Calibre-Web - en to fi translation catalogue (479 entries)

en:  Search keyword
fi:  Hae avainsanaa

en: %(format)s format not found for book id: %(book)d
fi: %(format)s tiedostomuotoa ei löytynyt kirjalle: %(book)d

en: %(format)s not found on Google Drive: %(fn)s
fi: %(format)s ei löytynyt Google Drivesta: %(fn)s

en: %(format)s not found: %(fn)s
fi: %(format)s ei löydy: %(fn)s

en: %(langname)s is not a valid language
fi: %(langname)s ei ole kelvollinen kieli

en: %(name)s's profile
fi: %(name)sn profiili

en: %(provider)s OAuth Client Id
fi: %(provider)s OAuth asiakas Id

en: %(provider)s OAuth Client Secret
fi: %(provider)s OAuth asiakas salaisuus

en: A new update is available. Click on the button below to update to the latest version.
fi: Uusi päivitys saatavilla. Paina alla olevaa nappia päivittääksesi uusimpaan versioon.

en: A new update is available. Click on the button below to update to version: %(version)s
fi: Uusi päivitys saatavilla. Paina alla olevaa nappia päivittääksesi versioon: %(version)s

en: A shelf with the name '%(title)s' already exists.
fi: '%(title)s' niminen hylly on jo olemassa.

en: About
fi: Tietoja

en: Account
fi: Tili

en: Add
fi: Lisää

en: Add Domain
fi: Lisää domain

en: Add new user
fi: Lisää uusi käyttäjä

en: Add to shelf
fi: Lisää hyllyyn

en: Admin
fi: Ylläpito

en: Admin User
fi: Pääkäyttäjä

en: Admin page
fi: Ylläpitosivu

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Advanced Search
fi: Edistynyt haku

en: All
fi: Kaikki

en: Allow Changing Password
fi: Salli sananan vaihto

en: Allow Downloads
fi: Salli kirjojen lataukset

en: Allow Edit
fi: Salli muutokset

en: Allow Editing Public Shelfs
fi: Salli julkisten hyllyjen editointi

en: Allow Uploads
fi: Salli lisäykset

en: Allow eBook Viewer
fi: Salli kirjojen luku

en: Allowed Domains (Whitelist)
fi: Rekisteröinnissä sallitut domainit

en: An unknown error occured.
fi: Tapahtui tuntematon virhe.

en: An unknown error occurred. Please try again later.
fi: Tapahtui tuntematon virhe. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Anonymous Browsing
fi: Nimetön selaus

en: Are you really sure?
fi: Oletko aivan varma?

en: Are you sure you want to delete this domain?
fi: Haluatko todellakin poistaa tämän domainin säännön?

en: Are you sure you want to delete this shelf?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa hyllyn?

en: Are you sure you want to restart?
fi: Haluatko varmasti uudelleenkäynnistää Calibre-Webin?

en: Are you sure you want to shutdown?
fi: Haluatko varmasti pysäyttää Calibre-Webin?

en: Authenticate Google Drive
fi: Autentikoi Google Drive

en: Author
fi: Kirjailija

en: Author: %(name)s
fi: Kirjailija: %(name)s

en: Authors
fi: Kirjailijat

en: Authors in this Library
fi: Kirjailijat tässä kirjastossa

en: Back
fi: Palaa

en: Basic Configuration
fi: Perusasetukset

en: Basic txt Reader
fi: Perus txt -lukija

en: Best
fi: Paras

en: Book
fi: Kirja

en: Book Details
fi: Kirjan tiedot

en: Book Title
fi: Kirjan otsikko

en: Book has been added to shelf: %(sname)s
fi: Kirja on lisätty hyllyyn: %(sname)s

en: Book has been removed from shelf: %(sname)s
fi: Kirja on poistettu hyllystä: %(sname)s

en: Book is already part of the shelf: %(shelfname)s
fi: Kirja on jo hyllyssä: %(shelfname)s

en: Book path %(path)s not found on Google Drive
fi: Kirjan polkua %(path)s ei löytynyt Google Drivesta

en: Book successfully queued for converting to %(book_format)s
fi: Kirja lisätty muutosjonoon muotoon %(book_format)s

en: Book successfully queued for sending to %(kindlemail)s
fi: Kirja lisätty onnistuneeksi lähetettäväksi osoitteeseen %(kindlemail)s

en: Books
fi: Kirjat

en: Books are already part of the shelf: %(name)s
fi: Kirjat on jo osa hyllyssä: %(name)s

en: Books have been added to shelf: %(sname)s
fi: Kirjat on lisätty hyllyyn: %(sname)s

en: Books in this Library
fi: Kirjat tässä kirjastossa

en: Books ordered by Author
fi: Kirjat kirjailijoittain

en: Books ordered by category
fi: Kirjat kategorioittain

en: Books ordered by publisher
fi: Kirjat julkaisijoittain

en: Books ordered by series
fi: Kirjat sarjoittain

en: Books organized in public shelfs, visible to everyone
fi: Kirjat julkisissa hyllyissä. Näkyy kaikille

en: Books per Page
fi: Kirjaa sivulla

en: Browse
fi: Selaa

en: Calibre Database Directory
fi: Calibre DB hakemisto

en: Calibre-Web configuration updated
fi: Calibre-Web asetukset päivitetty

en: Calibre-Web eBook Catalog
fi: Calibre-Web e-kirjaluettelo

en: Calibre-Web test e-mail
fi: Calibre-Web testisähköposti

en: Callback domain is not verified, please follow steps to verify domain in google developer console
fi: Paluuosoitteen domain ei ole varmistettu, seuraa ohjeita vamistaaksesi sen googlen kehittäjäkonsolissa

en: Cannot activate LDAP authentication
fi: LDAP autnetikoinnin aktivointi ei onnistu

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Categories in this Library
fi: Kategoriat tässä kirjastossa

en: Category: %(name)s
fi: Kategoria: %(name)s

en: Change SMTP settings
fi: Muuta SMTP asetuksia

en: Change order
fi: Muuta järjestystä

en: Change order of Shelf: '%(name)s'
fi: Muuta hyllyn: '%(name)s' järjestystä

en: Check for Update
fi: Tarkista päivitykset

en: Choose a username
fi: Valitse käyttäjänimi

en: Click on the button below to update to the latest stable version.
fi: Paina alla olevaa nappia päivittääksesi uusimpaan vakaaseen versioon.

en: Click the cover to load metadata to the form
fi: Klikkaa kantta ladataksesi metadata lomakkeelle

en: Close
fi: Sulje

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Confirmation e-mail was send to your e-mail account.
fi: Vahvistusviesti on lähetetty sähköpostiosoitteeseesi.

en: Connection error
fi: Yhteysvirhe

en: Convert %(orig)s to %(format)s and send to Kindle
fi: Muunna %(orig)s muotoon %(format)s ja lähetä Kindleen

en: Convert book
fi: Muunna kirja

en: Convert book format:
fi: Muunna kirjan tiedostomuoto:

en: Convert from:
fi: Muunna muodosta:

en: Convert to:
fi: Muunna muotoon:

en: Convert:
fi: Muunna:

en: Could not add books to shelf: %(sname)s
fi: Kirjojen lisäys hyllyyn: %(sname)s epäonnistui

en: Could not fetch update information
fi: Päivitystiedon hakeminen epäonnistui

en: Could not login. LDAP server down, please contact your administrator
fi: Kirjautuminen epäonnistui. LDAP palvelin alhaalla, ot yhteyttä ylläpitoon

en: Cover is not a jpg file, can't save
fi: Kansi ei ole jpg tiedosto, tallennus ei onnistu

en: Create Issue
fi: Luo virheilmoitus

en: Create a Shelf
fi: Luo hylly

en: Create an API Key
fi: Hae API-avain

en: Current version
fi: Nykyinen versio

en: Dark
fi: Tumma

en: Database connections are closed
fi: Tietokantayhteydet on katkaistu

en: Default Settings for New Users
fi: Uuden käyttäjän oletusasetukset

en: Default Visibilities for New Users
fi: Oletusnäkymä uusille käyttäjille

en: Delete
fi: Poista

en: Delete Book
fi: Poista kirja

en: Delete User
fi: Poista tämä käyttäjä

en: Delete finished tasks
fi: Tyhjennä valmistuneet tehtävät

en: Delete formats:
fi: Poista tiedostomuodot:

en: Delete this Shelf
fi: Poista tämä hylly

en: Description
fi: Kuvaus

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Direction
fi: Suunta

en: Discover
fi: Löydä

en: Discover (Random Books)
fi: Löydä (satunnaiset kirjat)

en: Download
fi: Lataa

en: Downloading update package
fi: Ladataan päivitystiedostoa

en: Downloads
fi: DLS

en: Drag to Rearrange Order
fi: Vedä ja pudota muuttaaksesi järjestystä

en: E-Book converter settings
fi: E-kirjamuuntajan asetukset

en: E-mail Address
fi: Sähköposti

en: E-mail Server Settings
fi: SMTP sähköpostipalvelimen asetukset

en: E-mail is not from valid domain
fi: Sähköpostiosoite ei ole toimivasta domainista

en: E-mail server settings updated
fi: Sähköpostipalvelimen tiedot päivitetty

en: E-mail:
fi: Sähköposti:

en: E-mail: %(book)s
fi: Sähköposti: %(book)s

en: Ebook-converter failed: %(error)s
fi: E-kirjan muunnos epäonnistui: %(error)s

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit Metadata
fi: Muokkaa metadataa

en: Edit Shelf
fi: Muuta hyllyä

en: Edit User %(nick)s
fi: Muokkaa käyttäjää %(nick)s

en: Edit a shelf
fi: Muokkaa hyllyä

en: Edit e-mail server settings
fi: Muuta sähköpostipalvelimen asetuksia

en: Enable Access Log
fi: Ota pääsyloki käyttöön

en: Enable Anonymous Browsing
fi: Salli nimetön selailu

en: Enable Magic Link Remote Login
fi: Salli etäkirjautuminen ("magic link")

en: Enable Public Registration
fi: Salli julkinen rekisteröinti

en: Enable Uploads
fi: Salli lähetys

en: Encryption
fi: SSL

en: Enter domainname
fi: Syötä domainnimi

en: Error
fi: Virhe

en: Error editing book, please check logfile for details
fi: Kirjan editoinnissa tapahtui virhe, tarkista virheilmoitus lokista

en: Error opening eBook. File does not exist or file is not accessible
fi: Virhe e-kirjaa avatessa. Tiedostoa ei löydy tai se ei ole saatavilla

en: Error opening eBook. File does not exist or file is not accessible.
fi: Virhe kirjan avaamisessa. Tiedostoa ei ole tai se ei ole saatavilla.

en: Error opening shelf. Shelf does not exist or is not accessible
fi: Virhe hyllyn avauksessa. Hyllyä ei ole tai se ei ole saatavilla

en: Exclude Languages
fi: Poissulje kieli

en: Exclude Series
fi: Poissulje sarja

en: Exclude Tags
fi: Poissulje merkintä

en: External binaries
fi: Ulkoiset binäärit

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Failed to create path %(path)s (Permission denied).
fi: Polun %(path)s luonti epäonnistui (Ei oikeutta).

en: Failed to delete file %(file)s (Permission denied).
fi: Tiedoston %(file)s poisto epäonnistui (Ei oikeutta).

en: Failed to fetch user info from GitHub.
fi: Käyttäjätietojen haku GitHubista epäonnistui

en: Failed to fetch user info from Google.
fi: Käyttäjätietojen haku Googlesta epäonnistui.

en: Failed to log in with GitHub.
fi: GitHubiin kirjautuminen epäonnistui.

en: Failed to log in with Google.
fi: Googleen kirjautuminen epäonnistui.

en: Failed to store file %(file)s (Permission denied).
fi: Tiedoston %(file)s tallentamisessa tapahtui virhe (Ei oikeutta).

en: Failed to store file %(file)s.
fi: Tiedoston %(file)s tallennus epäonnistui.

en: Feature Configuration
fi: Ominaisuuksien asetukset

en: Fetch Cover from URL (JPEG - Image will be downloaded and stored in database)
fi: Kannen osoite (jpg, kuva ladataan ja tallennetaan tietokantaan, kenttä jää uudelleen tyhjäksi)

en: Fetch Metadata
fi: Hae metadata

en: File %(file)s not found on Google Drive
fi: Tiedostoa %(file)s ei löytynyt Google Drivesta

en: File %(file)s uploaded
fi: Tiedosto %(file)s tallennettu

en: File extension '%(ext)s' is not allowed to be uploaded to this server
fi: Tiedostopääte '%(ext)s' ei ole sallittujen palvelimelle ladattavien listalla

en: File format %(ext)s added to %(book)s
fi: Tiedostoformaatti %(ext)s lisätty %(book)s

en: File format: %(format)s
fi: Tiedostomuoto: %(format)s

en: File formats
fi: Tiedotomuodot

en: File formats list
fi: Tiedostomuotolistaus

en: File to be uploaded must have an extension
fi: Ladattavalla tiedostolla on oltava tiedostopääte

en: Finished
fi: Valmistui

en: Flip
fi: Käännä

en: Flip Image
fi: Käännä kuva

en: Found an existing account for this e-mail address or nickname.
fi: Tälle sähköpostiosoitteelle tai tunnukselle löytyi jo tili.

en: Found an existing account for this e-mail address.
fi: Tälle sähköpostiosoitteelle läytyi jo käyttäjätunnus.

en: From E-mail
fi: Lähettäjän sähköposti

en: General error
fi: Yleinen virhe

en: Get Started with Calibre-Web
fi: Aloita Calibre-Web:in käyttö

en: GitHub Oauth error, please retry later.
fi: GitHub Oauth virhe, yritä myöhemmin uudelleen.

en: Goodreads API Key
fi: Goodreads API-avain

en: Goodreads API Secret
fi: Goodreads API-salaisuus

en: Google Drive Calibre folder
fi: Google Drive Calibre -kansio

en: Google Drive config problem
fi: Google Drive -asetuksissa ongelma

en: Google Drive setup not completed, try to deactivate and activate Google Drive again
fi: Google Drive asetukset ei ole valmiit. Koita poistaa Google Drive käytöstä ja ottaa se uudelleen käyttöön

en: Google Oauth error, please retry later.
fi: Google Oauth virhe, yritä myöhemmin uudelleen.

en: Group by series
fi: Ryhmitä sarjoittain

en: HTTP Error
fi: HTTP virhe

en: Height
fi: Korkeus

en: Hide all tasks
fi: Piilota kaikki tehtävät

en: Home
fi: Koti

en: Horizontal
fi: Vaakasuunta

en: Hot Books
fi: Kuumat kirjat

en: Hot Books (Most Downloaded)
fi: Kuumat kirjat (ladatuimmat)

en: In Library
fi: Kirjastossa

en: Installed Version
fi: Asennettu versio

en: Invalid shelf specified
fi: Virheellinen hylly valittu

en: Keyboard Shortcuts
fi: Näppäimistöpikakomennot

en: Keyword
fi: Avainsana

en: Kindlegen failed with Error %(error)s. Message: %(message)s
fi: Kindlegen epäonnistui virheeseen %(error)s. Viesti: %(message)s

en: LDAP Administrator Password
fi: LDAP pääkäyttäjän salasana

en: LDAP Administrator Username
fi: LDAP pääkäyttäjän käyttäjänimi

en: LDAP Distinguished Name (DN)
fi: LDAP DN

en: LDAP SSL Certificate Path
fi: LDAP SSL sertifikaatin polku

en: LDAP Schema (LDAP or LPAPS)
fi: LDAP skeema (ldap tai ldaps)

en: LDAP Server Certificate
fi: LDAP palvelimen sertifikaatti

en: LDAP Server Enable SSL
fi: LDAP palvelin käyttää SSL:ää

en: LDAP Server Enable TLS
fi: LDAP palvelin käyttää TLS:ää

en: LDAP Server Host Name or IP Address
fi: LDAP palvelimen nimi tai IP osoite

en: LDAP Server Port
fi: LDAP Palveimen portti

en: LDAP Server is OpenLDAP?
fi: LDAP palvelin on OpenLDAP?

en: LDAP User Object Filter
fi: LDAP käyttäjä suodin (object filter)

en: Language
fi: Kieli

en: Language of Books
fi: Näytä kirjat kielellä

en: Language: %(name)s
fi: Kieli: %(name)s

en: Languages
fi: Kielet

en: Left to Right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Library Configuration
fi: Kirjaston asetukset

en: Library Statistics
fi: Calibre -kirjaston tilastot

en: Light
fi: Vaalea

en: Link
fi: Linkitä

en: Link Read/Unread Status to Calibre Column
fi: Linkitä luettu/ei luettu -tieto Calibren sarakkeeseen

en: Linked Libraries
fi: Linkitetyt kirjastot

en: Listen in Browser
fi: Kuuntele selaimessa

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Location and name of access logfile (access.log for no entry)
fi: Pääsylokitiedoston nimi ja paikka (access.log jos ei asetettu)

en: Location and name of logfile (calibre-web.log for no entry)
fi: Lokitiedoston nimi ja paikka (calibre-web.log jos ei asetettu)

en: Location of Calibre Database
fi: Calibre -tietokannan paikka

en: Location of Unrar binary
fi: Unrar binäärin paikka

en: Log Level
fi: Lokitaso

en: Log in with Magic Link
fi: Kirjadu käyttäen magic link

en: Logfile Configuration
fi: Lokitiedoston asetukset

en: Logfile viewer
fi: Lokitiedoston katselin

en: Login
fi: Kirjaudu sisään

en: Login type
fi: Kirjautumisen tyyppi

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Magic Link Remote Login
fi: Etäkirjautuminen

en: Mark As Read
fi: Merkitse luetuksi

en: Mark As Unread
fi: Merkitse lukemattomaksi

en: Metadata Watch Channel ID
fi: Metadata Katso kanava ID

en: Metadata successfully updated
fi: Metadata päivitetty onnistuneesti

en: More by
fi: Enemmän

en: Native
fi: Alkuperäinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Next Page
fi: Seuraava sivu

en: Nightly
fi: Öinen

en: Nightly (Automatic)
fi: Öinen (Automaattinen)

en: No
fi: Ei

en: No Converter
fi: Ei muuntajaa

en: No Result(s) found! Please try another keyword.
fi: Ei osumia! Kokeile jotain tosita hakusanaa.

en: No admin user remaining, can't delete user
fi: Pääkäyttäjiä ei jää jäljelle, käyttäjää ei voi poistaa

en: No release information available
fi: Ei päivitystietoa saatavilla

en: No update available. You already have the latest version installed
fi: Ei päivitystä saatavilla. Sinulla on jo uusin versio

en: No. of Authors to Display Before Hiding (0=Disable Hiding)
fi: Kirjailijoiden lukumäärä ennen piilotusta (0=poista piilotus)

en: No. of Random Books to Display
fi: Satunnaisten kirjojen näytön lukumäärä

en: None
fi: Ei mitään

en: Not linked to %(oauth)s.
fi: Ei linkitetty kohteeseen %(oauth)s.

en: OAuth Settings
fi: OAuth asetukset

en: OK
fi: Ok

en: Obtain %(provider)s OAuth Credential
fi: Hanki %(provider)s OAuth valtuutus

en: On another device, login and visit:
fi: Käytä toista laitetta, kirjaudu ja käy osoitteessa

en: Once verified, you will automatically be logged in on this device.
fi: Kun teet näin, sinut kirjataan automaattisesti sisään tälle laitteelle.

en: Oops! Selected book title is unavailable. File does not exist or is not accessible
fi: Virhe eKirjan avaamisessa. Tiedostoa ei ole tai se ei ole saatavilla:

en: PDF reader
fi: PDF lukija

en: Password
fi: Salasana

en: Password for user %(user)s reset
fi: Käyttäjän %(user)s salasana palautettu

en: Path to convertertool
fi: Polku muunnintyökaluun

en: Perform Update
fi: Päivitä

en: Performing shutdown of server, please close window
fi: Palvelinta sammutetaan, ole hyvä ja sulje sivu

en: Please configure the SMTP mail settings first...
fi: Ole hyvä ja aseta SMTP postiasetukset ensin...

en: Please configure your kindle e-mail address first...
fi: Ole hyvä ja aseta Kindle sähköpostiosoite ensin...

en: Please fill out all fields!
fi: Ole hyvä ja täytä kaikki kentät!

en: Please finish Google Drive setup after login
fi: Ole hyvä ja tee Google Drive asetukset loppuun kirjautumisen jälkeen

en: Please hit submit to continue with setup
fi: Ole hyvä ja paina lähetä jatkaaksesi asennusta

en: Popular publications from this catalog based on Downloads.
fi: Suositut julkaisut tästä kokoelmasta perustuen latauksiin.

en: Popular publications from this catalog based on Rating.
fi: Suositut julkaisut tästä kokoelmasta perustuen arvioihin.

en: Port
fi: Portti

en: Previous
fi: Edellinen

en: Previous Page
fi: Edellinen sivu

en: Profile updated
fi: Profiili päivitetty

en: Program Library
fi: Ohjelmiston luokka

en: Progress
fi: Edistyminen

en: Public Registration
fi: Julkinen rekisteröinti

en: Public Shelves
fi: Julkiset hyllyt

en: Published Date
fi: Julkaisupäivä

en: Published Date From
fi: Julkaisupäivästä

en: Published Date To
fi: Julkaisupäivään

en: Published after
fi: Julkaistu alkaen

en: Published before
fi: Julkaisut ennen

en: Publisher
fi: Julkaisija

en: Publisher: %(name)s
fi: Julkaisija: %(name)s

en: Publishers
fi: Julkaisijat

en: Random Books
fi: Satunnaisia kirjoja

en: Rating
fi: Arvostelu

en: Rating <= %(rating)s
fi: Arvostelu <= %(rating)s

en: Rating >= %(rating)s
fi: Arvostelu >= %(rating)s

en: Rating Above
fi: Arvio enemmän kun

en: Rating Below
fi: Arvio vähemmän kun

en: Rating: %(rating)s stars
fi: Arvostelu: %(rating)s tähteä

en: Ratings
fi: Arvostelut

en: Ratings list
fi: Arvostelulistaus

en: Read
fi: Luettu

en: Read Books
fi: Luetut kirjat

en: Read a Book
fi: Lue kirja

en: Read in Browser
fi: Lue selaimessa

en: Recent Downloads
fi: Viimeisimmät lataukset

en: Recently Added
fi: Viimeksi lisätty

en: Recently Added Books
fi: Viimeksi lisätyt kirjat

en: Reconnect Calibre Database
fi: Uudelleenyhdistä Calibre DB

en: Reflow text when sidebars are open.
fi: Uudelleenjärjestä teksti kun sivut on auki.

en: Register
fi: Rekisteröi

en: Register New Account
fi: Rekisteröi uusi tili

en: Register with %(provider)s
fi: Rekisteröi tuottajalle %(provider)s

en: Registration e-mail for user: %(name)s
fi: Rekiströintisähköposti käyttäjälle: %(name)s

en: Regular Expression for Ignoring Columns
fi: Regular expression sarakkeiden poisjättämiseen

en: Regular Expression for Title Sorting
fi: Regular expression nimikkeiden järjestämiseen

en: Remember Me
fi: Muista minut

en: Rename author from: '%(src)s' to '%(dest)s' failed with error: %(error)s
fi: Kirjailijan muuttaminen arvosta: "%(src)s" arvoon "%(dest)s" epäonnistui virheeseen: %(error)s

en: Rename file in path '%(src)s' to '%(dest)s' failed with error: %(error)s
fi: Tiedoston nimeäminen polusta '%(src)s' polkuun '%(dest)s' epäonnistui virheeseen: %(error)s

en: Rename title from: '%(src)s' to '%(dest)s' failed with error: %(error)s
fi: Tiedon muuttaminen arvosta: '%(src)s' arvoon '%(dest)s' epäonnistui virheeseen: %(error)s

en: Replacing files
fi: Korvataan tiedostoja

en: Requesting update package
fi: Haetaan päivitystiedostoa

en: Reset user Password
fi: Nollaa käyttäjän salasana

en: Restart
fi: Uudellenkäynnistä Calibre-Web

en: Results for:
fi: Tulosket haulle:

en: Return to Home
fi: Palaa kotiin

en: Revoke
fi: Kumoa

en: Right to Left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Rotate
fi: Pyöritä

en: Rotate Left
fi: Käännä vasemmalle

en: Rotate Right
fi: Käännä oikealle

en: Run Time
fi: Ajoaika

en: SMTP Hostname
fi: SMTP palvein

en: SMTP Login
fi: SMTP tunnus

en: SMTP Password
fi: SMTP salasana

en: SMTP Port
fi: SMTP portti

en: SSL Keyfile location (leave it empty for non-SSL Servers)
fi: SSL avaintiedoston paikka (jätä tyhjäksi ei-SSL -palvelimella)

en: SSL certfile location (leave it empty for non-SSL Servers)
fi: SSL sertifikaatin paikka (jätä tyhjäksi ei-SSL -palvelimella)

en: Save and Send Test E-mail
fi: Tallenna asetukset ja testaa sähköpostia

en: Scale
fi: Skaalaa

en: Scale to Best
fi: Skaalaa parhaaseen

en: Scale to Height
fi: Skaalaa korkeuteen

en: Scale to Native
fi: Skaalaa alkuperäiseen

en: Scale to Width
fi: Skaalaa leveyteen

en: Search
fi: Hae

en: Search error!
fi: Hakuvirhe!

en: Send %(format)s to Kindle
fi: Lähetä %(format)s Kindleen

en: Send to Kindle
fi: Lähetä Kindleen

en: Send to Kindle E-mail Address
fi: Kindle

en: Series
fi: Sarjat

en: Series in this Library
fi: Sarjat kirjastossa

en: Series: %(serie)s
fi: Sarja: %(serie)s

en: Server Configuration
fi: Palvelinasetukset

en: Server Port
fi: Palvelimen portti

en: Server restarted, please reload page
fi: Palvelin uudelleenkäynnistetty, ole hyvä ja päivitä sivu

en: Settings
fi: Asetukset

en: Share with Everyone
fi: pitäisikö hyllyn olla julkinen?

en: Shelf %(title)s changed
fi: Hylly %(title)s muutettu

en: Shelf %(title)s created
fi: Hylly %(title)s luotu

en: Shelf will be deleted for all users
fi: Hylly poistetaan kaikilta ja ikuisesti!

en: Shelf: '%(name)s'
fi: Hylly: '%(name)s'

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Show Hot Books
fi: Näytä kuumat kirjat

en: Show Random Books
fi: Näytä satunnausia kirjoja

en: Show Random Books in Detail View
fi: Näytä satunnaisia kirjoja näkymässä

en: Show Top Rated Books
fi: Näytä parhaiten arvioidut kirjat

en: Show author selection
fi: Näytä kirjailijavalinta

en: Show category selection
fi: Näytä kategoriavalinta

en: Show file formats selection
fi: Näytä tiedostomuotovalinta

en: Show language selection
fi: Näytä keilivalinta

en: Show publisher selection
fi: Näytä julkaisijavalinta

en: Show random books
fi: Näytä satunnaisia kirjoja

en: Show ratings selection
fi: Näytä arvosteluvalinta

en: Show read and unread
fi: Näytä luetut ja lukemattomat

en: Show recent books
fi: Näytä viimeisimmät kirjat

en: Show series selection
fi: Näytä sarjavalinta

en: Show unread
fi: Näyt lukemattomat

en: Shutdown
fi: Sammuta Calibre-Web

en: Sorry you are not allowed to add a book to the the shelf: %(shelfname)s
fi: Valitettavasti sinulla ei ole oikeutta lisätä kirjaa hyllyyn: %(shelfname)s

en: Sorry you are not allowed to remove a book from this shelf: %(sname)s
fi: Valitettavsti sinulla ei ole oikeutta poistaa kirjaa hyllystä: %(sname)s

en: Source
fi: Lähde

en: Source or destination format for conversion missing
fi: Lähteen tai kohteen tiedostomuoto puuttuu

en: Stable
fi: Vakaa

en: Stable (Automatic)
fi: Vakaa (Automaattinen)

en: Standard Theme
fi: oletusteema

en: Start
fi: Aloita

en: Start Time
fi: Käynnistysaika

en: Started
fi: Aloitettu

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Status
fi: Tila

en: Stopping server
fi: Sammutetaan palvelin

en: Success! Please return to your device
fi: Onnistui! Ole hyvä ja palaa laitteellesi

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: Task
fi: Tehtävä

en: Tasks
fi: Tehtävät

en: Test e-mail
fi: Testi sähköposti

en: Test e-mail successfully send to %(kindlemail)s
fi: Testisähköposti lähetetty onnistuneesti osoitteeseen %(kindlemail)s

en: The latest Books
fi: Viimeisimmät kirjat

en: The requested file could not be read. Maybe wrong permissions?
fi: Haettua tiedostoa ei pystytty lukemaan. Ehkä vaäärät oikeudet?

en: Theme
fi: Teema

en: There was an error
fi: Tapahtui virhe

en: There was an error converting this book: %(res)s
fi: Kirjan muunnoksessa tapahtui virhe: %(res)s

en: There was an error sending the Test e-mail: %(res)s
fi: Testisähköpostin lähetyksessä tapahtui virhe: %(res)s

en: There was an error sending this book: %(res)s
fi: Kirjan: %(res)s lähettämisessa tapahtui virhe

en: This book will be permanently erased from database
fi: Kirja poistetaan Calibren tietokannasta

en: This e-mail has been sent via Calibre-Web.
fi: Tämä sähköposti on lähetetty Calibre-Web:sta.

en: This username or e-mail address is already in use.
fi: Käyttäjätunnus tai sähköpostiosoite on jo käytössä.

en: This verification link will expire in 10 minutes.
fi: Linkki vanhenee 10 minuutissa.

en: Timeout while establishing connection
fi: Aikakatkaisu yhteyttä luotaessa

en: Title
fi: Otsikko

en: Toggle Navigation
fi: Vaihda navigointi

en: Token has expired
fi: Valtuutus vanhentunut

en: Token not found
fi: Valtuutusta ei löytynyt

en: Top Rated Books
fi: Parhaiten arvioidut kirjat

en: UI Configuration
fi: Käyttöliittymän asetukset

en: Unexpected data while reading update information
fi: Odottamatonta tietoa luettaessa päivitystietoa

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown Status
fi: Tuntematon tila

en: Unknown Task:
fi: Tuntematon tehtävä:

en: Unlink
fi: Poista linkitys

en: Unlink to %(oauth)s failed.
fi: Linkityksen purku kohteesta %(oauth)s epäonnistui.

en: Unlink to %(oauth)s success.
fi: Linkityksen purku kohteesta %(oauth)s onnistui.

en: Unread Books
fi: Lukemattomat kirjat

en: Unzipping update package
fi: Puretaan päivitystiedostoa

en: Update
fi: Päivitä

en: Update Channel
fi: Päivityskanava

en: Update failed:
fi: Päivitys epäonnistui:

en: Update finished, please press okay and reload page
fi: Päivitys valmistui, ole hyvä ja paina OK ja lataa sivu uudelleen

en: Updating, please do not reload this page
fi: Päivitetään, älä päivitä sivua

en: Upload
fi: Lähetä

en: Upload Cover from Local Disk
fi: Lataa kuva paikalliselta levyltä

en: Upload Format
fi: Lataa tiedostomuoto

en: Upload done, processing, please wait...
fi: Lataus tehty, prosessoidaan, ole hyvä ja odota...

en: Upload:
fi: Lähetä:

en: Uploading...
fi: Ladataan...

en: Uploads
fi: Lähetetään

en: Use Goodreads
fi: Käytä Goodreads -palvelua

en: Use Google Drive?
fi: Käytä Google Drivea?

en: Use Kindlegen
fi: Käytä Kindlegen

en: Use LDAP Authentication
fi: Käytä LDAP kirjautumista

en: Use OAuth
fi: Käytä OAuth kirjautumista

en: Use Standard Authentication
fi: Käytä oletuskirjautumista

en: Use calibre's ebook converter
fi: Käytä calibren e-kirjamuuntajaa

en: User
fi: Käyttäjä

en: User '%(nick)s' deleted
fi: Käyttäjä '%(nick)s' poistettu

en: User '%(nick)s' updated
fi: Käyttäjä '%(nick)s' päivitetty

en: User '%(user)s' created
fi: Käyttäjä '%(user)s' lisätty

en: User is not allowed to edit public shelves
fi: Käyttäjällä ei ole oikeutta muokata julkisia hyllyjä

en: User's own shelfs, only visible to the current user himself
fi: Käyttäjän omat hyllyt. Näkyy vain käyttäjäll eitselleen

en: Username
fi: Lempinimi

en: Users
fi: Käyttäjälista

en: Version
fi: Versio

en: Vertical
fi: Pystysuunta

en: View Book on Save
fi: katso kirjaa muokkauksen jälkeen

en: View Configuration
fi: Näytä konfiguraatio

en: View Logs
fi: Katsele lokitiedostoja

en: View eBooks
fi: Näytä ekirjat

en: Waiting
fi: Odottaa

en: Width
fi: Leveys

en: Wrong Username or Password
fi: Väärä käyttäjätunnus tai salasana

en: Yes
fi: Kyllä

en: You are not allowed to add a book to the the shelf: %(name)s
fi: Sinulla ei ole oikeutta lisätä kirjaa hyllyyn: %(name)s

en: You are not allowed to edit public shelves
fi: Sinulla ei ole oikeutta muokata julkisia hyllyjä

en: You are now logged in as: '%(nickname)s'
fi: olet kirjautunut tunnuksella: '%(nickname)s'

en: Your Shelves
fi: Omat hyllysi

en: Your e-mail is not allowed to register
fi: Sähköpostiosoitteellasi ei ole sallittua rekisteröityä

en: Your email address
fi: Sähköpostiosoitteesi

en: and hard disk
fi: ja kiintolevyltä

en: caliBlur! Dark Theme
fi: caliBlur! Tumma teema

en: create a shelf
fi: luo hylly

en: edit metadata
fi: muokkaa metadataa

en: installed
fi: asennettu

en: login
fi: kirjaudu

en: not installed
fi: ei asennettu

en: reduce
fi: vähennä

en: register
fi: rekisteröidy

en: search
fi: hae

en: select an option
fi: valitse vaihtoehto

en: you are now logged in as: '%(nickname)s'
fi: olet nyt kirjautunut tunnuksella: "%(nickname)s"
