Calibre-Web - en to sv translation catalogue (688 entries)

en:  Search keyword
sv:  Sök sökord

en: %(format)s format not found for book id: %(book)d
sv: %(format)s formatet hittades inte för bok-id: %(book)d

en: %(format)s not found on Google Drive: %(fn)s
sv: %(format)s hittades inte på Google Drive: %(fn)s

en: %(format)s not found: %(fn)s
sv: %(format)s hittades inte: %(fn)s

en: %(langname)s is not a valid language
sv: %(langname)s är inte ett giltigt språk

en: %(name)s's profile
sv: %(name)ss profil

en: A new update is available. Click on the button below to update to the latest version.
sv: En ny uppdatering är tillgänglig. Klicka på knappen nedan för att uppdatera till den senaste versionen.

en: A shelf with the name '%(title)s' already exists.
sv: En hylla med namnet '%(title)s' finns redan.

en: Abkhazian
sv: Abchaziska

en: About
sv: Om

en: Achinese
sv: Acehnesiska (Indonesien)

en: Acoli
sv: Acoli (Uganda)

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Domain
sv: Lägg till domän

en: Add new user
sv: Lägg till ny användare

en: Add to shelf
sv: Lägg till hyllan

en: Admin
sv: Administratör

en: Admin page
sv: Administrationssida

en: Admin user
sv: Adminstratör användare

en: Advanced Search
sv: Avancerad sökning

en: Adyghe
sv: Adygeiska

en: Afrihili
sv: Afrihili (konstgjort språk)

en: Akan
sv: Akan (Ghana, Elfenbenskusten)

en: Akkadian
sv: Akkadiska

en: Albanian
sv: Albanska

en: Aleut
sv: Aleutiska

en: Allow Changing Password
sv: Tillåt Ändra lösenord

en: Allow Delete books
sv: Tillåt Ta bort böcker

en: Allow Downloads
sv: Tillåt Hämtningar

en: Allow Edit
sv: Tillåt Redigera

en: Allow Editing Public Shelfs
sv: Tillåt Redigering av offentliga hyllor

en: Allow Uploads
sv: Tillåt Uppladdningar

en: Allowed domains for registering
sv: Tillåtna domäner för registrering

en: Altai; Southern
sv: Altaiska; södra

en: Amharic
sv: Amhariska (Etiopien)

en: An unknown error occured.
sv: Ett okänt fel uppstod.

en: An unknown error occurred. Please try again later.
sv: Ett okänt fel uppstod. Försök igen senare.

en: Anonymous browsing
sv: Anonym surfning

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Aragonese
sv: Aragonska

en: Aramaic; Official (700-300 BCE)
sv: Arameiska; officiell (700-300 f.Kr.)

en: Aramaic; Samaritan
sv: Arameiska; samariska

en: Arawak
sv: Arawakiska

en: Are you really sure?
sv: Är du verkligen säker?

en: Armenian
sv: Armeniska

en: Ascending
sv: Stigande

en: Assamese
sv: Assamesiska

en: Asturian
sv: Asturiska

en: Authenticate Google Drive
sv: Autentisera Google Drive

en: Author
sv: Författare

en: Authors
sv: Författare

en: Authors in this Library
sv: Författare i det här biblioteket

en: Available languages
sv: Tillgängliga språk

en: Avaric
sv: Avariska

en: Avestan
sv: Avestiska

en: Aymara
sv: Aymara (Bolivien)

en: Azerbaijani
sv: Azerbajdzjanska

en: Back
sv: Tillbaka

en: Back to home
sv: Tillbaka till hemmet

en: Balinese
sv: Balinesiska

en: Bambara
sv: Bambara (Västafrika)

en: Basa (Cameroon)
sv: Basa (Kamerun)

en: Bashkir
sv: Basjkiriska

en: Basic Configuration
sv: Grundläggande konfiguration

en: Basic txt Reader
sv: Grundläggande txt-läsare

en: Basque
sv: Baskiska

en: Beja
sv: Beyja

en: Belarusian
sv: Vitryska

en: Bengali
sv: Bengaliska

en: Best
sv: Bäst

en: Best rated Books
sv: Bäst rankade böcker

en: Best rated books
sv: Bäst rankade böcker

en: Bini
sv: Edo (bini)

en: Book
sv: Bok

en: Book Details
sv: Bokdetaljer

en: Book Title
sv: Boktitel

en: Book has been added to shelf: %(sname)s
sv: Boken har lagts till i hyllan: %(sname)s

en: Book has been removed from shelf: %(sname)s
sv: Boken har tagits bort från hyllan: %(sname)s

en: Book is already part of the shelf: %(shelfname)s
sv: Boken är redan en del av hyllan: %(shelfname)s

en: Book path %(path)s not found on Google Drive
sv: Boksökvägen %(path)s hittades inte på Google Drive

en: Book successfully queued for converting to %(book_format)s
sv: Boken är i kö för konvertering till %(book_format)s

en: Book successfully queued for sending to %(kindlemail)s
sv: Boken är i kö för att skicka till %(kindlemail)s

en: Book will be deleted from Calibre database
sv: Boken kommer att tas bort från Calibre-databasen

en: Books (A-Z)
sv: Böcker (A-Ö)

en: Books (Z-A)
sv: Böcker (Ö-A)

en: Books are already part of the shelf: %(name)s
sv: Böcker är redan en del av hyllan: %(name)s

en: Books have been added to shelf: %(sname)s
sv: Böcker har lagts till hyllan: %(sname)s

en: Books in this Library
sv: Böcker i det här biblioteket

en: Books ordered by Author
sv: Böcker ordnade efter författare

en: Books ordered by category
sv: Böcker ordnade efter kategori

en: Books ordered by publisher
sv: Böcker ordnade efter förlag

en: Books ordered by series
sv: Böcker ordnade efter serier

en: Books organized in public shelfs, visible to everyone
sv: Böcker organiserade i offentliga hyllor, synliga för alla

en: Books per page
sv: Böcker per sida

en: Bosnian
sv: Bosniska

en: Breton
sv: Bretonska

en: Browse
sv: Bläddra

en: Buginese
sv: Buginesiska

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Buriat
sv: Burjatiska

en: Burmese
sv: Burmanska

en: Calibre library statistics
sv: Calibre-biblioteksstatistik

en: Calibre-Web configuration updated
sv: Calibre-Web konfiguration uppdaterad

en: Calibre-Web ebook catalog
sv: Calibre-Web e-bokkatalog

en: Calibre-Web test e-mail
sv: Calibre-Web test e-post

en: Callback domain is not verified, please follow steps to verify domain in google developer console
sv: Återuppringningsdomänen är inte verifierad, följ stegen för att verifiera domänen i Google utvecklarkonsol

en: Catalan
sv: Katalanska (Katalonien)

en: Categories
sv: Kategorier

en: Categories in this Library
sv: Kategorier i det här biblioteket

en: Category list
sv: Kategorilista

en: Category: %(name)s
sv: Kategori: %(name)s

en: Cebuano
sv: Cebuanska

en: Certfile location is not valid, please enter correct path
sv: Platsen för Certfile är inte giltig, ange rätt sökväg

en: Change SMTP settings
sv: Ändra SMTP-inställningar

en: Change order
sv: Ändra ordningen

en: Change order of Shelf: '%(name)s'
sv: Ändra ordning på hyllan: '%(name)s'

en: Chechen
sv: Tjetjenska

en: Check for update
sv: Sök efter uppdatering

en: Cherokee
sv: Cherokesiska

en: Chinese
sv: Kinesiska

en: Chinook jargon
sv: Chinook

en: Chipewyan
sv: Chopi

en: Choose a username
sv: Välj ett användarnamn

en: Chuvash
sv: Tjuvasjiska

en: Click the cover to load metadata to the form
sv: Klicka på omslaget för att läsa in metadata till formuläret

en: Close
sv: Stäng

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Confirmation e-mail was send to your e-mail account.
sv: Bekräftelsemail skickades till ditt e-postkonto.

en: Connection error
sv: Anslutningsfel

en: Convert book
sv: Konvertera boken

en: Convert book format:
sv: Konvertera bokformat:

en: Convert from:
sv: Konvertera från:

en: Convert to:
sv: Konvertera till:

en: Convert:
sv: Konvertera:

en: Coptic
sv: Koptiska

en: Cornish
sv: Korniska

en: Corsican
sv: Korsikanska

en: Could not add books to shelf: %(sname)s
sv: Kunde inte lägga till böcker till hyllan: %(sname)s

en: Could not fetch update information
sv: Kunde inte hämta uppdateringsinformation

en: Cover URL (jpg, cover is downloaded and stored in database, field is afterwards empty again)
sv: Omslagswebbadress (jpg, omslag hämtas och lagras i databasen, fältet är efteråt tomt igen)

en: Cover is not a jpg file, can't save
sv: Omslag är inte en jpg-fil, kan inte spara

en: Cover-file is not a valid image file
sv: Omslagsfilen är inte en giltig bildfil

en: Create a Shelf
sv: Skapa en hylla

en: Creek
sv: Muskogee

en: Creole; Haitian
sv: Kreolspråk; haitisk kreol

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Current version
sv: Aktuell version

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: DB location is not valid, please enter correct path
sv: Platsen för DB är inte giltig, ange rätt sökväg

en: Danish
sv: Danska

en: Dark
sv: Mörkt

en: Database connections are closed
sv: Databasanslutningarna är stängda

en: Default settings for new users
sv: Standardinställningar för nya användare

en: Default visibilities for new users
sv: Standardvisibiliteter för nya användare

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Book
sv: Ta bort boken

en: Delete finished tasks
sv: Ta bort färdiga uppgifter

en: Delete formats:
sv: Ta bort format:

en: Delete this Shelf
sv: Ta bort den här hyllan

en: Delete this user
sv: Ta bort den här användaren

en: Descending
sv: Fallande

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Details
sv: Detaljer

en: Dhivehi
sv: Divehi

en: Discover
sv: Upptäck

en: Discover (Random Books)
sv: Upptäck (slumpmässiga böcker)

en: Do you really want to delete the shelf?
sv: Är du säker på att du vill ta bort hyllan?

en: Do you really want to delete this domain rule?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här domänregeln?

en: Do you really want to restart Calibre-Web?
sv: Är du säker på att du vill starta om Calibre-Web?

en: Do you really want to stop Calibre-Web?
sv: Är du säker på att du vill stoppa Calibre-Web?

en: Download
sv: Hämta

en: Downloading update package
sv: Hämtar uppdateringspaketet

en: Drag 'n drop to rearrange order
sv: Drag och släpp för att ändra ordning

en: Dutch
sv: Nederländska

en: Dutch; Middle (ca. 1050-1350)
sv: Hollänska; medeltida (ca. 1050-1350)

en: Dzongkha
sv: Bhutanesiska (Dzongkha)

en: E-Book converter settings
sv: Inställningar för e-bokkonverteraren

en: E-mail
sv: E-post

en: E-mail address
sv: E-postadress

en: E-mail is not from valid domain
sv: E-posten är inte från giltig domän

en: E-mail server settings updated
sv: E-postserverinställningar uppdaterade

en: E-mail:
sv: E-post:

en: E-mail: %(book)s
sv: E-post: %(book)s

en: Ebook-converter failed: %(error)s
sv: E-bokkonverteraren misslyckades: %(error)s

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Shelf
sv: Redigera hyllan

en: Edit User %(nick)s
sv: Redigera användaren %(nick)s

en: Edit a shelf
sv: Redigera en hylla

en: Edit e-mail server settings
sv: Redigera inställningar för e-postserver

en: Edit metadata
sv: Redigera metadata

en: Egyptian (Ancient)
sv: Egyptiska; gammal

en: Elamite
sv: Elamitiska

en: Enable anonymous browsing
sv: Aktivera anonym surfning

en: Enable public registration
sv: Aktivera offentlig registrering

en: Enable remote login ("magic link")
sv: Aktivera fjärrinloggning ("magic link")

en: Enable uploading
sv: Aktivera uppladdning

en: Encryption
sv: Kryptering

en: English
sv: Engelska

en: English; Middle (1100-1500)
sv: Medelengelska (1100-1500)

en: English; Old (ca. 450-1100)
sv: Engelska; gammal (ca. 450-1100)

en: Enter domainname
sv: Ange domännamn

en: Error editing book, please check logfile for details
sv: Det gick inte att redigera boken, kontrollera loggfilen för mer information

en: Error excecuting UnRar
sv: Fel vid körning av UnRar

en: Error opening eBook. File does not exist or file is not accessible
sv: Det gick inte att öppna e-boken. Filen finns inte eller filen är inte tillgänglig

en: Error opening eBook. File does not exist or file is not accessible:
sv: Fel vid öppnande av e-bok. Filen finns inte eller filen är inte tillgänglig:

en: Error opening shelf. Shelf does not exist or is not accessible
sv: Fel vid öppning av hyllan. Hylla finns inte eller är inte tillgänglig

en: Estonian
sv: Estniska

en: Excecution permissions missing
sv: Utförande behörighet saknas

en: Exclude Languages
sv: Uteslut språk

en: Exclude Series
sv: Uteslut serier

en: Exclude Tags
sv: Uteslut taggar

en: External binaries
sv: Externa binärer

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Failed to create path %(path)s (Permission denied).
sv: Det gick inte att skapa sökväg %(path)s (behörighet nekad).

en: Failed to create path for cover %(path)s (Permission denied).
sv: Det gick inte att skapa sökväg för omslag %(path)s (behörighet nekad).

en: Failed to delete file %(file)s (Permission denied).
sv: Det gick inte att ta bort filen %(file)s (behörighet nekad).

en: Failed to store cover-file %(cover)s.
sv: Det gick inte att lagra omslagsfilen %(cover)s.

en: Failed to store file %(file)s (Permission denied).
sv: Det gick inte att lagra filen %(file)s (behörighet nekad).

en: Failed to store file %(file)s.
sv: Det gick inte att lagra filen %(file)s.

en: Fang (Equatorial Guinea)
sv: Fang (Ekvatorialguinea)

en: Faroese
sv: Färöiska

en: Feature Configuration
sv: Funktion konfiguration

en: Fijian
sv: Fijianska

en: File %(file)s not found on Google Drive
sv: Filen %(file)s hittades inte på Google Drive

en: File extension '%(ext)s' is not allowed to be uploaded to this server
sv: Filändelsen '%(ext)s' får inte laddas upp till den här servern

en: File format %(ext)s added to %(book)s
sv: Filformatet %(ext)s lades till %(book)s

en: File to be uploaded must have an extension
sv: Filen som ska laddas upp måste ha en ändelse

en: Finished
sv: Klar

en: Finnish
sv: Finska

en: Flip
sv: Vänd

en: Flip Image
sv: Vänd bilden

en: Found an existing account for this e-mail address or nickname.
sv: Hittade ett befintligt konto för den här e-postadressen eller smeknamnet.

en: Found an existing account for this e-mail address.
sv: Hittade ett befintligt konto för den här e-postadressen.

en: French
sv: Franska

en: French; Middle (ca. 1400-1600)
sv: Franska; medel (ca. 1400-1600)

en: French; Old (842-ca. 1400)
sv: Franska; gammal (842-ca. 1400)

en: Frisian; Eastern
sv: Frisian; östra

en: Frisian; Northern
sv: Frisian; norra

en: Frisian; Western
sv: Frisian; västra

en: Friulian
sv: Friuliska

en: From e-mail
sv: Från e-post

en: From mail
sv: Från meddelande

en: Fulah
sv: Fulani

en: Gaelic; Scottish
sv: Gaeliska; skotska

en: Galician
sv: Galiciska

en: Ganda
sv: Luganda/Ganda (Uganda)

en: Gbaya (Central African Republic)
sv: Gbaya (Centralafrikanska republiken)

en: Geez
sv: Geez; fornetiopiska

en: General error
sv: Allmänt fel

en: Georgian
sv: Georgiska

en: German
sv: Tyska

en: German; Low
sv: Tyska; låg

en: German; Middle High (ca. 1050-1500)
sv: Tyska; medelhög (ca. 1050-1500)

en: German; Old High (ca. 750-1050)
sv: Tyska; gammal hög (ca. 750-1050)

en: German; Swiss
sv: Tyska; Schweizisk

en: Get Started with Calibre-Web
sv: Kom igång med Calibre-Web

en: Get metadata
sv: Hämta metadata

en: Gilbertese
sv: Gilbertesiska

en: Go!
sv: Kör!

en: Goodreads API Key
sv: Goodreads API-nyckel

en: Goodreads API Secret
sv: Goodreads API-hemlighet

en: Google Drive Calibre folder
sv: Google Drive Calibre-mapp

en: Google Drive config problem
sv: Google Drive-konfigurationsproblem

en: Gothic
sv: Gotiska

en: Greek; Ancient (to 1453)
sv: Grekiska; antik (-1453)

en: Greek; Modern (1453-)
sv: Grekiska; modern (1453-)

en: Gujarati
sv: Gujarati (Indien)

en: HTTP Error
sv: HTTP-fel

en: Hausa
sv: Haussa

en: Hawaiian
sv: Hawaiiska

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Height
sv: Höjd

en: Hide all tasks
sv: Dölj alla uppgifter

en: Hittite
sv: Hettitiska språk

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Hot Books
sv: Heta böcker

en: Hot Books (most downloaded)
sv: Heta böcker (mest hämtade)

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Icelandic
sv: Isländska

en: Igbo
sv: Ibo (Igbo)

en: Import of optional Google Drive requirements missing
sv: Import av valfri Google Drive krav saknas

en: In Library
sv: I biblioteket

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Ingush
sv: Ingusj

en: Installed Version
sv: Installerad version

en: Invalid shelf specified
sv: Ogiltig hylla specificerad

en: Irish
sv: Iriska

en: Irish; Middle (900-1200)
sv: irländsk; medel (900-1200)

en: Irish; Old (to 900)
sv: Iriska; gammal (-900)

en: Italian
sv: Italienska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Javanese
sv: Javanesiska

en: Judeo-Arabic
sv: Judearabiska

en: Judeo-Persian
sv: Judepersiska

en: Kabardian
sv: Kabardinska (östtjerkessiska)

en: Kabyle
sv: Kabyliska

en: Kalaallisut
sv: Grönländska (Kalaallisut)

en: Kannada
sv: Kannada (Indien)

en: Kara-Kalpak
sv: Karakalpakiska

en: Karachay-Balkar
sv: Karatjaj-balkar

en: Karelian
sv: Karelska

en: Kashubian
sv: Kasjubianska

en: Kawi
sv: Kiwi; fornjavanska

en: Kazakh
sv: Kazakiska (Kazakstan)

en: Keyboard Shortcuts
sv: Kortkommandon

en: Keyfile location is not valid, please enter correct path
sv: Platsen för Keyfile är inte giltig, ange rätt sökväg

en: Keyword
sv: Sökord

en: Khmer; Central
sv: Khmer (Kambodja)

en: Khotanese
sv: Sakiska (khotanesiska)

en: Kikuyu
sv: Kikuyu (Kenya)

en: Kimbundu
sv: Mbundu (kimbundu)

en: Kindle E-Mail
sv: Kindle e-post

en: Kindlegen failed with Error %(error)s. Message: %(message)s
sv: Kindlegen misslyckades med fel %(error)s. Meddelande: %(message)s

en: Kinyarwanda
sv: Kinyarwanda (Rwanda)

en: Kirghiz
sv: Kirgisiska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Kosraean
sv: Kusaie

en: Kuanyama
sv: Ovambo (kuanyama)

en: Kurdish
sv: Kurdiska

en: Ladino
sv: Spanjolska (ladino)

en: Language
sv: Språk

en: Language: %(name)s
sv: Språk: %(name)s

en: Languages
sv: Språk

en: Lao
sv: Laotiska (Laos)

en: Latvian
sv: Lettiska

en: Lezghian
sv: Lezginska

en: Library Configuration
sv: Bibliotekets konfiguration

en: Light
sv: Ljust

en: Lingala
sv: Lingala (Kongo-Kinshasa, Kongo-Brazzaville)

en: Link read/unread status to Calibre column
sv: Länka läst/oläst status till Calibre-kolumn

en: Linked libraries
sv: Länkade bibliotek

en: Lithuanian
sv: Litauiska

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Location and name of logfile (calibre-web.log for no entry)
sv: Plats och namn på loggfilen (calibre-web.log för ingen post)

en: Location of Calibre database
sv: Plats för Calibre-databasen

en: Location of Unrar binary
sv: Plats för Unrar-binär

en: Log Level
sv: Loggnivå

en: Log in with magic link
sv: Logga in med magic link

en: Log level
sv: Loggnivå

en: Logfile Configuration
sv: Loggfil konfiguration

en: Logfile location is not valid, please enter correct path
sv: Platsen för Logfile platsen är inte giltig, ange rätt sökväg

en: Login
sv: Logga in

en: Logout
sv: Logga ut

en: Lule Sami
sv: Samiska; Luleå

en: Luo (Kenya and Tanzania)
sv: Luo (Kenya och Tanzania)

en: Lushai
sv: Mizo (lushai)

en: Macedonian
sv: Makedonska

en: Malagasy
sv: Madagaskiska

en: Malay (macrolanguage)
sv: Malajiska (makrospråk)

en: Malayalam
sv: Malayalam (Indien)

en: Maltese
sv: Maltesiska (Malta)

en: Mandingo
sv: Mande

en: Maori
sv: Maoriska

en: Maori; Cook Islands
sv: Maoriska; Cooköarna

en: Marathi
sv: Marathi (Indien)

en: Mari (Russia)
sv: Mari (Ryssland)

en: Masai
sv: Massajiska

en: Metadata Watch Channel ID
sv: Metadata Titta på kanal ID

en: Metadata successfully updated
sv: Metadata uppdaterades

en: Mongo
sv: Lolo (mongo)

en: Mongolian
sv: Mongoliska

en: More by
sv: Mer av

en: Multiple languages
sv: Flera språk

en: Native
sv: Ursprunglig

en: Nauru
sv: Nauruanska

en: Ndebele; North
sv: Ndebele; norra

en: Ndebele; South
sv: Ndebele; syd

en: Neapolitan
sv: Neapolitansk italienska

en: Nepali
sv: Nepalesiska

en: New Books
sv: Nya böcker

en: Newari; Old
sv: Newari; gammal

en: Newest
sv: Nyast

en: Newest Books
sv: Nyaste böcker

en: Next
sv: Nästa

en: Next Page
sv: Nästa sida

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: No
sv: Nej

en: No Result(s) found! Please try aonther keyword.
sv: Inga resultat hittades! Försök med ett annat sökord.

en: No Results for:
sv: Inga resultat för:

en: No converter
sv: Ingen konverterare

en: No update available. You already have the latest version installed
sv: Ingen uppdatering tillgänglig. Du har redan den senaste versionen installerad

en: No. of random books to show
sv: Antal slumpmässiga böcker att visa

en: Nogai
sv: Nogaiska

en: None
sv: Ingen

en: Norse; Old
sv: Nordiska; gammal

en: Norwegian
sv: Norska

en: Norwegian Bokmål
sv: Norskt bokmål

en: Norwegian Nynorsk
sv: Nynorsk

en: Obtain an API Key
sv: Hämta en API-nyckel

en: Ojibwa
sv: Odjibwa (chippewa)

en: Oldest
sv: Äldst

en: Oldest Books
sv: Äldsta böcker

en: Once you do so, you will automatically get logged in on this device.
sv: När du gör det kommer du automatiskt att logga in på den här enheten.

en: Oromo
sv: Oromo ( Etiopien, Kenya)

en: PDF.js viewer
sv: PDF.js visare

en: Pahlavi
sv: Pahlavi (medelpersiska)

en: Pampanga
sv: Pampanga (Filippinerna)

en: Panjabi
sv: Punjabi (Indien)

en: Password
sv: Lösenord

en: Password for user %(user)s reset
sv: Lösenord för användaren %(user)s återställd

en: Path to convertertool
sv: Sökväg till convertertool

en: Perform Update
sv: Utför uppdatering

en: Performing shutdown of server, please close window
sv: Stänger servern, vänligen stäng fönstret

en: Persian
sv: Persiska

en: Persian; Old (ca. 600-400 B.C.)
sv: Persiska; antik (ca. 600-400 f.Kr.)

en: Phoenician
sv: Feniciska

en: Please configure the SMTP mail settings first...
sv: Konfigurera SMTP-postinställningarna först...

en: Please configure your kindle e-mail address first...
sv: Konfigurera din kindle-e-postadress först...

en: Please fill out all fields!
sv: Fyll i alla fält!

en: Please finish Google Drive setup after login
sv: Vänligen avsluta Google Drive-inställning efter inloggning

en: Please try a different search
sv: Försök en annan sökning

en: Pohnpeian
sv: Ponape

en: Polish
sv: Polska

en: Popular publications from this catalog based on Downloads.
sv: Populära publikationer från den här katalogen baserad på hämtningar.

en: Popular publications from this catalog based on Rating.
sv: Populära publikationer från den här katalogen baserad på betyg.

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous Page
sv: Föregående sida

en: Profile updated
sv: Profilen uppdaterad

en: Program library
sv: Programbibliotek

en: Progress
sv: Förlopp

en: Provençal; Old (to 1500)
sv: Provensalska; gammal (-1500)

en: Public Shelves
sv: Offentliga hyllor

en: Public registration
sv: Publik registrering

en: Published after
sv: Publicerad efter

en: Published before
sv: Publicerad före

en: Publisher
sv: Förlag

en: Publisher list
sv: Lista över förlag

en: Publisher: %(name)s
sv: Förlag: %(name)s

en: Publishers
sv: Förlag

en: Publishing date
sv: Publiceringsdatum

en: Publishing date from
sv: Publiceringsdatum från

en: Publishing date to
sv: Publiceringsdatum till

en: Pushto
sv: Pashto

en: Random Books
sv: Slumpmässiga böcker

en: Rating
sv: Betyg

en: Rating <= %(rating)s
sv: Betyg <= %(rating)s

en: Rating >= %(rating)s
sv: Betyg >= %(rating)s

en: Rating bigger than
sv: Betyg större än

en: Rating less than
sv: Betyg mindre än

en: Read
sv: Läst

en: Read Books
sv: Lästa böcker

en: Read a Book
sv: Läs en bok

en: Read in browser
sv: Läs i webbläsaren

en: Recent Downloads
sv: Senaste hämtningar

en: Recently Added
sv: Nyligen tillagda

en: Recently Added Books
sv: Nyligen tillagda böcker

en: Reconnect to Calibre DB
sv: Anslut till Calibre DB igen

en: Reflow text when sidebars are open.
sv: Fyll i texten igen när sidofält är öppna.

en: Register
sv: Registrera

en: Register a new account
sv: Registrera ett nytt konto

en: Registration e-mail for user: %(name)s
sv: Registrera e-post för användare: %(name)s

en: Regular expression for ignoring columns
sv: Reguljärt uttryck för att ignorera kolumner

en: Regular expression for title sorting
sv: Reguljärt uttryck för titelsortering

en: Remember me
sv: Kom ihåg mig

en: Remote login
sv: Fjärrinloggning

en: Rename author from: '%(src)s' to '%(dest)s' failed with error: %(error)s
sv: Byt namn på författare från: "%(src)s" till "%(dest)s" misslyckades med fel: %(error)s

en: Rename title from: '%(src)s' to '%(dest)s' failed with error: %(error)s
sv: Byt namn på titel från: "%(src)s" till "%(dest)s" misslyckades med fel: %(error)s

en: Replacing files
sv: Ersätta filer

en: Requesting update package
sv: Begär uppdateringspaketet

en: Reset user Password
sv: Återställ användarlösenordet

en: Restart Calibre-Web
sv: Starta om Calibre-Web

en: Results for:
sv: Resultat för:

en: Revoke
sv: Återkalla

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Romanian; Macedo-
sv: Rumänska; Macedo-

en: Romany
sv: Romani

en: Rotate
sv: Rotera

en: Rotate Left
sv: Rotera åt vänster

en: Rotate Right
sv: Rotera åt höger

en: Runtime
sv: Drifttid

en: Russian
sv: Ryska

en: SMTP e-mail server settings
sv: Inställningar för SMTP-e-postserver

en: SMTP hostname
sv: SMTP-värdnamn

en: SMTP login
sv: SMTP-inloggning

en: SMTP password
sv: SMTP-lösenord

en: SMTP port
sv: SMTP-port

en: SMTP port (usually 25 for plain SMTP and 465 for SSL and 587 for STARTTLS)
sv: SMTP-port (vanligtvis 25 för vanlig SMTP och 465 för SSL och 587 för STARTTLS)

en: SSL Keyfile location (leave it empty for non-SSL Servers)
sv: SSL Keyfile plats (lämna den tom för icke-SSL-servrar)

en: SSL certfile location (leave it empty for non-SSL Servers)
sv: SSL certfile plats (lämna den tom för icke-SSL-servrar)

en: Sami; Inari
sv: Samiska; Inari

en: Sami; Northern
sv: Samiska; norra

en: Sami; Skolt
sv: Samiska; Skolt

en: Sami; Southern
sv: Samiska,; södra

en: Samoan
sv: Samoanska

en: Sardinian
sv: Sardiska

en: Save settings
sv: Spara inställningarna

en: Save settings and send Test E-Mail
sv: Spara inställningarna och skicka test-e-post

en: Scale
sv: Skala

en: Scale to Best
sv: Skala till bäst

en: Scale to Height
sv: Skala till höjd

en: Scale to Native
sv: Skala till ursprunglig

en: Scale to Width
sv: Skala till bredd

en: Scots
sv: Lågskotska

en: Search
sv: Sök

en: Search error!
sv: Sökningsfel!

en: Send to Kindle
sv: Skicka till Kindle

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Series
sv: Serier

en: Series id
sv: Serier-id

en: Series in this Library
sv: Serier i detta bibliotek

en: Series list
sv: Serielista

en: Series: %(serie)s
sv: Serier: %(serie)s

en: Server Configuration
sv: Serverkonfiguration

en: Server Port
sv: Serverport

en: Server restarted, please reload page
sv: Server startas om, vänligen uppdatera sidan

en: Settings
sv: Inställningar

en: Shelf %(title)s changed
sv: Hyllan %(title)s ändrad

en: Shelf %(title)s created
sv: Hyllan %(title)s skapad

en: Shelf will be lost for everybody and forever!
sv: Hylla kommer att gå förlorad för alla och för alltid!

en: Shelf: '%(name)s'
sv: Hylla: '%(name)s'

en: Shona
sv: Shona (Zimbabwe)

en: Show Random Books
sv: Visa slumpmässiga böcker

en: Show all
sv: Visa alla

en: Show author selection
sv: Visa författarval

en: Show best rated books
sv: Visa böcker med bästa betyg

en: Show books with language
sv: Visa böcker med språk

en: Show category selection
sv: Visa kategorival

en: Show hot books
sv: Visa heta böcker

en: Show language selection
sv: Visa språkval

en: Show mature content
sv: Visa vuxeninnehåll

en: Show publisher selection
sv: Visa urval av förlag

en: Show random books
sv: Visa slumpmässiga böcker

en: Show random books in detail view
sv: Visa slumpmässiga böcker i detaljvyn

en: Show read and unread
sv: Visa lästa och olästa

en: Show recent books
sv: Visa senaste böcker

en: Show series selection
sv: Visa serieval

en: Show sorted books
sv: Visa sorterade böcker

en: Sicilian
sv: Sicilianska

en: Sidamo
sv: Sidami

en: Siksika
sv: Siksika (svartfotindianernas språk)

en: Slave (Athapascan)
sv: Slave

en: Slavonic; Old
sv: Slavonic; antik

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Sogdian
sv: Sogdiska

en: Somali
sv: Somaliska

en: Sorbian; Lower
sv: Sorbian; nedre

en: Sorbian; Upper
sv: Sorbiska; övre

en: Sorry you are not allowed to remove a book from this shelf: %(sname)s
sv: Tyvärr har du inte rätt att ta bort en bok från den här hyllan: %(sname)s

en: Sort By
sv: Sortera efter

en: Sorted Books
sv: Sorterade böcker

en: Sotho; Northern
sv: Nordsotho

en: Sotho; Southern
sv: Sotho; södra

en: Source
sv: Källa

en: Source or destination format for conversion missing
sv: Källa eller målformat för konvertering saknas

en: Spanish
sv: Spanska

en: Standard Theme
sv: Standard tema

en: Start
sv: Starta

en: Started
sv: Startad

en: Starttime
sv: Starttid

en: Statistics
sv: Statistik

en: Stop Calibre-Web
sv: Stoppa Calibre-Web

en: Stopping server
sv: Stoppar server

en: Submit
sv: Skicka

en: Success! Please return to your device
sv: Lyckades! Vänligen återvänd till din enhet

en: Sumerian
sv: Sumeriska

en: Sundanese
sv: Sundanesiska

en: Swahili (macrolanguage)
sv: Swahili

en: Swati
sv: Swazi

en: Swedish
sv: Svenska

en: Syriac
sv: Syriska

en: Syriac; Classical
sv: Syriac; klassisk

en: Tagalog
sv: Tagalog (Filippinerna)

en: Tags
sv: Taggar

en: Tags for Mature Content
sv: Taggar för vuxeninnehåll

en: Tahitian
sv: Tahitiska

en: Tajik
sv: Tadzjikiska (Tadzjikistan)

en: Tamil
sv: Tamil (Indien, Sri Lanka, Singapore)

en: Task
sv: Uppgift

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Tasks list
sv: Uppgiftslista

en: Tatar
sv: Tatariska ( Ryssland, Ukraina, Turkiet, Kina, Finland, Centralasien)

en: Telugu
sv: Telugu (Indien)

en: Test e-mail
sv: Test e-post

en: Test e-mail successfully send to %(kindlemail)s
sv: Test-e-post skicka till %(kindlemail)s

en: Thai
sv: Thailändska

en: The latest Books
sv: De senaste böckerna

en: The requested file could not be read. Maybe wrong permissions?
sv: Den begärda filen kunde inte läsas. Kanske fel behörigheter?

en: Theme
sv: Tema

en: There was an error
sv: Det fanns ett fel

en: There was an error converting this book: %(res)s
sv: Det gick inte att konvertera den här boken: %(res)s

en: There was an error sending the Test e-mail: %(res)s
sv: Det gick inte att skicka Testmeddelandet: %(res)s

en: There was an error sending this book: %(res)s
sv: Det gick inte att skicka den här boken: %(res)s

en: This e-mail has been sent via Calibre-Web.
sv: Detta e-postmeddelande har skickats via Calibre-Web.

en: This username or e-mail address is already in use.
sv: Det här användarnamnet eller e-postadressen är redan i bruk.

en: Tibetan
sv: Tibetanska

en: Tigre
sv: Tigre (Eritrea)

en: Tigrinya
sv: Tigrinja (Etiopien, Eritrea)

en: Timeout while establishing connection
sv: Tiden ute när du etablerade anslutning

en: Timne
sv: Temne

en: Title
sv: Titel

en: Tiv
sv: Tivi

en: Toggle navigation
sv: Växla navigering

en: Token has expired
sv: Token har löpt ut

en: Token not found
sv: Token hittades inte

en: Tonga (Tonga Islands)
sv: Tonga (Tongaöarna)

en: Tswana
sv: Setswana/Tswand (Botswana, Sydafrika, Zimbabwe, Namibia)

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Turkish; Crimean
sv: Turkiska Krim

en: Turkish; Ottoman (1500-1928)
sv: Ottomanska (1500-1928)

en: Turkmen
sv: Turkmeniska

en: Tuvalu
sv: Tuvaluan

en: Tuvinian
sv: Tuvinska

en: UI Configuration
sv: Användargränssnitt konfiguration

en: Ugaritic
sv: Ugaritiska

en: Uighur
sv: UighurUiguriska (Kina, Kazakstan, Pakistan, Kirgizistan, Tadzjikistan, Indien)

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Uncoded languages
sv: Okodade språk

en: Undetermined
sv: Odefinierat

en: Unexpected data while reading update information
sv: Oväntade data vid läsning av uppdateringsinformation

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Status
sv: Okänd status

en: Unknown Task:
sv: Okänd uppgift:

en: Unrar binary file not found
sv: Unrar binärfil hittades inte

en: Unread Books
sv: Olästa böcker

en: Unzipping update package
sv: Packar upp uppdateringspaketet

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update done
sv: Uppdatering klar

en: Update failed:
sv: Uppdateringen misslyckades:

en: Update finished, please press okay and reload page
sv: Uppdatering klar, tryck på okej och uppdatera sidan

en: Updating, please do not reload page
sv: Uppdaterar, vänligen uppdatera inte sidan

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Upload Cover from local drive
sv: Ladda upp omslag från lokal enhet

en: Upload format
sv: Ladda upp format

en: Upload:
sv: Överför:

en: Uploading
sv: Laddar upp

en: Uploading...
sv: Laddar upp...

en: Urdu
sv: Urdu (Pakistan, Indien)

en: Use
sv: Använd

en: Use Google Drive?
sv: Använda Google Drive?

en: Use Kindlegen
sv: Använd Kindlegen

en: Use calibre's ebook converter
sv: Använd calibres e-bokkonverterare

en: User
sv: Användare

en: User '%(nick)s' deleted
sv: Användaren '%(nick)s' borttagen

en: User '%(nick)s' updated
sv: Användaren '%(nick)s' uppdaterad

en: User '%(user)s' created
sv: Användaren '%(user)s' skapad

en: User is not allowed to edit public shelves
sv: Användaren får inte redigera publika hyllor

en: User list
sv: Användarlista

en: User's own shelfs, only visible to the current user himself
sv: Användarens egna hyllor, endast synliga för den aktuella användaren själv

en: Username
sv: Användarnamn

en: Using your another device, visit
sv: Använda en annan enhet, besök

en: Uzbek
sv: Uzbekiska

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: View Configuration
sv: Visa konfiguration

en: Votic
sv: Votiska

en: Waiting
sv: Väntar

en: Walloon
sv: Vallonska

en: Waray (Philippines)
sv: Waray (Filippinerna)

en: Welsh
sv: Kymriska

en: Width
sv: Bredd

en: Wolof
sv: Wolof (Senegal, Gambia, Mauretanien)

en: Wrong Username or Password
sv: Fel användarnamn eller lösenord

en: Xhosa
sv: Xhosa (Sydafrika)

en: Yakut
sv: Jakutiska

en: Yapese
sv: Yap

en: Yes
sv: Ja

en: Yiddish
sv: Jiddisch

en: You are not allowed to add a book to the the shelf: %(name)s
sv: Du får inte lägga till en bok i hyllan: %(name)s

en: You are not allowed to edit public shelves
sv: Du får inte redigera offentliga hyllor

en: Your Shelves
sv: Dina hyllor

en: Your e-mail is not allowed to register
sv: Din e-post är inte tillåten att registrera

en: Your email address
sv: Din e-postadress

en: Zapotec
sv: Zapotek

en: Zulu
sv: Zulu (Sydafrika, Malawi, Moçambique, Swaziland)

en: and from hard disk
sv: och från hårddisken

en: and log in
sv: och logga in

en: caliBlur! Dark Theme
sv: caliBlur! Mörkt tema

en: client_secrets.json is missing or not readable
sv: client_secrets.json saknas eller inte kan läsas

en: client_secrets.json is not configured for web application
sv: client_secrets.json är inte konfigurerad för webbapplikation

en: create a shelf
sv: skapa en hylla

en: edit metadata
sv: redigera metadata

en: language
sv: språk

en: login
sv: logga in

en: not configured
sv: inte konfigurerad

en: not installed
sv: inte installerad

en: of
sv: av

en: please don't refresh the page
sv: uppdatera inte sidan

en: register
sv: registrera

en: search
sv: sök

en: select an option
sv: välj ett alternativ

en: should the shelf be public?
sv: ska hyllan vara offentlig?

en: successfully deleted shelf %(name)s
sv: tog bort hyllan %(name)s

en: unknown
sv: okänd

en: view book after edit
sv: visa bok efter redigering

en: you are now logged in as: '%(nickname)s'
sv: du är nu inloggad som: "%(nickname)s"
