketschua; Ost-Apurímac

en: Quechua; Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco
de: Ketschua; Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco

en: Quechua; Huaylas Ancash
de: Ketschua; Huaylas Ancash

en: Quechua; Huaylla Wanca
de: Ketschua; Huaylla Wanca

en: Quechua; Jauja Wanca
de: Ketschua; Jauja Wanca

en: Quechua; Lambayeque
de: Ketschua; Lambayeque

en: Quechua; Margos-Yarowilca-Lauricocha
de: Ketschua; Margos-Yarowilca-Lauricocha

en: Quechua; Napo Lowland
de: Ketschua; Napo-Tiefland

en: Quechua; North Bolivian
de: Ketschua; Nordbolivien

en: Quechua; North Junín
de: Ketschua; Nord-Junín

en: Quechua; Northern Conchucos Ancash
de: Ketschua; Nord-Conchucos Ancash

en: Quechua; Pacaraos
de: Ketschua; Pacaraos

en: Quechua; Panao Huánuco
de: Ketschua; Panao Huánuco

en: Quechua; Puno
de: Ketschua; Puno

en: Quechua; San Martín
de: Ketschua; San Martín

en: Quechua; Santa Ana de Tusi Pasco
de: Ketschua; Santa Ana de Tusi Pasco

en: Quechua; Sihuas Ancash
de: Ketschua; Sihuas Ancash

en: Quechua; South Bolivian
de: Ketschua; Südbolivien

en: Quechua; Southern Conchucos Ancash
de: Ketschua; Süd-Conchucos Ancash

en: Quechua; Southern Pastaza
de: Ketschua; Süd-Pastaza

en: Quechua; Yanahuanca Pasco
de: Ketschua; Yanahuanca Pasco

en: Quechua; Yauyos
de: Ketschua; Yauyos

en: Quichua; Calderón Highland
de: Ketschua; Calderón-Hochland

en: Quichua; Cañar Highland
de: Ketschua; Cañar-Hochland

en: Quichua; Chimborazo Highland
de: Ketschua; Chimborazo-Hochland

en: Quichua; Imbabura Highland
de: Ketschua; Imbabura-Hochland

en: Quichua; Loja Highland
de: Ketschua; Loja-Tiefland

en: Quichua; Northern Pastaza
de: Ketschua; Nord-Pastaza

en: Quichua; Salasaca Highland
de: Ketschua; Salasaca-Hochland

en: Quichua; Santiago del Estero
de: Ketschua; Santiago del Estero

en: Quichua; Tena Lowland
de: Ketschua; Tena-Tiefland

en: Rakhine
de: Kado

en: Random Books
de: Zufällige Bücher

en: Rapanui
de: Osterinsel-Sprache; Rapanui

en: Rara Bakati'
de: Lara'

en: Rating
de: Bewertung

en: Read a Book
de: Lese ein Buch

en: Read in browser
de: Im Browser lesen

en: Recent Downloads
de: Letzte Downloads

en: Reconnect to Calibre DB
de: Calibre-DB neu verbinden

en: Reel
de: Atuot

en: Reflow text when sidebars are open.
de: Text umbrechen wenn Seitenleiste geöffnet ist

en: Register
de: Registrieren

en: Register a new account
de: Neues Benutzerkonto erzeugen

en: Regular expression for ignoring columns
de: Regulärer Ausdruck um Spalten zu ignorien

en: Regular expression for title sorting
de: Regulärer Ausdruck für Titelsortierung

en: Remember me
de: Merken

en: Rennellese Sign Language
de: Rennellesische Gebärdensprache

en: Requesting update package
de: Frage Update Paket an

en: Restart Calibre-web
de: Calibre-web Neustarten

en: Results for:
de: Ergebnisse für:

en: Riang (India)
de: Riang (Indien)

en: Roglai; Northern
de: Roglai; Nord

en: Roglai; Southern
de: Roglai; Süd

en: Roma
de: Romani

en: Romani; Baltic
de: Romani; Baltikum

en: Romani; Carpathian
de: Romani; Karpaten

en: Romani; Kalo Finnish
de: Romani; Kalo-Finnisch

en: Romani; Welsh
de: Romani; Walisisch

en: Romanian
de: Rumänisch

en: Romanian Sign Language
de: Romänische Gebärdensprache

en: Romanian; Istro
de: Rumänisch; Istro

en: Romanian; Macedo-
de: Rumänisch; Mezedonisch

en: Romanian; Megleno
de: Rumänisch; Megleno

en: Romano-Greek
de: Griechisch-Römisch

en: Romano-Serbian
de: Romani-Serbisch

en: Romanova
de: Romanow

en: Romansh
de: Bündnerromanisch

en: Romany
de: Romani; Zigeunersprache

en: Rotuman
de: Rotumanisch

en: Rungus
de: Dusun

en: Russian
de: Russisch

en: Russian Sign Language
de: Russische Gebärdensprache

en: Russian; Old
de: Russisch; Alt

en: SMTP hostname
de: SMTP Hostname

en: SMTP login
de: SMTP Login

en: SMTP mail settings
de: SMTP Mail Einstellungen

en: SMTP password
de: SMTP Passwort

en: SMTP port
de: SMTP Port

en: SMTP port (usually 25 for plain SMTP and 465 for SSL and 587 for STARTTLS)
de: SMTP port (normalerweise 25 für unverschlüsseltes SMTP, 465 für SSL und 587 für STARTTLS

en: Sabaean
de: Sabäisch

en: Sabine
de: Sabinesisch

en: Sacapulteco
de: Sakapulteko

en: Saek
de: Sek

en: Safeyoka
de: Ampeeli-Wojokeso

en: Sagalla
de: Sagala

en: Salar
de: Salarisch

en: Salish; Southern Puget Sound
de: Salish; Süd-Puget-Aussprache

en: Salvadoran Sign Language
de: Salvadorische Zeichensprache

en: Sama; Central
de: Sama; Zentral

en: Sama; Southern
de: Sama; Südliches

en: Samaritan
de: Samaritanisch

en: Sami; Inari
de: Samisch; Inari

en: Sami; Northern
de: Nordsamisch

en: Sami; Skolt
de: Samisch; Skolt

en: Sami; Southern
de: Sami; Süd

en: Samo; Southern
de: Samo; Süd

en: Samoan
de: Samoanisch

en: Samogitian
de: Schemaitisch

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
de: Sanga (Demokratische Republik Kongo)

en: Sanglechi
de: Sanglitschi

en: Sangu (Tanzania)
de: Sangu (Tansania)

en: Sapé
de: Kaliana

en: Sara Kaba Deme
de: Sara Kaba Dem

en: Saramaccan
de: Saramaccans

en: Sardinian
de: Sardisch

en: Sardinian; Campidanese
de: Sardisch; Campidanesisch

en: Sardinian; Gallurese
de: Sardinisch; Galluresisch

en: Sardinian; Logudorese
de: Sardisch; Logudoresisch

en: Sardinian; Sassarese
de: Sardinisch; Sassaresisch

en: Sarsi
de: Sarsee

en: Sasak
de: Sassak

en: Satawalese
de: Satawalesisch

en: Sateré-Mawé
de: Sateré-Maué

en: Saudi Arabian Sign Language
de: Saudi-Arabische Gebärdensprache

en: Save settings
de: Einstellungen speichern

en: Save settings and send Test E-Mail
de: Einstellungen speichern und Test E-Mail versenden

en: Savi
de: Sawi

en: Savosavo
de: Savo

en: Sawknah
de: Sokna

en: Saxon; Old
de: Sächsisch; Alt

en: Saxon; Upper
de: Sächsisch; Oberes

en: Scots
de: Schottisch

en: Scottish; Traveller
de: Schottisch; Resandre

en: Scythian
de: Skythisch

en: Search
de: Suche

en: Search error!
de: Fehler bei Suche!

en: Selangor Sign Language
de: Selangor-Zeichensprache

en: Selkup
de: Selkupisch

en: Send to Kindle
de: An Kindle senden

en: Senoufo; Cebaara
de: Senufo; Cebaara

en: Senoufo; Nyarafolo
de: Senufo; Nyarafolo

en: Senoufo; Palaka
de: Senoufo; Palak

en: Senoufo; Shempire
de: Senufo; Shempire

en: Senoufo; Supyire
de: Senufo; Supyire

en: Senoufo; Syenara
de: Senufo; Syenara

en: Senoufo; Tagwana
de: Senufo; Tagwana

en: Sepa (Indonesia)
de: Sepa (Indonesien)

en: Sepa (Papua New Guinea)
de: Sepa (Papua-Neuguinea)

en: Serbian
de: Serbisch

en: Serbo-Croatian
de: Serbokroatisch

en: Series
de: Serien

en: Series id
de: Serien ID

en: Series in this Library
de: Serien in dieser Bibliothek

en: Series list
de: Liste Serien

en: Series: %(serie)s
de: Serie: %(serie)s

en: Server is stopped
de: Stoppe Server

en: Server restarted, please reload page
de: Server neu gestartet,bitte Seite neu laden

en: Shan
de: Schan

en: Shelf %(title)s changed
de: Bücherregal %(title)s verändert

en: Shelf %(title)s created
de: Bücherregal %(title)s erzeugt

en: Shelf: '%(name)s'
de: Bücherregal: '%(name)s'

en: Shinabo
de: Chirabo

en: Shona
de: Schona

en: Show Random Books
de: Zeige zufällige Bücher

en: Show all
de: Zeige alle

en: Show author selection
de: Zeige Autorenauswahl

en: Show best rated books
de: Zeige am besten bewertete Bücher

en: Show books with language
de: Zeige nur Bücher mit dieser Sprache

en: Show category selection
de: Zeige Kategorienauswahl

en: Show hot books
de: Zeige Auswahl Beliebte Bücher

en: Show language selection
de: Zeige Sprachauswahl

en: Show random books
de: Zeige Zufällige Bücher

en: Show random books in detail view
de: Zeige zufällige Bücher in der Detailansicht

en: Show series selection
de: Zeige Serienauswahl

en: Shuar
de: Jívaro

en: Siawi
de: Amto

en: Sicanian
de: Sikanisch

en: Sicel
de: Sikelisch

en: Sicilian
de: Sizilianisch

en: Sidetic
de: Sidetisch

en: Sierra Leone Sign Language
de: Sierra-Leone-Gebärdensprache

en: Sika
de: Sikka

en: Siksika
de: Blackfoot

en: Silesian
de: Schlesisch

en: Silesian; Lower
de: Schlesisch; Niederes

en: Silt'e
de: Silte

en: Singapore Sign Language
de: Singapurische Gebärdensprache

en: Singpho
de: Jingpho

en: Sinhala
de: Singhalesisch

en: Sipacapense
de: Sipakapense

en: Sira
de: Shira

en: Sisaala; Western
de: Sisala; West

en: Sissala
de: Sisala

en: Siwu
de: Akpafu

en: Skalvian
de: Schalauisch

en: Slave (Athapascan)
de: Slave (Athapaskisch)

en: Slavey; North
de: Slavey; Nord

en: Slavey; South
de: Slavey; Süd

en: Slavonic; Old
de: Altkirchenslawisch

en: Slovak
de: Slowakisch

en: Slovakian Sign Language
de: Slovakische Gebärdensprache

en: Slovenian
de: Slowenisch

en: So (Cameroon)
de: So (Kamerun)

en: So (Democratic Republic of Congo)
de: So (Demokratische Republik Kongo)

en: Sogdian
de: Sogdisch

en: Somba-Siawari
de: Bulum

en: Songoora
de: Songola

en: Sora
de: Savara

en: Sorbian; Lower
de: Sorbisch; Nieder

en: Sorbian; Upper
de: Obersorbisch

en: Sorothaptic
de: Sorothaptisch

en: Sorsoganon; Northern
de: Sorsoganon; Nördlich

en: Sorsoganon; Southern
de: Sorsogon; Süd

en: Sotho; Northern
de: Sotho; Nord

en: Sotho; Southern
de: Sotho (Süd)

en: Source
de: Quelle

en: South African Sign Language
de: Südafrikanische Gebärdensprache

en: South West Bay
de: Südwest-Bay

en: Spanish
de: Spanisch; Kastilianisch

en: Spanish Sign Language
de: Spanische Gebärdensprache

en: Spanish; Loreto-Ucayali
de: Spanisch; Loreto-Ucayali

en: Spanish; Old
de: Spanisch; Alt

en: Sri Lankan Sign Language
de: Sri-Lanka-Gebärdensprache

en: Statistics
de: Statistiken

en: Stoney
de: Assiniboine

en: Stop Calibre-web
de: Stoppe Calibre-web

en: Subanen; Central
de: Subanun; Zentral

en: Subanen; Northern
de: Subanun; Nord

en: Subanen; Southern
de: Subanen; Süd

en: Subanon; Western
de: Subanun; West

en: Subiya
de: Subia

en: Submit
de: Abschicken

en: Sudovian
de: Jatwingisch

en: Sumerian
de: Sumerisch

en: Sundanese
de: Sundanesisch

en: Sunwar
de: Sunwari

en: Sur
de: Bicol

en: Suri
de: Suma

en: Susquehannock
de: Susquehanna

en: Swabian
de: Schwäbisch

en: Swahili (individual language)
de: Swahili (Individuelle Sprache)

en: Swahili (macrolanguage)
de: Swahili (Makrosprache)

en: Swahili; Congo
de: Swahili; Kongo

en: Swati
de: Swazi

en: Swedish
de: Schwedisch

en: Swedish Sign Language
de: Schwedische Gebärdensprache

en: Swiss-French Sign Language
de: Schweizer-Französische Gebärdensprache

en: Swiss-German Sign Language
de: Schweizerdeutsche Gebärdensprache

en: Swiss-Italian Sign Language
de: Schweizeritalienische Gebärdensprache

en: Syriac
de: Syrisch

en: Syriac; Classical
de: Syrisch; Klassisch

en: Sãotomense
de: Saotomensisch

en: Sénoufo; Nanerigé
de: Senufo; Nanarigé

en: Sénoufo; Senara
de: Senufo; Senara

en: Sénoufo; Sìcìté
de: Senufo; Sìcìté

en: T'en
de: Ten

en: Ta'oih; Lower
de: Ta'oih; Nieder

en: Ta'oih; Upper
de: Ta'oih; Oberes

en: Tabassaran
de: Tabassaranisch

en: Tacana
de: Takaná

en: Tachawit
de: Taschawit

en: Tachelhit
de: Tashelhait

en: Tagabawa
de: Manobo

en: Tagbanwa; Calamian
de: Tagbanwa; Calamianisch

en: Tagbanwa; Central
de: Tagbanwa; Zentral

en: Tahitian
de: Tahitisch

en: Tairora; North
de: Tairora; Nord

en: Tairora; South
de: Tairora; Süd

en: Taiwan Sign Language
de: Taiwanesische Gebärdensprache

en: Tajik
de: Tadschikisch

en: Talise
de: Tolo

en: Talysh
de: Talyschisch

en: Tama (Chad)
de: Tama (Tschad)

en: Tama (Colombia)
de: Tama (Kolumbien)

en: Taman (Indonesia)
de: Taman (Indonesien)

en: Tamang; Eastern
de: Tamang; Ost

en: Tamang; Eastern Gorkha
de: Tamang; Ost-Gorkha

en: Tamang; Northwestern
de: Tamang; Nordwest

en: Tamang; Southwestern
de: Tamang; Südwest

en: Tamang; Western
de: Tamang; West

en: Tamashek
de: Tamaseq

en: Tamazight; Central Atlas
de: Tamazight; Zentral-Atlas

en: Tamil
de: Tamilisch

en: Tamil; Old
de: Tamil; Alt

en: Tanana; Lower
de: Tanana; Niederes

en: Tanana; Upper
de: Tanana; Oberes

en: Tangga
de: Tanga

en: Tangut
de: Tangutisch

en: Tanna; North
de: Tanna; Nord

en: Tanna; Southwest
de: Tanna; Südwest

en: Tanzanian Sign Language
de: Tansaniaische Gebärdensprache

en: Tarahumara; Central
de: Tarahumara; Zentral

en: Tarahumara; Lowland
de: Tarahumara; Tiefland

en: Tarahumara; Northern
de: Tarahumara; Nord

en: Tarahumara; Southeastern
de: Tarahumara; Südost

en: Tarahumara; Southwestern
de: Tarahumara; Südwest

en: Tarangan; East
de: Tarangan; Ost

en: Tariana
de: Tariána

en: Taromi; Upper
de: Taromi; Oberes

en: Tartessian
de: Tartessisch

en: Tasmanian
de: Tasmanisch

en: Tat; Muslim
de: Tatisch; Muslimisch

en: Tatana
de: Tatana'

en: Tatar
de: Tatarisch

en: Taungyo
de: Tavoy

en: Tawbuid; Eastern
de: Tawbuid; Östlich

en: Tawbuid; Western
de: Tawbuid; West

en: Tchitchege
de: Nchinchege

en: Tebul Sign Language
de: Tebul Gebärdensprache

en: Teke-Ebo
de: Teke-Eboo

en: Tepehuan; Northern
de: Tepehuan; Nord

en: Tepehuan; Southeastern
de: Tepehuan; Südost

en: Tepehuan; Southwestern
de: Tepehuan; Südwest

en: Teribe
de: Terraba

en: Tese
de: Keiga Djirru

en: Test E-Mail successfully send to %(kindlemail)s
de: Test E-Mail erfolgreich an %(kindlemail)s versendet

en: Tewa (Indonesia)
de: Tewa (Indonesien)

en: Thai
de: Thailändisch

en: Thai Sign Language
de: Thai-Gebärdensprache

en: Thai; Northeastern
de: Thai; Nordost

en: Thai; Northern
de: Thai; Nord

en: Thai; Southern
de: Thai; Süd

en: Thangmi
de: Thami

en: The latest Books
de: Die neuesten Bücher

en: There was an error
de: Es trat ein Fehler auf

en: There was an error sending the Test E-Mail: %(res)s
de: Fehler beim versenden der Test E-Mail: %(res)s

en: There was an error sending this book: %(res)s
de: Beim Senden des Buchs trat ein Fehler auf: %(res)s

en: This email has been sent via calibre web.
de: Die E-Mail wurde via calibre-web versendet

en: This username or email address is already in use.
de: Der Benutzername oder die E-Mailadresse ist in bereits in Benutzung.

en: Tho
de: Táy

en: Thracian
de: Thrakisch

en: Tibetan
de: Tibetisch

en: Tibetan; Amdo
de: Tibetanisch; Amdo

en: Tibetan; Classical
de: Tibetanisch; Klassisch

en: Tibetan; Khams
de: Tibetanisch; Khams

en: Tibetan; Old
de: Tibetisch; Alt

en: Ticuna
de: Tukana

en: Tigrinya
de: Tigrinja

en: Timne
de: Temne

en: Tindi
de: Tindisch

en: Tingui-Boto
de: Tingui-Botó

en: Title
de: Titel

en: Tiwa; Northern
de: Tiwa; Nord

en: Tiwa; Southern
de: Tiwa; Süd

en: Tlapanec; Azoyú
de: Tlapanek; Azoyú

en: Tlapanec; Tlacoapa
de: Tlapanek; Tlacoapa

en: Tobilung
de: Tebilung

en: Toggle navigation
de: Nagivation umschalten

en: Tok Pisin
de: Neumelanesisch; Pidgin

en: Tokelau
de: Tokelauanisch

en: Tokharian A
de: Tocharisch A

en: Tokharian B
de: Tocharisch B

en: Tol
de: Jicaque

en: Tondano
de: Minahasa

en: Tonga (Tonga Islands)
de: Tonga (Tonga-Inseln)

en: Tonga (Zambia)
de: Tonga (Sambia)

en: Tonsea
de: Tonsea'

en: Toromono
de: Toromona

en: Totonac; Coyutla
de: Totunak; Coyutla

en: Totonac; Filomena Mata-Coahuitlán
de: Totunak; Filomena Mata-Coahuitlán

en: Totonac; Highland
de: Totunak; Hochland

en: Totonac; Papantla
de: Totunak; Papantla

en: Totonac; Upper Necaxa
de: Totunak; Ober-Necaxa

en: Totonac; Western
de: Totonac; West

en: Totonac; Xicotepec De Juárez
de: Totunak; Xicotepec De Juárez

en: Totonac; Yecuatla
de: Totunak; Yecuatla

en: Toura (Côte d'Ivoire)
de: Toura (Elfenbeinküste)

en: Toura (Papua New Guinea)
de: Toura (Papua Neuguinea)

en: Toussian; Northern
de: Tusya; Nord

en: Toussian; Southern
de: Tusya; Süd

en: Trinidad and Tobago Sign Language
de: Trinidad und Tobago Zeichensprache

en: Trinitario
de: Mojo

en: Tripuri; Early
de: Tripuri; Früh

en: Trumai
de: Trumaí

en: Tsaangi
de: Tsangi

en: Tsakonian
de: Tsakonisch

en: Tshangla
de: Tsangla

en: Tsimané
de: Chimané

en: Tsishingini
de: Cishingini

en: Tsoa
de: Gabake-Ntshori

en: Tuamotuan
de: Tuamotu

en: Tucano
de: Tukano

en: Tugen
de: Tuken

en: Tujia; Northern
de: Tujia; Nord

en: Tujia; Southern
de: Tujia; Süd

en: Tukang Besi North
de: Nord-Tukang-Besi

en: Tukang Besi South
de: Süd Tukang Besi

en: Tunebo; Central
de: Tunebo; Zentral

en: Tunebo; Western
de: Tunebo; West

en: Tunisian Sign Language
de: Tunesische Gebärdensprache

en: Turkish
de: Türkisch

en: Turkish Sign Language
de: Türkische Gebärdensprache

en: Turkish; Balkan Gagauz
de: Türkisch; Balkan Gagauz

en: Turkish; Crimean
de: Türkisch; Krimtatarisch

en: Turkish; Old
de: Türkisch; Alt

en: Turkish; Ottoman (1500-1928)
de: Ottomanisch (Osmanisch/Türkisch) (1500-1928)

en: Turkmen
de: Turkmenisch

en: Tutchone; Northern
de: Tutchone; Nord

en: Tutchone; Southern
de: Tutchone; Süd

en: Tuvalu
de: Elliceanisch

en: Tuvinian
de: Tuwinisch

en: Tyap
de: Katab

en: Tz'utujil
de: Tzutujil

en: Uab Meto
de: Atoni

en: Ubykh
de: Ubychisch

en: Ugandan Sign Language
de: Ugandaische Gebärdensprache

en: Ugaritic
de: Ugaritisch

en: Uighur
de: Uigurisch

en: Uighur; Old
de: Uighur; Alt

en: Ukrainian
de: Ukrainisch

en: Ukrainian Sign Language
de: Ukrainische Gebärdensprache

en: Ulithian
de: Ulithische Gebärdensprache

en: Umbrian
de: Umbrisch

en: Umbundu
de: Mbundu; Umbundu

en: Umpqua; Upper
de: Umpqua; Hoch

en: Uncoded languages
de: Nichtklassifizierte Sprachen

en: Undetermined
de: Unbestimmbar

en: Unzipping update package
de: Entpacke Update Paket

en: Update done
de: Update durchgeführt

en: Update finished, please press okay and reload page
de: Update abgeschlossen, bitte okay drücken und Seite neu laden

en: Updating, please do not reload page
de: Updatevorgang, bitte Seite nicht neu laden

en: Upload
de: Hochladen

en: Uploading
de: Hochladen

en: Ura (Papua New Guinea)
de: Ura (Papua-Neuguinea)

en: Urartian
de: Urartäisch

en: Urubú-Kaapor Sign Language
de: Urubú-Kaapor-Zeichensprache

en: Uruguayan Sign Language
de: Urugayanische Gebärdensprache

en: User '%(nick)s' deleted
de: Benutzer '%(nick)s' gelöscht

en: User '%(nick)s' updated
de: Benutzer '%(nick)s' aktualisiert

en: User '%(user)s' created
de: Benutzer '%(user)s' angelegt

en: User list
de: Benutzerliste

en: Username
de: Benutzername

en: Uspanteco
de: Uspantek

en: Ute-Southern Paiute
de: Ute-Süd-Paiute

en: Uyajitaya
de: Duduela

en: Uzbek
de: Usbekisch

en: Uzbek; Northern
de: Usbekisch; Nord

en: Uzbek; Southern
de: Usbekisch; Süd

en: Valencian Sign Language
de: Valenzianische Gebärdensprache

en: Vame
de: Pelasla

en: Vandalic
de: Vandalisch

en: Veddah
de: Wedda

en: Venetian
de: Venetisch

en: Venetic
de: Venetisch

en: Venezuelan Sign Language
de: Venezuelanische Gebärdensprache

en: Vestinian
de: Vestinisch

en: Vietnamese
de: Vietnamesisch

en: Volscian
de: Volskisch

en: Vono
de: Kiballo

en: Votic
de: Wotisch

en: Waata
de: Sanye

en: Wahgi; North
de: Wahgi; Nord

en: Wallisian
de: Wallisianisch

en: Walloon
de: Wallonisch

en: Wandala
de: Mandara

en: Warao
de: Guarau

en: Waray (Australia)
de: Waray (Australien)

en: Waray (Philippines)
de: Waray (Philippinen)

en: Watut; Middle
de: Watut; Mittel

en: Watut; North
de: Watut; Nord

en: Watut; South
de: Watut; Süd

en: Wayuu
de: Arawakisch

en: Welsh
de: Walisisch

en: Welsh; Middle
de: Walisisch; Mittel

en: Welsh; Old
de: Walisisch; Alt

en: Wemale; North
de: Wemale; Nord

en: Wemale; South
de: Wemale; Süd

en: Westphalien
de: Westfälisch

en: Woleaian
de: Woleai

en: Wolof; Gambian
de: Wolof; Gambisch

en: Wom (Papua New Guinea)
de: Wom (Papua-Neuguinea)

en: Wrong Username or Password
de: Falscher Benutzername oder Passwort

en: Wára
de: Wara

en: Wè Northern
de: Wobé

en: Wè Southern
de: Südliches Guéré

en: Xaasongaxango
de: Kasonke

en: Xibe
de: Sibo

en: Yahadian
de: Yahadia

en: Yaka (Central African Republic)
de: Yaka (Zentralafrikanische Republik)

en: Yaka (Congo)
de: Yaka (Kongo)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
de: Yaka (Demokratische Republik Kongo)

en: Yakama
de: Yakima

en: Yakut
de: Jakutisch

en: Yan-nhangu
de: Yan-Nhangu

en: Yanesha'
de: Amuesha

en: Yansi
de: Yanzi

en: Yapese
de: Yapesisch

en: Yassic
de: Jassisch

en: Yau (Morobe Province)
de: Yau (Morobe-Provinz)

en: Yau (Sandaun Province)
de: Yau (Sandaun-Provinz)

en: Yes
de: Ja

en: Yevanic
de: Jevanisch

en: Yiddish
de: Jiddisch

en: Yiddish Sign Language
de: Jiddische Gebärdensprache

en: Yiddish; Eastern
de: Jiddisch; Ost

en: Yiddish; Western
de: Jiddisch; West

en: Yom
de: Pilapila

en: Yong
de: Nyong

en: Yopno
de: Yupna

en: Yora
de: Yura

en: Yoruba
de: Joruba

en: Your Shelves
de: Deine Bücherregale

en: Your email address
de: Deine E-Mail Adresse

en: Yucatec Maya Sign Language
de: Yucatec-Maya-Gebärdensprache

en: Yugoslavian Sign Language
de: Jugoslawische Zeichensprache

en: Yugur; East
de: Yugur; Östliches

en: Yukaghir; Northern
de: Yukaghir; Nord

en: Yukaghir; Southern
de: Yukaghir; Südliches

en: Yupik; Central
de: Yupik; Zentral

en: Yupik; Central Siberian
de: Yupik; Zentralsibirisch

en: Yupik; Pacific Gulf
de: Yupik; Pazifischer Golf

en: Zabana
de: Kia

en: Zambian Sign Language
de: Sambische Zeichensprachen

en: Zande (individual language)
de: Zande (Individuelle Sprache)

en: Zapotec
de: Zapotekisch

en: Zapotec; Aloápam
de: Zapotekisch; Aloápam

en: Zapotec; Amatlán
de: Zapotekisch; Amatlán

en: Zapotec; Ancient
de: Zapotec; Alt

en: Zapotec; Asunción Mixtepec
de: Zapotekisch; Asunción Mixtepec

en: Zapotec; Ayoquesco
de: Zapotekisch; Ayoquesco

en: Zapotec; Cajonos
de: Zapotekisch; Cajonos

en: Zapotec; Chichicapan
de: Zapotekisch; Chichicapan

en: Zapotec; Choapan
de: Zapotekisch; Choapan

en: Zapotec; Coatecas Altas
de: Zapotekisch; Coatecas Altas

en: Zapotec; Coatlán
de: Zapotekisch; Coatlán

en: Zapotec; El Alto
de: Zapotekisch; El Alto

en: Zapotec; Elotepec
de: Zapotekisch; Elotepec

en: Zapotec; Guevea De Humboldt
de: Zapotekisch; Guevea De Humboldt

en: Zapotec; Güilá
de: Zapotekisch; Güilá

en: Zapotec; Isthmus
de: Zapotekisch; Isthmus

en: Zapotec; Lachiguiri
de: Zapotekisch; Lachiguiri

en: Zapotec; Lachixío
de: Zapotekisch; Lachixío

en: Zapotec; Lapaguía-Guivini
de: Zapotekisch; Lapaguía-Guivini

en: Zapotec; Loxicha
de: Zapotekisch; Loxicha

en: Zapotec; Mazaltepec
de: Zapotekisch; Mazaltepec

en: Zapotec; Miahuatlán
de: Zapotekisch; Miahuatlán

en: Zapotec; Mitla
de: Zapotekisch; Mitla

en: Zapotec; Mixtepec
de: Zapotekisch; Mixtepec

en: Zapotec; Ocotlán
de: Zapotekisch; Ocotlán

en: Zapotec; Ozolotepec
de: Zapotekisch; Ozolotepec

en: Zapotec; Petapa
de: Zapotekisch; Petapa

en: Zapotec; Quiavicuzas
de: Zapotekisch; Quiavicuzas

en: Zapotec; Quioquitani-Quierí
de: Zapotekisch; Quioquitani-Quierí

en: Zapotec; Rincón
de: Zapotekisch; Rincón

en: Zapotec; San Agustín Mixtepec
de: Zapotekisch; San Agustín Mixtepec

en: Zapotec; San Baltazar Loxicha
de: Zapotekisch; San Baltazar Loxicha

en: Zapotec; San Juan Guelavía
de: Zapotekisch; San Juan Guelavía

en: Zapotec; San Pedro Quiatoni
de: Zapotekisch; San Pedro Quiatoni

en: Zapotec; San Vicente Coatlán
de: Zapotekisch; San Vicente Coatlán

en: Zapotec; Santa Catarina Albarradas
de: Zapotekisch; Santa Catarina Albarradas

en: Zapotec; Santa Inés Yatzechi
de: Zapotekisch; Santa Inés Yatzechi

en: Zapotec; Santa María Quiegolani
de: Zapotekisch; Santa María Quiegolani

en: Zapotec; Santiago Xanica
de: Zapotekisch; Santiago Xanica

en: Zapotec; Santo Domingo Albarradas
de: Zapotekisch; Santo Domingo Albarradas

en: Zapotec; Sierra de Juárez
de: Zapotekisch; Sierra de Juárez

en: Zapotec; Southeastern Ixtlán
de: Zapotekisch; Südost-Ixtlán

en: Zapotec; Southern Rincon
de: Zapotec; Süd-Rincon

en: Zapotec; Tabaa
de: Zapotekisch; Tabaa

en: Zapotec; Tejalapan
de: Zapotekisch; Tejalapan

en: Zapotec; Texmelucan
de: Zapotekisch; Texmelucan

en: Zapotec; Tilquiapan
de: Zapotekisch; Tilquiapan

en: Zapotec; Tlacolulita
de: Zapotekisch; Tlacolulita

en: Zapotec; Totomachapan
de: Zapotekisch; Totomachapan

en: Zapotec; Xadani
de: Zapotekisch; Xadani

en: Zapotec; Xanaguía
de: Zapotekisch; Xanaguía

en: Zapotec; Yalálag
de: Zapotekisch; Yalálag

en: Zapotec; Yareni
de: Zapotekisch; Yareni

en: Zapotec; Yatee
de: Zapotekisch; Yatee

en: Zapotec; Yatzachi
de: Zapotekisch; Yatzachi

en: Zapotec; Yautepec
de: Zapotekisch; Yautepec

en: Zapotec; Zaachila
de: Zapotekisch; Zaachila

en: Zapotec; Zaniza
de: Zapotekisch; Zaniza

en: Zapotec; Zoogocho
de: Zapotekisch; Zoogocho

en: Zarphatic
de: Zarfatisch

en: Zazao
de: Jajao

en: Zeeuws
de: Seeländisch

en: Zemba
de: Himba

en: Zemgalian
de: Zemgalisch

en: Zerenkel
de: Zirenkel

en: Zhuang; Central Hongshuihe
de: Zhuang; Zentral-Hongshuihe

en: Zhuang; Eastern Hongshuihe
de: Zhuang; Ost-Hongshuihe

en: Zimbabwe Sign Language
de: Simbabwe-Gebärdensprache

en: Zulgo-Gemzek
de: Gemzek

en: create a shelf
de: Bücherregal erzeugen

en: edit metadata
de: Metadaten editieren

en: language
de: Sprache

en: login
de: Login

en: not installed
de: Nicht installiert

en: of
de: von

en: register
de: Registieren

en: search
de: Suche

en: should the shelf be public?
de: Soll das Bücherregal öffentlich sein?

en: successfully deleted shelf %(name)s
de: Bücherregal %(name)s erfolgreich gelöscht

en: ut-Ma'in
de: Kag-Fer-Jiir-Koor-Ror-Us-Zuksun

en: view book after edit
de: Buch nach Bearbeitung ansehen

en: you are now logged in as: '%(nickname)s'
de: Du bist nun eingeloggt als '%(nickname)s'

en: Önge
de: Onge
