Calibre-web - en to ua translation catalogue (698 entries)

en:  Search keyword
ua:  Пошук по ключовому слову

en: %(name)s's profile
ua: Профіль %(name)s

en: A shelf with the name '%(title)s' already exists.
ua: Книжкова полиця з назвою '%(title)s' уже существует.

en: Abkhazian
ua: абхазька

en: About
ua: Про програму

en: Achinese
ua: ачеська

en: Acoli
ua: ачолі

en: Adangme
ua: адангме

en: Add new user
ua: Додати користувача

en: Add to shelf
ua: Додати на книжкову полицю

en: Admin
ua: Адмін

en: Admin page
ua: Сторінка адміністратора

en: Admin user
ua: Керування сервером

en: Administration
ua: Адміністрування

en: Advanced Search
ua: Розширений пошук

en: Adyghe
ua: адигейська

en: Afar
ua: афар

en: Afrihili
ua: афрингілі

en: Afrikaans
ua: африкаанс

en: Ainu (Japan)
ua: айнська (Японія)

en: Akan
ua: акан

en: Akkadian
ua: аккадська

en: Albanian
ua: албанська

en: Aleut
ua: алеутська

en: Allow Changing Password
ua: Дозволити зміну пароля

en: Allow Delete books
ua: Дозволити видалення книг

en: Allow Downloads
ua: Дозволити завантажувати з сервера

en: Allow Edit
ua: Дозволити редагування книг

en: Allow Editing Public Shelfs
ua: Дозволити редагування публічних книжкових полиць

en: Allow Uploads
ua: Дозволити завантаження на сервер

en: Altai; Southern
ua: алтайська (південна)

en: Amharic
ua: амхарська

en: An unknown error occured.
ua: Сталась невідома помилка

en: Angika
ua: ангіка

en: Anonymous browsing
ua: Анонімний перегляд

en: Arabic
ua: арабська

en: Aragonese
ua: арагонська

en: Aramaic; Official (700-300 BCE)
ua: арамейська (офіційна; 700-300 до нашої ери)

en: Aramaic; Samaritan
ua: арамейська (самаритянська)

en: Arapaho
ua: арапахо

en: Arawak
ua: аравакська

en: Armenian
ua: вірменська

en: Ascending
ua: За зростанням

en: Assamese
ua: ассамська

en: Asturian
ua: астурійська

en: Authenticate Google Drive
ua: Автентифікація Google Drive

en: Author
ua: Автор

en: Authors
ua: Автори

en: Authors in this Library
ua: Авторів в цій бібліотеці

en: Available languages
ua: Доступні мови

en: Avaric
ua: аварська

en: Avestan
ua: авестанська

en: Awadhi
ua: авадхі

en: Aymara
ua: аймарська

en: Azerbaijani
ua: азербайджанська

en: Back
ua: Назад

en: Balinese
ua: балійська

en: Baluchi
ua: белуджійська

en: Bambara
ua: бамбара

en: Basa (Cameroon)
ua: баса (Камерун)

en: Bashkir
ua: башкирська

en: Basic Configuration
ua: Настройки сервера

en: Basic txt Reader
ua: Засіб для читання txt-файлів

en: Basque
ua: баскська

en: Beja
ua: бежа

en: Belarusian
ua: білоруська

en: Bemba (Zambia)
ua: бемба (Замбія)

en: Bengali
ua: бенгальська

en: Best rated Books
ua: Книги з найкращим рейтингом

en: Best rated books
ua: Книги з найкращим рейтингом

en: Bhasa; Nepal
ua: бхаса (Непал)

en: Bhojpuri
ua: бходжпурі

en: Bikol
ua: бікольська

en: Bilin
ua: білін

en: Bini
ua: біні

en: Bislama
ua: біслама

en: Blissymbols
ua: бліссимволіка

en: Book
ua: Книга

en: Book Details
ua: Деталі

en: Book Title
ua: Назва книги

en: Book has been added to shelf: %(sname)s
ua: Книга додана на книжкову полицю: %(sname)s

en: Book has been removed from shelf: %(sname)s
ua: Книга видалена з книжкової полиці: %(sname)s

en: Book will be deleted from Calibre database
ua: Книга буде видалена з БД Calibre

en: Books (A-Z)
ua: Книги (А-Я)

en: Books (Z-A)
ua: Книги (Я-А)

en: Books in this Library
ua: Книг в цій бібліотеці

en: Books ordered by Author
ua: Книги відсортовані за автором

en: Books ordered by category
ua: Книги відсортовані за категоріями

en: Books ordered by series
ua: Книги відсортовані за серією

en: Books organized in public shelfs, visible to everyone
ua: Книги, організовані на публічних полицях, видимі всім

en: Books per page
ua: Кількість книг на сторінці

en: Bosnian
ua: боснійська

en: Braj
ua: брай

en: Breton
ua: бретонська

en: Browse
ua: Перегляд

en: Buginese
ua: бугійська

en: Bulgarian
ua: болгарська

en: Buriat
ua: бурятська

en: Burmese
ua: бірманська

en: Caddo
ua: каддо

en: Calibre DB dir
ua: Папка Calibre DB

en: Calibre library statistics
ua: Статистика бібліотеки Calibre

en: Callback domain is not verified, please follow steps to verify domain in google developer console
ua: Домен зворотнього зв'язку не підтверджено. Виконайте дії для підтвердження домену, будь-ласка

en: Carib; Galibi
ua: карибська (галібі)

en: Catalan
ua: каталонська

en: Categories
ua: Категорії

en: Categories in this Library
ua: Категорій в цій бібліотеці

en: Category list
ua: Список категорій

en: Category: %(name)s
ua: Категорія: %(name)s

en: Cebuano
ua: себуано

en: Certfile location is not valid, please enter correct path
ua: Невідомий шлях до Certfile. Будь-ласка введіть коректний

en: Chagatai
ua: чагатайська

en: Chamorro
ua: чаморо

en: Change SMTP settings
ua: Змінити налаштування SMTP

en: Change order
ua: Змінити порядок

en: Change order of Shelf: '%(name)s'
ua: Змінити розташування книжкової полиці '%(name)s'

en: Chechen
ua: чеченська

en: Check for update
ua: Перевірка оновлень

en: Cherokee
ua: черокі

en: Cheyenne
ua: шаєнн

en: Chibcha
ua: чибча

en: Chinese
ua: китайська

en: Chinook jargon
ua: чинук; жаргон

en: Chipewyan
ua: чипев’ян

en: Choctaw
ua: чоктау

en: Choose a username
ua: Виберіть ім'я користувача

en: Chuukese
ua: чуукська

en: Chuvash
ua: чуваська

en: Click the cover to load metadata to the form
ua: Натисніть на обкладинку, щоб отримати метадані

en: Close
ua: Закрити

en: Configuration
ua: Налаштування сервера

en: Coptic
ua: коптська

en: Cornish
ua: корнійська

en: Corsican
ua: корсиканська

en: Cover is not a jpg file, can't save
ua: Обкладинка не є .jpg файлом. Неможливо зберегти

en: Create a Shelf
ua: Створити книжкову полицю

en: Cree
ua: крі

en: Creek
ua: крікська

en: Creole; Haitian
ua: креольська (гаїтянська)

en: Croatian
ua: хорватська

en: Czech
ua: чеська

en: DB location is not valid, please enter correct path
ua: Невідомий шлях до БД. Будь-ласка введіть коректний

en: Dakota
ua: дакота

en: Danish
ua: данська

en: Dargwa
ua: даргва

en: Database connections are closed
ua: З'єднання з базою даних закрите

en: Default settings for new users
ua: Налаштування по замовчуванню для нових користувачів

en: Default visibilities for new users
ua: Можливості за замовчуванням для нових користувачів

en: Delaware
ua: делаварська

en: Delete
ua: Видалити

en: Delete Book
ua: Видалити книгу

en: Delete this Shelf
ua: Видалити цю книжкову полицю

en: Delete this user
ua: Видалити цього користувача

en: Descending
ua: За спаданням

en: Description
ua: Опис

en: Description:
ua: Опис:

en: Dhivehi
ua: мальдивська

en: Dinka
ua: дінка

en: Discover
ua: Огляд

en: Discover (Random Books)
ua: Огляд (випадкові книги)

en: Do you really want to delete the shelf?
ua: Ви справді хочете видалити книжкову полицю?

en: Dogri (macrolanguage)
ua: догрі (макромова)

en: Dogrib
ua: догріб

en: Download
ua: Завантажити

en: Downloading update package
ua: Завантаження оновлень

en: Drag 'n drop to rearrange order
ua: Перетягніть для змінення порядку

en: Duala
ua: дуала

en: Dutch
ua: голландська

en: Dutch; Middle (ca. 1050-1350)
ua: середньовічна голландська (бл. 1050-1350)

en: Dyula
ua: діула

en: Dzongkha
ua: дзонг-ке

en: Edit
ua: Редагувати

en: Edit User %(nick)s
ua: Змінити користувача %(nick)s

en: Edit a shelf
ua: Змінити книжкову полицю

en: Edit metadata
ua: Редагувати метадані

en: Efik
ua: ефік

en: Egyptian (Ancient)
ua: давньоєгипетська

en: Ekajuk
ua: екаджук

en: Elamite
ua: еламська

en: Enable anonymous browsing
ua: Дозволити анонімний перегляд

en: Enable public registration
ua: Дозволити публічну реєстрацію

en: Enable remote login ("magic link")
ua: Включити віддалений логін ("magic link")

en: Enable uploading
ua: Дозволити завантаження книг на сервер

en: Encryption
ua: Шифрування

en: English
ua: англійська

en: English; Middle (1100-1500)
ua: середньоанглійська (1100-1500)

en: English; Old (ca. 450-1100)
ua: давньоанглійська (бл. 450-1100)

en: Error editing book, please check logfile for details
ua: Сталась помилка при редагуванні книги. Будь-ласка, перевірте лог-файл для деталей

en: Error opening eBook. File does not exist or file is not accessible
ua: Сталась помилка при відкриванні eBook. Файл не існує або відсутній доступ до нього

en: Error opening eBook. File does not exist or file is not accessible:
ua: Неможливо відкрити книгу. Файл не існує або немає доступу.

en: Error opening shelf. Shelf does not exist or is not accessible
ua: Помилка при відкриванні полиці. Полиця не існує або до неї відсутній доступ

en: Erzya
ua: ерзянська

en: Esperanto
ua: есперанто

en: Estonian
ua: естонська

en: Ewe
ua: еве

en: Ewondo
ua: евондо

en: Excecution permissions missing
ua: Відсутній дозвіл на виконання

en: Exclude Languages
ua: Виключити мови

en: Exclude Series
ua: Виключити серії

en: Exclude Tags
ua: Виключити теги

en: Fang (Equatorial Guinea)
ua: фанг (Екваторіальна Гвінея)

en: Fanti
ua: фанті

en: Faroese
ua: фарерська

en: Feature Configuration
ua: Особливі налаштування

en: Fijian
ua: фіджійська

en: File to be uploaded must have an extension
ua: Завантажувальний файл повинен мати розширення

en: Filipino
ua: філіппінська

en: Finnish
ua: фінська

en: Fon
ua: фон

en: French
ua: французька

en: French; Middle (ca. 1400-1600)
ua: середньофранцузька (бл. 1400-1600)

en: French; Old (842-ca. 1400)
ua: давньофранцузька (842-бл. 1400)

en: Frisian; Eastern
ua: фризька (східна)

en: Frisian; Northern
ua: фризька (північна)

en: Frisian; Western
ua: фризька (західна)

en: Friulian
ua: фріульська

en: From e-mail
ua: Адрес відправника

en: From mail
ua: Відправник

en: Fulah
ua: фулах

en: Ga
ua: га

en: Gaelic; Scottish
ua: гаельська (Шотландія)

en: Galician
ua: галісійська

en: Ganda
ua: ганда

en: Gayo
ua: гайо

en: Gbaya (Central African Republic)
ua: гбая (Центральноафриканська Республіка)

en: Geez
ua: гііз

en: Georgian
ua: грузинська

en: German
ua: німецька

en: German; Low
ua: нижньонімецька

en: German; Middle High (ca. 1050-1500)
ua: середньоверхньонімецька (бл. 1050-1500)

en: German; Old High (ca. 750-1050)
ua: давньосередньонімецька (бл. 750-1050)

en: German; Swiss
ua: німецька (Швейцарія)

en: Get metadata
ua: Отримати метадані

en: Gilbertese
ua: гільбертська

en: Go!
ua: Шукати

en: Gondi
ua: гонді

en: Google Drive Calibre folder
ua: Папка Calibre в Google Drive

en: Google Drive config problem
ua: Google Drive проблема налаштування

en: Gorontalo
ua: горонтало

en: Gothic
ua: готська

en: Grebo
ua: гребо

en: Greek; Ancient (to 1453)
ua: давньогрецька (до 1453)

en: Greek; Modern (1453-)
ua: грецька (з 1453)

en: Guarani
ua: гуарані

en: Gujarati
ua: гуджараті

en: Gwichʼin
ua: гвічин

en: Haida
ua: хайда

en: Hausa
ua: хауса

en: Hawaiian
ua: гавайська

en: Hebrew
ua: іврит

en: Herero
ua: гереро

en: Hiligaynon
ua: хілігайнон

en: Hindi
ua: хінді

en: Hiri Motu
ua: хірімоту

en: Hittite
ua: хетська

en: Hmong
ua: хмонг

en: Hot Books
ua: Популярні книги

en: Hot Books (most downloaded)
ua: Популярні книги (найбільш завантажувані)

en: Hungarian
ua: угорська

en: Hupa
ua: хупа

en: Iban
ua: ібанська

en: Icelandic
ua: ісландська

en: Ido
ua: ідо

en: Igbo
ua: ігбо

en: Iloko
ua: ілоко

en: Import of optional Google Drive requirements missing
ua: Імпорт додаткових вимог Google Drive відсутній

en: In Library
ua: У бібліотеці

en: Indonesian
ua: індонезійська

en: Ingush
ua: інгушська

en: Installed Version
ua: Встановлена версія

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ua: інтерлінгва (Асоціація міжнародної допоміжної мови)

en: Interlingue
ua: окциденталь

en: Inuktitut
ua: інуктітут

en: Inupiaq
ua: інупіак

en: Irish
ua: ірландська

en: Irish; Middle (900-1200)
ua: середньоірландська (900-1200)

en: Irish; Old (to 900)
ua: давньоірландська (до 900)

en: Italian
ua: італійська

en: Japanese
ua: японська

en: Javanese
ua: яванська

en: Judeo-Arabic
ua: єврейсько-арабська

en: Judeo-Persian
ua: єврейсько-перська

en: Kabardian
ua: кабардінська

en: Kabyle
ua: кабильська

en: Kachin
ua: качин

en: Kalaallisut
ua: калаалісут

en: Kalmyk
ua: калмицька

en: Kamba (Kenya)
ua: камба (Кенія)

en: Kannada
ua: каннада

en: Kanuri
ua: канурі

en: Kara-Kalpak
ua: каракалпацька

en: Karachay-Balkar
ua: карачаєво-балкарська

en: Karelian
ua: карельська

en: Kashmiri
ua: кашмірська

en: Kashubian
ua: кашубська

en: Kawi
ua: каві

en: Kazakh
ua: казахська

en: Keyfile location is not valid, please enter correct path
ua: Невідомий шлях до Keyfile. Будь-ласка введіть коректний

en: Keyword
ua: Ключове слово

en: Khasi
ua: кхасі

en: Khmer; Central
ua: кхмерська (центральна)

en: Khotanese
ua: хотаносакська

en: Kikuyu
ua: кікуйю

en: Kimbundu
ua: кімбунду

en: Kindle E-Mail
ua: Електронний адрес Kindle

en: Kindlegen failed with Error %(error)s. Message: %(message)s
ua: Kindlegen відхилено з помилкою %(error)s. Повідомлення: %(message)s

en: Kinyarwanda
ua: кіньяруанда

en: Kirghiz
ua: киргизька

en: Klingon
ua: клінгонська

en: Komi
ua: комі

en: Kongo
ua: конго

en: Konkani (macrolanguage)
ua: конкані (макромова)

en: Korean
ua: корейська

en: Kosraean
ua: косрейська

en: Kpelle
ua: кпелле

en: Kuanyama
ua: куаньяма

en: Kumyk
ua: кумикська

en: Kurdish
ua: курдська

en: Kurukh
ua: курух

en: Kutenai
ua: кутенай

en: Ladino
ua: ладіно

en: Lahnda
ua: лахнда

en: Lamba
ua: ламба

en: Language
ua: Мова

en: Language: %(name)s
ua: Мова: %(name)s

en: Languages
ua: Мови

en: Lao
ua: лаоська

en: Latin
ua: латинська

en: Latvian
ua: латиська

en: Lezghian
ua: лезгінська

en: Library Configuration
ua: Налаштування бібліотеки

en: Limburgan
ua: лімбурганська

en: Lingala
ua: лінгала

en: Linked libraries
ua: Встановлене ПЗ

en: Lithuanian
ua: литовська

en: Loading...
ua: Завантаження...

en: Location and name of logfile (calibre-web.log for no entry)
ua: Розташування і назва логфайлу (calibre-web.log for no entry)

en: Location of Calibre database
ua: Розташування БД Calibre

en: Log Level
ua: Рівень логовання

en: Log in with magic link
ua: Увійдіть в систему за допомогою magic link

en: Logfile Configuration
ua: Logfile налаштування

en: Logfile location is not valid, please enter correct path
ua: Невідомий шлях до Logfile. Будь-ласка введіть коректний

en: Login
ua: Ім'я користувача

en: Logout
ua: Вийти

en: Lojban
ua: ложбан

en: Lozi
ua: лозі

en: Luba-Katanga
ua: луба-катанга

en: Luba-Lulua
ua: луба-лулуа

en: Luiseno
ua: луйсеньо

en: Lule Sami
ua: лулесаамська

en: Lunda
ua: лунда

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ua: луо (Кенія і Танзанія)

en: Lushai
ua: лушай

en: Luxembourgish
ua: люксембурзька

en: Macedonian
ua: македонська

en: Madurese
ua: мадурська

en: Magahi
ua: магахі

en: Maithili
ua: майтхілі

en: Makasar
ua: макасарська

en: Malagasy
ua: малагасійська

en: Malay (macrolanguage)
ua: малайська (макромова)

en: Malayalam
ua: малаялам

en: Maltese
ua: мальтійська

en: Manchu
ua: манчжурська

en: Mandar
ua: мандарська

en: Mandingo
ua: мандінго

en: Manipuri
ua: маніпурська

en: Manx
ua: манкс

en: Maori
ua: маорійська

en: Maori; Cook Islands
ua: маорійська (острови Кука)

en: Mapudungun
ua: арауканська

en: Marathi
ua: мараті

en: Mari (Russia)
ua: марійська (Росія)

en: Marshallese
ua: маршальська

en: Marwari
ua: марварі

en: Masai
ua: масаї

en: Mende (Sierra Leone)
ua: менде (Сьєрра-Леоне)

en: Mi'kmaq
ua: мікмак

en: Minangkabau
ua: мінангкабау

en: Mirandese
ua: мірандська

en: Mohawk
ua: мохаук

en: Moksha
ua: мокшанська

en: Mongo
ua: монго

en: Mongolian
ua: монгольська

en: More by
ua: Більше за

en: Mossi
ua: мосі

en: Multiple languages
ua: мови; що належать до декількох родин

en: N'Ko
ua: н’ко

en: Nauru
ua: науру

en: Navajo
ua: навахо

en: Ndebele; North
ua: північна ндебеле

en: Ndebele; South
ua: південна ндебеле

en: Ndonga
ua: ндонга

en: Neapolitan
ua: неаполітанська

en: Nepali
ua: непальська

en: New Books
ua: Нові книги

en: Newari; Old
ua: неварі (давня)

en: Newest
ua: Найновіші

en: Newest Books
ua: Найновіші книги

en: Next
ua: Далі

en: Nias
ua: ніасійська

en: Nickname
ua: Ім'я користувача

en: Niuean
ua: ніуе

en: No
ua: Ні

en: No Results for:
ua: Нічого не знайдено за запитом:

en: No linguistic content
ua: немає мовних даних

en: No. of random books to show
ua: Кількість показаних випадкових книг

en: Nogai
ua: ногайська

en: None
ua: Ні

en: Norse; Old
ua: давньонорвезька

en: Norwegian
ua: норвезька

en: Norwegian Bokmål
ua: норвезька букмол

en: Norwegian Nynorsk
ua: норвезька нюноршк

en: Nyamwezi
ua: ньямвезі

en: Nyanja
ua: ньянджа

en: Nyankole
ua: ньянколе

en: Nyoro
ua: ньоро

en: Nzima
ua: нзіма

en: Obtain an API Key
ua: Отримати ключ API

en: Occitan (post 1500)
ua: оксітанська (після 1500)

en: Ojibwa
ua: оджибва

en: Oldest
ua: Найстаріші

en: Oldest Books
ua: Найстаріші книги

en: Once you do so, you will automatically get logged in on this device.
ua: Після цього ви автоматично ввійдете в систему на цьому пристрої.

en: Oriya
ua: орія

en: Oromo
ua: оромо

en: Osage
ua: оседжі

en: Ossetian
ua: осетинська

en: PDF.js viewer
ua: Переглядач PDF.js

en: Pahlavi
ua: пехлевійська

en: Palauan
ua: палау

en: Pali
ua: палі

en: Pampanga
ua: пампанга

en: Pangasinan
ua: пангасінан

en: Panjabi
ua: пенджабі

en: Papiamento
ua: папьяменто

en: Password
ua: Пароль

en: Perform Update
ua: Встановити оновлення

en: Performing shutdown of server, please close window
ua: Виконується зупинка серверу, будь-ласка, закрийте вікно

en: Persian
ua: перська

en: Persian; Old (ca. 600-400 B.C.)
ua: давньоперська (бл. 600-400 до н.е.)

en: Phoenician
ua: фінікійська

en: Please configure the SMTP mail settings first...
ua: Будь-ласка, спочатку сконфігуруйте параметри SMTP

en: Please fill out all fields!
ua: Будь-ласка, заповніть всі поля!

en: Please try a different search
ua: Спробуйте змінити критерії пошук

en: Pohnpeian
ua: понапе

en: Polish
ua: польська

en: Popular publications from this catalog based on Downloads.
ua: Популярні книги в цьому каталозі, на основі кількості завантажень

en: Popular publications from this catalog based on Rating.
ua: Популярні книги з цього каталогу на основі рейтингу

en: Port
ua: Порт

en: Portuguese
ua: португальська

en: Previous
ua: Попередній перегляд

en: Profile updated
ua: Профіль оновлено

en: Program library
ua: Назва

en: Provençal; Old (to 1500)
ua: провансальська (давня; до 1500 року)

en: Public Shelves
ua: Загальні книжкові полиці

en: Public registration
ua: Публічна реєстрація

en: Published before
ua: Опубліковано до

en: Publisher
ua: Видавець

en: Publishing date
ua: Опубліковано

en: Publishing date from
ua: Дата публікації з

en: Publishing date to
ua: Дата публікації до

en: Pushto
ua: пуштунська

en: Quechua
ua: кечуа

en: Rajasthani
ua: раджастхані

en: Random Books
ua: Випадковий список книг

en: Rapanui
ua: рапануї

en: Rating
ua: Рейтинг

en: Read
ua: Прочитано

en: Read Books
ua: Прочитані книги

en: Read a Book
ua: Читати книгу

en: Read in browser
ua: Відкрити в браузері

en: Recent Downloads
ua: Нещодавно переглянуті

en: Recently Added
ua: Останні додані

en: Recently Added Books
ua: Нещодавно додані книги

en: Reconnect to Calibre DB
ua: Повторне підключення до БД Calibre

en: Reflow text when sidebars are open.
ua: Переформатувати текст, коли відкриті бічні панелі.

en: Register
ua: Зареєструватись

en: Register a new account
ua: Зареєструвати нового користувача

en: Regular expression for ignoring columns
ua: Regexp для ігнорування стовпців

en: Regular expression for title sorting
ua: Regexp для сортування по назві

en: Remember me
ua: Запам'ятати мене

en: Requesting update package
ua: Перевірка оновлень

en: Results for:
ua: Результати для:

en: Revoke
ua: Скасувати

en: Romanian
ua: румунська

en: Romanian; Macedo-
ua: македоно-румунська

en: Romansh
ua: ретророманська

en: Romany
ua: ромська

en: Rundi
ua: рунді

en: Russian
ua: російська

en: SMTP hostname
ua: SMTP-сервер

en: SMTP login
ua: SMTP логін

en: SMTP password
ua: Пароль SMTP

en: SMTP port
ua: SMTP-порт

en: SMTP port (usually 25 for plain SMTP and 465 for SSL and 587 for STARTTLS)
ua: SMTP-порт (зазвичай 25 для SMTP, 465 для SSL і 587 для STARTTLS)

en: SSL Keyfile location (leave it empty for non-SSL Servers)
ua: Розташування ключових слів SSL (залиште його порожнім для серверів, які не використовують SSL)

en: SSL certfile location (leave it empty for non-SSL Servers)
ua: Розташування сертифіката SSL (залиште його порожнім для серверів, які не використовують SSL)

en: Sami; Inari
ua: саамська (інарі)

en: Sami; Northern
ua: саамська (північна)

en: Sami; Skolt
ua: саамська (сколт)

en: Sami; Southern
ua: саамська (південна)

en: Samoan
ua: самоанська

en: Sandawe
ua: сандаве

en: Sango
ua: санго

en: Sanskrit
ua: санскрит

en: Santali
ua: санталі

en: Sardinian
ua: сардинська

en: Sasak
ua: сасакська

en: Save settings
ua: Зберегти налаштування

en: Save settings and send Test E-Mail
ua: Зберегти налаштування і відправити тестове повідомлення

en: Scots
ua: шотландська

en: Search
ua: Пошук

en: Search error!
ua: Помилка пошуку!

en: Selkup
ua: селькупська

en: Send to Kindle
ua: Відправити на Kindle

en: Serbian
ua: сербська

en: Serer
ua: серер

en: Series
ua: Серії

en: Series id
ua: Серія

en: Series in this Library
ua: Серій в цій бібліотеці

en: Series list
ua: Список серій

en: Series: %(serie)s
ua: Серії: %(serie)s

en: Server Configuration
ua: Налаштування серверу

en: Server Port
ua: Порт сервера

en: Server restarted, please reload page
ua: Сервер перезавантажено, будь-ласка, перезавантажте сторінку

en: Settings
ua: Налаштування

en: Shan
ua: шан

en: Shelf %(title)s changed
ua: Книжкова полиця %(title)s змінена

en: Shelf %(title)s created
ua: Створена книжкова полиця %(title)s

en: Shelf will be lost for everybody and forever!
ua: Книжкова полиця буде остаточно видалена для всіх

en: Shelf: '%(name)s'
ua: Книжкова полиця: '%(name)s'

en: Shona
ua: шона

en: Show Random Books
ua: Показувати випадкові книги

en: Show all
ua: Показати всі

en: Show author selection
ua: Показувати вибір автора

en: Show best rated books
ua: Показувати книги з найвищим рейтингом

en: Show books with language
ua: Показувати книги на мовах

en: Show category selection
ua: Показувати вибір категорії

en: Show hot books
ua: Показувати популярні книги

en: Show language selection
ua: Показувати вибір мови

en: Show random books
ua: Показувати випадкові книги

en: Show random books in detail view
ua: Показувати випадкові книги при перегляді деталей

en: Show read and unread
ua: Показувати прочитані та непрочитані книги

en: Show recent books
ua: Показувати останні книги

en: Show series selection
ua: Показувати вибір серії

en: Show sorted books
ua: Показувати відсортовані книги

en: Sicilian
ua: сицилійська

en: Sidamo
ua: сидама

en: Siksika
ua: сісіка

en: Sindhi
ua: синдхі

en: Sinhala
ua: сингалійська

en: Slave (Athapascan)
ua: слейві (атабаська)

en: Slavonic; Old
ua: давньослов’янська

en: Slovak
ua: словацька

en: Slovenian
ua: словенська

en: Sogdian
ua: согдійська

en: Somali
ua: сомалійська

en: Soninke
ua: сонікійська

en: Sorbian; Lower
ua: нижньолужицька

en: Sorbian; Upper
ua: верхньолужицька

en: Sorry you are not allowed to remove a book from this shelf: %(sname)s
ua: Вибачте, але у вас немає дозволу для видалення книги з цієї полиці

en: Sort By
ua: Сортувати за

en: Sorted Books
ua: Відсортовані книги

en: Sotho; Northern
ua: сото; північне

en: Sotho; Southern
ua: сото; південна

en: Source
ua: Джерело

en: Spanish
ua: іспанська

en: Sranan Tongo
ua: сранан-тонго

en: Standard Theme
ua: Стандартна тема

en: Start
ua: Старт

en: Statistics
ua: Статистика

en: Submit
ua: Зберегти

en: Success! Please return to your device
ua: Вдалося! Будь-ласка, поверніться до вашого пристрою

en: Sukuma
ua: сукума

en: Sumerian
ua: шумерська

en: Sundanese
ua: сунданська

en: Susu
ua: сусу

en: Swahili (macrolanguage)
ua: суахілі (макромова)

en: Swati
ua: свазі

en: Swedish
ua: шведська

en: Syriac
ua: сирійська

en: Syriac; Classical
ua: сирійська (класична)

en: Tagalog
ua: тагалог

en: Tags
ua: Теги

en: Tahitian
ua: таїтянська

en: Tajik
ua: таджицька

en: Tamashek
ua: тамашек

en: Tamil
ua: тамільська

en: Tatar
ua: татарська

en: Telugu
ua: телугу

en: Tereno
ua: терено

en: Tetum
ua: тетум

en: Thai
ua: таїландська

en: The latest Books
ua: Останні книги

en: Theme
ua: Тема

en: There was an error
ua: Сталась помилка

en: There was an error sending this book: %(res)s
ua: Помилка при відправці книги: %(res)s

en: Tibetan
ua: тибетська

en: Tigre
ua: тігре

en: Tigrinya
ua: тигринійська

en: Timne
ua: тімне

en: Title
ua: Заголовок

en: Tiv
ua: тиві

en: Tlingit
ua: тлінгіт

en: Toggle navigation
ua: Включити навігацію

en: Tok Pisin
ua: ток-пісін

en: Tokelau
ua: токелау

en: Token has expired
ua: Час дії токено вичерпано

en: Token not found
ua: Токен не знайдено

en: Tonga (Nyasa)
ua: тонга (ньяса)

en: Tonga (Tonga Islands)
ua: тонга (острови Тонга)

en: Tsimshian
ua: цимшіан

en: Tsonga
ua: цонга

en: Tswana
ua: тсвана

en: Tumbuka
ua: тумбука

en: Turkish
ua: турецька

en: Turkish; Crimean
ua: турецька (кримська)

en: Turkish; Ottoman (1500-1928)
ua: оттоманська турецька (1500-1928)

en: Turkmen
ua: туркменська

en: Tuvalu
ua: тувалу

en: Tuvinian
ua: тувінська

en: Twi
ua: тві

en: UI Configuration
ua: Конфігурація інтерфейсу

en: Udmurt
ua: удмурдська

en: Ugaritic
ua: угаритська

en: Uighur
ua: уйгурська

en: Ukrainian
ua: українська

en: Umbundu
ua: умбунду

en: Uncoded languages
ua: мови без коду

en: Undetermined
ua: невизначена

en: Unknown
ua: Невідомий

en: Unread Books
ua: Непрочитані книги

en: Unzipping update package
ua: Розпакування оновлення

en: Update finished, please press okay and reload page
ua: Оновлення встановлені, натисніть ok і перезавантажте сторінку

en: Updating, please do not reload page
ua: Встановлення оновлень, будь-ласка, не оновлюйте сторінку

en: Upload
ua: Додати нову книгу

en: Upload format
ua: Формат завантаження

en: Uploading
ua: Загрузка на сервер

en: Uploading...
ua: Завантаження...

en: Urdu
ua: урду

en: Use
ua: Використовувати

en: Use Google Drive?
ua: Використовувати Google Drive?

en: User '%(nick)s' deleted
ua: Користувача '%(nick)s' видалено

en: User '%(nick)s' updated
ua: Користувача '%(nick)s' оновлено

en: User '%(user)s' created
ua: Користувач '%(user)s' додан

en: User list
ua: Список користувачів

en: User's own shelfs, only visible to the current user himself
ua: Власні полиці користувача, видимі тільки поточному користувачеві

en: Username
ua: Ім'я користувача

en: Uzbek
ua: узбецька

en: Vai
ua: вай

en: Venda
ua: венда

en: Vietnamese
ua: в'єтнамська

en: View Configuration
ua: Переглянути налаштування

en: Volapük
ua: волапюк

en: Votic
ua: водська

en: Walloon
ua: валлонська

en: Waray (Philippines)
ua: варай (Філіппіни)

en: Washo
ua: вашо

en: Welsh
ua: валійська

en: Wolaytta
ua: волайтта

en: Wolof
ua: волоф

en: Wrong Username or Password
ua: Помилка в імені користувача або паролі

en: Xhosa
ua: хоза

en: Yakut
ua: якутська

en: Yao
ua: яо

en: Yapese
ua: япська

en: Yes
ua: Так

en: Yi; Sichuan
ua: ї (Сичуань)

en: Yiddish
ua: ідиш

en: Yoruba
ua: йоруба

en: Your Shelves
ua: Ваші книжкові полиці

en: Your email address
ua: Ваш email-адрес

en: Zapotec
ua: сапотецька

en: Zaza
ua: заза

en: Zenaga
ua: зеназька

en: Zhuang
ua: чжуань

en: Zulu
ua: зулуська

en: Zuni
ua: зуні

en: and from hard disk
ua: і з диску

en: and log in
ua: і логін

en: client_secrets.json is missing or not readable
ua: Неможливо зчитати client_secrets.json або він відсутній

en: client_secrets.json is not configured for web application
ua: Неможливо зконфігурувати client_secrets.json для веб-додатку

en: create a shelf
ua: створити книжкову полицю

en: edit metadata
ua: змінити метадані

en: language
ua: Мова

en: login
ua: увійти

en: not installed
ua: не встановлено

en: of
ua: з

en: please don't refresh the page
ua: будь ласка, не перезавантажуйте сторінку

en: register
ua: зареєструватись

en: search
ua: пошук

en: should the shelf be public?
ua: зробити книжкову полицю доступною для всіх?

en: successfully deleted shelf %(name)s
ua: Книжкова полиця %(name)s видалена

en: unknown
ua: невідомий

en: via
ua: через

en: view book after edit
ua: переглянути книгу після редагування

en: you are now logged in as: '%(nickname)s'
ua: Ви увійшли як користувач: '%(nickname)s'
