Calibre-Web - en to tr translation catalogue (354 entries)

en:  Search keyword
tr: Anahtar kelime ara

en: %(format)s format not found for book id: %(book)d
tr: %(book)d nolu kitap için %(format)s biçimi bulunamadı

en: %(format)s not found on Google Drive: %(fn)s
tr: %(fn)s eKitabı için %(format)s biçimi Google Drive'da bulunamadı

en: %(format)s not found: %(fn)s
tr: %(format)s bulunamadı: %(fn)s

en: %(langname)s is not a valid language
tr: %(langname)s geçerli bir dil değil

en: %(name)s's profile
tr: %(name)s Profili

en: A new update is available. Click on the button below to update to the latest version.
tr: Yeni bir güncelleme mevcut. Son sürüme güncellemek için aşağıdaki düğmeye tıklayın.

en: A new update is available. Click on the button below to update to version: %(version)s
tr: Yeni bir güncelleme mevcut. Son sürüme güncellemek için aşağıdaki düğmeye tıklayın: %(version)s

en: About
tr: Hakkında

en: Account
tr: Hesap

en: Add
tr: Ekle

en: Add Domain
tr: Servis ekle

en: Add new user
tr: Yeni kullanıcı ekle

en: Add to shelf
tr: Kitaplığa ekle

en: Admin
tr: Yönetim

en: Admin page
tr: Yönetim sayfası

en: Administration
tr: Yönetim

en: Advanced Search
tr: Gelişmiş Arama

en: All
tr: Tümü

en: Allow Changing Password
tr: Şifre değiştirmeye izin ver

en: Allow Downloads
tr: İndirmeye İzin Ver

en: Allow Edit
tr: Düzenlemeye İzin ver

en: Allow Editing Public Shelves
tr: Genel Kitaplıkları düzenlemeye izin ver

en: Allow Reverse Proxy Authentication
tr: Ters Proxy Kimlik Doğrulamaya İzin Ver

en: Allow Uploads
tr: Yüklemeye izin ver

en: An unknown error occured.
tr: Bilinmeyen bir hata oluştu.

en: An unknown error occurred. Please try again later.
tr: Bilinmeyen bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Are you really sure?
tr: Emin misiniz?

en: Authenticate Google Drive
tr: Google Drive Doğrula

en: Author
tr: Yazar

en: Author: %(name)s
tr: Yazar: %(name)s

en: Authors
tr: Yazarlar

en: Authors in this Library
tr: Bu kitaplıktaki Yazarlar

en: Back
tr: Geri

en: Basic Configuration
tr: Temel Ayarlar

en: Basic txt Reader
tr: Temel Metin Okuyucu

en: Best
tr: En İyi

en: Book
tr: Kitap

en: Book Details
tr: eKitap Detayları

en: Book Title
tr: Kitap Adı

en: Book has been added to shelf: %(sname)s
tr: eKitap kitaplığa eklendi: %(sname)s

en: Book has been removed from shelf: %(sname)s
tr: eKitap kitaplıktan silindi: %(sname)s

en: Book is already part of the shelf: %(shelfname)s
tr: eKitap zaten bu kitaplıkta bulunuyor: %(shelfname)s

en: Book path %(path)s not found on Google Drive
tr: eKitap yolu %(path)s Google Drive'da bulunamadı

en: Book successfully queued for converting to %(book_format)s
tr: eKitap %(book_format)s formatlarına dönüştürülmek üzere başarıyla sıraya alındı

en: Book successfully queued for sending to %(kindlemail)s
tr: %(kindlemail)s'a gönderilmek üzere başarıyla sıraya alındı

en: Books
tr: eKitaplar

en: Books are already part of the shelf: %(name)s
tr: eKitaplar zaten bu kitaplıkta bulunuyor: %(name)s

en: Books have been added to shelf: %(sname)s
tr: eKitaplar kitaplığa eklendi: %(sname)s

en: Books in this Library
tr: Bu kitaplıktaki kitaplar

en: Books ordered by Author
tr: Yazara göre sıralanmış eKitaplar

en: Books ordered by Languages
tr: Dile göre sıralanmış eKitaplar

en: Books ordered by category
tr: Kategoriye göre sıralanmış eKitaplar

en: Books ordered by file formats
tr: Biçime göre sıralanmış eKitaplar

en: Books ordered by publisher
tr: Yayınevine göre sıralanmış eKitaplar

en: Books ordered by series
tr: Seriye göre sıralanmış eKitaplar

en: Browse
tr: Gözat

en: Calibre-Web configuration updated
tr: Calibre-Web yapılandırması güncellendi

en: Calibre-Web test e-mail
tr: Calibre-Web deneme e-Postası

en: Callback domain is not verified, please follow steps to verify domain in google developer console
tr: Geri yönlendirme alanı (callback domain) doğrulanamadı, lütfen Google geliştirici konsolunda alan adını doğrulamak için gerekli adımları izleyin.

en: Cannot activate LDAP authentication
tr: LDAP Kimlik Doğrulaması etkinleştirilemiyor

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Categories in this Library
tr: Bu kitaplıktaki kategoriler

en: Category: %(name)s
tr: Kategori: %(name)s

en: Change order of Shelf: '%(name)s'
tr: Kitaplık sıralamasını değiştir: '%(name)s'

en: Choose a username
tr: Kullanıcı adı seç

en: Click on the button below to update to the latest stable version.
tr: Son kararlı sürüme güncellemek için aşağıdaki düğmeye tıklayın.

en: Click the cover to load metadata to the form
tr: Forma metaveri yüklemek için kapağa tıklayın

en: Close
tr: Kapak

en: Configuration
tr: Ayarlar

en: Confirmation e-mail was send to your e-mail account.
tr: Onay e-Postası hesabınıza gönderildi.

en: Connection error
tr: Bağlantı hatası

en: Convert %(orig)s to %(format)s and send to Kindle
tr: %(orig)s'dan %(format)s biçimine çevir ve Kindle'a gönder

en: Convert book
tr: eKitabı dönüştür

en: Convert book format:
tr: Biçime dönüştür:

en: Convert from:
tr: Biçimden dönüştür:

en: Convert to:
tr: Dönüştür:

en: Could not add books to shelf: %(sname)s
tr: eKitaplar kitaplığa eklenemedi: %(sname)s

en: Could not fetch update information
tr: Güncelleme bilgileri alınamadı

en: Create a Shelf
tr: Kitaplık oluştur

en: Current version
tr: Geçerli sürüm

en: Dark
tr: Koyu

en: Database connections are closed
tr: Veritabanı bağlantıları kapalı

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Book
tr: eKitabı Sil

en: Delete finished tasks
tr: Biten görevleri sil

en: Delete formats:
tr: Biçimleri Sil:

en: Delete this Shelf
tr: Bu Kitaplığı sil

en: Description
tr: Açıklama

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Details
tr: Detaylar

en: Direction
tr: Yön

en: Discover
tr: Keşfet

en: Discover (Random Books)
tr: Keşfet (Rastgele)

en: Download
tr: İndirme

en: Downloading update package
tr: Güncelleme paketi indiriliyor

en: E-Mail server is not configured, please contact your administrator!
tr: E-Posta sunucusu ayarlanmadı, lütfen yöneticinizle iletişime geçin!

en: E-mail is not from valid domain
tr: E-posta izin verilen bir servisten değil

en: E-mail server settings updated
tr: E-posta sunucusu ayarları güncellendi

en: E-mail: %(book)s
tr: e-Posta: %(book)s

en: Ebook-converter failed: %(error)s
tr: eKitap-Dönüştürücü hatası: %(error)s

en: Edit
tr: Düzenleme

en: Edit User %(nick)s
tr: %(nick)s kullanıcısını düzenle

en: Edit a shelf
tr: Kitaplığı düzenle

en: Enable Access Log
tr: Erişim Log'unu etkinleştir

en: Encryption
tr: Şifreleme

en: Enter domainname
tr: Servis adı girin

en: Error
tr: Hata

en: Error editing book, please check logfile for details
tr: eKitap düzenlenirken hata oluştu, detaylar için lütfen log dosyasını kontrol edin

en: Error opening eBook. File does not exist or file is not accessible
tr: eKitap açılırken hata oluştu. Dosya mevcut değil veya erişilemiyor

en: Error opening shelf. Shelf does not exist or is not accessible
tr: Kitaplık açılırken hata oluştu. Kitaplık mevcut değil ya da erişilebilir değil

en: Exclude Extensions
tr: Uzantıları Hariç Tut

en: Exclude Languages
tr: Dilleri Hariç Tut

en: Exclude Series
tr: Serileri Hariç Tut

en: Exclude Tags
tr: Etiketleri Hariç Tut

en: Extensions
tr: Uzantılar

en: External binaries
tr: Harici Uygulamalar

en: Failed
tr: Başarısız

en: Failed to create path %(path)s (Permission denied).
tr: %(path)s dizini oluşturulamadı. (İzin reddedildi)

en: Failed to fetch user info from GitHub.
tr: Github'dan kullanıcı bilgileri alınamadı.

en: Failed to fetch user info from Google.
tr: Google'dan kullanıcı bilgileri alınamadı.

en: Failed to log in with GitHub.
tr: GitHub ile giriş yapılamadı.

en: Failed to log in with Google.
tr: Google ile giriş yapılamadı.

en: Failed to store file %(file)s.
tr: %(file)s dosyası kaydedilemedi.

en: Feature Configuration
tr: Özellik Yapılandırması

en: File %(file)s not found on Google Drive
tr: %(file)s dosyası Google Drive'da bulunamadı

en: File %(file)s uploaded
tr: %(file)s dosyası yüklendi

en: File %(filename)s could not saved to temp dir
tr: %(filename)s dosyası geçici dizine kaydedilemedi

en: File extension '%(ext)s' is not allowed to be uploaded to this server
tr: '%(ext)s' uzantılı dosyaların bu sunucuya yüklenmesine izin verilmiyor

en: File format %(ext)s added to %(book)s
tr: %(book)s kitabına %(ext)s dosya biçimi eklendi

en: File format: %(format)s
tr: Biçim: %(format)s

en: File formats
tr: Biçimler

en: File formats list
tr: Biçim listesi

en: File to be uploaded must have an extension
tr: Yüklenecek dosyanın mutlaka bir uzantısı olması gerekli

en: Finished
tr: Bitti

en: Flip
tr: Döndür

en: Flip Image
tr: Resmi döndir

en: Found an existing account for this e-mail address.
tr: Bu e-posta adresi için bir hesap mevcut.

en: General error
tr: Genel hata

en: Get Started with Calibre-Web
tr: Calibre-Web'i Kullanmaya Başlayın

en: GitHub Oauth error, please retry later.
tr: GitHub Oauth hatası, lütfen tekrar deneyin.

en: Goodreads API Key
tr: Goodreads API Anahtarı

en: Goodreads API Secret
tr: Goodreads API şifresi

en: Google Drive Calibre folder
tr: Google Drive Calibre klasörü

en: Google Drive config problem
tr: Google Drive ayarlama problemi

en: Google Drive setup not completed, try to deactivate and activate Google Drive again
tr: Google Drive kurulumu tamamlanmadı, Google Drive'ı devre dışı bırakmayı ve tekrar etkinleştirmeyi deneyin

en: Google Oauth error, please retry later.
tr: Google Oauth hatası, lütfen tekrar deneyin.

en: HTTP Error
tr: HTTP Hatası

en: Height
tr: Yükseklik

en: Hide all tasks
tr: Tüm görevleri gizle

en: Home
tr: Anasayfa

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Hot Books
tr: Popüler

en: In Library
tr: Kitaplıkta

en: Installed Version
tr: Yüklü Sürüm

en: Invalid shelf specified
tr: Geçersiz kitaplık seçildi

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Keyword
tr: Anahtar Kelime

en: LDAP Distinguished Name (DN)
tr: LDAP Ayırt Edici Adı (DN)

en: LDAP Server Host Name or IP Address
tr: LDAP Sunucu adı veya IP Adresi

en: LDAP Server Port
tr: LDAP Sunucu Portu

en: LDAP Server is OpenLDAP?
tr: LDAP Sunucusu OpenLDAP kullanıyor?

en: Language
tr: Dil

en: Language: %(name)s
tr: Dil: %(name)s

en: Languages
tr: Diller

en: Left to Right
tr: Soldan Sağa

en: Library Configuration
tr: Kitaplık Ayarları

en: Light
tr: Açık

en: Link
tr: Bağla

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Location and name of access logfile (access.log for no entry)
tr: Erişim dosyası konumu ve adı (girilmemişse access.log)

en: Location and name of logfile (calibre-web.log for no entry)
tr: Log dosyası konumu ve adı (girilmemişse calibre-web.log)

en: Location of Unrar binary
tr: Unrar aracı konumu

en: Log Level
tr: Log Seviyesi

en: Logfile Configuration
tr: Log Dosyası Ayarları

en: Logfile viewer
tr: Log dosyası görüntüleyici

en: Login
tr: Giriş

en: Login type
tr: Giriş türü

en: Logout
tr: Çıkış

en: Mark As Read
tr: Okundu olarak işaretle

en: Mark As Unread
tr: Okunmadı olarak işaretle

en: Metadata Watch Channel ID
tr: Metaveri İzleme Kanalı ID

en: Metadata successfully updated
tr: Metaveri başarıyla güncellendi

en: More by
tr: daha fazla

en: Native
tr: Asıl

en: New Password was send to your email address
tr: Yeni şifre e-Posta adresinize gönderildi

en: Next
tr: Sonraki

en: Next Page
tr: Sonraki Sayfa

en: Nightly
tr: Gecelik

en: No
tr: Hayır

en: No admin user remaining, can't delete user
tr: Başka yönetici kullanıcı olmadığından silinemedi

en: No release information available
tr: Sürüm bilgisi mevcut değil

en: No update available. You already have the latest version installed
tr: Yeni güncelleme mevcut değil. Zaten en son sürüme sahipsiniz.

en: None
tr: Hiçbiri

en: OAuth Settings
tr: OAuth Ayarları

en: Obtain %(provider)s OAuth Credential
tr: %(provider)s OAuth Kimlik Bilgisi Al

en: PDF reader
tr: PDF Okuyucu

en: Password
tr: Şifre

en: Password for user %(user)s reset
tr: %(user)s kullanıcısının şifresi sıfırlandı

en: Perform Update
tr: Güncelle

en: Performing shutdown of server, please close window
tr: Sunucu kapatıyor, lütfen pencereyi kapatın

en: Please configure the SMTP mail settings first...
tr: Lütfen önce SMTP e-posta ayarlarını ayarlayın...

en: Please configure your e-mail address first...
tr: Lütfen önce e-posta adresinizi ayarlayın...

en: Please enter valid username to reset password
tr: Şifrenizi sıfırlayabilmek için lütfen geçerli bir kullanıcı adı giriniz

en: Please fill out all fields!
tr: Lütfen tüm alanları doldurun!

en: Please finish Google Drive setup after login
tr: Lütfen giriş yaptıktan sonra Google Drive kurulumunu tamamlayın

en: Please hit save to continue with setup
tr: Kuruluma devam etmek için Gönder'e tıklayın

en: Popular publications from this catalog based on Downloads.
tr: İndirilme sayısına göre bu katalogdaki popüler yayınlar.

en: Popular publications from this catalog based on Rating.
tr: Değerlendirmeye göre bu katalogdaki popüler yayınlar.

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous Page
tr: Önceki Sayfa

en: Profile updated
tr: Profil güncellendi

en: Progress
tr: İlerleme

en: Published after
tr: Yayınlanma (sonra)

en: Published before
tr: Yayınlanma (önce)

en: Publisher
tr: Yayınevi

en: Publisher: %(name)s
tr: Yayınevi: %(name)s

en: Publishers
tr: Yayıncılar

en: Random Books
tr: Rastgele eKitaplar

en: Rating
tr: Değerlendirme

en: Rating <= %(rating)s
tr: Değerlendirme <= %(rating)s

en: Rating >= %(rating)s
tr: Değerlendirme >= %(rating)s

en: Rating: %(rating)s stars
tr: Değerlendirme: %(rating)s yıldız

en: Ratings
tr: Değerlendirmeler

en: Ratings list
tr: Değerlendirme listesi

en: Read
tr: Okudum

en: Read Books
tr: Okunanlar

en: Read a Book
tr: Kitap Oku

en: Recently added Books
tr: Yeni eklenen eKitaplar

en: Reflow text when sidebars are open.
tr: Kenar çubukları açıkken metni kaydır

en: Register
tr: Kayıt ol

en: Register with %(provider)s
tr: %(provider)s ile Kaydol

en: Registration e-mail for user: %(name)s
tr: Kullanıcı Kayıt e-Postası: %(name)s

en: Rename file in path '%(src)s' to '%(dest)s' failed with error: %(error)s
tr: Dosya adını değiştirme sırasında hata oluştu ('%(src)s' → '%(dest)s'): %(error)s

en: Rename title from: '%(src)s' to '%(dest)s' failed with error: %(error)s
tr: Kitap adını değiştirme sırasında hata oluştu ('%(src)s' → '%(dest)s'): %(error)s

en: Replacing files
tr: Dosyalar değiştiriliyor

en: Requesting update package
tr: Güncelleme paketi isteniyor

en: Reset user Password
tr: Kullanıcı şifresini sıfırla

en: Results for:
tr: Sonuçlar:

en: Reverse Proxy Header Name
tr: Ters Proxy Header Adı

en: Reverse proxy header name
tr: Ters Proxy header adı

en: Revoke
tr: Kaldır

en: Right to Left
tr: Sağdan Sola

en: Rotate
tr: Çevir

en: Rotate Left
tr: Sola çevir

en: Rotate Right
tr: Sağa çevir

en: SSL Keyfile location (leave it empty for non-SSL Servers)
tr: SSL keyfile dosyası konumu (SSL olmayan sunucular için boş bırakın)

en: SSL certfile location (leave it empty for non-SSL Servers)
tr: SSL certfile dosyası konumu (SSL olmayan sunucular için boş bırakın)

en: Scale
tr: Ölçeklendir

en: Scale to Best
tr: En İyiye Ölçeklendir

en: Scale to Height
tr: Yüksekliğe Ölçeklendir

en: Scale to Native
tr: Asıla göre ölçeklendir

en: Scale to Width
tr: Genişliğe Ölçeklendir

en: Search
tr: Ara

en: Search error!
tr: Arama hatası!

en: Send %(format)s to Kindle
tr: %(format)s biçimlerini Kindle'a gönder

en: Send to Kindle
tr: Kindle'a gönder

en: Series
tr: Seriler

en: Series in this Library
tr: Bu kitaplıktaki Seriler

en: Series: %(serie)s
tr: Seri: %(serie)s

en: Server Configuration
tr: Sunucu Ayarları

en: Server Port
tr: Sunucu Port

en: Server restarted, please reload page
tr: Sunucu yeniden başlatıldı, lütfen sayfayı yeniden yükleyin

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Shelf %(title)s changed
tr: %(title)s kitaplığı değiştirildi

en: Shelf %(title)s created
tr: %(title)s kitaplığı oluşturuldu.

en: Shelf: '%(name)s'
tr: Kitaplık: '%(name)s'

en: Show Random Books
tr: Rastgele Kitap Göster

en: Show author selection
tr: Yazar seçimini göster

en: Show category selection
tr: Kategori seçimini göster

en: Show file formats selection
tr: Dosya biçimi seçimini göster

en: Show language selection
tr: Dil seçimini göster

en: Show publisher selection
tr: Yayıncı seçimini göster

en: Show random books
tr: Rastgele eKitap göster

en: Show ratings selection
tr: Değerlendirme seçimini göster

en: Show read and unread
tr: Okunan ve okunmayanları göster

en: Show recent books
tr: Son eKitapları göster

en: Show series selection
tr: Seri seçimini göster

en: Show unread
tr: Okunmamışları göster

en: Sorry you are not allowed to add a book to the the shelf: %(shelfname)s
tr: Maalesef bu kitaplığa eKitap eklemenize izin verilmiyor: %(shelfname)s

en: Sorry you are not allowed to remove a book from this shelf: %(sname)s
tr: Maalesef bu kitaplıktan eKitap silmenize izin verilmiyor: %(sname)s

en: Source
tr: Kaynak

en: Source or destination format for conversion missing
tr: Dönüştürme için kaynak ya da hedef biçimi eksik

en: Stable
tr: Kararlı

en: Standard Theme
tr: Standard Tema

en: Start
tr: Başlangıç

en: Started
tr: Başladı

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Status
tr: Durum

en: Stopping server
tr: Sunucu durduruyor

en: Stream output, can't be displayed
tr: Akış çıktısı, görüntülenemiyor

en: Success! Please return to your device
tr: Başarılı! Lütfen cihazınıza dönün

en: Tags
tr: Etiketler

en: Task
tr: Görev

en: Tasks
tr: Görevler

en: Test e-mail
tr: Deneme e-Postası

en: The latest Books
tr: En en eKitaplar

en: The requested file could not be read. Maybe wrong permissions?
tr: İstenilen dosya okunamadı. Yanlış izinlerden kaynaklanabilir?

en: Theme
tr: Tema

en: There was an error
tr: Bir hata oluştu

en: There was an error converting this book: %(res)s
tr: Bu eKitabı dönüştürürken bir hata oluştu: %(res)s

en: There was an error sending the Test e-mail: %(res)s
tr: Deneme e-postası gönderilirken bir hata oluştu: %(res)s

en: This e-mail has been sent via Calibre-Web.
tr: Bu e-Posta Calibre-Web ile gönderilmiştir.

en: This username is already taken
tr: Bu kullanıcı adı zaten alındı

en: Timeout while establishing connection
tr: Bağlantı kurulmaya çalışırken zaman aşımına uğradı

en: Title
tr: Başlık

en: Token has expired
tr: Token süresi doldu

en: Token not found
tr: Token bulunamadı

en: UI Configuration
tr: Arayüz Ayarları

en: Unexpected data while reading update information
tr: Güncelleme bilgileri okunurken beklenmeyen veri

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown Status
tr: Bilinmeyen Durum

en: Unlink
tr: Kaldır

en: Unread Books
tr: Okunmamışlar

en: Unzipping update package
tr: Güncelleme paketi ayıklanıyor

en: Update
tr: Güncelleme

en: Update failed:
tr: Güncelleme başarısız:

en: Update finished, please press okay and reload page
tr: Güncelleme tamamlandı, sayfayı yenilemek için lütfen Tamam'a tıklayınız

en: Upload
tr: Yükleme

en: Upload done, processing, please wait...
tr: Yükleme tamamlandı, işleniyor, lütfen bekleyin...

en: Uploaded book probably exists in the library, consider to change before upload new:
tr: Yüklenen eKitap muhtemelen kitaplıkta zaten var. Yenisini yüklemeden değiştirmeyi düşünün:

en: Uploading...
tr: Yükleniyor...

en: Use Goodreads
tr: Goodreads kullan

en: Use Google Drive?
tr: Google Drive kullan?

en: Use LDAP Authentication
tr: LDAP Kimlik Doğrulama kullan

en: Use OAuth
tr: OAuth kullan

en: User
tr: Kullanıcı

en: User '%(nick)s' deleted
tr: Kullanıcı '%(nick)s' silindi

en: User '%(nick)s' updated
tr: '%(nick)s' kullanıcısı güncellendi

en: User '%(user)s' created
tr: '%(user)s' kullanıcısı oluşturuldu

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Version
tr: Sürüm

en: Vertical
tr: Dikey

en: View Configuration
tr: Yapılandırmayı Göster

en: Waiting
tr: Bekleniyor

en: Width
tr: Genişlik

en: Wrong Username or Password
tr: Yanlış Kullanıcı adı ya da Şifre

en: Yes
tr: Evet

en: You are not allowed to add a book to the the shelf: %(name)s
tr: Bu kitaplığa eKitap eklemenize izin verilmiyor: %(name)s

en: You are now logged in as: '%(nickname)s'
tr: Giriş yaptınız: '%(nickname)s'

en: Your e-mail is not allowed to register
tr: E-posta adresinizle kaydolunmasına izin verilmiyor

en: Your email address
tr: E-Posta adresiniz

en: caliBlur! Dark Theme
tr: caliBlur! Koyu Teması

en: edit metadata
tr: metaveri düzenle

en: installed
tr: yüklü

en: login
tr: giriş

en: not configured
tr: ayarlanmadı

en: not installed
tr: yüklü değil

en: of
tr: için

en: reduce
tr: azalt

en: register
tr: kaydol

en: select an option
tr: bir seçenek seçin

en: via
tr: ile

en: you are now logged in as: '%(nickname)s'
tr: giriş yaptınız: '%(nickname)s'
